D E ZEEUWSCHE KOERIER Provinciaal O o l k s b l a d. Cacao 1737. Woensdag 23 April 1913. 19de Jaargang Thans de meest gelexen Courant van Zeeland- Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Knerier" te Sas van Bent. In den trein JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY m ZIJN KOP VAN HOUTEN S Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. >ril. L. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedim gen 3 cent per regel. ZON Zon op 7 u. 04 m. Zon onder 6 u. 30 m. MAAN L. K. 28 A] N. M. 6 Me HONTENISSE. Ook dit jaar weer zal het katholieke Kamer district Hontenisse het schouwspel van een jammeren broederstrijd opleveren. Reeds vóór eenige weken werd in de pers medegedeeld dat de heer H. A. van Dalsum zich als Kamercandidaat zal opwerpen tegenover den oandidaat der katholieke kiesvereeniging. Wij twijfelen er niet aan of de man der rechter- partijen zal, als in 1909, ook nu met een flinke meerderheid van stemmen gekozen worden. Toch zullen de katholieke organisatie en het katholieke kiezerskorps in 't district Hontenisse er zelf wel 't meest van overtuigd zijn, dat hier alle hens aan dek gebracht en alle zeilen bijgezet moeten worden. Men weet, hoe de liberalen en de aanhangers van den heer van Dalsum, als 't er op aankomt, twee zielen in één zak zijn. De Statenverkiezingen van 1910 hebben zulks afdoend bewezen. Ook nu staat het te wachten dat bij een eventueele herstemming tusschen den katholiek en den liberaal, van Dalsum met man en macht naar de liberalen loopt, en omgekeerd dat de liberalen bij een herstemming tusschen den katholiek en van Dalsum eenparig laatstgenoemden zullen stemmen. We zeggen niet dat er veel kans bestaat op een herstemming en dus op een zoodanigen loop van zaken, maar men moet met deze mogelijkheid toch rekening houden. Het gevaar voor Hontenisse schuilt alleen in een mogelijke herstemming. Daarom is 't beslist noodig dat katholiek Hontenisse op de eerste stemming alle krachten concentreert en dat dan ban en achterban in 't vuur komen. We wijzen op deze noodzakelijkheid nu reeds, om onze ernstige volksmannen want in den boezem des volks kan door raad en daad zoo'n machtige propaganda gevoerd worden thans al mobiel te maken voor den rechtschen candidaat in Hontenisse. De rechtsche Kamercandidaat in Oostburg. Uit de meest bevoegde bron wordt ons thans medegedeeld, dat de heer Mr. P. Dieleman te Middelburg besloten heeft de hem door de rechtsche partijen in het district Oostburg aange boden candidatuur voor het Kamerlidmaatschap aan te nemen. Ongetwijfeld zal aan onze zjjde van dit besluit met vreugde worden kennis genomen. Sinds jaar en dag hebben de rechterpartijen in dit district al hun krachten er op gesteld voor Oostburg een man van rechts naar Den Haag te zenden. De „vox populi" de stem des volks noemde reeds vóór jaren den naam van dien man. Overal en alierwege had men het oog op Mr. Dieleman. Bij de candidaatstellingen in de kiezersorganisaties sran rechts werd, voorzoover wij weten, slechts Mr. Dieleman genoemd. Thans heeft deze de candidatuur aanvaard, en hebben we alzoo vasten grond onder de voeten. Met een gerechtvaardigd optimisme gaan we den strijd in. Onze man is met en door het geheele district volmaakt bekend, heeft hier talrijke relaties en connecties, en wat hij in meerdere opzichten reeds voor Zeeuwsch-Vlaan- deren deed, behoeft waarlijk niet gereleveerd te worden. Serieus politicus als hij is, onderschrijft hij het program der rechtsche partijen en zal hij, gekozen zijnde, een steun zijn voor het kabinet- Heemskerk. Het onder de onzen heerschende optimisme is dus niet ongegrond. We maken een kans als nimmer te voren. Oostburg kkn en zkl rechts worden, wanneer van heden af ieder zich van zijn taak bewust is elke gelegenheid aan te grijpen om de rechtsche politiek te verdedigen. <*een debater». De liberalen in het district Oostburg, wier candidaat al een paar maanden op pad is om zich in de gunst van boeren, burgers en buitenlui aan te bevelen, staan er over te kijken dat, hoewel overal gelegenheid tot debat gegeven .wordt, nergens een debater komt opdagen. Wij begrijpen dit zeer goed. Zoolang rechts niet beschikt over een korps opsnijders en opscheppers, die maar luk-raak kletsen, en zich heelemaal niet bezorgd maken over de uitvoerbaarheid van wat ze beloven, zoolang ook zal het voor rechts maar moeilijk gaan tegen links op te bieden. Ten andereneer het Juni is, zal men ook „r-v. 'lIMH onzen candidaat in het district wel te hooren krijgen, en zal men ook van hem wel kunnen vernemen, hoe hij zich de landsregeering en de behartiging der districtsbelangen voorstelt. „Letterkundige" schetsen Sinds eenigen tijd is het liberaal hoofdorgaan dezer provincie een medewerker rijker geworden. Hij gaat schuil onder den naam „F. de Sinclair" en levert „schetsen uit het Zeeuwsch-Vlaamsche volksleven." In welke richting die schetsen zich bewegen Hoewel tegenwoordig ieder fatsoenlijk mensch ook al is hij te „verlicht" om aan godsdienst te doen een afkeer,heeft van vloeken, alleen reeds omdat het blijk geeft van een laag peil van beschaving, is de vloektoon in de „schetsen" van de Sinclair haast de hoofdtoon. Spotten met den Paaschplicht schijnt de schrijver netjes te vinden, en natuurlijk ontbreekt evenmin het noodige aan 't adres van den „paster". Te oordeelen naar het deel van de courant, waar de vrijzinnige redactie het straatgeschrijf plaatst, schijnen de schetsen van meneer de Sinclair aanspraak te willen maken op eenige letterkundige waarde. Arme vrijzinnige „letterkunde", die zich ver wezen ziet naar het lage en het liederlijke en zich aantrekkelijk moet maken met 't bespotten van wat anderen beilig en dierbaar is Een nieuwe reiziger was te Willemsoord bij ons in de coupé gekomen kloeke, forsche werk mansgestalte een hoofd grooter dan de anderen. Of het zijn vrije oogopslag was, zijn monsteren van de andere passagiers, zijn min of meer gentlemantieke doen, ik weet het niet, maar dat die man een geschiedenis had, stond bij mij vast. Lang zou ik daaromtrent niet in het onzekere blijven. Na Zwolle we hadden van trein moeten verwisselen troffen we elkaar weer in eenzelfde coupé, ditmaal maar matig bezet wat hem niet ongevallig scheen te zijn, want het duurde niet lang, of we waren in druk gesprek gewikkeld. Hij gevoelde behoefte iets mede te deelen, ik verlangde mijn nieuwsgierigheid bevredigd te zien er ontbrak slechts een aanleiding en deze liet zich, als gewoonlijk niet wachten. Een sigaar aanstekende, offreerde ik hem er ook eentje, die hij met de noodige plichtplegingen accepteerde, mij daarbij een papiertje weder overreikende, dat bij het uithalen van den koker onder de zitbank was terechtgekomen, 't Bevatte niet veel bijzonders: een paar kladteekeningen bij wiskundige bereke ningen, mijn lievelingsverpoozing. „Moeilijk vroeg hij, het paj)i<v

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1