No. 1736. DERDE BLAD Zaterdag 19 April 1913. Ambachtsschool te Hulst. Eerste Hoom sell Katholieke wan wan Levensverzekering - Maatschappij NIJM I5SN - Van Oldenbarneveldstraat 75. Telefoon Interc. 1470. Telegram-adres ERE. Rechtszaken. Een rijksveldwachter voor de rechtbank. De Zeeuwsche Koerier Wij ontvingen het jaarverslag over 1912 der ambachtsschool en avondvakteekenschool te Hulst. Uit de daarin voorkomende rekening en ver antwoording blijkt dat de vereeniging de volgende gemeente-subsidies ontving Axel f 100 Boschkapelle 20 Clinge n 50 Graauw 50 Hontenisse n 125 Hengstdijk 10 St. Jansteen 60 Ossenisse n 10 Koewacht 35' Stoppeldijk n BO Ter Neuzen u 100 Zuiddorpe 20 Hulst 650 Het Rijkssubsidie was evenals het vorig jaar f B500 terwijl door belangrijke toename van het aantal leerlingen, van de Provincie Zeeland het maximum subsidie, zijnde f2000 werd ontvangen. Het onderwijzend personeel aan de inrichting bestaat uit de volgende heeren Namen: Vakken van Onderwijs: W. C. J. van Beuzekom, Natuur- en Werktuig- Directeur. kunde. Vormleer. A. J. d'Haens, Voortgezet lager Leeraar. onderwijs. A. J. Binnendijk, Timmeren, teekenen en Leeraar. materialenleer. P. Kost, Timmeren, teekenen en Leeraar. materialenleer. H. S. Jansen. Smeden, bankwerken, teekenen en materialenleer. Th. J. Bertels. Schilderen, teekenen en materialenleer. De cursus in 1912 begon met 82 leerlingen le klastimmeren 16, smeden en bankw. 18, schilders 5, meubelmaker 1. 2e klastimmeren 12, smeden en bankw. 7, schilders B, menbelmaker 1. Se klastimmerman 7, smeden en bankw. 8, schilders 1, meubelmaker 1. Van deze leerlingen waren er 37 oud 1213 jaar; 3B 14—IB 9 16-17 1 18 jaar en ouder. Van de 82 leerlingen waren er IB in Hulst woonachtig, de overige verdeeld over verschillende gemeenten als volgt Axel 14, Boschkapelle 3, Clinge B, Graauw 1, Hoek 1, St. Jansteen B, Kloosterzande 1, Koe wacht 2, Lams waarde 3, Nieu w-Namen 1, Osse- nisse 1, Schelfhoutshoek (Graauw) 1, Sas van Gent 1, Sluiskil 3, Stoppeldijk 2, Ter Neuzen 22, Westdorpe 1. Het volle schoolgeld werd betaald door 36, het halve schoolgeld door 34 leerlingen 12 leerlingen bezochten de school kosteloos. Gedurende den cursus verlieten 11 leerlingen de school 4 wegens verandering van beroep. 1 vertrek naar elders. 2 omdat zij niet waren overgeplaatst. 2 wegens gebrek aan aanleg. 1 omdat hij bij zijn vader in de zaak kwam. 1 wegens zielziekte. Aan het slot van het verslag maakt het bestuur de volgende opmerkingen van algemeenen aard Op Zondag 6 en Maandag 7 October werd eene tentoonstelling gehouden van werkstukken en teekeningen, welke, gedurende den afgeloopen driejarigen cursus, door de leerlingen waren ver vaardigd. Tevens waren op die dagen tentoongesteld de prijzen van de verloting, welke gehouden werd in het openbaar op 9 December d.a.v. 's namiddags ten 7Vs ure, in een der zalen van het school- 'gebouw. Genoemde tentoonstelling werd zeer druk bezocht en kan als goed geslaagd worden beschouwd. Een ruimere belangstelling van de zijde der vaklieden was ons echter zeer aangenaam geweest en had o. i. zeer zeker nog bijgedragen tot meerder succes niet alleen, maar ook tot opheffing van nog bestaande, oude vooroordeelen van sommige vaklieden. Niettemin is het ons een voldoening te kunnen constateeren, dat het onderwijs onzer schooi meer en meer gewaardeerd wordtbewijzen daarvan zijn de ons geschonken geldelijken steun en het steeds toenemend aantal leerlingen. Kenmerkend is het gering aantal leerlingen uit de onmiddellijke omgeving der schoolde buiten gemeenten leveren het grootste contingent en wel voornamelijk de gemeenten Ter Neuzen en Axel, hetgeen blijkt uit de leerlingenlijst, die hieronder is opgenomen. Eene goede verklaring kunnen we hiervan moeielijk geven. Zou men misschien in die ge meenten méér doordrongen zijn van het groote nut van ons ambachtsonderwijs zou men daar méér ervan overtuigd zijn, dat bij de tegenwoor dige vaktoestanden, de opleiding aan eene ambachtsschool vrijwel nog de eenige gelegenheid is, om de grondbeginselen van een of ander vak machtig te worden We kunnen het niet gissen, doch verwachten eene oplossing bij de volgende inschrijving. Mocht, wat wij intusschen hopen, het aantal leerlingen hiermede in gelijke mate toenemen als bij de vorige inschrijving, dan zullen wij genood zaakt zijn, naar middelen om te zien, ten einde onze inkomsten evenredig te maken aan onze uitgaven, die, tengevolge van noodzakelijke uit breiding, alsdan belangrijk zullen toenemen. Wij vertrouwen echter dat men ons, eventueel, krachtigen financieelen steun niet zal onthouden, waardoor de school wederom een schrede voor waarts zal kunnen gaan op den ingeslagen weg meer en meer zal kunnen beantwoorden aan het Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninklijke goedkeuring der Statuten. Aantal Polissen op heden Verzekerd bedrag twee en een half millioen Jaarlijksche Premie Het aantal contracten ging in 1912 vooruit met Het verzekerd Kapitaal De jaarlijksche Premie Ontvangen aan premiën en koopsommen over 1912 Bedrag aanwezig voor reserve Het aantal polissen in Februari 1913 uitgereikt bedroeg ruim Met een verzekerd Kapitaal van NIJMEGEN, IB April 1913. De 13,500,— f 500,000— 85,000,— 5.866. 1,150,000,— 39,000,— ruim 100,000, 05,000,- 900. 130,000. Directeuren H. J. BODENSTAFF. C. J. Th. SMITS. doel. Den grondslag te leggen voor de zoo nood zakelijke practische en theoretische vakkennis, die tegenwoordig van ambachtslieden, voornamelijk die der bouwambachten, wordt gevorderd. Wij brengen ten slotte onzen dank aan allen, die op eenigerlei wijze van hunne belangstelling blijk gaven, vooral aan hen, die onze vereeniging geldelijk steunden. Wij vertrouwen, dat ook in de toekomst ons dezen steun niet zal worden onthouden, niet alleen, maar naar behoefte ook zal vermeerderen. Blijkens de naamlijst waren op de school 31 December 1912 de volgende leerlingen Naam leerling. Woonplaats. Beroep leerl. V. C. Aarsen Sas van Gent bankwerker B. A. L. Adriaanse Lamswaarde timmerman J. G. Baart Kapellebrug schilder R. v. d. Berg Axel schilder F. P. M. de Boij Hulst bankwerker P. H. de Boer Ter Neuzen H. A. de Breuck Hulst G. de Bruijn Clinge timmerman A. J. Butler Axel P. J. de Block Hulst A. J. Bouwens Kloosterzande D. Biesbroeck Hulst schilder J. Bruggeman Ter Neuzen J. W. Bruning bankwerker P. de Cock St. Jansteen timmerman J. A. A. Dobbelaar Boschkapelle M. v. Doeselaar Axel E. J. v. Drie8sche Lamswaarde bankwerker J. A. Duininck St. Jansteen timmerman J. W. Elve Ter Neuzen bankwerker A. J. Fassaert Hulst A. de Feijter Ter Neuzen C, de Feijter Axel timmerman C. J. van Gassen Nieuw-Namen bankwerker A. A. Geensen Ter Neuzen J. J. A. Gomme.rs Hulst J. Harms Ter Neuzen F. W. Harms R. Harms J. C. Herwegh Stoppeldijk timmerman A. J. v. Hoeve Axel W. A. v. d. Hooft Ter Neuzen bankwerker G. Jansen Stoppeldijk schilder J. Kiel Hoek B. J. Knieriem Axel L. M. F. Koevoets Ter Neuzen timmerman E. P. Lambert Boschkapelle schilder I. P. J. Lansu Clinge timmerman A. A. Lioen Ter Neuzen bankwerker A. Machielsen Hulst P. A. Mangnus Boschkapelle timmerman M. W. Millenaar Ter Neuzen bankwerker M. C. F. A. W A. C. E. L. C. G. J. P. F. A. J. J. Th A. Th P. J. R. J. D. J. C. J. E. N. v. d. Plasse de Potter D. de Potter B. Remery M. Reuling L. Riemens F. Scheele A. Scheele G. Schelfhout Smies W. de Smit W. de Smidt A. M. Staal v. Tatenhove Tollenaar Tollenaar W. Vercauteren A. Vereecken J. Verlinde Ter Neuzen J. v. d. Velde Schelf houtshoek P. J. Voet Ossenisse Verhage Ter Neuzen J. de Waal Lamswaardq L. v. d. Walle Hulst J. A. v. d. Walle P. Wauters Th. v. Wiemeersch Axel P. Wisse Ter Neuzen A. IJsebaart Koewacht Clinge St. Jansteen Westdorpe Hulst Axel Sluiskil Ter Neuzen Hulst Sluiskil Hulst Sluiskil St. Jansteen Ter Neuzen Axel timmerman n schilder timmerman schilder timmerman bankwerker schilder timmerman bankwerker timmerman bankwerker n timmerman bankwerker timmerman bankwerker Eenige maanden geleden werd bekend, dat er bij de rijkspolitie in Zeeland iets niet in orde was, en werd 0. a. den inspecteur te Middelburg verlof verleend terwijl een ander met de waar neming zijner functie werd belast. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteldhet eerste resultaat daarvan, dat ook buiten de be trokken personen bekend werd, was, dat Dinsdag voor de rechtbank te Middelburg behandeld werd de zaak tegen den B9-jarigen brigadier der rijks- veldwacht J. V. te Vlissingen. Aan dezen beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij heeft ingevuld en onderteekend een ge drukt declaratie-formulier voor hem als rijks veldwachter toekomende vergoeding van verblijf kosten, zijnde een geschrift dat bestemd was om tot bewijs te dienen van den tijd van zijn verblijf buiten zijne standplaats en van het bedrag van de hem toekomende vergoeding en daarin valschelijk heeft gesteld dat hij van 18 April 1911 tot 7 Mei 1911 in Philippine was geweest, terwijl hij wist, dat hij slechts van 19 April tot 6 Mei aldaar verblijf had gehouden met het oogmerk om die

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9