No. 1740. DERDE BLAD Zeeuwsche Koerier Zaterdag 3 Mei 1913. Rechts houden van wan Nieuwstijdingen. Eerste Roomsch Katholle. Levensverzekering - Maatschappij KïJMIGï$ - Van Oldenbarneveldstraat 75. Telefoon Interc. 1470. Telegram-adres ERE. Het ie een ongeschreven wet En ook te prefereeren, Dat als uien iemand tegen komt, Men rechts hem moet passeeren En iedereen die weet gewis, Dat die ^gewoonte een goeie is. Een boer, die met de paarden rijdt, Weet dat hij rechts moet wijken Want „steekt" hij links uit, dan is 't mis, En komt er vaak wat kijken. Maar hoeveel bokken hij ook schiet, Zoo ezelachtig is hij niet. Gaat „Wannes" met zijn „Mieken" uit, Om zich wat te amuseeren, Dan weet hij aan den rechtschen kant Zijn liefke te hanteeren. De lompert die het anders doet, Die weet niet hoe 't wezen moet. Als straks de stembus komt in 't zicht, Moet ieder Christen weten Dat hij moet houden rechtschen kant, Of er komt roet in 't eten. Kwam links met meerderheid er uit Dan zag 't er somber voor ons uit. In Oostburg en in Hontenis' Zal 't aan de stembus spannen Doet elk zijn plicht, dan komen wis Daar toch twee rechtsche mannen. Daar blijve zelfs niet per abuis Een enkele rechtsche kiezer thuis. Al is 't een ongeschreven wet, 't Blijft steeds te prefereeren Om rechts te houden 't allen tijd 'k Wil dat nog adviseeren. De richting van den Katholiek Is rechts, ook in de politiek. Rotterdam, Mei 1913. B. NEDERLAND. Buitengewone warmte. Mededeeling van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt Ofschoon de hoogste temperatuur gistermiddag '28 April te Groningen, te De Bildt en te Maastricht bereikt, (ongeveer 26 gr., 25,9 gr. en ongeveer 27 gr. Celsius) omstreeks een halve graad bleef beneden de hoogste tot dusver in April waarge nomen (26,6 gr., 26,4 gr. en 27,8 gr. op 15 April 1904) vormt de opeenvolging van zeer warme dagen in April, Zondag aangevangen, toch een nog nooit in Nederland opgeteekend verschijnsel. Slechts eenmaal, in 1865, is op twee opeen volgende dagen te Utrecht en Maastricht een temperatuur boven 25 gr. opgeteekend en wel op 22 en 23 April te Utrecht (25,1 gr. en 25,9 gr.) •n op 23 en 24 April te Maastricht (26,5 gr. en 25,7 gr.) Ditmaal werd te Maastricht Zondag ODgeveer 26 gr., gisteren ongeveer 27 gr. bereikt, terwijl hoogstwaarschijnlijk ook heden de 25 gr. zal worden overschreden. De abnormale warmte doet zich ook over geheel Duitschland gevoelen en staat in verband met de voor den tijd van het jaar ongewone luchtdruk- verdeeling, die op het geheele vasteland zuidelijke tot oostelijke winden met krachtigen zonneschijn teweegbrengt. De moord te 's-Gravenhag-e. Omtrent Van Leeuwen, student in de biologie, moordenaar van mej. Haus te 's-Gravenhage, deelt men ons mede, dat hij bij zijn mede-studenten bekend staat als een zonderling. Hij is echter bijzonder muzikaal en componeerde zelfs oen muziekwerk, dat onder zijn leiding door „Sempre Crescendo" uitgevoerd werd en nogal indruk maakte. De deelneming met den vader, die reeds door het overlijden van zijn echtgenoote en dochter zwaar getroffen werd, en wiens andere dochter tot herstel van haar gezondheid in het buitenland verblijf houdt, is algemeen in Leiden. (Hbld.) Over de begrafenis van het vermoorde meisje lezen we in „De Maasbode" Onder groote belangstelling heeft Dinsdag de begrafenis plaats gehad van mej. Willy Haus, het slachtoffer van den Vrijdagavond in de van Merlenstraat aldaar gepleegden moord. Aan schier alle woningen in die straat waren de gordijnen neergelaten en honderden toeschouwers vulden de straat reeds lang vóór het vertrek van den stoet en ook zeer velen volgden dezen op den weg naar het kerkhof (Oud Eik-en-Duinen.) Aan de groeve werd een treffende toespraak gehouden door ds. Heering, predikant bij de Remonstrantsche gemeente. Herinnerende, dat de mensch, geschapen naar Gods beeld, den plicht heeft het leven dat God gegeven heeft te eer biedigen, wees hij op het treurige en niet te rechtvaardigen feit dat men tegenwoordig zoo gemakkelijk naar een wapen grijpt om een levep te vernietigen. Voorts zette hij uiteen, dat het nog oneindig beter is het slachtoffer te zijn dan de bedrijver van zulk een heillooze daad. Zwaar beproefd noemde hij de moeder van het slacht offer, maar zwaarder nog de vader wiens zoon het misdrijf pleegde. Voorts herinnerde de spreker aan het Bijbel woord „hebt uwe vijanden lief, bidt voor degenen die u geweld aandoen", en hij eindigcfe met de bede dat God den dader in het harte moge grijpen en zijn ziel met diep berouw vervullen. Enkele vriendinnen legden bloemen op de kist. Het graf was met een bed van witte rozen en groene palmen bedekt. Goede vangst. Te Horn (L.) werd Zaterdag door den brigadier der Rijksveldwacht, Strijbos, een vossenhol ontgraven. Hij vond er niet minder dan 7 jonge vossen in, een zeldzaam getal. Tien konijnen, twee hazen, een ekster en een rat werden mede in het hol gevonden, de levensvoorraad der jonge veelvraten. (Msbd.) Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninklijke goedkeuring der Statuten. Aantal Polissen op heden Verzekerd bedrag twee en een half millioen Jaarlij ksche Premie Het aantal contracten ging in 1912 vooruit met Het verzekerd Kapitaal De jaarlijksche Premie Ontvangen aan premiën en koopsommen over 1912 Bedrag aanwezig voor reserve Het aantal polissen in Februari 1913 uitgereikt bedroeg ruim Met een verzekerd Kapitaal van NIJMEGEN, 15 April 1913. De ruim 13,500,— f 2,500,000— 85,000 5,800. 1,150,000, 39,000,— 100,000,— 05,000, 900. 150,000 Directeuren H. J. BüDENSTAFF. C. J. Th. SMITS. Zoo niet bedoeld. In een Friesche dorpsschool had de onderwijzer de leerlingen opgewekt, ten bate van tuberculoselijders, zilver papier van chocolade, capsules en oude metalen te verzamelen. Na eenige dagen overzag de meester met gemengde gevoelens alles, wat hem in den loop der week was -aangebracht en achtte hij het noodig, den verderen aanvoer voorloopig stop te zetten, daar vele huismoeders deze zeld zame gelegenheid met beide handen hadden aan gegrepen, om bij den jaarlijkschen schoonmaak finale opruiming te houden en hun kroost schoolwaarts te zenden met oude, roestige kachel pijpen, gebroken kachelringen enz. Een leerling kwam zelfs aanzetten met hoefijzers, die hij, zooals later bleek, voor de goede zaak had ontvreemd bij den dorpssmid. (Centr.) Misleid. Onder het opschrift „Misleid", lezen wij thans in den „Nederlander" „Dezer dagen deelden we iets mede over een bezoek, door ons ontvangen van een meisje, dat op ons bureau geld kwam vragen voor de ver zorging van drie Belgische stakers-kinderen. „Het Volk" gelooft, dat wij hier met een poging tot oplichting te doen hadden, en dat wij het slacht offer zijn geworden onzer lichtgeloovigheid. Achteraf is ons gebleken, dat dit inderdaad hoogst waarschijnlijk is, zoodat elke konklusie, die uit dit bezoek zou kunnen worden getrokken, als van onwaarde moet worden beschouwd, behalve deze dat men thans voor de nog al vertrouwen wekkende „jonge dochter" gewaarschuwd kan heeten". Aanhouding verzocht. De aanhou ding wordt verzocht door den commissaris van politie der 3de afdeeling te Amsterdam van den 22-jarigen J. L. M. Visser, geboren te Wettem, wonende aldaar, doch thans voortvluchtig. Hij wordt verdacht van oplichting van 6 balen suiker ter waarde van ruim f 250 en van poging tot oplichting van 12 balen suiker ter waarde van f 500 en van verduistering van een rijwiel alles ten nadeele van zijn patroon wonende te Amsterdam. Luchtvaart. Boven Winschoten werden Zondagnamiddag een tweetal luchtballons waar genomen, de een op geringe; de andere op vrij groote hoogte. De ballons landden zonder averij, de eerste te Heiligerlee, de ander te Scheemder- meer. Het waren de ballons Harburg II en III, die 's morgens 10 uur resp. te Essen en Bochum waren opgestegen. In de eeno ballon zaten vier heeren en een dame, in de andere drie heeren. Ze verklaarden een mooie reis te hebben ge maakt. Via Nieuweschans vertrokken de lucht reizigers weder naar de „Heimat" Dusseldorf en Elberfeld. Bloedvergiftiging. In het hospitaal te Heerlen is overleden zekere L. uit Amstenrade tengevolge van bloedvergiftiging, ontstaan door het openkrabben van een puistje aan het hoofd. DUITSCHLAND. Verijdelde aanslag? Eenige dagen geleden ontviug de president van politie te Berlijn uit het buitenland een anonieme waarschuwing, meldende, dat plannen waren beraamd voor een aanslag op den keizer, tijdens diens verblijf te Karlsruhe. De Berlijnsche politie stelde die te Karlsruhe met de mededeeling in kennis, doch de autoriteiten hechtten aan het feit weinig beteekenis. Dat de keizer den tocht van 'Hohkönigsburg naar Karlsruhe niet per spoor, maar met een automobiel deed, geschiedde alleen, naar het heet, omdat het zulk prachtig weer was. (Tijd.) ITALIË. Sluiting van het Congres. Maandag is het Eucharistisch Congres gesloten met een processie, waaraan 15 duizend personen deelnamen. Voorop trokken de katholieke vereenigingen, dan volgden de seculiere en reguliere geestelijkheid, dertig -bisschoppen, de kardinaal-legaat, die het Allerheiligste droeg onder een baldakijn, dat ge ëscorteerd werd door Malthezer ridders, de kardinalen Bourne, Nava, Lualdi, de kardinaal van Sevilla, studentenvereenigingen, enz. De processie trok over een lengte van twee kilometer door zestig versierde straten. In den botanischen tuin was een gelegenheidsaltaar opgericht, waar de zegen met het Allerheiligste werd gegeven onder het donderen van twintig kanonnen en het luiden van alle klokken der stad. Des avonds was de stad feestelijk geïllumineerd. Talrijke congressisten ondernamen nog een pel grimstocht naar de Sint Paulsgrot. De kardinaal-legaat heeft aan den gouverneur van het eiland een afscheidsbezoek gebracht, (Tyd.) AMERIKA. Een anti-tuberculose serum. Dr. Friedman, de Duitscher, die beweert een serum tegen tuberculose te hebben gevonden, moet zijn rechten in de Verebnigde Staten hebben verkocht voor 1,925,000 dollars. Deze som zal, op 125,000 dollars na, worden ingebracht in de 36 Fried- mann-inrichtingen, die in de Vereenigde Staten zullen worden gesticht met een kapitaal van vijf millioen dollars. De meeste medische kringen toonen zich ge reserveerd over de werking van het serum, maar het publiek koestert er de grootste ver wachtingen van. t

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9