No. 1738. DERDE BLAD Zaterdag 26 April 1913. Eerste Hoomsch Katholieke üit de hand te koop Twee Landauers, FR. KMI 1ATTESKM, 5r\ Speelkar, tweewielig Rijtuig, twee Coupés, twee Coupés Caoutchoutés, twee Victoria's, twee Victoria's Caoutchoutés. v a VOLKSMISLEIDING. Bedrogen bruid. Opium-misbruik. Levensverzekering - Maatschappij NIJMEG35H - Van Oldenbarneveidstraat 75. TolefOGQ Intorc. 1470. Tolegram-adres ERE. Wanbestuur in Portngal. De vrijmetselarij in het Italiaansche leger. Het Engelsche landleger. Apachen in New-York. Ziek te weadsi li 0« RlJtiigmakerU SliipstsNfiat SS-58, GEGT. De Zeeuwsche Koerier Met welke praatjes in België de socialistische voormannen de werklieden tot de staking aandreven, blijkt wei duidelijk uit de staaltjes, die de correspondent van het „Handels blad" uit hun redevoeringen mededeelt. Het volgende is ontleend aan de toespraak van een Vlaming tot de Vlaamsche kameraden: „Deze werkstaking, dat is er een voor de politiek. We hebben er allemaal voor mee aan gespannen, liberalen en socialisten. Deuz' is niet voor de fosswerkers (mijnwerkers) of voor de metallurgisten allee, 't is voor de politiek, voor allemaal. „Want, ziet ge, we staken, omdat de wetten tegen ons zijn. „Ge had hier in de gemeente, die heelemaal socialist of liberaal is, vroeger maar één kerk. Nu zijn er vier, en wel honderd pasters en kosters, en mannen die pastillekes (hosties) bakken. „Gij moet dat betalen. „Als gij in armoed zijt en ge vraagt den burgemeester, die de vader van de gemeente is, gelijk als in eene familie, zulle, om onderstand, dan zal hij zeggen Ewel, die menschen moeten eten, maar ik heb geen geld in de kas, want we moeten voor die gasten van de kerk te veel betalen. Ale wel, die dingen willen wij doen weggaan, 't Is daarom dat we betere wetgeving willen hebben, voor ons." „De Gelderlander" doet hierbij opmerken „Wij vestigen eerst de aandacht op de verklaring van den spreker, dat liberalen en socialisten samen voor deze werkstaking „mee aangespannen" hebben. De liberalen werken dus broederlijk mee met de socialisten om het land in rep en roer te zetten. „Die wederzijdsche sympathieën zijn een vinger wijzing te meer voor hetgeen wij hier te wachten hebben, allereerst bij de aanstaande verkiezingen, waar ongetwijfeld ook socialisten en liberalen zullen „mee aanspannen" om het christelijke ministerie omver te werpen. „Verder maken wij opmerkzaam op den vinnigen godsdiensthaat, die in des sprekers woorden raast en die weer zoo duidelijk aantoont dat de socialisten immers niets tegen den godsdienst hebben. „Maar het ergerlijkst is wel de schromelijke volksmisleiding, die het voorstelt alsof de hoorders, naar alle waarschijnlijkheid menschen, die in geen kerk of kluis meer komen, de kerken en de geestelijkheid moeten betalen, welke uitgaven oorzaak zouden zijn dat er voor hen, in geval van armoede, geen onderstand zou wezen. „Ieder weet hoe juist de geestelijke instellingen (want de spreker zal met zijn „honderd pasters" wel in 't algemeen alle geestelijken, niet enkel pastoors, maar ook kloosterlingen bedoelen) machtig bijdragen tot leniging der sociale nooden in den vorm van onderwijs, ziekenverpleging, verzorging van weezen en ouden van dagen, zoodat de voor stelling als zouden de armen er onder lijden, lijnrecht in strijd is met de waarheid. „En dan lette men nog eens op de bedreiging „die dingen willen wij doen weggaan". Met andere woorden, als wij de macht in handen hebben, en de wetten kunnen maken naar ons goedvinden, moeten al die „pasters en kosters" enz. het land uit. ,,'t ls hetzelfde denkbeeld, dat mr. Tideman hier... verloochende, omdat het liberale fatsoen hier met dergelijke anti-clericale buitensporigheden nog niet voor den dag durft komen, maar dat, zooals men ziet, in Belgie, waar liberalen en socialisten samen „mee aanspannen" ronduit ge predikt wordt". Zaterdag j 1. zouden ze in 't huwelijk treden. Het zou voltrokken worden ten stadhuize te Enschede. Alle toebereidselen waren gemaakt. In de feestzaal was alles voor de ontvangst der gasten in gereedheid gebracht. En 't bruidje zat uitgedost in haar trouwcostuum thuis te wachten op hem, die zij zoo lief had. Waar bleef hij toch? Zou hem een ongeluk overkomen zijn ofzou hij haar bedrogen hebben Toen zij in ondertrouw werden opgenomen, was dit wel wat vreemd ge gaan. In den eorridor van 't stadhuis had hij haar achtergelaten, was alleen even bij den betrokken ambtenaar geweest en teruggekomen had hij gezegd, dat alles in orde was. Haar angst en vrees namen in erge mate toe, want nog steeds kwam de bruidegom niet. Als zij eens even ten stadhuize liet informeeren. Zoo gedacht, zoo ge daan. Een kennis werd heengezonden en kwam terug met de boodschap, dat de jongelui niet in ondertrouw waren opgenomen. En omtrent den bruidegom vernam men, dat hij vertrokken was, zonder zijn adres achter te laten. Arm, bedrogen bruidje (Tijd.) De Parijsche „Matin" publiceert een artikel over het opium-schuiven in de Fransche oorlogs havens, vooral in die van de Middellandsche Zee. Zooveel matrozen zijn aan het gebruik van dit noodlottig bedwelmingsmiddel verslaafd, dat men, zoo zegt het blad, spreken mag van een nationaal gevaar. In Toulon alleen bestaan niet minder dan 163 opiumhuizën. Eigenaardig is, dat het opium in hoofdzaak afkomstig is uit de Fransche staatsfabrieken in Indo-China, die jaarlijks ruim 10 millioen francs uit deze cultuur winnen. In het geheim wordt het opium-gewas in groote hoeveelheden verbouwd en binnengesmokkeld te Marseille. In Indo-China zelf heeft 't opium-schuiven op een ontzettende wijze de overhand genomen. De „Matin". illustreert dit met het volgende: De vroegere afgevaardigde en minister van marine de Lanessan gaf, toen hij gouverneur- generaal van deze kolonie was, aan den com mandant-generaal last, om alle opiumrookers naar Frankrijk terug te sturen. De generaal antwoordde „Wat gij van mij verlangt beteekent de ontruiming der kolonie." Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninklijke goedkeuring der Statuten. Aantal Polissen op heden Verzekerd bedrag twee en een half millioen Jaarlij ksche Premie Het aantal contracten ging in 1912 vooruit met Het verzekerd Kapitaal De jaarl ij ksche Premie Ontvangen aan premiën en koopsommen over 1912 Bedrag aanwezig voor reserve Het aantal polissen in Februari 1913 uitgereikt bedroeg ruim Met een verzekerd Kapitaal van i NIJMEGEN, 15 April 1913. De ruim 111,500 f 500,000— S5.000,- 5,H66. 1,150,000,— 30.000,— 100,000,— 05,000,- OOO. 150,000 Directeuren H. J. BODENSTAFF. C. J. Th. SMITS. «El In een der laatste zittingen der Portugeesche Kamer, interpelleerde de afgevaardigde Jocinto Nunes den minister van binnenlandsche zaken over de verkrachting der bij de grondwet ge waarborgde vrijheid van drukpers. De interpellant verklaarde, dat enkele Katho lieke bladen nog altijd geen verlof hadden ver kregen. Deze onconstitutioneele verdrukking bracht in Portugal en in het buitenland een pijnlijken indruk teweeg. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde daarop, dat bedoelde bladen organen der Jezuïeten waren (I) en daar de wet de Jezuïeten in Portugal beschouwt als boeven en misdadigers, kan zij ook niet dulden, dat dezen kranten uit geven, evenmin als zulks geduld zou worden van dieven, moordenaars en apachen De onzin nigheid van 's ministers bewering valt dadelijk in het oogde Jezuïeten hebben niets uit te staan met bedoelde Katholieke organen en een Portugeesche wet, die de Jezuïeten verklaart tot „boeven", bestaat alleen in de verbeelding der Kerkvervolgers. De corrupte regeering aan den Taag vreest blijkbaar, dat de Katholieke bladen dingen aan het licht zullen brengen, die de republikeinsche bewindvoerders liever in het duister gehuld willen laten. (Msbd.) Wat bepaaldelijk de vrijmetselarij betreft in het Italiaansche leger de invloed dezer geheime macht is in de Italiaansche bladen weer eens ter sprake gekomen naar aanleiding van het openlijk uittreden van generaal Fara uit de „orde". Volgens de liberale „Idea Nazionale" telt het Italiaansche officierskorps 4000 vrijmetselaars. Het ministerie van oorlog heeft nu aan de officieren indertijd weliswaar verboden lid te zijn van politieke ver- eenigingen, doch dit verbod is gewijzigd in dien geest, dat slechts het deelnemen aan openbare politieke vergaderingen verboden is. Het ligt voor de hand, dat deze wijziging een begunstiging is van de vrijmetselarij, wier bijeenkomsten niet openbaar zijn. In de marine is de „orde" vooral vertegenwoordigd onder de technische officieren. Men verwacht dat deze aangelegenheid eerlang ter sprake gebracht zal worden in de Kamer, daar het vertrouwen der officieren in de onpartijdige waardeering van hun bekwaamheid en dieDstver- vuliing door het binnendringen van de macht der loge in het officierenkorps sterk geschokt is ge worden. (Tijd.) Prins van Battenberg, de eerste lord der admiraliteit, heeft Maandagavond in de nieuwe Jachtclub te Londen, een rede gehouden, die groot opzien gewekt heeft. Hij zeide n.l. dat de vloot niet voldoende was voor de verdediging van Engeland, en hij noemde het een groote fout, alleen op de vloot te rekenen. Engeland heeft ook een leger noodig, dat sterk genoeg is, een vijande lijken inval af te slaan. De vloot alleen is niet in staat zulks te doen. Men begrijpt dat deze uitspraak in Engeland... groot opzien heeft gewekt. (Msbd.) In New-York vieren de apachen hoogtij, iederen dag wordt op klaarlichten dag ingebroken in winkels en banken. Dezelfde bende, die kort geleden 's nachts werkte met gepantserde auto's heeft ook thans weer de hand in het spel. Binnen een maand tijds, zijn in het centrum der stad 49 brandkasten geforceerd. De rooverijen overdag zijn nog sensationeeler dan de nachtelijke. Het is dezer dagen voorgekomen, dat een zestal mannen met maskers voor en revolvers gewapend, een winkel binnenstormden en, terwijl de klanten hen verbluft aanstaarden, kaapten wat van hun gading was. Maandagmiddag drong een tweetal boeven in een sigarenwinkel, verjoegen den eigenaar, stalen 260 dollar uit de brandkast, en verlieten daarna ongemoeid den winkel.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 11