DE ZEEUWSCHE OERIER Provinciaal Dolksblad. 1741 Eerste Blad. zaterdag 3 Mei 1913. i»ae Jaargang. De ouden van dagen. D<£ beste voor den prijs. Thans de meest gelexen Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwscke Koerier" te Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Canada Om den Pommery-heker. Ter waarschuwing. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. Buiten vervolging gesteld. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letterg worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel.' MAAN: N. M. 6 Mei. E. K. 13 Mei. ZON Zon op 5 u. 04 m. Zon onder 7 u. 30 m. Het is een uitgemaakte zaak, dat bij den aan staanden verkiezingsstrijd voor leden der Tweede Kamer de kwestie der verzorging van ouden van dagen een der meest op den voorgrond tredende zal zjjn. Vooral in het district Oostburg behooren de kiezers terdege te weten, hoe ten aanzien daarvan de vork aan den steel zit, omdat de vrijzinnige candidaat, de heer de Muralt, de Staatspension- neering als een propagandamiddel eerste klas gebruikt. We geven toe dat de keuze van dit propaganda middel getuigt van eenig inzicht. Wat toch zou beter in staat zijn de menschen in vuur, in ver rukking, in geestdrift voor je te brengen dan het „Staatspensioen aan allen, daar ben i k een voor stander van". Médr Ja, m&dr 't is jammer dat de ouden van dagen, wier nood werkelijk dringend is, aan dergelijke woorden zoo bitter weinig .hebben en er zoo'n bedroevend schijntje mee in den zak steken. De belofte van staatspensioen moet in 't belang der zeventig-jarigen, eens terdege onder het ont leedmes genomen worden, opdat de kiezer in Juni a.s. goed wete, waar hij staat. Wat is 't geval met staatspensioen lo. Ofschoon op het program van de vrijzinnige Concentratie en op dat der sociaal-democraten „Staatspensioneering" voorkomt, begrijpt ieder gewoon menschenkind dat, als 't op uitvoering van de Staatspensioneering-belofte aankomt, de liberalen van diverse kleur en de socialisten het volkomen oneens zullen zijn. Men stelle zich voor, dat de meest behoudensgezinde fractie in ons parlement, de vrij-liberale, de ouderdomsverzorging moet gaan regelen met de meest geavanceerde, de socialistischeWie voelt niet, dat de samen, werking van twee in dit opzicht zóó lijnrecht tegenover elkander staande partijen niets kan op leveren dan twist en meeningsverschil, en dat de ouden van dagen daarvan dan de dupe zullen worden? 2o. Neem echter aan, dat 't aller-onwaarschijn lijkste gebeuren zou en de Tweede Kamer het over Staatspensioneering eens werd. Dan is de Eerste Kamer er nog, die overwegend rechts is en dit zeker voorloopig blijft, en welker meerder heid principieel tegenover het beginsel der Staats pensioneering staat. Daar in Nederland elke door de Tweede Kamer aangenomen wet ook door de Eerste Kamer moet goedgekeurd worden, en deze met de Staatspensioneering niet meegaat, zouden dus ten slotte, ook al bleek een linksohe Tweede Kamer vrijwel één van gevoelen over ouderdoms verzorging, de ouden van dagen toch het kind van de rekening worden. 3o. Het geld. Beloven is goedkoop, nietwaar Maar om te kunnen geven en betalen heeft men meer noodig dan goedkoope beloften. Staats pensioneering zou millioenen kosten, en nu is het heel gemakkelijk gezegd „dat geld komt er wel!" Heen, neen, met zulke praatjes laat zich tegen woordig niemand meer Igmen. Men wil de boter bij de visch hebben, en daar heeft men gelijk bij. De vrijzinnigen zitten dóérmee echter danig in 't nauw. De successierechten schijnen het ten ■lotte te zullen moeten doen en dan de directe belastingen. Maar dat daardoor de landswelvaart in een ernstig gevaar zou worden gebracht en door opvoering der successierechten talrijke erf- zaken zouden te niet gaan, schijnen de vrijzinnigen niet in te zien, of niet te willen inzien. De kiezers echter behooren het wèl in te zien en wij, van onzen kant, zullen niet nalaten met klem te wijzen op het groote g«vaar en de schromelijke onbillijkheid een er sterk verhoogde successie belasting. Zoo zouden nog meer andere gronden aan te voeren zijn, waaruit allerduidelijkst blijkt dat, wanneer links met zijn schreeuwerige leuze van Staatspensioen in Juni a.s. mocht winnen, er in de eerste tientallen van jaren niets kan komen van ouderdomsverzorging en de ouden van dagen j nog tal van jaren zonder steun zullen blijven. Anders staat het, als we het geluk hebben onze rechtsche Chistelijke regeering te mogen behouden. Dit vooral moet het volk goed weten, opdat het zich niet late om den tuin leiden door de mooie praatjes van liberale vogelaars. Minister Talma heeft, dank zij den steun der rechtsche Kamerleden, behouden door de Tweede Kamer gebracht de Radenwet, de Invaliditeits- en Oudersdomswet en de Ziektewet. De kosten worden gevonden uit de Tarief herziening. Omdat de andere wetten in het kader van dit artikel minder te pas komen, wijzen we voor heden slechts op de Ouderdomsverzekering en speciaal op de belangrijke overgangsbepaling voor dezulken, die op 't oogenblik van het in werking treden der wet 70 jaren en ouder zijn. Welnu, de Tweede Kamer heeft aangenomen dat zes maanden na 't afkondigen der wet dat kan dus ongeveer begin 1914 zijn ieder 70- jarige, die aannemelijk kan maken gedurende de laatste 10 jaren zekeren tijd loonarbeid te hebbea verricht, een gratis-uitkeering van f 2,per week ontvangt. Man en vrouw, onder dezelfde om standigheden, samen f 3,Dus respectievelijk f 104 en f 156 per jaar. Die oudjes krijgen dat niet als links wint, want de vrijzinnigen hébben, verklaard de sociale verzekeringen te zullen intrekken, als ze aan 't bewind komen. Ziehier dus de zaak Hechts heeft een flink deel van zijn sociaal program gereed en hoopt zijn taak in die richting ook na de verkiezingen te kunnen voortzetten. Het zal de ouden van dagen onmiddellijk eenigs- zins tegemoet komen. Links daarentegen zal de sociale wetten onge daan maken en daardoor de wijzers van het staatsuurwerk flink terugdraaien, en zal dan be ginnen -praten over de staatspensioneering. De vervulling komt in 't jaar één, als de uilen preeken l Hoe het volk nu in Juni moet stemmen^ als 't wil handelen in het belang der ouden van dagen? Dat kan aan geen twijfel onderhevig zijnons Zeeuwsch-Vlaamsche volk zal als één man rechts houden l HONTENISSE. In de afdeelingen der Centr. R.-K. Kiesver- eeniging in het hoofdkiesdistrict Hontenisse is met algemeene stemmen voor het Kamerlidmaat schap candidaat gesteld de heer P. F. Fruijtier, aftredend lid. Dat de heer Fruijtier weder de candidaat is der katholieke partij in Hontenisse, zal elk katholiek met genoegen vernemen. De heer mr. dr. van Best heeft er in zijne te Kloosterzande en te Hulst gehouden redevoeringen op gewezen, dat het dit jaar juist 25 jaar geleden is, dat boven 't district Hontenisse voor 't eerst de Hoomsche vlag waaide en die van het libera lisme werd neergehaald. Aan den arbeid der oude werkers van vóór een kwarteeuw en daaronder was, meenen we, ook reeds de heer Fruijtier kan in dit 25ste herdenkjaar, geen treffender, geen waardiger hulde gebracht worden, dan door den aftredenden afgevaardigde met een overweldigende meerder heid in één slag te herkiezen. Laat daar Roomsch Hontenisse eens flink voor zorgen Dit jaar moet op den Katholieken candidaat in Hontenisse een stemmencijfer worden uitgebracht, als vóór 1913 nooit is verkregen. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of al onze lezers zullen, èn om den heer Fruijtier èn om de herdenking van 't jaar 1888, alles in 't werk stellen om dit schoone resultaat te bereiken. Mannen van 't district Hontenisse, op post Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Land en Kolonisatie-afdeeling der Canadian Pacific Railway Company. ainnffgi Maandag had men zich bezorgd gemaakt om de verdwijning van den Franschen vliegenier Cailleux, die te Biarritz was opgestegen met de bedoeling zoover mogelijk Noordwaarte te vliegen, teneinde den Pommery-beker te bemachtigen. Na om 12,30 na eene rustpoos te Villacoublay bij Parijs opnieuw te zijn opgestegen, had men niets meer van hem vernomen. Het blijkt thans dat hij om 7 uur des avonds is gedaald nabij het Friesche plaatsje Kollum, waar hij welwillend door den burgemeester en de bevolking werd ontvangen en vanwaar hij zijn wedervaren naar Parijs heeft geseind. Het volgende traject zou dus op één dag door hem zijn afgelegd Biarritz, Bordeaux, Angouleme, Poitiers, Loches, Blois, Orleans Etampes, Paris, Compiegne, Valenciennes, Brussel, Breda, Amster dam, Kollum. De totale afstand van het traject bedraagt circa 1500 K.M. Gemeten in rechte lijn zooals de voorwaarden voor het behalen van den Pommery-beker het voorschrijven, is deze afstand echter 1250 K.M. Natuurlijk zal de oflicieele commissie nog hebben te onderzoeken om uitspraak te doen. Zooals men weet, wordt de Pommery-schaal elk half jaar opnieuw beschikbaar gesteld. Dat hij telkens met grootere afstanden moet worden gewonnen, blijkt wel uit de resultaten, die tot nu toe in dezen wedstrijd werden beieikt In 1911 Vedrines 300 K.M., Parijs Poitiers. In 1911 Vedrines 395 K.M., Parijs— Angouleme. In 1912Bedel 700 K.M., ParijsBiarritz. In 1912: Daucourt 830 K.M., Valenciennes Biarritz. In 1913: Guillaux 250 K.M. Biarritz—Kollum. (Zoom.) Dr. Ubans, wonende Laan van Meerdervoort te 's-Graveuhage, deelt in „Het Vaderland" het volgende ter waarschuwing mede Vrijdagavond tusschen 11 en 11 Vs uur werden uit mijn poort, onder mijn huis doorlooponde en met nachtslot deugdelijk gesloten, vier rijwielen ontvreemd door opensluiting met een valschen sjeutel. Een bijomstandigheid geeft mij aanleiding mijn medeburgers te waarschuwen, op hun hoede te zijn. Zaterdagavond met mijn familie thuis komende, bemerkten wij een wit kruis op den muur naast de poortdeur. De eigenaardige vorm trok ons aller aandacht. Het was een met wit krijt en vaste hand geteekend recht opstaand kruis, een lijn verticaal, het ander precies horizontaal, en aan beide einden van het laatste was een loodrecht streepje aangebracht. Mijn dienstboden vertelden, dat op de plaats van het witte kruis een week geleden eeu zwart kruis heeft gestaan, dat slechts met moeite was te verwijderen en nog eenigszins zichtbaar is. Nu herinner ik mij, dat eenigen tijd geleden, naar ik meen in „Het Leven", een opgépe van teekens der Parijsche dieven heeft gestaan^" waar mede de leden van dat gilde elkaar omtrent de de perceelen, die hun speciale aandacht trekken, in het geheim iets hebben te vertellen; daarom begaf ik mij heden nogmaals naar de atdeelinf* der recherche aan het Alexanderveld, en deelde mijn bevindingen mede. Mijn vermoedens blijken volkomen juist te zijn blijkbaar heeft mijn woning reeds geruimen tijd de aandacht van heeren in brekers getrokken en toen ze hun kans schoon zagen, hebben ze op een avond, dat slechts één dienstbode, behalve de slapende kinderen, thuis was, hun slag geslagen. Naar wij vernemen is van der S., uit Leiden, die geruimen tijd geleden een afschuwelijken moord pleegde op een 9-jarigen knaap, buiten vervolging gesteld en in een krankzinnigengesticht geplaatst, op grond dat het psychiatrisch onderzoek overtuigend heeft aangetoond, dat de jonge man wegens gekrenkte geestvermogens ontoerekenbaar ie. (Tel.)

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1