La No. 1738. TWEEDE BLAD van Zaterdag 26 April 1913. Het Thüringer Weerbuisje. v a George van Peene, Uit do Pers. A dvortontiën Gediplomeerde Tandarts, Sprookuron: De bermverzakking te Walsoorden. De terechtstelling der auto-bandieten. Bestellingen te zenden aan GERARD TELKAMP, Hillegom. Burgerlijke Standen. Nieuwst ij dingen. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Ger Neuzen. van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 GENT (ZUID). Een tweede gediplomeerde Tandarts is aan het cabinet gehecht. Zeeuwsche Koerier Door geen ander Kabinet overtroffen. Wie de werkzaamheid van het Ministerie- Heemskerk inzake de sociale wetgeving overziet, moet erkennen dat het meer, veel meer heeft tot stand gebracht dan eenig ander Kabinet ooit te voren. Zeker, in deze periode stond voorziening in den stoffelijk maat8chappelijken nood mee op den voorgrond en van zelf werd daardoor in de be moeienissen van ons Kabinet een ruime plaats aan de sociale wetgeving toebedeeld. Niettemin bestaat er reden voor groote dank baarheid dat zoo diep ingrijpende sociale maat regelen zijn getroffen. De gang van zaken bij de Bakkerswet wekte ietwat pijnlijken indruk, maar door de kloeke houding, door het Kabinet en de rechterzijde bij Invaliditeitsverzekering en Ziekteverzekering aan genomen, is die goeddeels weggenomen. De herziening van de Arbeidswet brengt groote en gewichtige verbeteringen. Ook de Steenhouwerswet bestrijkt een groot stuk van het arbeidsleven. Invaliditeits- en Ziekteverzekering brengen in den druk van groote lagen onzer bevolking aan merkelijke verlichting en niet genoeg kunnen wij, anti-revolutionairen, Minister Talma dankbaar zijn voor den ernst en de zelfopofferende liefde waar mee hij zich gaf om de zaak der maatschappelijk bekommerden te dienen. Onderscheidene maatregelen die voor breede groepen stoffelijke verbeteringen brengen, kunnen daarnevens worden genoemd. De wet van 30 Maart 1912 houdende bepalingen omtrent de vergelding met pensioen van den dienst van ambtenaren, een college of een instelling, van met dezen hier gelijkgestelde com missies of particulieren den Staat bewezen diensten, waarborgt aan honderden personen pen sioen. Niet minder dan 52 verschillende categoriën, als klerkenby ontvangers, rechterlijke, militaire autoriteiten en dergelijke worden daar door gebaat. Door de wet van 15 Juli 1912 kwam in de pensioenregeling van ons spoorwegpersoneel aan merkelijke verbetering. Zoo zou nog meer kunnen worden genoemd. Rusteloos is ons Kabinet, is vooral Minister Talma werkzaam geweest. Men denke ook aan de breede reeks van ont werpen, door hem ingediend, die bij voortzetting van zijn ministerieel leven wel zullen worden afgewerkt. Daar ligt een ontwerp-Stuwadoorswet, met be palingen in het belang van personen bij het laden en lossen van zeeschepen werkzaam. Voor de openbare beraadslaging is het gereed. Daar is het ontwerp tot verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht. Daar is het ontwerp tot verzekering tegen beroepsziekten. Daar is een ontwerp tot verzekering van onge vallen in zeevaart- en zeevisschersbedrijf. Daar is Maar neen. Minister Talma is de sociale Minister. Het Ministerie-Heemskerk, het Kabinet van sociale wetgeving. Echt sociaal. Geen klassewetgeving. Met de rechtmatige belangen van alle geledingen, van patroon en arbeider wordt alleszins rekening gehouden. (De Rotterdammer.) Welsprekend. De socialisten in België men weet het staken. Bij wijze van middel, omaan algemeen stemrecht te komen 1 Als dat „middel'' eens gewoonte wordt, wanneer de heeren socialisten hun zin niet krijgen, beleven we rare tijden. Maar dht daargelaten 't is wel merkwaardig om één enkel zinnetje, één héél enkel zinnetje uit de Belgische liberale bladen hier eens even te onderstreepen. De Belgische regeering zoo melden die bladen zendt de gendarmerie naar de brand punten van de staking, waar de socialisten het sterkst zijn en waar overal voor onlusten ge vreesd wordt. „U it het totaal Katholieke Limburg, waar geen ongeregeld heden te vreezen zijn, worden alle beschikbare manschappen naar elders uitge zonden". Ziedaar. Dat spreekt boekdoelen. In de totaal Katholieke Belgische provincie Limburgvreest niemand voor onlusten. Dat doet men alleen dadr, waar de werkman zijn geloof verloren heeft, en onder de plak nu staat van de volksmenners en volksmisleiders Dat is een waarschuwing en een les beide, dit welsprekend zinnetje uit liberale dagbladen (N. H. Crt.) Men schrijft ons nader uit WALSOORDEN Toen Zondagnamiddag om drie uur een paar jeugdige personen over den buitenberm van den zeedijk van den Perkpolder in het Calamiteuze Waterschap wandelden, zagen zij dat enkele rijen perkoenpalen stonden te waggelen. Weldra ver dween een groot gedeelte van glooiïDg en berm in de diepte. Onmiddellijk werd het bestuur ge waarschuwd. Het vallen bleef echter aanhouden. Weldra was over een lengte van i.70 meter de helft van den buitenberm in de diepte verdwenen, hierdoor de polder voor doorbraak in gevaar brengende. Gelukkig bleef het kalm weer, want aangezien geen materialen voorhanden waren kon men tot een voorloopige eenigzins doelmatige verdediging niet overgaan. Maandag heeft men „de val" gepeild en be vonden dat er van 3 tot 9 meter water stond. Voorloopig ging men over tot het bijwerken van de steile k&nten en met wat krammat bedekken, in afwachting van het rijshout en de steen, die men gaan koopen was. Komen de meeste vallen met laagwater voor, deze ontstond juist op hoog water in het giertij. Heeft men aan den oever van den Perkpolder wegens den zwaren vloed en eb die hier langs trekt, alsook de rauw aardige bestandheid van den oever, steeds vallen moeten constateeren, die van 1839—1878 zelfs tot in den teen van de glooiing ontstonden. Zoo'n ernstige val als nu, waardoor bij stormweder doorbraak zou te vreezen zijn, is hier aan het calamiteuze waterschap nog niet voorgekomen. Ware de val eon 100 meter meer zuidelijk voorgekomen, het groote vuurlicht genaamd „de magere Merrie" zou ingestort zijn, tot groot ongerief van de zeevaart. Over de terechtstelling der auto-bandieten wordt nog gemeld Soudy, Callemin en Monier zijn terechtgesteld op den boulevard Arago, de gewone plaats voor de terechtstellingen. Toen hij uit den wagen stapte zeide Soudy't Is koud dan riep hij Tot weerziensDaarop werd hij door de beuls knechten gegrepen en gebonden en het mes deed zijn Werk. Intusschen poogde Callemin, bleek, bevend en verdwaasd, zich buiten den wagen te buigen, toen de beulen hem grepen en op den grond zetten. De veroordeelde schreeuwde „Tot weer ziens Daarna voegde hij er bij ,,'t Is een schoon schouwspel de doodstrijd van een mensch en wierp tevens blikken als van een waanzinnige op de menigte. Zijn terechtstelling ging zeer vlug. Monier intusschen leed door het wachten. „Wat duurt het langzuchtte hij. Toen zijne beurt was gekomen poogde hij te spotten. Vaarwel aan deze heeren en aan de maatschappij zeide hij, maar de beulen lieten hem niet uitspreken. De drie terechtstellingen te samen hadden 41/, minuten geduurd. Alles was afgeloopen te 4 uur 35. Geen enkel incident had plaats. Als toe schouwers waren enkel dagbladschrijvers en politie. Achter de sterke afsluitingen waren nauwelijks Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zal; komt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts tl,—. De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. eenige nieuwsgierigen, die stonden'te luisteren naar het gerucht van de valbijl. Een fijne en ijskoude regen, die viel sedert men de guillotine had opgericht, droeg nog bij tot het akelige van het sombere tooneel. Al de veroordeelden sliepen toen men ze kwam halen. Zij hadden met moed het bericht der ver werping van hunne genadevraag vernomen. Op hetzelfde oogenblik dat de drie medeplichtigen vernamen dat hun laatste oogenblik was gekomen, vernam Dieudonné zijne genade. Toen de procu reur binnentrad, meende hij dat zijn laatste uur was gekomen. Hij zette zich recht in zijn bed en liet zich van ontroering weer vallen, toen hij vernam dat het leven hem geschonken was. Hij beloofde zijn best te doen, om de genade waardig te zijn. De lijken van Monier en Callemin zijn Maandag middag in de snijkamer der medische faculteit te Parijs ontleed en de organen, die bij de terecht stelling zijn doorgesneden, er uit genomen. Volgens een specialist hebben alle deskundigen kunnen waarnemen dat Callemin en Monier vol komen normaal en goed gebouwd en de voor naamste organen gezond waren. De hersenen vertoonen geen enkele kenmerkende afwijking. AXEL. Huwelijks-aangiften. 8 April. Petrus Jacobus Duerings (van Hontenisse), 27 j., jm. en Clotilde Marie van den Berg, 25 jjd. Geboorten. 1. Neeltje, d. van Jacobus Hamelink en Pieternella Penne. 5. Helena Janneke, d. van Jacobus de Klerk en Jacomina Wolfert. 6. Krijn, z. van Pieter Hamelink en Maria Jansen. 7. Carolina Maria, d. van Jacobus Franciscus Volckaert en Maria Rosalia de Moor. Willem, z. van Adriaan Dieleman en Lijcia Janna den Hamer. 8. Jan Cornelis, z. van David Overdulve en Janneko van Doeselaar. 9. Maria Regina, d. van Cornelis Alphonsius Spietael en Pharailde de Vrieze. 10. Johannes Frani^ois, z. van Dominicus de Kraker en Janna Pieternella Kotvis. 11. George Theophile, z. van Carolus Ludovicus Tacq en Florence Rosalia van Aerde. Overlijden. 9. Dina Santina Verpoorte, 23 j., d. van Jaoobus en Santina Bakker. 10. Reinier Franciscus Meijer, 25 j., z van Pieter Jan en Jannetje Platteeuw. 15. Frederik Buijze, 39 j., echtg. van Maatje Verstrakte. CLINGE. Huwelijks-voltrekkingen. 2 April. René De Rijbel (van Kemseke), 25 j., jm. en Maria Melanie van Koeverden, 19 j., jd. 9. Petrus Josephus de Moor (van Clinge, België), 27 j.jm. en Julia Josephina Stevens, 23 j., jd. Geboorten. 1. Herman Petrus Eduardus, z. van Mathijs Franciscus de Rijke en Seraphina Francisca Lockefeer. 8. Georgina Leonia Cornelia, d. van Edmondus Emilius Heeman en Maria Stephania de Bock. René, z. van Maria Francisca van Strijdonck. Arthur Joannes, z. van Josephus Johannes de Kever en Maria Leonia De Kever. 10. Aloijsius Paulus en Eduardus Ludovicus, zonen van Alphonsius Judocus Beugels en Mechtilde van den Brande. 11. Philomena Paulina, d. van Theodoor Hiel en Maria AntoniaBogaert. Overlijden. 5. Franciscus Xaverius Seghers, 64 j., echtg. van Philomena Huygens. 13. René van Strijdonck, 5 d., z. van Maria Francisca van Strijdonck. 15. Jacobus Lockefeer, 79 j., echtg. van Maria Seraphina Pieters. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 8 Maart. Edmondus Franciscus Bockstael, 24 j., jm. en Elodia Geeregat, 20 jjd. 15. Victor Angelust Voerman, 25 j., jm. en Leontina Maria Wijne, 23 j., jd. Petrus Bernard Wijne, 26 j., jm. en Clara Elisa Johanna de Lessine, 23 j., jd. Geboorten. 12. Maurice, z. van Theophiel Boone en Elodie Marie Martens. 18. Georgette Maria Louise, d. van Cammil Rammeloo en Sidoftie Marie v. d. Bos. 30. Elisabeth Joanna, d. van Frans Adriaan Klaassen en Maria Louisa de Wit. 31. Elisabeth Maria, d. van Petrus Jacobus Taalman en Josephina Louisa de Vries. ST. JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 10 April. Alphonsius Franciscus Borm, 32 j., jm. en Leonia Cornelia Buijsrogge, 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkiDgen. 2. Theophilus Maer- tens, 26 j., jm. en Eugenia de Potter, 34 j., jd. Henricus Goossens, 27 j., jm. en Maria Strooband, 20 j., jd. 4. Jan Molhoek, 27 j., jm. en Catharina Elizabeth Jozina Duininck, 26 j., jd. Ludovicus Johannes Pluijm, 32 j., jm. en Eulodia Maria de Vos, 26 j., jd. 11. Theophilus Alouisius Camillus Herwegh, 23 j., jm. en Clothilda Poppe, 24 j.,jd. 15. Alois Edmond Schelfhout, 31 j., jm. en Johanna Francisca van Dorsselaer, 31 jjd. Geboorten. 2 April. Cornelis Albertus, z. van Johannes Franciscus Verlinden en Dominica Verstraeten. 8. Carolus Cijrillus, z. van Carolus Ludovicus d'Hooghe en Maria de Bot. 11. Albertus, z. van Camillus Pierssens en Delphina Colman. 12. Seraphinus Albertus, z. van Petrus Livinus van den Berghe en Maria Cornelia Pauwels. 13. Honore Franciscus, z. van Josephus de Bruijn en Maria Emelia de Kind. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiften. 10 April. Alphons Dehoux (van Wachtebeke), 39 jjm. en Maria Christina Willems, 24 j., jd. Geboorten. 15. Anna Maria, d. van Edmond de Ridder en Maria Louisa Stroowinder. Tweede Kamer. Naar we"vernemen gaat de Tweede Kamer Vrijdag 9 Mei uiteen. De leden van de Tweede Kamer zullen op 29 dezer in het hotel de Twee Steden in den Haag een gastmaal aanbieden aan hun oud-voorzitter, den heer Van Bylandt en aan den tegenwoordigen voorzitter, den heer Van Nispen tot Sevenaer. (Centr.) Het Hof. Blijkens ontvangen ambtelijk bericht zal H. M. de Koningin Maandag 28 dezer van Hobemark naar Nederland terugkeeren en rechtstreeks naar Het Loo reizen. Vecht- en s n ij p a r t ij. Op de grens van Fijnaart en Standdaardbuiten heeft zich Zondagnacht een vecht- en snijpartij afgespeeld. Een drietal joDgelui van Fijnaart A. N., C. S. en A. H. hebben vreeselijke messneden opge- loopen. N. heeft 13 messteken, S. een ernstige snede over het onderlijf en H. een snede in den hals gekregen. S. verkeert in levensgevaar, de twee anderen zijn naar omstandigheden vrij goed. Vijf Standdaardbuitenaars P. D., D. K„ twee gebroeders v. d. N. en V. zijn Maandagmorgen als verdacht van de wondeu te hebben toege bracht, naar de maróchaussée-kazerne te Ouden bosch overgebracht. Zij ontkennen echter. De ruzie schijnt te zijn aangekomen over een meisje. (N. R. Crt.) Verdronken. Door een ongolukkig toeval viel Zaterdagavond de schipper Jan Sas, uit Cuijk, van de te Venlo aan wal liggende boot der firma Borger te Venlo, waarop hij wèrkzaam was, over boord in de Maas. Zijn lijk werd den volgenden morgen opgehaald. S. laat een weduwe met 5 kinderen achter. (Centr.) Spoorwegongeluk te Valken burg. Zaterdagavond te 10 uur is een goederen trein, komende uit de richting Simpelveld, op een aantal goederenwagens geloopen,.vermoedelijk ten gevolge van verkeerden wisselstand. 5 open- en een gesloten goederenwagen zijn geheel vernield, terwijl een drietal andere wagens beschadigd zijn. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, doordat de trein langzaam reed, wijl hij te Valkenburg moest stoppen. De matefieelo schade is aanzienlijk. Aangevallen. Zondagmiddag werd te Berchem de burgemeester aangevallen door zekeren Boekei, zoodat de politie te hulp moest komen om hem te ontzetten. Van B. werd voor loopig in verzekerde bewaring gesteld. Te Oss werd zekere van Bergen uit Heesch een snede over den rug toegebracht van meer dan 20 c.M. BELGIE" Goede vangst. In de Smedestraat te Brugge woont een oude, welhebbende jonkvrouw, Mej. Anna De Zatter. Zij drijft met twee nichtjes, die bij haar inwonen, handel in granen. Zij was te weten gekomen, dat kwaaddoeners het plan hadden beraamd, bij haar in te breken. Zij ver wittigde de politie, die het huis liet bewaken. Verleden week op een Dacht kwamen de schelmen af, voorzien van breekijzers en valsche sleutels en met slagersmessen gewapend. Na een venster met modder bestreken te hebben, sloegen zij de ruit aan stukken en gingen eerst de scherven werpen in het water der Smedevest. Dan, ten getale van twee, drongen zij binnen langs de gemaakte opening. De agenten die zich op straat bevonden, en alles van ver hadden afgeloerd, kwamen onmiddellijk toegesneld om den booswichten den terugtocht af te snijden. Doch een hunner, zich gevangen ziende, sprong door de uitgesnedene ruit en kon de vlucht nemeD. De andere dief was, langs binnen, door de agenten bij den kraag gevat geworden. Het is een 22-jarige kerel, die alreeds verscheidene ver oordeelingen wegens diefstal heeft opgeloopen. Zijn makker, die de vlucht kon nemen is insgelijks een kerel van de ergste soort. ITALIË. Uren van angst. Een zonderling ongeval deed zich voor te Fiesole, nabij Florentie. Twee Duitsche reizigers hadden de rots beklommen, bovenop den heuvel, nabij het Franciscanerklooster. Op het toppunt der rots gekomen, gleden de reizigers uit en vielen op eene uitstekende rots punt, waar zij zich heel afgezonderd bevonden en in de onmogelijkheid, om uit hunnen neteligen toestand te geraken, daar do plaats te eng was en omringd door ondoordringbaar kreupelhout. Beide Duitschers moesten op hulp wachten en werden eerst, gered na acht uren wachtens in verschrik- kelijken angst. Eindelijk verschenen redders en wierpen aan de toeristen touwen toe. Deze wonden ze rondom hun lijf en werden opgetrokken tot op ene plaats, vanwaar zij op de taan konden geraken. NEDERLAND. Stemmingsdag. Naar wij vernemen, zou de stemming voor de Tweede Kamer worden bepaald op 13 Juni. (Centr.) De eerste eetwagen. 1 Mei a.s. zal de eerste eetwagen op een nationale spoorlijn in Nederland loopen en wel tusschen Groningen en Amsterdam. Teneinde dezen vooruitgang van comfort in het nationale verkeer te vieren en daarop nog meer de aandacht te vestigen heeft het bestuur van Groninger Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer o. a. de besturen van eenige zustervereenigingen in het Noorden uitgenoodigd I de eerste reis heen en terug op feestelijke wijze mee te maken. (N. Ct.) Koopt en verkoopt Belgisch en ander vreemd geld tot de voordeeligste koersen alsmede binnen- en bnitenland- sche wissels en cheques.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5