TWEEDE BLAD Zaterdag 19 April 1913. ,l)it de hand te koop Firma Wed. E. J. HOEK, Het ThüriDger Weerhuisje. Twee Landauers, FR. VAR WATTEEHEM, L. EVERSDIJK, Teenenhandel. George van Peene, Koninklijke Sloomververij Chemische Wasscherij van wan Drilmeesters en Schoolmeesters. Jansenisme in Limburg. Speelkar, tweewielig Rijtuig, twee Coupés, twee Coupés Caoutchoutés, twee Victoria's, twee Victoria's Caoutchoutés. Advertentiën. Boomkefeekerljen. Speciale Vruchtboessa ii Rozencalturen. Gediplomeerde Tandarts, Spreekuren: GOOR. Tricat-Turnbrneken en Turntricots. G r ic o t-V o et balbroeken Aug. Bierens. Dordrecht Moderne pijnbanken. Dö onderofficieren ontvangen bij huwelijk allen een salaris-verhooging van f 200. Gehuwde onderwijzers krijgen het vierde part van die som als huishuurvergoeding. Bestellingen te zenden aan GERARD TELKAMP, Hillegom. DOOVE WIELRIJDERS. Ziek te vaidai ii de Rijtiigmakerij Sliipsti-jnat 56-58, GEUT. Nieuwst ij dingen. Ruim 18 Hectaren goed onderbonden fcweekerij bij station van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 GENT (ZUID). Een tweede gediplomeerde Tandarts is aan bet cabinet gehecht. Specialiteit in Tricot- Sportkleeding. Gricot-Voetbaltricots Monsters op aanvraag franco. - TAPIJTRE1NIG1NG. - De Zeeuwsche Koerier Naar aanleiding van een in het „Weekblad v. h. Recht" vermeld geval schrijft Mr. J. M. Aalberse in het „Kath. Soc. Weekblad." Uit eigen ervaring als advocaat zijn ons de ergerlijkste staaltjes bekend van het „scherp verhoor", dat de ptditie den gevatten personen afneemt. Twee voorbeelden. Een vrouw, moeder van acht kinderen, had in haar groentehandel een valschen rijksdaalder ontvangen en onmiddellijk daarna weer uitge geven. Ze moest op 't jjolitiebureau komen tegen zes uur 's avonds. Bij 't „scherpe verhoor", aan den straatkant afgenomen, werd haar afgeperst te bekennen, dat ze wist, dat die rijksdaalder valsch was. Zij bleef echter ontkennen. Na een half uur in 't cachot gezeten te hebben, werd zij weer voorgevoerd. Beken je? Neen? dan weer 't cachot in, net zoo lang tot je bekend hebt. Zoo ging 't door tot 's avonds negen uur. Zij hoorde haar kinderen op straat staan huilen. En eindelijk om los te komen, bekende ze dan maar. Toen mocht ze naar huis. En dan wordt beweerddat de pijnbank is afgeschaft Gelukkig nam de rechtbank, toen zij in de openbare zitting op haar bekentenis terugkwam, daar genoegen mee, en requireerde het O. M. vrijspraak. De rechtbank, hoewel de buitenge rechtelijke bekentenis verwerpende, nam toch het feit als bewezen aan, en veroordeelde haar tot f 10 boete. Met geen mogelijkheid was de vrouw te bewegen, in hooger beroep te gaan, hoewel vrijspraak vrij zeker ware geweest. De schrik voor „het gerecht" zat er nu eenmaal in. Een ander geval. Er was brand geweest. Een dronken jongen was in de buurt gezien. De veldwachter dacht, dat hij dien brand gesticht had. „Scherp verhoor", door den veldwachter. Beken maar vriendje, we weten er alles van, zelf gezien, dat jij 't deedt, en als je bekent, krijg je veel minder straf. Het verhoor werd al scherper en... de bekentenis volgde. De jongen dacht: als hij 'fc gezien heeft, heb ik 't misschien toch ook wel gedaan. Toen werd hij na een nacht in 't cachot gezeten te hebben, voor den burgemeester gevoerd. Weer „scherp verhoor." Hij trok zijn beken tenis in. Wel hier en ginder, wil je me voor den gek houden Het verhoor werd scherper. En.... nieuwe bekentenis volgde. Zelfde spel voor den rechter-commissaris. Had hij niet al tweemaal bekend Na nieuwe ontkentenis volgde de derde bekentenis. Weer 't zelfde spel voor de rechtbank. Wat, wil je ontkennen? Maar je hebt al driemaal be kend Ende vierde bekentenis kwam uit, en hij werd veroordeeld, ik meen tot twee jaar gevangenisstraf. Toen kwam zijn vader bij me. ,Ik bezocht den jongen. Hij bezwoer me, dat hij 't gedaan had. Precies gaf hij op, waar hij dien avond geweest was. Toen hij den brand zag, was hij er nog tien minuten gaans van verwijderd. Ik was zoo ge lukkig om door tal van getuigen zijn alibi absoluut overtuigend te kunnen bewijzen. Zoo duidelijk, dat hij onmiddellijk in vrijheid werd gesteld, terwijl vrijspraak volgde. Hier was 't een geluk, dat die getuigen nog te vinden waren, en dat de tijd precies vaststond, doordat hij uit een tram was gestapt, die twintig minuten te laat was aangekomen. Ware dit niet zoo geweest, deze jongen had jaren lang onschuldig in de gevangenis gezeten, alleen door het „scherpe verhoor" van den veldwachter Nu kwam hij er met vier of vijf maanden preventieve hechtenis af, dank zij het „scherpe verhoor" van veldwachter en burgemeester. Hoe wel ten slotte bewezen werd, dat hij het strafbare feit niet kon gepleegd hebben, was er voor hem wegens verlies van betrekking, loonderving, angst, schande, leed in 't gezin zijner brave ouders etc., geenerlei schadevergoeding te krijgen. Zoo is nu eenmaal het recht in Nederland Doch dit daargelatenuit de twee staaltjes, dien we mededeelden, blijkt toch wel overduidelijk, hoe afkeurenswaardig het „scherpe verhoor" door de politie is. Dat dit misbruik zoo zeer insloop, komt o. i. vooral hierdoor, dat de rechterlijke macht veel te groote waarde hecht aan de buitengerechtelijke bekentenis. Vandaar, dat van het overige bewijs materiaal veelal te weinig werk wordt gemaakt. Als er maar een „bekentenis" is En de middeleeuwsche pijnbank was soms nog niet zulk een gruweltuig als de moreele tortuur, welke tegenwoordig gebruikt wordt om bekente nissen af te persen. Zie hierboven! 750—1000. 700—1025. Onder dit opschrift schrijft T. in de „Katholieke School" De jaarwedden der onderofficieren zijn thans voor alle wapens opnieuw geregeld. Onwillekeurig vergeleken wij hun inkomsten met die der onder wijzers. Ziehier Een sergeant ontvangt van f 450—f 700. Een onderw. ontvangt van 500—,, 825. Een 8ergeant-majoor-instr. krijgt van 700950. Een onderwijzer met hoofd akte krijgt van 600925. Een sergeant-majoor-adm. beurt van Een ond. met verpl. hoofd akte beurt van Een adj.-onderofficier betaalt men van 1000—1250. Een schoolhoofd betaalt men van 850—,, 1050. Die maxima's bereiken de onderofficieren respectievelijk na 12, 18 en 24 dienstjaren, de onderwijzers allen eerst na 20 jaar. Wij lezen in de „Nieuwe Koerier" De beweging der onafhankelijke partij in Lim burg, de pogingen, welke deze partij heeft ge daan, om den Limburgers het vertrouwen in de priesters en in de instellingen der Katholieke Kerk te ontnemen, heeft sinds eenige jaren de Jansenisten of oud-katholieken, zooals zij zich noemen, aangelokt om in deze provincie propa ganda te maken. Men spotte er hier echter veelal mede als er sprake kwam van hun arbeidhet werd immers niet mogelijk geacht, dat dit opstandig kuddeke hier vasten voet zou krijgen. Thans meldt de „Nieuwe Rott. Ct." het vol gende „Zondag is te Maastricht in een bijeenkomst, waar ook--de Oud-Katholieke Vereeniging „Petrus Buys" vertegenwoordigd was, een „Comité tot het vormen van een Ond-Katholieke gemeente" tot stand gekomen. Reeds geruimen tijd had de vereeniging „Petrus Buys" te Maastricht gewerkt, duizenden Oud- Katholieke geschriften verspreid en eenige bijeen komsten gehouden, waarvan de laatste op Zondag 2 Maart werd bijgewoond door prof. F. Ken- ninck, president van het Oud-Katholiek seminarie te Amersfoort. Het comité, zoo meldt men ons, had reeds eenige toezeggingen van personen, die zich zullen aansluiten. „Petrus Buys" wil ook elders gaan werken, waar de vereeniging reeds geschriften heeft ver spreid." Maastricht zal dus waarschijnlijk weldra zijn oud-katholieke gemeente bezittenwie er deel van zullen uitmaken, waren het kan wel niet anders toch niet katholiek meer in hun hart. En beter is een openbare vijand dan een ge huichelde vriend. Maar deze Jansenistische beweging moge een waarschuwing zijn voor velen, niet het minst voor hen, die behept zijn met die „onafhankelijke" ideeën, welke ontevredenheid en twijfelzucht hebben gezaaid in zoo menig godsdienstig ge moed. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts f 1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. In „De Kampioen" no. 14, van 4 April j.l., lezen wij Wie de jaargangen van „De Kampioen" op slaat en met aandacht volgt hetgeen er in den loop der jaren door den Bond verricht is, zal moeten erkennen, dat de A. N. W. B. zijn taak zeer ruim opvat. Aan deze omstandigheid dankt hij voorzeker een groot gedeelte der algemeene sympathie. Wie aan een toerist denkt, steil zich voor een ferm gebouwd en kerngezond persoon, en staat er niet bij stil, dat er ook nog andere menschen zijn, die zich tot het toerisme voelen aangetrokken, maar er geheel of gedeeltelijk van moeten afzien wegens bijzondere lichaamsgebreken. En toch is er echter een andere categorie, voor wie het bezwaarlijk is het toerisme te genieten, zooals zij wel zouden wenschen, niettegenstaande zij beschikken over een gezond stel armen en beenen. Het zijn de dooven De dooven zijn waarlijk te beklagen. Want zij bezitten, indien zij overigens geen lichaamsge breken hebben, de kracht om zich per fiets voort te bewegen, eveneens de kostelijke gave om door middel van het gezichtsorgaan de heerlijke natuurindrukken in zich op te nemen, maar zij kunnen niet met het oor te gast gaan aaa het lieflijk gekweel van de vogels in het bosch en ook niet de geluidsignalen van automobilisten, motorwielrijders en wielrijders opvangen. En dat is een zeer ernstig bezwaar voor den dooven of slechthoorenden toerist. Het besef, dat de waar schuwingen van een hem achterop rijdenden wiel rijder, motorwielrijder of automobilist hem niet bereiken, maakt hem angstig, en doet hem der halve slechts gedeeltelijk de genoegens van het toerisme smaken. Aan hen heeft het Dagelijksch Bestuur den laatsten tijd zijn aandacht gewijd en de oplossing van dit moeilijke vraagstuk tot een bepaalde studie gemaakt. De oplossing was daarom zoo moeilijk, wijl men de dooven niet kon helpen aan een middel, dat de waarschuwingssignalen tot hen deed doordringen. Men zou hun spiegels kunnen geven, waarin zij het beeld konden zien van het verkeer achter hen, er zijn al eens proeven hiermede genomen doch dit middel is practisch onbruikbaar gebleken. De eenige manier om een afdoende oplossing te verkrijgen, was het geven van een kenteeken aan den dooven wielrijder, dat een duidelijke waarschuwing zou zijn voor de achteroprijdenden om voorzichtig te zijn. Dit kenteeken is nu vastgesteldhet bestaat uit twee rood-witte schilden met Bondswapen, welke links en rechts van het achterwiel aan het frame bevestigd worden. Maar het is natuurlijk niet voldoende, dat een rijwiel van dergelijke schilden voorzien, om aan te wijzen, dat de berijder doo'f is. Op ruime schaal dient dit te worden bekend gemaakt, opdat iedereen wete, hoe hij zich te gedragen heeft bij het inhalen van een wielrijder, aan wiens fiets zulke schilden bevestigd zijn. Al hebben deze herkenningsteekens nog geen wettelijke kracht toch meenen wij bij voorbaat reeds te mogen rekenen op de con amore mede werking van de niet-dooven om hun ongelukkige natuurgenooten ter wille te zijn. Het ligt voor de hand, dat deze schilden alleen verstrekt worden aan hen, die ze noodig hebben. Daarom moet bij de aanvraag een geneeskundige verklaring gevoegd worden. De N. A. C. en de N. M. V. hebben zich tot medewerking bereid verklaard, om de schilden aan het doel te doen beantwoorden. De schilden voor wielrijders en motorwielrijders worden verkrijgbaar gesteld bij de Administratie van den A. N. W. B. te 's-Gravenhage, ongeacht het lidmaatschap van eenige vereeniging. Adres: Administratie A. N. W. B. Laan Copes van Cattenburch 64, 's-Gravenhage. NEDERLAND. Een onderaardsche gang. Bij de ontgravingen voor de verbouwing van het stadhuis te Weert is, naar „De Tijd" meldt, een onder aardsche gang voor den dag gekomen, loopende naar een woning, waarin vroeger de Munt ge vestigd was. Men vermoedt, dat ook naar het kasteel een dergelijke gang loopt. Auto-ongeval. Even voor Haren, niet ver van Groningen, is een auto doordat de voor band van het wiel gesprongen was, tusschen de boomen terecht gekomen en gekanteld, waardoor een dame, uit Assen, uit het voertuig werd ge worpen en belangrijke kneuzingen bekwam. De bestuurder kwam er goed af. De auto was ernstig beschadigd. Te Haren werd de dame genees kundige hulp verleend. (Hbl.) Brandstichting. Door de maréchaussée is gevankelijk n^ar de gevnugenis te Roermond overgebracht de 28-jarige kleermaker C. v. d. S., uit Helmond, verdacht van brand te hebben ge sticht in de boerderij van Jhr. Wesselman van Helmond, te Helmond, in den nacht van 7 op 8 April j.l. (Msbd.) Brand. Zaterdagmiddag geraakte te Zuid veen, waarschijnlijk door het spelen van kinderen met lucifers, een hooimijt van de wed. G. van Dijk in brand. Met behulp der buren wist men den brand te blusschen. Twee duizend K.G. hooi waren echter reeds in vlammen opgegaan (Zw. Ct.) Keukenwagens. Aan de firma Manfred Weiss te Budapest is door het Departement van Oorlog de levering van honderd keukenwagens opgedragen ten behoeve van het Nederlandsche leger. (Msbd.) Pokken. Men meldt d.d. Maandag uit Oldenzaal aan de „Zw. Crt." Daar zich sedert 28 Maart j.l. in deze gemeente geen nieuwe gevallen van pokken hebben voor gedaan, kan de ziekte ook hier als geweken worden beschouwd en is daarmee dus deze ge- heele streek van de gevreesde ziekte weer vrij. Heden zijn de posten voor de geïsoleerde wonin gen ingetrokken, de woningen ontsmet en is de isolatie der bewoners opgeheven. De pokkenlijdster K., die nog steeds in de barak wordt verpleegd, gaat goed vooruit en zal binnen korten tijd wei geheel hersteld zijn. De door den burgemeester dezer gemeente met 't oog op de pokkengevallen uitgevaardigde ver bodsbepalingen voor den aanvoer op de markten alhier, zijn thans ook weder ingetrokken. Twee jongens vermist. Twee jon gens van 16 jaar, zijn Zondagmorgen per bootje uit Hoorn de Zuiderzee opgevaren. Maandagnamiddag waren ze nog niet terugge keerd. Een onderzoekingstocht met een motorboot leidde tot niets. Nachtvorsten. De „Leeuw. Crt." van Maandag schrijft Dat het den afgeloopen nacht sterk gevroren heeft, was hedenmorgen duidelijk te zien. De daken en het gras waren ruig en spierwit, het jonge groen liet de kopjes hangen en had ver schrompelde blaadjes. Uit Heerenveen meldt men ons, dat duizenden dakpannen van de fabrikanten firma Woltman aldaar vervroren zijn. Te Knijpe stonden vanmorgen bij velen de bloemen op de glazen. De slooten waren met een stevige ijskorst bedekt. Vooral de groenten- kweekers lijden veel schade. De nachtvorsten hebben in Maas en Waal heel wat schade gedaan. Op meer dan één plaats vreest men voor mislukking der krozen. Ook de kersen die nu beginnen te bloeien, zijn er niet beter op geworden. Daar van de krozen de vrucht zich al begint te zetten, zullen deze wel het meest geleden hebben. Het is geen mooi begin. Uit de Betuwe kwam Zaterdag het bericht, dat de krozen tot Vrijdag betrekkelijk weinig geleden hebben na dien datum kunnen zij ook daar den knak gekregen hebben. (Geld.) Bloedvergiftiging. Tengevolge van een splinter in de hand kreeg de landbouwer J. van Leeuwen, wonende aan den Hoorn te Hof van Delft, bloedvergiftiging. Zijn toestand ver ergerde zoodanig, dat tot amputatie van zijn arm moest worden overgegaan. KAPBLLR BIFfELIWGB. in alle kleuren. in effen, twee en driekleurig. Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5