DE ZEEUWSCHE KOERIER Prooinciaal DolksHad. 1738. Eerste Blad. Zaterdag 26 April 1913. I9de Jaargang. Noodseinen. Thans de meest gelexen Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Beat, Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. De Kamerverkiezingen. Per Telegraaf. De toestand van den Pans. Het Eucharistisch Congres Landbouw. Ingezonden Mededeetingen. Wat heeft die man gedaan? Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 8 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 8 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: L. K. 28 April. N. M. 6 Mei. ZON Zon op 7 u. 04 m. Zon onder 6 u. 30 m. Er gaan noodseinen, schetterende noodseinen op uit het kamp onzer Nederlandsche vrijzinnig heid. Gevaar, ernstig gevaar dreigt voor ons goede Nederland, voor ons vrije vaderland. Eene macht, geweldig als bijna geene ter wereld, verschrikkelijker in hare tirannie dan welke andere ook, eene macht, die de wereld omvat als de kruisspin haar web, die macht dreigt ook Nederland te overheerschen, wil ook ons vaderland aan haren ketting leggen. Geen wonder dus, dat de vaderlandslievende vrijzinnigheid zich van haren duren plicht bewust is. Geen wonder, dat zij hare noodseinen afschiet naar Noord en Oost en Zuid en West, dat zij alle vaderlanders oproept tegen het gevaar aller gevaren, hetKatholicisme, het Pausdom Vergeleken bij dè,t gevaar verzinken alle andere in het niet. Het socialisme, het anarchisme, het anti-militairisme, en meer dergelijke stelsels, stoelend op de revolutionaire idee, zijn zij in waarheid niet onbeduidend en onbeteekenend, moeten zij niet ontzien, vergoelijkt worden tegen over het enorme gevaar van over de Alpen Neerland, sta op, ontwaak, Zoo ge niet wilt dat het ras met Uwe vrijheid, met Uwe zoo duur gekochte onafhankelijkheid, gedaan, voor goed gedaan zij Wees bedachtzaam toch, gij, volk dezer Lage Landen! Leg Uw oor eens te luisteren naar de •rnstige waarschuwingen der Nederlandsche vrij zinnige pers Zie toch eens, hoe geen dag haast kan voorbijgaan, of die pers moet, in hare teedere bezorgdheid voor het heil des vaderlands, nieuwe en steeds brutaler feiten van het ultramontanisme aan hare lezers voorleggen. In alles, letterlijk in alles, dringt die gruwelijke macht van over de bergen door. Alsof het niet genoeg reeds ware dat in onze Tweede Kamer een vierde deel der leden Roomsch-Katholiek is, dat meerdere ministers en raadslieden der Kroon dien godsdienst belijden, dat 't nooit gehoorde gebeurd is en een Roomsch voorzitter de leiding der Tweede Kamer in handen heeft, alsof dat alles nog niet genoeg warerijst de vloed steeds hooger, en is de tijd niet verre meer, dat alles in Nederland zal staan onder de directe heer schappij van den Paus van Rome Zoo dus noodseinen weerklinken, daar is alle, alle reden voor Verdere scherts terzijde. Wat toch moeten wij, Katholieke Nederlanders, onderhand gaan denken van de manier, waarop we door de liberalen worden behandeld Wat moeten we gaan denken van de laaghartige verdachtmakingen, waaraan we in de pers der vrijzinnigen bloot staan Alles wordt tegen ons op haren en snaren gezet, stelselmatig tegen ons het land opgezweept. Een vrijmetselaar schaamt zich niet de be ruchte spreuk van Voltaire „Er zal geen vrede op aarde zijn, vooraleer de laatste vorst zal op gehangen zijn aan de darmen van den laatsten priester" als opschrift te plaatsen boven een op het huidige Nederland van toepassing bedoeld vlugschrift, en de hooggeleerde professor Canne- gieter verklaart in allen ernst dat de Paus niet Neêrlands Koning is en nimmer zal worden. Zóó wordt de kortzichtige goegemeente tegen de Katholieke Kerk in het harnas gejaagd Maar het Nederlandsche volk is wijzer, en denkt beter na, dan deze vrijzinnige heeren be lieven te onderstellen. Het kent wel het Koninklijk woord, uitge sproken bij een bezoek aan 's-Hertogenbosch, dat er wèl even goede maar géén betere vaderlanders zijn dan de Katholiekenhet weet wel dat eiken Zondag in onze kerken de smeekzang voor het heil onzer Koningin wordt aangehevenhet weet wel dat de Katholieke partij in hare verdediging van openbare orde en Staatsgezag door geen andere wordt overtroffen. Dat weet het wel. En het weet óók, dat al de haat, welke thans over Rome wordt uitgestort, niet anders is dan de woede, heerschend onder het steeds aftakelend en naar het socialisme ver zinkend liberalisme, omdat, Goddank, de tijden voorbij zijn dat onder de zegeningen van een oppermachtig liberalendom de katholiek wèl goed was om belastingen te betalen en soldaten te leveren, maar zich verder kon tevreden stellen met een hartelooze en schreeuwend onrecht vaardige achteruitzetting. Ziet, toen werden óók noodseinen van den toren geblazen, van Schaepman en de zijnen, en aan die seinen danken we het, dat de katholieken, als goede staatsburgers, thans dezelfde rechten kunnen doen gelden als welke andere staatburger ook Dat de vrijzinnigheid ons die rechten niet gunt, teekent hare innerlijke gesteldheid, en zoo eene, dan moet zeker wel deze overweging elk katho liek onwrikbaar ervan overtuigen dat we in Juni a.s. eenparig moetenRechts houden! I>© eerst© der Viiiceiitiancii. 't Was 23 April 100 jaren geleden dat de Pran8chman Frédéric Ozanam geboren werd. Op dit eeuwfeest heeft de katholieke wereld met eerbied, hoogachting, maar bovenal met dankbaar heid dezen man, den stichter der alom verspreide St. Vincentius-vereenif'ingen, herdacht. Het zaadje, door Ozanam in 1833 aan den bedem toevertrouwd, is opgegroeid tot een breedbetakten boom, die zoowel in de Oude als in de Nieuwe Wereld de schoonste vruchten heeft voortgebracht en nog dagelijks voortbrengt. Tijdelijke en geestelijke ellende lenigen, armen bezoeken, zieken bijstaan, hulpeloozen helpen, afgedwaalden in den schoot der Moederkerk terug voeren, en dat alles enkel en alleen uit katholieke naastenliefde, ziedaar de arbeid der duizenden en duizenden Vincentianen, ziedaar het werk van den democraat Ozanam, die zoo goed toonde te be grijpen, dat zijn democratie alleen rijpen kon onder de veilige schutse van den godsdienst. Aan Frédéric Ozanam, een der grooten van het vroegere Frankrijk, onze eerbiedige hulde De „Staatscourant" van Woensdagavond bevat het volgende bericht De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat op Dinsdag 3 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Knmer der Staten-Generaal plaats heeft, heeft bepaald dat in de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stem ming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni. (Hieruit blijkt dus dat het bericht uit „Het Centrum" zie Tweede Blad onjuist is. Red.) MIDDELBURG, 25 April 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken P. B., 18 jaar, werkman te Ter Neuzen, wegens mishandeling, tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht., de eisch was f10 b. s. 10 d. h. N. d. M., 15 jaar, zonder beroep te Veere, tot 1 week tuchtschool, de eisch was f3,50 b. s. 1 w. tuchtschool. P. C., 22 jaar, metaaldraaier te Vlissingen, wegens wederspannigheid, tot 1 week gev. straf, de eisch was f20 b. s. 20 d. h. C. d. K., 46 jaar, koopman te Koudekerke, wegens beleediging ambtenaar, conform de eisch, met bekrachtiging van het verstek-vonnis d.d. 14 Maart j.l., tot 1 week gev. straf. A. O., 23 jaar, sjouwerman te Middelburg, wegens poging tot verkrachting, conform de eisch, met bekrachtiging van het verstek-vonnis d.d. 28 Maart j.l., tot 6 maanden gev. straf. W. D., 40 jaar, betonwerker te Koudekerke, wegens bedreiging en wederspannigheid, conform de eisch, met bekrachtiging van het verstek- vonnis d.d. 21 Febr. j.l., tot 3 maanden gev. straf. J. A. L., 25 jaar, werkman te Hoek, wegens mishandeling, tot 14 dagen gev. straf, de eisch was 1 mnd. M. J. W., 27 jaar, werkman te Goes en J. E., 21 jaar, werkman te Ierseke, wegens diefstal, conform de eisch, ieder tot 1 maand gev. straf. M. Z., 16 jaar, dienstbode te Goes, wegens diefstal met een valschen sleutel, conform de eisch tot f7 boete subs. 14 dagen tuchtschool. Vrijgesproken: J. V., 59 jaar, brigadier der rij ks veld wacht te Vlissingen, beklaagd van valsch- heid in geschriften, waarvoor gevangenisstraf gevorderd was. De „Osservatore Romano" van Donderdagavond meldt, dat de Paus de twee laatste dagen eenige uren het bed verlaten heeft. De volkomen ge nezing is nu nog slechts de kwestie van eenige dagen. wordt dit jaar op het eiland Malta (Middellandsche Zee) gehouden. Woensdag j.l. is het geopend. Vier duizend congressisten nemen deel aan dit congres ter eere van het H. Sacrament des Altaars. Ook uit Nederland is een gezelschap deel nemers. Stand der wintergewassen op 15 April 1913. Het hieronder volgend overzicht van den stand der wintergewassen op 15 April 1913 is, onder medewerking van de Rijkslandbouwleeraren, samengesteld naar gegevens verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. De late oogst van 1912 en het natte weer in den herfst van dat jaar waren oorzaak, dat het zaaien der wintergewassen onder ongunstige omstandigheden moest plaats vinden. Zeer vele velden konden niet op tijd beteeld worden en zijn onbezaaid gebleven, of konden eerst midden in den winter of in het vroege voorjaar met winterkoren worden bezaaid, zoodat er vele achterlijke perceelen wintergraan worden aangetroffen. Gelukkig was de winter zacht, zoodat de gewassen daarvan weinig celeden hebben, ja tijdens den winter aanmerkelijk ver beterd zijn. Over het geheel staan de gewassen er goed voor, terwijl er slechts weinig wegens onvoldoenden stand behoefde te worden omge ploegd. Ten gevolge van den natten herfst zijn vele perceelen winterkoren sterk met onkruid bezet. Over ziekten of schadelijke dieren worden weinig klachten vernomen. Op nat land deden slakken hier en daar nogal schade. In Limburg en Oost-Noord-Brabant hebben vele roggeakkers, sterk van het stengelaaltje geleden. In Twente werden graslanden beschadigd door de emelt. Eindelijk komt in Groningen in vele velden de klaverkanker voor. De late nachtvorsten en het koude schrale weer in de eerste helft van April hebben de ontwikkeling der planten, die door het zachte weer in Februari en Maart zoo zeer was be gunstigd, plotseling tot staan gebracht. Vele velden zijn in dien tijd zichtbaar achteruitgegaan, doch bij het groeizame weer der laatste dagen zullen zij zich wel spoedig herstellen. Ook de sterke sneeuwval in den nacht van 11 12 April in het Zuiden des lands zal vermoedelijk geen verdere schadelijke gevolgen hebben, dan dat de rogge er gedeeltelijk door tegen den grond ge drukt is. Rogge. De rogge staat dooreengenomen goed, doch ook niet meer dan dat. Wel was de zachte winter voordeelig voor het gewas, maar de vele regens waren voor de ontwikkeling der rogge, vooral op de lagere velden, weinig be vorderlijk. Ook de uitwerking van het schrale weer en de late nachtvorsten is aan vele akkers duidelijk te zien. Voorts is het gewas in sommige streken met onkruid, vooral korenbloemen, bezet. In Oost-Noord-Brabant en vooral op de zand gronden in het Noorden van Limburg wordt sterk geklaagd over beschadiging van de rogge door het stengelaaltje, welke ziekte daar „stok" of „dikkop"" genoemd wordt. In de Maasdorpen moest men wegens deze ziekte heel wat rogge omploegen. Tarwe. De tarwe is goed door den winter gekomen. Vooral in het Zuidwesten des lands zijn er echter vele achterlijke perceelen winter tarwe van sommige, die in het vroege voorjaar waren gezaaid, zijn de plantjes nog zeer klein. Overigens is de stand overal goed of zeer goed. Gerst. De stand is overal goed of zeer goed, behalve in Zeeland en West-Noord-Brabant, waar hij niet meer dan vrij goed is. Koolzaad staat er weinig te velde. De stand is in Friesland en Zeeland vrij goed, elders goed of zeer goed. Kar wij. Het gewas is onbeschadigd door den winter gekomen. Toch zijn over het geheel de verwachtingen van den oogst niet gunstig. Het gewas gaat veelal schraal omhoog en er vertoonen zich reeds nu een abnormaal groot aantal bloeiende planten, hetgeen men voor de opbrengst zeer schadelijk acht. Hier en daar worden daarom zelfs nog velden karwij omgeploegd. De stand wordt genoemd in Noord-Brabant matig, in Zeeland en op de klei in Noord-Holland vrij goed, in Groningen vrij goed tot goed, en in Zuid-Holland, Friesland en op het veen in Noord-Holland goed. In 1912 was in het geheele land met karwij bezet 2991 H.A., welke eene opbrengst leverden van 58,976 baaltjes van 50 K.G. In 1911 was de bezette oppervlakte 8230 H A. en de productie 234,247 H.A. De oogst was dus in 1912 buitengewoon klein. Thans staat er wederom meer te velde dan in 1912, dooh waar schijnlijk minder dan gemiddeld in de laatste jaren voor het laatstgenoemde jaar. Grasland. De zachte winter en het groei zame weer in het vroege voorjaar waren zeer voordeelig voor den grasgroei. Reeds vroeg' was er veel gras, zoodat veel vee, vooral jong vee, eerder dan gewoonlijk in de wei gebracht kon worden. Zoo bericht de Rijkslandbouwieeraar voor Zuid-Holland, dat hij in de Albla3serwaard reeds op 27 Maart koeien in de wei heeft zien melken, hetgeen zeker niet vaak voor zal komen. Het schrale weer en de nachtvorsten in het begin van April hebben uit den aard der zaak den groei van het gras tot staan gebracht. Bij het groeizame weer zal het zich echter wel spoedig herstellen. Opgemerkt zij nog, dat lage weiden in den winter nogal van te hoogen waterstand te lijden hebben gehad. Vele van deze weiden zien er nog treurig uit, zooals dit in sommige polders van Delfland en op Walcheren het geval is. Overigens is de stand van het grasland overal goed of zeer goed. Klaver. In Groningen moesten vele per ceelen roode klaver, vermoedelijk wegens het optreden van de zoogenaamde klaverkanker worden omgeploegd. Ook elders, o. a. in de Betuwe, was dit hier en daar noodig. Voorts hebben de jonge klavers sterk van de nachtvorsten geleden. De stand is in Groningen matig tot vrij goed in Utrecht op het veen, alsmede in Noord-Holland op de klei en op het zand vrij goed. Overal elders is de stand goed, in enkele streken zeer goed. De lucerne staat in Zeeland slechts matig. (Stct.) Die man heeft gedaan wat velen nog niet hebben kunnen doen. Hij heeft zich van een kwaal ge nezen die hem sedert lang kwelde. Die man had, wijl zijne ziekte vele jaren heeft geduurd, ver waarloosd zich te verzorgen, zult gij zeggen. In het geheel niet, hij had zich nauwgezet verzorgd, maar men had niet het goede middel gevonden om hem te genezen. Hij heeft in den blinde ge zocht, vruchtelooze proeven gedaan, en eerst van den dag waarop hij de Pink Pillen heeft genomen, is de verbetering van zijn gezondheid snel en zeker begonnen. Vele zieken zoeken in den blinde; zij zoeken het goede geneesmiddel dat hun gelukkige dagen zal weergeven, dagen zonder lijden. Dit voorbeeld moest hen verhinderen nog langer in den blinde te zoeken. Hoevele zieken konden door de Pink Pillen genezen worden. De Heer A. Bayon. De heer Antoine Bayon, industrieel, 100, rue de la Tête-d'Or, te Lyon (Frankrijk), heeft ons geschreven „Sedert langen tijd leed ik veel aan de maag en aan lendenpijnen. Dat aanhoudende lijden had op mijn geestestoestand invloed gehad. Ik had geen lust meer in werken, mijn karakter, gewoon lijk vroolijk, was gemelijk en treurig geworden. Ik was gemakkelijk prikkelbaar. Ik had nooit een oogenblik van vreugde, het leven was mij einde lijk ondragelijk geworden. Ik had verscheidene middelen geprobeerd, maar ik gaf te vergeefsch geld uit om mij te genezen, mijn maag deed mjj altijd even erg lijden. Een vriend bad zeer bij mij aangedrongen dat ik de Pink Pillen zou nemen. Ik heb zijn raad gevolgd en ik heb mij wel be vonden bij die behandeling. Een gevoelige ver betering had zich reeds voorgedaan aan het eind van de eerste week der kuur. Ik heb nog de Pink Pillen gedurende eenigen tijd genomen en ben toen volkomen genszen." De Pink Pillen genezen de ziekten der maag en zijn eveneens onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumathiek, algemeene zwakte. Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam; M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten»

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1