Buitenlanissh Overzicht. Uit do Pers. Terdoodbrenging van de auto-bandieten. Nieuwst ij dingen. Rechtszaken. Schoolnieuws. Stadsnieuws. I X T beschouwende, 't Geval intresseerde mij en ver- moeaende, dat de man in beteron doen geweest was, voldeed ik aan zijn weetgierigheid en legde hem een en ander uit. Hij scheen mijn betoog te vatten, grabbelde even in zijn zak en haalde er een stukje krijt uit. De bank als schoolbord gebruikende, toog hij onmiddellijk aan den arbeid en slaagde er vrij spoedig in, het bewijs te leveren van de meetkundige stelling, die mij nog al wat hoofdbrekens had gekost. „Ik heb er nog *wel moeilijker weten op te lossen", vervolgde hij. ,,'t Was in m'n goeden tijd, toen :k op studie lag." „Op studie vroeg ik nieuwsgierig. Hij knikte mij veel beteekenend toe, en, zijn boezeroen gedeeltelijk losmakende, haalde hij een boekje te voorschijn, reikte het mij over en sprak: „Lees u dit eens." Met een oogopslag zag ik, dat het afkomstig was uit de strafkolonie Veenhuizen, een z.g. uitgaansboekje, met aanteekeningen omtrent ge drag, voor hem een soort getuigschrift bij zijn terugkomst in de maatschappij, zijn naam, ouder dom enz, „Jonkheer las ik. Hij scheen mijn verbazing op mijn gelaat te lezen, want vóór ik hem iets kon vragen, sprak l\ij„Ik ben vroeger op studie geweest, voor dokter, bijna gepromoveerd." De sprong van dokter op Veenhuizen was mij te groot, kwam me zelfs ongelooflijk voor. Toch was het waarheid, 't geen me bleek, toen hij vervolgde„Dat is mijn ongeluk geweesten maakte de beweging van iemand, die een glas aan den mond brengt en dit haastig ledigt. Van het eene drinkgelag, in het andere, het geld rolde waar ik me bewoog. En toen kwam het eind, ik verliet de academie, werd een gewone drinkebroer, een schandvlek voor de familie. Zoo kwam ik in Veenhuizen terecht, twee jaar ben ik daar geweest, tot mijn geluk, want ik heb daar leeren werken." Ik vroeg naar zijn plannen voor de toekomst. Als antwoord toonde hij mij een brief, waarin hem plaatsing was aangeboden op een fabriek te Amsterdamop zeer goede voorwaarden. „Het verleden ligt nu voor goed begraven", voegde hij er aan toe. „Ik kan nu werken en zhl werken, daar kunt ge op aan. Van mijn kapitaal en hij toonde me een goed gevuld linnen zakje, zijn uitgangskas van Veenhuizen -kan Schiedam voortaan afblijven". Ik kon niet nalaten, door een krachtigen hand druk mijn sympathie te betuigen aan dezen wedergeborene, die een harden strijd had gestreden, en die, door schade en schande geleerd, nog nooit zoo goed gevoeld had, hij de Jonkheer, dat „noblesse oblige". Amersfoort was inmiddels voorbijgestoomd, toen de conducteur aan mijn reisgenoot 4e onaangename mededeeling deed, dat hij daar van trein had moeten verwisselen en nu doorging naar Utrecht, een overtreding alzoo, die zijn uitgaanskas extra zou verlichten. Of hij al betuigde, dat de conducteur hem te Amersfoort niet gewaarschuwd had, waarbij ik hem in zijn betoog steunde, de man bleef onver murwbaar, zoodat ik mij eenigszins verantwoorde lijk achtende door ons druk gesprek, besloot een beroep te doen op het goede hart van den chef ter plaatse, wat mij geluktede man kon zonder bijbetaling zijn reis vervolgen. Een laatste bewijs van welopgevoedheid trof me nog bij het afscheid toen hij beslist weigerde, met mij de stad in te gaan, hij in zijn werkmans- kiel, hoezeer ik hem ook trachtte te overtuigen, dat zijn gezelschap mij in het geheel niet geneerde. Voor 't laatste bood ik hem de hand en gingen ieder zijns weegs; ik droeg de overtuiging bij me, dat de adel der ziel in dezen mensch niet was ondergegaan, zeker wel een ongewoon verschijnsel, wanneer men bedenkt het milieu, waarin hij zich gedurende twee jaren had bewogen. (De Zoom.) '""•ïnlistisehe kindertjes. Van de 22 auto-bandieten, die terecht stonden werden er, zooals men weet, 4 ter dood veroor deeld Callemin, Dieudonné, Soudy en Monier. De president der republiek heeft Dieudonné gratie verleend en zijn straf in levenslangen dwang arbeid veranderd. De drie anderen zijn Maandag morgen geguillotineerd geworden. Het „bois de justice" werd Zaterdag van .Versailles, waar het Zaterdagochtend diende voor de onthoofding van den moordenaar Barre, naar Parijs overgebracht. In de laatste dagen werden de veroordeelden dagelijks tweemaal door hun advocaten bezocht. Monier heeft de laatste dagen in ontzettenden angst geleefd geen gerucht ontging hem, en hij bespiedde elke beweging zijner bewakers. Sinds twee dagen at hij bijna niets meer. 's Morgens in alle vroegte stond hij reeds op, en staarde dan, onbeweeglijk, naar de deur zijner cel. Als het zeven uur geslagen had, begreep hij, dat hij dien dag nog leven zou, het overige deel van den dag zocht hij zich wat te verstrooien door te kaarten of te dammen. Soudy „de man met het geweer", was nog slechts een menschelijk geraamte soms poogde hij zich zeer kalm voor te doen. Gelijk men weet, geeft men op den dag der terechtstelling den gevangenen de kleederen terug, welke zij op het oogenblik der arrestatie droegenmisschien hoopten de bandieten daarin nog hun voorraad cyaukali terug te vinden, en was dit de reden hunner voorgewende kalmte. Wat Callemin of te wel Raymond la Science betreft, deze bleef nog steeds de sinistere come- diant. Sedert eenige dagen stond hij voor zons opgang op, opdat de „heeren" hem gekleed en aan de studie zouden vinden, als zij zijn cel zouden binnentreden om hem naar de strafplaats te geleiden. Maandagmorgen heeft de terechtstelling der autobandieten plaats gehad. Uitvoerige maatregelen waren hiervoor getroffen. Te 12 uur 's nachtS rukten de troepen uit. Te één. uur waren de straten, welke de terechtstellingsplaats omringden, afgezet. Te 4 uur werden de veroordeelden gewekt. Het weer was druilerig, koud en regenachtig. De vraag tot de veroordeelden gesteld, of zij een priester wenschten, werd door hen met neen be antwoord. Te 4,30 werd de groote poort van de gevangenis geopend. Soudy werd het eerst buiten gebracht, dan Callemin en daarna Monier. In dezelfde volgorde werden zij terechtgesteld. Te half 5 was de terechtstelling afgeloopen. Ongeveer twee honderd personen woonden de terechtstelling bij. NEDERLAND. Ook een middel. De Coöp. Landbouw- vereeniging te Aalten heeft besloten om als proef voorloopig de pers niet meer tot hare ver gaderingen toe te laten, teneinde te bevorderen, dat de leden, wanneer zij de verslagen niet meer in de bladen lezen, de vergaderingen zelf bezoeken (Hand.) Ontsnapt. Te Breda is een milicien tijdens de inspectie uit de provoost van de infan- teriekazerne ontsnapt. Bij zijn vlucht gaf hij een sergeant, die hem tegen wilde houden, eenige klappen in het gelaat. Tot nu toe is geen spoor van hem ontdekt. Inbraken. In Februari j.l. werd inge broken in het perceel van een firma in de Spuistraat te 's-Gravenhage. De inbrekers waren door middel van valsche sleutels het huis binnen gekomen en hadden door middel van braak binnenshuis kamer en kastdeuren geopend. Een vrij belangrijk bedrag aan zilveren voorwerpen en aan geld werd door hen gestolen. Thans zijn vier personen aangehouden als ver dacht de daders van deze inbraak te zijn. Alle vier zijn goede bekenden van de politie. - VIv «3 dagmorgen vermist. Na eenig zoeken vond men haar lijk onmiddelijk voor de woning. (Tijd.) Ontrouwe brievenbe steller. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het hoofdpostkantoor te Rotterdam een 50-jarige brievenbesteller gearresteerd, die verdacht wordt een brief met geldswaarde te hebben verduisterd. De brief was gepost in de brievenbus, staande op het beursstatton. De verdachte was dien dag belast met het legen van deze bus. Hij stond reeds geruimen tijd onder verdenking. De vondst te Weert. Dezer dagen berichten we van een „sensationeele" vondst te Weert. Daar zou, bij het verrichten van werk zaamheden aan de restauratie van het raadhuis, een onderaardschen gang ontdekt zijn, leidende, naar de traditie vertelde, naar de oude munt. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vermeende gang een put was. De ge meenteraad had loco een onderzoek ingesteld. (Tijd.) FRANKRIJK. Een auto-ongeluk. Zaterdagmiddag heeft te Parijs een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Een automobiel viel van de brug van Courbevoie, tengevolge van een verkeerken draai van den chauffeur, in de Seine. In de automobiel bevonden zich twee kinderen van de danseres Isadora Duncan met hun gouvernante. De chauffeur kon zich nog redden, maar het was onmogelijk, de beide kinderen en de gouvernante tijdig genoeg uit het water te halen, hoewel de prefect van politie Hennion terstond met de duikers alle mogelijke moeite daartoe aanwendde. Nader wordt over het ongeluk nog het volgende gemeld Mevrouw Duncan woont in de voorstad Neuilly bij de Seine. Zaterdagmiddag zouden haar twee kinderen, een knaap en een meisje in gezelschap van de gouvernante uitgaan om een pleizier- tochtje per automobiel te maken. Nauwelijks had de automobiel de straat ver laten, waar de danseres woont, toen deze bij het oprijden van de Seinebrug plotseling voor een andere automobiel moest uitwijken. De motor weigerde en de chauffeur verliet zijn plaats om naar de oorzaak ervan te zoeken. Hij vergat echter de motor uit te schakelen en plotseling zette de wagen zich van zelf in beweging. De chauffeur sprong op de treeplank, maar de wagen maakte op dit oogenblik een draai en viel in de Seine, waar op die plaats een sterke stroo ming is en het water 5 meter hoog staat. Op het oogenblik, dat de auto in het water stortte, werd de chauffeur er af geworpen. Hij was radeloos en ging er zoo snel mogelijk van door. Eenige arbeiders, die in roeibootjes op de Seine aan het werk waren, kwamen in allerijl nader, men telefoneerde naar de brandweer en naar het hoofdbureau van politie en weldra nam het reddingswerk een aanvang. Na vele moeilijk heden gelukte het eindelijk de plaats te ontdekken, waar de auto gezonken was, en met behulp van ankers aan de oppervlakte te brengen. Met al deze bedrijven was echter reeds een uur heenge gaan. Eerst bracht men het lijk van de gouver nante te voorschijn, daarna het dochtertje van mevrouw Duncan en ten slotte het knaapje, dat nog teekenen van leven gaf. Alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven echter vruchteloos en het kind stierf, terwijl men hiermede bezig was. (Msbd.) ENGELAND. Een nieuwe „Titanic". Van de Clyde- bank-werven van Brown liep gisteren de nieuwe Cunard-liner „Aquitania" te water, die, hoewel niet zoo groot als de „Imperator", toch ook van respectabelen omvang is. Het schip meet 47,000 ton tegen 50,000 ton, die het Duitsche schip groot is. Wel overtreft de „Aquitanië" het grootste schip in lengtede „Aquitanië" is 21 voet langer dan de „Imperator", maar een voet smaller. De „Olympic" tot dusver het grootste Eogelsche schip, meet 45,824 ton. Het nieuwe schip is met alle mogelijke luxe inewipht. Fr kunne11 d^AQ^menschen aan boord alcohol aan Indianen. Voor gezondheidsmaatregelen ten behoeve van dit ras heeft het Congres voor dit jaar 240000 Dlrs. uitgetrokken. (T. v. G.) Het schijnt met de „algemeene" werkstaking in België te zullen gaan als met vele vereeni- gingenze bloeit langzamerhand dood. Uit meerdere steden wordt bericht dat Maandagochtend zeer talrijken weer aan het werk getogen zijn. In de Antwerpsche haven hebben veel vaste stouwers den arbeid hervat, zoodat thans, met het personeel dat niet gestaakt heeft, alles haast weer zijn gewonen gang kan gaan. Ook te Leuven en Gent is het aantal stakers verminderd. In het Walen land blijft de toestand ongeveer dezelfde. Te La Louvière heeft de staking tot een treurig voorval aanleiding gegeven. Een tweetal Vlaam- sche soldaten die als schildwacht op post stonden ze heeten Rommelaere en van Gheluwe verlieten gewapend hun posten. Achtervolgd schoten zij, waarbij een soldaat Raoul Sevrin, gedood werd. In de omgeving, van Luik wordt een geringe herneming van den arbeid geconstateerd. Intusschen oogst Minister de Broqueville om zijn doeltreffende maatregelen, waardoor overal de rust kan gehandhaafd blijven, den dank van alle vredelievende Belgen. Zelfs talrijke liberalen steken hun meening niet onder stoelen of banken, dat ze heel' wat meer eerbied hebben voor de katholieke regeering dan voor hunne partijgenooten, die gewoonweg de slippendragers der roode kopstukken zijn. Heden komt de Kamer bijeen, waar o. a. een motie van den liberaal Masson zal worden be handeld. In die motie wordt gezegd dat de ver klaring, door Minister de Broqueville op 12 Maart gedaan, dat een commissie tot onderzoek der gemeentelijke en provinciale kiesrechtwetgeving kan worden samengesteld, indien de socialisten hunne bedreigingen met de algemeene werk staking lieten vallen, tot een accoordkoming kon leiden. Masson heeft echter uit 't oog verloren de woorden, denzelfden dag door den Minister gesproken, dat „het gezag niet kan onderhandelen met hen, die den weg der wettelijk heid verlaten". We zullen nu in ons volgend overzicht wel kunnen zien, wat de debatten in de Kamerzitting opleveren. Tus8chen Turkije en de Balkanstaten, uitge zonderd Montenegro, is de wapenstilstand ge sloten. Men onderhandelt al over de uitwisseling van de krijgsgevangenen. De beide Rotterdammers, van wier oplichterijen te Hulst we in ons vorig nummer melding maakten, zijn in het huis van bewaring te Mid delburg opgesloten. Eveneens J. M. van Eede, die zicb, zooals in ons vorig nummer onze correspondent te* Eede berichtte, aldaar aan diefstal heeft schuldig gemaakt. KOEWACHT. Door B. en W. is tot tijdelijke onderwijzeres in de handwerken aan de school Oude Molen benoemd mej. E. Ceelaert, onder wijzeres alhier. Voor de vacante betrekking zijn acht sollicitanten, waaronder twee met acte hand werken. SAS VAN GENT, 22 April 1913. Aan de in aanbouw zijnde kunstmeststoffen- fabriek werd sinds eenige dagen nu en dan lood vermist. Terwijl gistermiddag de maréchaussée's Vermast en de Feber inde omgeving dier fabriek Ml 1

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2