Buitenlankh Overzicht De toestand van Z. H. den Paus, Heeren Adverteerders F-gf=r ■a «fAMlMamiiiAAn in JIA.W— beoordeelen hoe weinig vrije tijd mij overblijft. Evenmin ia het noodig de prijsstijging der eerste levensbehoeften nader te omschrijven meerdere categorieën van gemeente-ambtenaren immers zagen zich, ook in deze gemeente, op grond daar van eene verhooging van salaris toegekend. En wat betreft de extra-onkosten wijs ik U beleefd op de meer dan gewone slijtage aan schoeisel en bovenkleeding. Om deze bewering met slechts één bewijs te staven, diene dat mijne jaarlijksche nitgaven aan schoenen alleen gerust op het naar verhouding tot mijne bezoldiging zeer hooge be drag van f25 kunnen geraamd worden. Op grond van deze overwegingen wendt onder- geteekende zich tot Uw College met het eerbiedig verzoek zijne jaarwedde te willen brengen van f360 op f 500. Waar het gedurende de 17 jaren, welke ik in den dienst Uwer gemeente doorbreng, steeds mijn Streven is geweest de mij opgedragen taak zoo goed mogelijk te vervullen, daar meen ik te mogen vertrouwen dat U dit verzoek om ver betering in mijne levenspositie niet zult van de hand wijzen. Indien U kondet besluiten mijne wedde als stadsreiniger te brengen op f500, dan had ik mèt de inkomsten als marktdienaar, een salaris van totaal f 600. Neemt U bij de beoordeeling van dit bedrag in aanmerking de aangevoerde gronden als ver duurde levensomstandigheden en extra-kosten, aan mijn ambt verbonden, denkt U verder aan het aantal mijner dienstjaren, en ten slotte aan het feit dat ik langzamerhand op jaren begin te komen en dus gaarne een kleinigheid voor mijn levensavond overleg, dan vlei ik mij met de hoop dat U deze aanvrage alleszins*zult kunnen billijken. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te verblijven, UEd.Achtb. dienstwillige dienaar, (get.) ALPHONS VAN ASSCHE. De voorzitter brengt dit verzoek in stemming. Met algemeene stemmen wordt het van de hand gewezen. De voorzitter deelt mede dat bij het vaststellen der eerstvolgende gemeente-begrooting met den inhoud zal worden rekening gehouden. Ten aanzien van punt Vil deelt de voorzitter mede dat door Ged. Staten alleen dan vergunning tot aansluiting met eene buitenlandsche centrale kan worden verleend, wanneer in de overeenkomst bepaald wurdt, dat in een eventueel geschil niet door e6n Belgische rechtbank -wordt uitspraak gedaan, dat een contract van niet te langen duur wordt aangegaan in verband met het vooruitzicht dat te Sluiskil electrische energie zal kunnen worden geleverd en dat dus de vrijheid behouden wordt déar aan te sluiten en ten slotte dat naasting kan plaats hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten op die gronden met de maatschappij in verdere onderhandeling te treden. VIII. Bepaling plaats en stand der nieuw te bouwen O. L. gemeenteschool. De voorzitter deelt mede dat de raad het bestemde terrein heeft in oogenschouw genomen en meent dat de eerst uit te maken kwestie is of we een school zullen bouwen met of zonder onderwijzers woning. Tot het bouwen van eene woning verplicht de wet ons niet. De heer Pauwels zou de plaats eener te bouwen woning 't best met 't front naar de Stationstraat achten. De heer Hamelijnck zou eerst willen stemmen of een woning gebouwd wordt ja of neen. De voorzitter zegt dat het natuurlijk veel voor- deeliger zou zijn de woning niet te bouwen 't scheelt meer dan de helft. De heer Maiotaux zou er de voorkeur aan geven twee ontwerpen te doen maken, een met en een zonder woning. De voorzitter merkt op dat zulks toch afzon derlijk zou gebeuren, daar enkel voor den bouw der school rijkssubsidie ontvangen wordt. De heer Hamelijnck zegt dat een woning er behoort. De heer Buijsse zou willen vragen of het al -ï* üsateiit* hn® hnncr «r mnflt cehonwd worden De voorzitter zegt dat men aan intrest wel op 250 800 gulden 'sjaars kan rekenen. De heer Pauwels wijst dan nog op den onder- houdsiast. We hebben daarvan wel ondervinding met het postkantoor. De heer Hamelijnck vraagt welke gemeente geen woning zet Overal, waar men in de* gelegenheid is, wordt het gedaan. De heer Buijsse acht het thans de tijd de woning te bouwen, omdat men het tegelijkertijd met de school goedkooper kan gebouwd krijgen. De voorzitter herhaalt dat woning en school geheel afzonderlijke zaken zijn. De heer Buijsse zegt wel te weten dat dit moet gespecificeerd worden. Hij vat echter niet dat bedrag van f 250 f 300. Raam de kosten eens op 6 a 7000 gulden en dat aan 5 pCt. De voorzitter 5 pCt. De heer PauwelsDenk eens aan onderhoud, aan den grond, aan assurantie, enz. De heer Maiotaux 7 pCt. De heer Hamelijnck meent dat de woning niet zoo duur behoeft te wezen. De voorzitter zegt de onderhoudskosten dan zeker veel zullen bedragen als zoo'n prul gezet wordt. De heer Maiotaux verklaart in principe niet tegen den bouw eener woning te zijn, maar wil eerst afwachten wat de kosten der school bedragen zullen. De heer GrossDe school kost niets De voorzitter: De school kost circa f20,000 en een deel daarvan krijgt men als subsidie van het rijk. De heer Maiotaux raamt het totaal van school en woning dus op circa f 30,000. De heer GrossToen Sas van Gent vroeger veel kleiner was, heeft men ook niet gezien op de kosten van straataanleg. De heer Hamelijnck zegt dat de woning geen paradegebouw moer zijn. De heer Maiotaux meent dat de plaats voor een woning reeds kan aangewezen worden. De voorzitter betoogt dat we eerst moeten weten wat we willen. Ook later kan de woning nog gebouwd worden. De heer Gross verzoekt stemming. In stemming gebracht staken over het voorstel van den heer Hamelijnck een woning te bouwen in de Stationstraat de stemmen. Tegen de heeren Maiotaux, Pauwels en de voorzitter. In de volgende vergadering zal het voorstel opnieuw in stemming komen. De voorzitterOver het tweede huis zullen we dus maar zwijgen. De heer Buijsse zegt dat men dat in reserve kan houden. IX. Omvraag. a. De heer Buijsse informeert naar de bestra ting der Verlengde Schoolstraat, waaromtrent verleden jaar beslist is. De voorzitter meent dat dit thans wel kan worden aanbesteed. De heer Maiotaux is van gevoelen dat 't zeer noodig is, want men kan er bijna niet door. b. De heer Buijsse heeft nog iets. Wanneer worden de paaltjes in de Stationstraat vervangen door borduren De voorzitter acht het raadzaam daarmede te wachten tot de tram daar loopt. Dit is 't best, omdat nog niet te voorzien is welke veranderingen in verband daarmee zullen worden aangebracht. De heer Buijsse meent dat de klinkers uit het pad in de Stationstraat toch benoodigd zijn voor de bestrating der Verlengde Schoolstraat. De voorzitter: We hebben klinkers genoeg. Er kan dan wel een begrooting van dat werk gemaakt worden. De heer Hamelijnck vraagt daar dan ook stoepen te leggen. De voorzitterZeker, zoover 't bebouwd is. De heer Pauwels wijst op de rioleering. De voorzitter zegt dat zulks met de slooten kan gevonden worden. Op dat gebied is 't niet raad zaam er veel te doen met het oog op waarschijnlijke veranderingen in de Poelstraat. c. De heer Buijsse vraagt naar de Veemarkt. De voorzitter antwoordt dat de invoer in Beloië Dat ook de levensweg eens konings niet altijd met rozen bezaaid is, moest Koning Alfonso van Spanje reeds meermalen ondervinden. Reeds vier maal stond deze jeugdige monarch aan een moord aanslag bloot en Zondag is het aantal op hem gepleegde aanslagen weder met een vermeerderd. Toen de Koning terugkeerde van een troepen défilé tA - Dertien treinen, die reeds moesten vertrekken, t moesten heel eenvoudig in het station blijven. Zooals men wel denken kan heerschte er groote beweging en ontroering. Het was een toestand zooals niemand zich herinnerde op den spoorweg te hebben beleefd. Een groote menschenmassa was voor het station samengeschoold. Ten tien uur vier minuten werd een eerste trein naar Brussel gevormd uit al de wagons, welke men beschikbaar vond, samengesteld en de reizigers namen dien, zonder op het onder scheid van klassen te rekenen, stormenderhand in. Deze trein moest langs Leuven omrijden. Te Borgerhout, op de gronden van het oud kerkhof, zijn vier groote telegraafpalen omgerukt en op den grond gevallen. Het heeft maar aan een zijden draadje gehangen, of een der palen kwam op een wagen terecht. De telegrafische verbinding VlissingenAnt werpen werd heel den voormiddag totaal onder broken. Vroeger als er eenige stoornis in den dienst was dan werden de telegrammen over Amsterdam verzonden, doch Zaterdagmorgen was zulks onmogelijk. Daaruit volgde, dat men aan de haven, nóch op het loodswezen eenig bericht had gekregen van schepen die te Vlissingen voor Antwerpen waren aangekomen. Gelijk men wel denken kan, heeft dit alles aan de dokken veel stoornis teweeggebracht, vooral voor het werkvolk dat Zaterdagmorgen gereed stond om met de lossing van de verwachte schepen te beginnen. Het „lenteweer" heeft ook in Duitschland heel wat schade aangericht. Op verschillende plaatsen daalde de thermo meter tot vier graden onder nul, terwijl in alle deelen van het rijk geweldige sneeuwstormen heerschten. In Augsburg lag de sneeuw een paar voet hoog en in het hooger gelegen Algau zelfs meer dan een meter. In de Zwarte Bergen en de Vogezen haalde men de sleden voor den dag, en de wintersport werd er weer volop beoefend. Over de schade, welke de vorst in de planten wereld aangericht heeft, verklaarde professor Dammer, custos van den Berlijnschen plantentuin aan een redacteur het volgende De vorst, die Zaterdagnacht om 4 uur plotse ling inviel, heeft buitengewoon veel schade aangericht. De kastanjebloesems zullen waar schijnlijk geheel vernietigd zijn. De perziken 6n abrikozen bloeiden reeds voor eenigeu tijd, en hebben dus minder schade geleden. De kersen bloesems zijn, voorzoover zij reeds geopend waren vernietigd. Zeer veel schade hebben geleden de bolge wassen, de hyacinten en de narcissende jonge groenteplantjes zullen iets achterblijven, doch overigens zullen zij de vorst wel te boven komen. Het winterzaad heeft niets geleden. Daarentegen hebben de jonge knoppen der boomen en struiken, waarvan vele door den kouden wind van den vorigen dag gewond waren, zware schade geleden. De gesloten knoppen der appelen en peren- boomen hebben zeer weinig geleden. Veel meer schade zou de vorst aangericht hebben, ware zij eenige dagen later gekomen. Algemeen gelooft men, dat de schade binnen korten tijd hersteld zal zijn, indieu het weer wat wil medewerken. In het Noordelijk gedeelte der Rijnprovincie moeten de wijnbergen zwaar beschadigd zijn; de overige ooftboomen hebben er zoo goed ais niets geleden. (Msbd.) spoed besloten worden de „algemeene*' staking te doen eindigen. Of deze poging, om nog een beetje socialistisch fatsoen te redden, zal slagen, is een andere vraag. De „algemeene" werkstaking heeft vooral dit duidelijk aan 't licht gebracht, dat de heeren Anseele, van der Velde c.s. op de groote massa der arbeiders niet den minsten invloed kunnen uitoefenen. Nieuwst ij dingen. NEDERLAND. Aanslag door een krankzinnige. Te Velsen (N.-H.) is Vrijdag een gruwelijke aanslag gepleegd door een krankzinnige. „De Mb." meldt er van Toen hedenmiddag een herstellend verpleegde, een geacht ingezetene van Velsen, een auto zag naderen, waarin een dokter met verpleger gezeten was, vuurde hij, door een vlaag van waanzin aangegrepen, verschillende schoten op de auto af. De dokter werd levensgevaarlijk gewond, terwijl ook de verpleger ernstige kwetsuren opliep. Een agent van politie werd ook door twee kogels getroffen, alsmede een stationskruier. Nader meldde men aan genoemd blad De heer P. de V., die sinds geruimen tijd in een sanatorium te Scheveningen werd verpleegd, logeerde thans eenige dagen bij zijn broeder en zuster op het buiten „Schoonenberg" te Velser- oord. De man was hier echter buitengewoon lastig, weshalve de huisgenooten aan de directie van het sanatorium te Scheveningen, waarin hij verpleegd werd, verzocht hadden hem weder te laten halen. Vrijdagmiddag kwam daarom dr. Bolten met 2 verplegers in een auto naar de villa, om hem af te halen. Toen de auto aan de villa arriveerde stond de heer P. de V. hen reeds af te wachten. De dokter, hem ziende, zeide„Wél Piet, hoe maakt je het? Ga je weer met ons mee?" Zonder een woord te spreken, loste de krank zinnige onmiddellijk een revolverschot op den dokter, waardoor deze in het voorhoofd boven de neus werd getroffen en teraarde viel. Ver volgens mikte hij op een der verplegers en trof dien eveneens in het voorhoofd. Daarop wilde hij op den anderen verpleger aanleggen, doch deze liet zich plat op den grond vallen, waardoor het schot miste. De huisgenooten, die inmiddels gevlucht waren, kwamen thans weder terug, vergezeld van den hoofd veldwachter van Velseroord, de Ruijter en van eenige' burgers. Toen de veldwachter den krankzinnige wilde naderen, loste deze twee schoten op hem, waardoor hij boven het hart en in de rechterzijde werd geraakt. Bij de worsteling, welke daarop ontstond tusschen de toegeschoten burgers en den krank zinnige, werd nog de spoorwegbeambte Hamers door een schot in de maagstreek getroffen. Eindelijk gelukte het de n burgers den man te overmeesteren. Zwaar geboeid werd hij nu per automobiel naar het krankzinnigengesticht „Mee- renberg" vervoerd. Naar men verneemt is de toestand der vier zwaar gewonden, die naar het Diaconnessenhuis te Haarlem zijn gebracht, naar omstandigheden bevredigend. die Zaterdag en Zondag weer verergerd was, is, blijkens de jongste officieele berichten, gunstiger. Maandagavond publiceerden de doktoren dat de temperatuur van den Heiligen Vader 37.2 was. Maandag bleek de koorts den ganschen dag geweken. Mogen wij heeren adverteerders er op attent

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2