No. 1735. TWEEDE BLAD wan wan Woensdag 16 April 1913. George van Peene, Advortentiën. De gevangenissen te Lissabon. De Ned. Afdeeling der Tentoonstelling te Gent. Nieuwst ij dingen. Rechtszaken. Dierenmishandeling. Per Telegraaf. Provincie Nieuws. Briefwisseling. Gediplomeerds Tandarts, Spreokuron: van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 GENT (ZUID). Een tweede gediplomeerde Tandarts ls aan het cabinet gehecht. De Zeeuwsche Koerier Uit de „Times" vertaalt de „Msb." nu eeü nieuw stukje uit een schrijven van lady Adeline, hertogin van Bedford. Het schrijven luidt aldus „Ongetwijfeld behoef ik mij niet te veront schuldigen, dat ik in uwe kolommen zooveel plaatsruimte verzoek, waar het gaat om de publi catie van een kort overzicht van mijn laatste bezoek in de politieke gevangenissen van Lissabon. Van tijd tot tijd werden in de Engelsche bladen eenige bijzonderheden over het lijden van die ongelukkigen medegedeeldook de Fransche en Italiaansche pers zijn niet achtergebleven. Eenigen tijd geleden ontving ik nauwkeurige inlichtingen, die wel in staat waren iemand te ontroerenik besloot dan ook de gevangenissen te Lissabon zelf te bezoeken. Van officieele aan bevelingen voorzien liet ik mij den 19en Maart bij den gouverneur van de Limoeiro-gevaugenis aandienen. Dit oude gebouw, een oud paleis, is sedert de October-revolutie van 1910 geheel bezet, daar men de verdachten, die om hun politieke overtuiging worden aangehouden, bij de daar opgesloten misdadigers heeft ondergebracht. Het gedeelte, voor de gewone misdadigers bestemd, is van het gewone type van een ge vangenis, voor zoover het dien naam dragen kan, gezien den vervallen toestand der lokalen. Daar het mijn plan was met het grootst mogelijk getal van de 90 politieke gevangenen, die er zijn opgesloten, in aanraking te komen, liet ik mij naar hun afdeeling brengen, welke onmiddellijk onder het dak gelegen was, en ingedeeld was in zeer lage ruimten van onregelmatigen vorm, waarin vier of vijf bedden geplaatst waren. Daar bevonden zich in kleine groepen personen van eiken leeftijd en elke klassejournalisten, dokters, knechts, handelslieden, edellieden en priesters. Zij waren allen gedwongen hun verblijf op die lokalen duur te betalen, hoewel ze verre van ruim en geriefelijk waren. Hun rantsoen stond gelijk met dat van den gewonen misdadiger, d. w. z. water en brood, een soort soep met spek, brood en groenten. Degenen, die ouders of vrienden hebben, mochten van hen levensmiddelen ontvangen, maar velen waren te arm om zich deze weelde te kunnen veroorlooven. Ten eerste trof mij" de moed en de waardigheid van al degenen, met wie ik mij onderhield. Niet alleen werden mijn vragen kalm en duidelijk beantwoord, maar dikwijls ook vroegen zij mijn aandacht voor hen, die wreeder nog dan zij zelf hadden te lijden. 't öpionnage-stelsel, dat in heel Portugal door gevoerd is, breidt zich als een net over het land uit en talrijke onverdachte en vertrouwbare personen vielen in de mazen er van. Een enkel woord, zonder nadenken bij een barbier gesproken, was voldoende om een welbekend en zeer gezien geneesheer te doen aanhouden een politiebeambte beroemde zich er op onder drie koningen gediend te hebben, en hij werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeldeen bejaard priester werd met zijn koster zonder een schaduw van schuld uit zijn armzalige pastorie opgelichteen graaf, die op een diner zijn genoodigden kleine vlaggetjes aanbood met de koninklijke kleuren om in de knoopsgaten te steken, werd om deze lichtzinnig heid aangehouden. Hoewel er sedert dien acht maanden verloopen waren, was hij nog niet voor de rechtbank geroepen. Meerdere gevangenen wachten reeds twee jaar op een oordeel. Een klein getal werd tot zes a zeven jaren „Pénitenciaria" veroordeeld (centrale gevangenis voor galeiboeven) voor de rest van hun leven zullen zij naar strafkolonies gezonden worden. Deze laatsten waren echter nog niet naar de verschrikkelijke gevangenis gezonden, daar deze reeds overvol was. Te zamen opgehoopt in kleine ruimten en nauwe gangen, kon men een onuit- sprekelijken angst op hun gelaat lezen, welken men niet meer vergeten zal, als men dien eens gegien heeft. Zonder eenige beweging, zonder eenige bezigheid van welke soort ook, gaan de uren langzaam voor hen voorbij. Alleen van tijd tot tijd kregen ze een boek of een dagblad van hun vrienden anders was er niets, om zich te verstrooien dan door te wrokken op de onmenschelijke ongerechtigheid, waarmede zij be handeld werden. Terwijl ik de binnenplaats overging zag ik niets dan droeve en sombere gezichten, die zich tegen de tralies drukten met een zekere beklem ming en benauwdheid begreep ik nu, dat mijn bezoek hun misschien eenige hoop had gegeven. Mijn volgend bezoek gold de Aljube-gevangenis (gevangenis voor vrouwen), waar zich zeven, naar men zeide politieke, misdadigsters, bevinden. Vijf onder hen waren boerinnen van de Azoren, wier „misdaad" daarin bestond, dat zij getracht hadden verzet te bieden, toen op bevel der republiek haar dorpskerk werd beroofd. Zij werden aan hare gezinnen ontrukt, in allerijl in booten gesleept en zonder vorm van proces na haar aankomst in de gevangenis van Aljube op gesloten. Een vertrek op de bovenste verdieping was bewoond door een dame van adellijken huize, jonkvrouwe Brita da Cunha, lid van het Roode Kruisde eenige aanklacht tegen haar was, dat zij verbandmiddelen en andere voorwerpen aan de ongelukkigen verstrekt had. Haar dienstbode was om dezelfde redenen gearresteerd. In het belendende vertrek bevond zich jonk vrouwe Constance Tellis da Gama, die door haar liefdadigheid voor de politieke gevangenen en hun gezinnen hoog vereerd werd door het Portugeesche volk. Die weldadigheid is de reden van haar arrestatie, maar men heeft haar toege staan nog steeds giften te doen toekomen aan de echtgenooten en gezinnen van de armste be klaagden, die bijna van honger omkomen. (Later, hoorde ik, is Constance da Gama vrijgesproken, haar „medeplichtigen" zijn tot dwangarbeid ver oordeeld.) De derde gevangenis, die ik bezocht heb, de „penitenciaria", is een modern gebouw, ingericht voor boeven van de ergste soort. Hier maakt men geen onderscheid tusschen misdadigers en poli tieke gevangenen, allen dragen het kleed van den misdadiger. Het cellulaire isolement wordt streng gehandhaafd, zelfs op de ziekenzaal en de binnenplaats, welke in afdeelingen gesplitst is en slechts voor één gevangene tegelijk gebruikt wordt. In deze gevangenis had ik een onderhoud met den oudsten zoon den jongsten had ik in de Limoeiro-gevangenis gezien van gravin van Ficalho. Met hun vrienden, den markies Belmont en don Jose Muscarenhas, werden de twee broeders aangehouden in hun landhuis te Cintra wegens hun royalistische gevoelens, die zij niet verheelden. Hoewel zij volstrekt geen deel hadden genomen aan anti-republikeinsche woelingen, maakte zich een bende carbonarios van hen meester, behandelde hen ruw en onwaardig en bracht hun wonden toe, die haast hun dood veroorzaakten. Het vonnis werd geveld op de gewone wijze, door middel van valsche getuigen. Den gezworenen werd in een dreigbrief medegedeeld, dat, wanneer hun vonnis een vrijspraak zou zijn, de beklaagden en de ge zworenen bij het verlaten van de gerechtszaal onder kogels zouden vallen. Het vonnis was kort ^eeuwigdurende gevangenisstraf." Twee van hen waren aan den arbeid, de een was op de werk plaats, de andere in de keuken, zoodat ik met hen spreken kon, terwijl ik in de gevangenis rondliep, maar ditmaal bestierven de woorden van hoop op mijn lippen. Een nog droeviger tooneel moest ik aanschouwen. ^Twee gevangenen werden naar het getraliede spreekvenster gebracht, dat zoo laag is aangebracht, dat de dwangarbeider gedwongen is aan de eene ■zijde neer te knielen, wat de bezoeker eveneens moet doen. Deze beide mannen waren Belmonte en don Joao d'Almeide, de laatste een Oostenrijker, in Portugal genaturaliseerd, die gevangen genomen werd in den rdyalistischen opstand van 1912. Een goed soldaat moet rekenen op de wissel valligheden van den oorlog en zijn taak, hoewel diep beklagenswaardig, verschilt nog van die der bovengenoemden. Door de zware tralies kon ik nauwelijks hun zwakke stem hooren, maar hun onbeschrijfelijk droevige oogen smeekten wel sprekend om hulp. Zelfs de vertroostingen van den godsdienst worden aan de gevangenen ontzegd. Het is van algemeene bekendheid, dat de republiek alle r.eekenen van Christelijk geloof uit haar instellingen heeft verwijderd en dat dientengevolge ook de gevangeniskapellen leeggeroofd en gesloten zijn. Het volk van Portugal is ontegenzeggelijk ge kant tegen deze heftige maatregelen, met name verzet zich een groote groep, die der gematigde republikeinen er tegen. De ultra's zijn zeer weinig talrijk, maar omringen den minister-president en drijven hem tot de politiek van terrorisme, waar onder het geheele land zucht". De schrijfster doet een beroep op de machtige Engelsche pers om deze feiten, strijdend met recht en menschelijkheid, wereldkundig te maken. „Bestaat, vraagt zij terecht, ons aloud en eerbied waardig verbond met Portugal dan slechts om bescherming te verleenen aan een geheim genoot schap van mannen, die met souvereine minachting de heiligste beginselen die de regeering van be schaafde volken beheerschen, met voeten treden Van de Nederlandsche Regeering is bericht ontvangen, dat een detachement militairen voor de bewaking van de Nederlandsche afdeeling der Wereldtentoonstelling te Gent op 17 April aldaar, beschikbaar wordt gesteld en dat dit detachement 16 April naar Gent vertrekt. Wij kunnen hier tevens aan toevoegen, dat hoogst waarschijnlijk de Nederlandsche afdeeling, het eerst van allen geheel gereed zal zijn. NEDERLAND. Trekhonden b jj de post. Uit goede bron wordt vernomen, dat te Veenhuizen 80 post- hondekarren in aanmaak zijn. Binnenkort zal het nieuwe vervoermiddel bij de post in gebruik worden genomen. (Tel.) Mooie vangst. Op het station Lanaeken, op de lijn MaastrichtHasselt, het eerste Belgische station op genoemde lijn, werden een drietal spoorwegwaggons opengebroken en eene hoeveelheid boter, koffie en andere eetwaren werden ontvreemd, benevens 80 paren schoenen. Het personeel van-den trein MaastrichtLeuven werd met de feiten in kennis gesteld en het toe val wilde, dat een hoofdconducteur op een station tusschen Maastricht en Hasselt een paar personen zag stappen, die zware koffers bij zich hadden. Deze personen werden nauwkeurig geobserveerd en een beambte van den spoorweg ging bij hen in hetzelfde compartement zitten. Toen de trein te Leuven aankwam, werden de verdachten ge arresteerd, nadat een hunner getracht had te vluchten. Zij zijn naar de gevangenis te Tongeren overgebracht en waren in het bezit van een vol ledig stel inbrekerswerktuigen. FRANKRIJK. Het slot der auto-bandieten- af f a r e. Nu dezer dagen de verwerping van het verzoek van de autobandieten Dieudonné en Monier om revisie te verwachten is, blijft het laatste woord aan den president van de republiek. Mr. Emile Doublet, de verdediger van Soudy, heeft reeds audiëntie gevraagd bij Poincaré. Voor Doublet's cliënt schijnt de kans om gratie te krijgen niet groot. Men gelooft echter algemeen, dat Dieudonné gratie zal krijgen. Tot staving van deze meening beroept men zich op een spontane verklaring aan mr. de Maro-Giofferi afgelegd door een drukker William Le Gludic. die aan den advocaat schreef, dat hij den aanval op den bankierslooper Caby in de rue Ordener heeft bijgewoond en dat hij in de foto's Garnier heeft herkend als de man die vuurde op Caby. Hij zegt, dat hij oorspronkelijk heeft gezwegen uit vrees voor last en weerhouden door zijn vrouw, die bang was dat er te veel over hem zou worden gepraat. De advocaat zond het schrijven aan den minister van justitie, die het deed toekomen aan de commissie voor de revisie. Merkwaardige handschriften. Te Parijs zijn eenige zeer merkwaardige hand schriften verkocht. Een brief van Robespierre, waarin hij het hem toegewezen ambt van open baai- aanklager bij de strafrechtbank aanvaardt, bracht 2050 francs op. Het handschrift van Casimir Delavigne's drama Lodewijk XI ging voor 1500 francs. Twee woorden schrift van Galileï brachten 850 francs op. Een brief van Josephine, Napoleon's eerste vrouw, werd toegewezen voor 1000 francs. En zoo meer. (Tijd.) ENGELAND. Een misdaad? Te Londen heerscht in de kringes der deftige wereld sensatie over het plotseling verdwijnen van een Amerikaansch millionnair, Joseph Wilberforce Martin,dieeenigen tijd aldaar heeft doorgebracht. Donderdag 3 April '8 avonds werd hij het laatst gezien, toen hij de Royal Automobile Club verliet, gekleed in avond toilet, en van dat oogenblik af heeft niemand meer iets van hem gemerkt. In de kamers, die hij bewoonde, vond men zijn koffers gepakt hij zou n.l. Zaterdag voor acht dagen weder naar Amerika vertrekken en overigens alles, zooals hij het had verlaten, toen hij naar de club ging. Daar hij een belangrijke som gelds bij zich had en zelfs niet naar huis was gekomen, om zich te verkleeden ah zijn andere kleeren hingen n.l. op hun gewone plaats vermoedt men, dat hij het slachtoffer is geworden van een misdaad. Club van 13. Het museum van de centrale bibliotheek te Southwark is dezer dagen met een eigenaardige gift verrijkt, de nalatenschap van de „Club van 13", welke indertijd gesticht werd met het doel alle soort van bijgeloof te be strijden. Een schedel, een gebroken spiegel, een zoutvaatje in den vorm van een doodkist, en dergelijke dingen vormden het gerei, dat de tafels der club bij haar laatste banket nog sierde. Dit laatste banket werd in kd,mer 13 van het Holborn-restaurant te Londen gehouden 13 tafels waren gereed gemaakt en aan elke tafel namen 13 gasten plaats. Zij hadden allen over elkaar gekruiste messen voor zich en werden bediend door schele kellners. Zij droegen groene dassen en in hun knoopsgat een pauw veertje. Het begin van den maaltijd werd aangekondigd door het breken van een grooten spiegel en op weg naar de feestzaal liepen alle gasten onder ladders door. De voorzitter der club, Harry Furnisz, schonk aan den oudste van iedere tafel een knipmes. De zeldzame club is nu ontbonden zij kon haar doel toch niet bereiken, want het bijgeloof is nog altijd niet verdwenen. (Msbd.) Dappere redding. De „Evening Standard" vertelt het volgende verhaal van een Katholiek priester te Woodseats een voorstad van Sheffield, die Vrijdag met grooten moed zijn dienstbode het leven redde. Er was nl. in de pastorie brand uitgebroken. De dienstbode, wier slaapkamer op de hoogste verdieping gelegen was, ontwaakte door den rook, die haar kamer binnen drong. Zij ging den priester wekken en beiden trachtten langs de trap te ontkomen. Het vuur belette zulks echter. Pater Rooney behield evenwel zijn tegen woordigheid van geest, knoopte een aantal bedde- lakens aan elkaar en liet de dienstbode daarlangs, met gevaar voor eigen leven, naar beneden zakkeneen buurman en een politieagent vingen haar op. De priester bevestigde vervolgens de lakens aan een meubelstuk en kon zich juist bijtijds nog het leven redden door langs de lakens zich te laten glijden. Toen de brandweer kwam opdagen, was het huis reeds een prooi der vlammen geworden. Voor de rechtbank te Breda is behandeld de zaak tegen M. H., niet verschenen en A. H., kalverkoopman te Princenhage, beschuldigd van mishandeling van honden. De gemeente-veldwachter van Bilsen verklaarde het volgende Op 25 Januari 's avonds hoorde hij, toen hij thuis was, een verschrikkelijk gejank van honden. Hij ging buiten zien en zag beide be klaagden bij een hondenkar staan. M. H. spande een zwarten hond uit en wierp hem op den grond en sloeg hem met beide vuisten op den kop, totdat het bloed den hond uit den bek liep toen stond hij op en schopte hem nog onder den buik en zeide ik zal hem dood trappen. Daarna pakte hij een bruinen hond bij den kop en sloeg hem zoodanig op den kop, tot het bloed er uit kwam. Daarna greep A. H. den zwarten hond vast en beet hem zoolang in den kop, dat hij zijn mond vol bloed had. Toen zei hij nou kan ik niet meer. Vervolgens greep hij hem bij de vier pooten en sloeg hem zoo eenige malen tegen den muur. Daarna zijn beide beklaagden op de kar gaan liggen slapen. Van Bilsen is toen veldwachter van Dun gaan halen, en beide wreedaards zijm gearresteerd. De verschenen bekl. ontkende het ten lasts gelegde beslist. Hij zei, dat de getuige loog. De president wees beklaagde op het ongehoord wreedaardige van het gepleegde feit. De officier van justitie zei, dat het aan bekl. ten laste gelegde het ergste is, dat hij ooit van dierenmishandeling heeft gehoord. Tegen A. H. vorderde hij de maximumstraf, die de wet tegen zulk een misdrijf stelt, namelijk 4 maanden gevangenisstraf. Tegen M. H. eischte hij 3 maanden gevangenisstraf. (Dagbl. v. Nbr.) MIDDELBURG, 15 April 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken P. J. P., 48 jaar, winkelier te Ierseke, wegens overtreding der jachtwet, conform de eisch, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes, tot f5 boete subs. 3 dagen hecht. W. M., 27 jaar, koopman te Westkapelle, wegens mishandeling, tot f7 boete subs. 1 dag hecht., de eisch was f20 b. s. 20 d. h. A. L., 26 jaar, werkman te Middelburg, wegens openbare schennis der eerbaarheid, conform de eisch, met bekrachtiging van het verstek-vonnis, tot f25 boete subs. 25 dagen hecht. Vrijgesproken: J. L., 27 jaar, arbeider te Nieuw- en St. Joosland, beklaagd van het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld, waar voor 14 dagen hechtenis geëischt was. De sneeuw. Het zal wel niet dikwijls gebeurd zijn dat men half April sneeuwvlagen krijgt, als ware het Kerstmis. „Groene Kerstmis, witte Paschen" is een aanduiding van late sneeuw, maar nu is Paschen al eenige weken' achter den rug, en toch werden we, en niet zuinig, op sneeuw en hagel onthaald. Enfin, op 't oogenblik dat we dit schrijven, ziet de lucht er wat milder uit, en schijnt het grootste leed geleden te zijn. Zaterdagochtend toen stad en land een prachtig wintergezicht opleverde was op de lijn GentTer Neuzen alle verkeer totaal in de war. Alle treinen kwamen met enorme vertraging aansommige kwamen in 't geheel niet aan. In de brieven- en courantenverzending en bezorging kwam daardoor natuurlijk ook een groote stagnatie. Als dus ook van ons blad meerdere lezers met name in het land van Axel, Hulst en Goes hun courant te laat ontvangen hebben, weten ze dat de schuld niet bij onze administratie, maar bij het allerliefste lenteweer schuilt. Te Sas van Gent begon de eerste postbe stelling ruim twee uur later dan gewoonlijk. Uit de richting Ter Neuzen geschiedde de eerste bestelling pas des namiddags. Te Ter Neuzen kwam voor den middag geen enkele trein uit de richting Geut aan. Het aantal geknakte telegraafdraden en gebroken palen is buitengewoon groot. Te IJzendijke stortte de aldaar aanwezige schouwburgtent der firma Bakker ineen. Overal, zoowel in de overige provinciën als in Zeeland, werd het telefoonverkeer ernstig belem merd, op vele plaatsen was het geheel gestremd. Men meldt ons uit CADZAND Door dhr. J. Erasmus, Lid der Provinciale Staten van Zeeland te Cadzaud is ter kennis ge bracht dat hij bij de a.s. periodieke aftreding als zoodanig niet meer iD aanmerking wenscht te komen. Van de drie aftredende leden voor het kiesdistrict „Sluis" heeft ook dhr. G. A. Vorster- man van Oyen te Aardenburg den wensch uitge sproken ook geen vernieuwing meer te ver langen. (Zoom.) Door Gedeputeerde Staten zijn in den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting in Zeeland herbenoemd als lid de heer J. H. C. Heijse te Middelburg en als plaatsvervangende leden de heeren J. W. Waghto te Tholen en A. Moerdijk te Zuiddorpe. AXEL. Donderdag 10 April j.l. vergaderde de Feestcommissie alhier tot vaststelling der plannen voor de feestelijke herdenking onzer honderdjarige onafhankelijkheid. Deze vergade ring werd door 24 leden bijgewoond. Blijkens de gedane mededeelingen bedroeg het totaal der ontvangsten thans f 966,38, wat met enkele nagiften een bedrag zal maken van f 1000. Als datum voor de feestviering werd vastge steld 28 en 29 Augustus a.s. Daarna werd eeh rijk programma opgemaakt. Op 29 Augustus zal tevens 's middags ook het gewone concours-hippique plaats hebben, dat echter vanzelf buiten de feestcommissie omgaat. (L. et E.) VLISSINGEN. De heer J. C. Fanoij, commis saris van politie alhier, heeft Zaterdag in afwachting van de koninklijke bewilliging op zijn verzoek, om eervol ontslag, den politiedienst met verlof verlaten. De heer Fanoij kan terugzien op een ongeveer veertig-jarige eervolle loopbaan bij de politie. Hij begon als agent en heeft achter eenvolgens alle rangen doorloopen. P. d. W. te Ashland Wis (Noord-Amerika). De abonnementsprijs per 6 maanden bedraagt f2,50. Gelieve dit per postwissel op te zenden.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5