Provinciaal Dolksblad. Woensdag 7 Mei 1913. 19de Jaargang. Thans tie meest gelezen Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Een offer der christelijke naastenliefde. De Tariefwet brengt meer industrie! Het sterftecijfer van caféhouders. Prins Hendrik. Visschen met den hengel. TWEEDE KAMER. Nattige dieren. Moederliefde bij een teef. Hollandsche torpedobooten te Brugge. N i e u w s t ij d i n n e n. ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: E. K. 13 Mei. V. M. 20 Mei. ZON Zon op 5 u. 04 m. Zon onder 7 u. 30 m. Men meldt aan „De Maasbode" .Verleden jaar hebben vele onzer landgenooten getoond, dat zij in hun binnenste een hart rond dragen, kloppende van liefde voor hun even- mensch, vooral wanneer deze zich in nood be vindt. We kunnen zeggen, dat toen rijken en armen, Katholieken en andersdenkenden zich be ijverd ja, met elkaar gewedijverd hebben, om hun evennaaste, daar in het verre Westen, op Curasao, Aruba en Bonaire, zelfs aan het noodzakelijkste, aan een teug helder water gebrek lijdende, te hulp te komen. Toen zijn er hier in ons vader land oiïers van Christelijke naastenliefde ge bracht, kleine en groote offers. In de vorige maand werd door een onzer land genooten op Curasao een offer voltooid, een offer van Christelijke naastenliefde in de hoogste mate, hetwelk wel de moeite waard is in alle bladen te vermelden. Den 17en Maart 1839 werd te Breda geboren Petronella Elizabeth Hendrickx. Toen de leeftijd daar was, dat zij een levensstaat moest kiezen, gevoelde Petronella zich getrokken tot het reli gieuze leven. Wilde zij aan Gods stem gehoor geven, dan moest zij niet in de wereld blijven, doch zich tusschen de kloostermuren en later in de gasthuizen gaan opofferen ter liefde Gods en ter wille van haren evenmensch. Dat heerlijk plan kwam tot rypheid en den llden Mei 1863 verliet zij alles, wat haar op deze aarde dierbaar was, om zich met onverbreekbare banden aan Jezus, den bruidegom harer ziel, voor eeuwig te verbinden. Zij nam toen den naam aan van Zuster Ignatia. Zuster Ignatia bleef tien jaren toen werkzaam in Nederland. Al hare krachten wijdde zij aan de verpleging van zieken. Echter had haar maagdelijk hart nog één wensch. Mocht die wensch vervuld worden Zij w'lde zich nog meer gaan opofferen voor hen, die in lijden zijn, zij wilde zelfs gaan verplegen die lijdende zijn aan de melaatschheid om met hen als het ware levend begraven te worden, zij verlangde als ziekenzuster naar Cura9ao te gaan. Aan haar brandend verlangen werd voldaan, hare Overste zond haar derwaarts en des zomers 1873 ging zij scheep, zoo voor altijd vaarwel zeggend aan hare familiebetrekkingen en kennissen en haar dierbaar vaderland om daar in de West te gaan arbeiden te midden van ziekeD, krank zinnigen en melaatschen, zooals God het zou behagen. Meer dan dertig jaren bleef zuster Ignatia daar werkzaam, toen het uur was geslagen, dat zij voor allen een voorbeeld zou worden van echte naastenliefde, een offer in de hoogste mate van Christelijke liefde, gesterkt door Gods liefde. Den 3en October 1873 was zij te Cura9ao aan gekomen en sinds dien dag had zij met onver droten ijver zich zelve opgeofferd ter verpleging van haar zieken eve^mai-w»TT-' Augustus 1904, dat het lijden over haar kwam in alle zwaarte, dat zij als begraven werd onder de smarte. Zuster Ignatia werd geslagen met de vreeselijke, afzichtelijke, allerpijnlijkste melaatschheid. Zij, de goede Zuster, die alles voor allen was geworden, zij was dan veroordeeld om hare laatste dagen door te brengen, afgezonderd zelfs van hare eerwaarde medezusters. 01 wat al dagen, maanden, ja jaren zelfs heeft zij zoo doorgebracht Wat een lijden is het voor haar geweest in die lange nachten, terwijl zij de komst afwachtte van den Bruidegom harer reine zielHoe lang heeft dat lijden geduurd Meer dan acht lange jaren. Den 28 Maart 1.1. overleed Zuster Ignatia in het Leprozenge8ticht op Laquito. Dat verdienstvolle leven eindigde in de blijde Paaschweek, waarin haar reine ziel, gelouterd en beproefd reeds op aarde, opvloog ten hemel, terwijl haar afgemarteld lichaam rust vond in de gewijde aarde. Daar verbeidt het de heerlijke opstanding van leven. Zuster Ignatia zou 11 Mei a s. haar gouden jubelfeest als Religieuze gevierd hebben. Moge zij het nu daarboven vieren, omgeven door de Engelen der liefde. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zal de firma Elsinghorst, die het grootste deel der haarden en kachels, die in ons land binnenkomen, invoert, direct na aanneming der Tariefwet, te Aalten een nieuwe fabriek stichten. In de „Presse Médicale" geeft Lucien Jacquet een studie over de sterfte in verschillende be drijven, en onder andere van d6 verkoopers van alcoholische dranken. Te Parijs, waar het sterfte cijfer voor mannen tusschen de 30 en 50 jaar 36,1 per duizend bedraagt, is dat speciaal van café houders 46,9 per duizend. In Zwitserland is het algemeen cijfer 25,8 en van slijters 42,59 per duizend. In Engeland kwam men tot dergelijke resultatendaar meldt de statistiek van 1880 1882 waren er duizend sterfgevallen op de 64,621 jongelui van 2025 jaar en 1521 dooden op hetzelfde aantal caféhoudersvan 18901892 zijn de getallen 61,215 mannen met duizend dooden op de geheele bevolkingdaarentegen 1642 sterf gevallen onder caféhoudersvan 19001902 stierven er duizend van de 71,005 jonge mannen, terwijl bij de slijters 1669 sterfgevallen' voor kwamen. Dezelfde statistiek geeft voor Engeland nog sprekender getallen jaarlijks sterven 67 predi kanten en van de duizend aangetasten 105 artsen tengevolge van tuberculose; deze ziekte sleept echter 607 caféhouders ten grave. Duidelijk ziet men uit deze cijfers, hoe gevaarlijk alcohol is, niet alleen voor koopers, maar ook voor ver- koopers. (Vox Medicorum). De Prins zal Woensdagavond per Holl. spoor te 6 uur 6 min. uit Duitschland in de residentie komen en vertrekt Vrijdag weer ten einde recht streeks naar Ober Ursel terug te keeren. (Tijd.) De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat bij het op 3 Mei 1913 in werking tredend Kon. besluit van 25 April 1913 (Staats blad no. 138) eene wijziging in art. 10 van het Binnenvisscherijreglement is aangebracht, welke o. a. ten doel heeft te doen uitkomen, dat het van 23 April tot en met 31 Mei verboden is te visschen met den hengel. Hieronder is niet be grepen de loop- of sleephengel en de hengel, geaasd met de kunstvlieg. Het visschen met de twee laatstgenoemde vischtuigen is verboden respectievelijk van 16 Maart tot en met 30 April en van 16 October tot en met 14 Februari. Ingediend is een wetsontwerp tot bescherming van in het wild levende dieren tegen het gedood of gevangen worden in die mate, dat daardoor de belangen van de land-, tuin- of boschbouw worden bedreigd. Volgens dit wetsontwerp kunnen bij koninklijk besluit bepalingen woiden gemaakt, die zulk vangen of dooden beletten, terwijl dan on middellijk een wetsontwerp moet worden ingediend tot bekrachtiging van het kon. besluit. (Wordt het ontwerp niet aangenomen, dan moet het kon. besluit dadelijk worden ingetrokken). In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de wet van 1880 alleen op zoogdieren betrek king heeft en de vogels weldra door de vogelwet afzonderlijk zullen worden beschermd, maar dat het onderhavige wetsontwerp o. a. het oog heeft op kikvorschen, spitsmuizen en mollen. De „Temps" doet het volgende verhaal van moederliefde bij een hond. Een inwoner van de Fransche plaats Beaumont was in het bosch dood hout gaan zoeken. De hond, die mee was geloopeu, wierp daar drie jonkjes. Het ongelukkige beest niet alleen achter willend laten, legde hij het op zijn wagen maar liet de drie hondjes daar liggen. Zoo bereikte hij zijn woning, die op 15 KM. afstand ligt. Gedurende den volgenden nacht wist de moeder hond over of door de heg te ontkomen en legde blijkbaar drie maal achtereen den langen weg van het huis naar het bosch heen en terug af en bracht de jongen in haar nest, wat een totalen afstand van 80 tot 90 KM. vertegenwoordigt. Des morgens vond men het dier echter dood liggen naast zijn jongen. Ze had de vermoeienis na die gelukkige gebeurtenis niet kunnen weer staan. (M. C.) Reuter seint d.d. Zondag uit Brugge Vier Nederlandsche torpedobooten en twee torpedobootjagers kwamen in de haven aan. Zij zullen tot 7 Mei hier blijven. Verschillende feestelijkheden zullen worden georganiseerd te hunner eere. NEDERLAND. Een 100 -jarige. Men meldt uit Schoon hoven aan „De Zoom." Vrijdag herdacht de heer P. Slingerland te Berkenwoude zijn lOOsten geboortedag. De oude man die nog zeer kras is eu een goede gezond heid geniet, verheugt zich in het bezit van 6 kinderen, 32 kleinkinderen, 72 achterkleinkinderen,, en 3 achter-achterkleinkinderen. De 100-jarige vierde zijn feest echter Zaterdag, want, hoewel hij volgens den burgerlijken stand op 2 Mei geboren is, heeft hij dezen dag steeds op den 3en van bloeimaand gevierd en wilde hij, nu hij het voor den honderdsten keer deed, van deze gewoonte niet afwijken. Gevaarlijke ratten. Men schrijft uit Appeltern aan de „Geld.": De landbouwer J. H. alhier, merkte eiken' morgen, dat een of meer zijner jonge biggen op - onverklaarbare wijze verdwenen waren, en be sloot 's nachts de wacht te heuden. Eindelijk ja, daar kwamen de dieven opzetten. Een paar groote ratten trachtten weer een big meester te worden en weg te sleepen, hetwelk hun nu eohter door den eigenaar belet werd. Hij heeft nu aan zijne varkens andere plaats moeten geven, teneinde tegen verdere aanvallen der ratten beveiligd te zijn. Berooving. Een bediende van ..een 'handelsfirma, die bij een bankiersfirma te 's-Gra- venhage zilvergeld en klein bankpapier tegen groot bankpapier, moest inwisselen, is in het bankgebouw bestolen, vermoedelijk door een 2-tal Fransch-sprekende personen, die zich tegelijkertijd met hem in het gebouw bevonden. Hij had het zilvergeld vóór een der loketten uitgeteld, nadat hij de bankbiljetten naast zich had neergelegd. Toen hij met het uittellen klaar was, wareu de biljetten en de bovenbedoelde Fransch-sprekende personen verdwenen. 4000 gulden aan diamant ver duisterd. De Amsterdamsche politie heeft, naar het „Hbld." bericht, een commissionnair in diamant aangehouden, die verdacht wordt, een handelaar voor een partijtje diamant ter waarde van f 4000 te hebben opgelicht. De handelaar had de diamant aan den commissionnair gegeven ten einde deze te verkoopen, doch' het duurde geruimen tijd voor hij iets hiervan vernam, waarop hij aangifte deed bij de politie en de commissionr- nair werd gearresteerd. Deze weigert mede te deelen, waar het partijtje diamant zich op het opgenbl'k hevmdfc

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1