DE ZEEUWSCHE KOERIER Provinciaal Dolksblad. VAN HOUTEN'S Cacao Eerste Blad Zaterdag 12 April 1913. 19de Jaargang. Ouderdom en Jeugd drinken Thans de meest gelexen Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN De kikvorschenjacht inZeeuwsch-Vlaanderen. GEDENKPENNING. DR. SCHAEPMANHÜLDIGING. R.-K. Internationale vereeniging ter be scherming van meisjes. De toestand des Pausen De algemeene staking in België. Uit Canada. Rechtszaken. Schoolnieuws. Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: E. K. 14 April. V. M. 20 April. ZON Zon op 6 u. 30 m. Zon onder 6 u. 10 m. wsêêsss In de week van 31 Maart6 April J913 werden te Sas van Gent per spoor uitgevoerd 10 98 kilogram kik vorschen-ach terpootjes. Schat men het gewicht van 100 pootjes op 1 kilogram, dan ver tegenwoordigen deze 1098 kilogram niet minder dan 5 4 9 0 0 kikvorschen, die gedurende onge veer één week in deze omgeving gedood werden. Gemiddeld circa 7 8 5 0 kikvorschen per dag. Ziehier in cijfers uitgedrukt de geweldige en afschuwelijke slachting onder deze voor den land bouw zoo uiterst nuttige diertjes. Is het niet verschrikkelijk Maar willen we verder vragen wordt het niet hoog tijd, dat onze Zeeuwsch-Vlaamsche boeren eens afdoende maatregelen nemen tegen deze moordenarijen? En zou het geen aanbeveling verdienen, dat de rijks wetgever, die zoo volkomen juist het dooden, enz. van nuttige vogels straf baar stelt, zijn beschermende hand ook over den kikvorsch gaat uitstrekken Ter herdenking van de viering, in dit jaar, van het eerste eeuwfeest van Neerland's Onaf hankelijkheid is, naar besluit onzer Regeering, de vervaardiging van een gedenkpenning opge dragen aan 's Rijksmunt te Utrecht. Deze penning is thans gereed gekomen en het eerste exemplaar is aan H. M. de Koningin aangeboden. 's Rijks stempelsnijder, de heer J. C. Wienecke, heeft beide zijden van de medaille ontworpen en gemodelleerd. Op de voorzijde wordt het oog getroffen door een jonge krachtige figuur, voor stellende het Nederlandsche volk, die in den zeer verwaarloosden en beschadigden Hollandschen tuin als eerste werk aanstonds den Oranjeboom plant. Aan de eene zijde staat, nog te midden van de distels, de spade, gereed voor het komende werk; aan de andere zijde het gebroken symbool der Napoleontische overheersching. Do zware onweerswolken op den achtergrond symboliseeren nog de zorgvolle, onzekere toestanden van het tijdstip. Naar beneden wordt het voorgestelde afgesloten, evenals, het voorafgaande tijdperk, door het jaar 1813, verbeeld door een schip, dat, te midden van een versiering in den stijl van dien tijd, de keten van de verdrukking stuk zeilt. Het zeil draagt de koningskroon. De keerzijde van den penning draagt op een muur van bazalt het volledige wapen van het Koninkrijk der Nederlanden, waaronder het op schrift „Eerste eeuwfeest van het Herstel van Nederland'8 Onafhankelijkheid". Het geheel wordt van onderen afgesloten door een slinger van olijftakken, die met bloeiend en vruchtdragend oranjegroen aan twee flankeerende fakkels van ontwikkeling is vastgehecht. Deze medaille (rond, 66 m.M. middellijn) wordt door 's Rijks Munt thans in den handel gebracht in de drie metalen, goud, zilver en brons. Behalve aan 's Rijks Munt zelve is zij in ver schillende steden verkrijgbaar gesteld tegen de origineele prijzen f3,50 voor een bronzen, f 11,20 voor een zilveren exemplaar, en welte Amster dam, te 's-Gravenhage, te Rotterdam, te Middel burg, te Utrecht, te Groningen, te Arnhem, te 's-Hertogenbosch, en te Leeuwarden, bij aldaar gevestigde firma's of personen. Zondag zijn de feesten ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der R.-K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" te Utrecht aangevangen met een huldiging van de nagedachtenis van Dr. Schaep- man. Te dien einde waren ongeveer 800 St. Joseph-leden, vele met hunne vrouwen, en alle onderverdeeld in hunne gildeafdeelingen met de banieren per extra-trein naar Rijsenburg gestoomd om daar aan den voet van het Schaepman- monument te getuigen van hunne dankbaarheid i'egens den grooten stichter hunner vereeniging. )e geestelijke adviseur, de weleerw. héér Hassel- bach, kapelaan der O. L. V. parochie te Utrecht, hield daar te midden der saamgekomenen een schoone rede, waarin hij het werken en streven van Dr. Schaepman in den breede naging en zijn toehoorders voorhield steeds zijn schitterend voorbeeld te volgen. De heer S. J. Blaas, voorzitter der St. Joseph- vereeniging, hield mede een rede om de groote verdiensten van Dr. Schaepman jegens de katholieke arbeiders te herdenken. Hij legde daarbij een fraaien krans aan den voet van het monument. Ten slotte sprak nog de zeereerw heer Forstman, professor aan het Groot-Seminarie Rijsenburg, die den arbeiders aanmaande zich te scharen onder de veilige leiding hunner geestelijke adviseurs en trouw te blijven aan hunne Kerk. Vervolgens werd weder naar Driebergen ge trokken, vanwaar een extra-trein den stoet naar Utrecht terugvoerde. (De Tijd.) Uit Gent ontvingen wij onderstaand bericht, dat in zes talen aan alle Nationale Comité's en onderafdeelingen is toegezonden. Het komt ons voor Nederland zeer belangrijk voor en wel in het bijzonder voor de Zuidelijke provincies, vanwaar zeker vele meisjes dezen zomer naar Gent gaan voor een betrekking aan de tentoon stelling of als dienstbode in hotel of pension. Wij geven het hier weer in het oorspronkelijk Vlaamsch Bescherming der Jonge Dochter. A. C. I. (Association Catholique Intern.) Wereldtentoonstelling te Gent (België). AprilNovember 1913. Het Beschermingscomiteit dér Jonge Dochter A. C. I. gesticht te Gent, heeft de eer door dezen omzendbrief aan het publiek te doen kennen, dat aangezien den toeloop, die onvermijdelijk zal ont staan tijdens de tentoonstelling, het zich gereed maakt om aan de jonge dochters van alle nationaliteiten en van alle toestanden, eerbare en rustige logementen aan matige prijzen te bezorgen en wat meer is, geschikt volgens een ieders toestand. Er zullen logementen zijn le. In vertrouw- volle bijzondere huizen. Logement en eerste ontbijt, zelfs mogelijke overeenkomsten voor het avondmaal. 2e. Woonhuis met logement. 3e. Gastvrijheid in kloosters. Daarenboven zullen door de zorgen van het comiteit vermakelijkheden aangeboden worden en door de tusschenkomst van hetzelve zullen voordeelige prijzen in zekere restaurants verkregen worden. In de tentoonstelling zelf zal er een wacht zaal, een zaal voor lezing en ook voor brief wisseling zijn, uitsluitend bestemd voor de jonge dochters en voor de vrouw in het algemeen. De Damen van het Comiteit zullen ter be schikking der jonge dochters zijn in alle omstan digheden. Verzoek alle briefwisseling te zenden aan mej. Samsoen, 4 Savaanstraat, Gent, Secr. afd. Brief wisseling. Deze zal zich gelasten de vragen ter bestemming te doen geworden. De tentoonstelling, wordt den 26efi April ge opend. Het is zeer voorzichtig, dat de personen, die logementen voor jonge dochters wenschen te vinden, niet toeven het te laten en er sterk aan houden in hun brieven te melden, welk soort van logementen ze zouden willen hebben. Men verzoekt ingelijks de Beschermings- comiteiten der jonge dochters, dezen omzend brief te doen verkondigen in de meest gelezen dagbladen. Het Comiteit vraagt aan de belanghebbende personen, die te Gent zullen aankomen, zich een bijzondere aanbeveling vanwege de A.C.I. hunner localiteit te willen verschaffen. is niet bepaald onrustbarend, doch ook niet geruststellend. De temperatuur is tot boven 38 graden geweest, doch later weer gedaald. Behalve de doctoren komen alleen 's Pausen zusters en de beide secretarissen aan het ziekbed en nu reeds staat vast, dat deze geheele maand geen audiënties zullen worden verleend aan de directeuren van bedevaarten is daarvan kennis gegeven. Volgens sommigen heeft de H. Vader een nier ziekte, maar de geneesheeren hebben zich daarover niet uitgelaten. De eetlust is slecht en alleen met moeite kan men den hoogen lijder bewegen iets te gebruiken. Volgens latere berichten was de toestand iets beter en de mededeeling van de „Osservatore Romano" is bepaald optimistisch, zoodat er veel reden tot hoop maar ook tot hartelijke gebeden bestaat. Naar de „Patriote" meldt, heeft de minister raad de volgende maatregelen voorgeschreven met het oog op de staking, die a.s. Maandag begint. Alle troepen der hoofdstad en van Henegouwen, die in verband met de manoeuvres en schiet oefeningen naar het kamp van Beverloo moesten vertrekken, zullen hun vertrek uitstellen tot na de staking. Daar het effectief der troepen op het oogenblik groot is twee lichtingen zijn onder de wapenen is er geen besluit genomen om nieuwe lichtingen op te roepen. Van Zaterdagavond 12 dezer af zal cavalerie en voetvolk ter beschikking worden gesteld van de burgemeesters der industrie-plaatsen, vooral in de provincies Henegouwen en Luik. De gouverneurs Per provincies hebben opdracht gekregen zich te verstaan met de hoofden der arrondissementen en de commandanten der gen darmerie, de bevelhebbers der troepen en de plaatselijke autoriteiten, over de te nemen orde maatregelen. De gendarmerie zal uit de streken, waar geen onlusten te vreezen zijn, verplaatst worden naar de industrie-centra. De gendarmen zullen zoo noodig vervangen en bijgestaan worden door sol daten. Bij het patrouilleeren door de stad zal elke gendarme door een soldaat worden vergezeld. De gendarme zal het proces-verbaal opmaken, dat de soldaat zal onderteekenen. De minister van binnenlandsche zaken zal eventueel de op non activiteit gestelde burgerwacht oproepen in die plaatsen, waar de woelingen een ernstig karakter zouden krijgen. In het geheele land zullen krachtige maatregelen worden getroffen om de vrijheid van arbeid te verzekeren aan de werklieden, die niet willen staken. Naar uit Toronto gemeld wordt heeft de Canadian Pacific definitief besloten tot het bouwen van een tweeden tunnel door de Kickinghorse Pass in het Rocky gebergte. De tunnel zal 16 mijl lang worden of 4 mijl langer dan de Simplon- tunnel. De Oostelijke toegang zal in Alberta gelegen zijn, de Westelijke in Britsch-Columbia. De tunnel zal den afstand verkorten met 5 mijl, de aanleg zal 7 jaar duren, terwijl de kosten 15 mill, dollar zullen beloopen. De maatschappij moet verder voornemens zijn nog twee lijnen naar de Pacifiokust aan te leggen, een via Souris en een door Saskatoon en Edmonton naar een der Noordelijke havens aan de Pacifio kust. Het doel dezer plannen is de hoofdlijn der Canadian Pacific 300 mijl korter te maken dan eenige andere lijn naar Europa. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed Woensdag uitspraak in zake C. V., schippersknecht, S. V., kantonnier en G. V., werkman, allen wonende te Sluiskil en L. S., stoker te Puttershoek, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld ieder tot een maand gevangenisstraf wegens mishan deling van Tollenaar en wederspannigheid. Met vrijspraak van de wederspannigheid veranderde het hof de straf in 15 gulden boete of 15 dagen hechtenis. Mej. M. Ceelaert van Koewacht, leerlinge van de Zusterschool te óudenbosch, slaagde Woensdag te Breda voor de akte van onder wijzeres. Van verschillende zijden werden nagevraagd nummers van „De Koerier" met het verslag der rede van mr. dr. van Best. Zoolang onze voorraad strekte, hebben we aan die verzoeken met pleizier gevolg gegeven. Thans echter is onze voorraad uitgeput en zullen tot onzen spijt eventueele verdere aanvragers moeten teleurgesteld worden. SAS VAN GENT, 11 April 1913. Er wordt eene vergadering van den raad gehouden op Zaterdag den 12 April 1913 des namiddags 2 uur. Aan de orde zijn de volgende puntenMede deeling ingekomen stukken aanbieding verslag toestand der gemeente over 1912aanbieding rekening algemeen armbestuur over 1912 benoe ming leden stembureaux voor de periodieke verkiezingen in 1913vërzoekschrift van A. van Assche om verhooging zijner jaarwedde als vasten arbeider in de gemeente met f 140; aanvraag van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-maatschappij om vergunning tot aanleg van een stoomtramweg door de gemeente^ missive van Gedeputeerde Staten omtrent de aansluiting der gemeente aan eene buitenlandsche centrale voor de levering van electriciteit ten behoeve der gemeentebepaling plaats en stand der nieuw te bouwen O. L. gemeenteschool. A.s. Woensdag wordt te Oostburg de vergadering gehouden der Centrale R.-K. Kies- vereeniging Z.-Vl. W. D waarin o. a. aan de orde komt het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Blijkens opgave in de „St. Ct." kwamen van 2. tot en met 8 April ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland: 2 gevallen van roodvonk te Philippine en 1 geval van diptheritis te Vlissingen. Te Hoofdplaat is Maandag de eerste steen van het te bouwen raadhuis gelegd. Zulks werd gedaan door burgemeester Thomaes. Dinsdag is voor den officier van justitie te Middelburg geleid M. van P., huisvrouw van A. P. te St. Jans teen, wegens afdrijving. Na gehoord te zijn werd zij in het huis van bewaring aldaar opgesloten. Dinsdag j.l. bezocht de Commissaris der Koningin in Zeeland de gemeenten Aarden burg, G r o ede, S c h o o n d ij k e en Nieuw- vliet. Te 's-H eer Hendrikskinderen reed bij het fietsen zonder licht een onbekende het tienjarig zoontje van de wed. v. d. W. omver. De dokter die gehaald werd constateerde dat een been op twee plaatsen was gebroken. (N. Z. Crt.) Het 3e reg. inf. uit Bergen-op-Zoom en het 14e reg. inf. uit Vlissingen en Middel burg zullen van 18 tot en met 28 Augustus een kamp betrekken in de legerplaats bij Rijen tot het houden van oefeningen onder leiding van den commandant der 3e brigade, kolonel P. P. C. Collette. Te Kruiningen geraakte eon 2-jarig kind van den arbeider L. in een sloot nabij de woning en werd na eenige oogenblikken levenloos opgehaald. (M. C.) Woensdagmorgen had de mosselschipper W. Okkerse te Bruin is se terwijl hij op zijn mosselperceel onder Ouddorp aan het mossel- visschen was, het ongeluk in het ruim van zijn vaartuig te vallen, waarbij hij zich erg bezeerde zoodat zij dadelijk huiswaarts moest varen en hij naar zijn woning moest gebracht worden. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, en deze constateerde dat hij inwendig zwaar ge kneusd was. (M. C.) Electrische Centrale in Z.-Vl. O. D. In de Dinsdag te Ter Neuzen ge houden vergadering van vertegenwoordigers van gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen ter bespreking der stichting van een electrische centrale, deelde de voorzitter mede dat van de 34 gemeenten 19 bericht hebben gezonden, dat zij bij uitvoerbaarheid een aansluiting ernstig zouden overwegen. Tot leden eener commissie tot onderzoek werden benoemd de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, A. Wolfert, L. J. den Hollander, P. L. de Waal en J. Huizinga, resp. burgemeesters der gemeenten Hontenisse, Hoek, Axel, Stoppel dijk en Ter Neuzen. Te Brouwershaven deden zich bij vier honden van verschillende eigenaars gevallen van vergiftiging voor, waardoor reeds twee van deze dieren gestorven zijn, en men voor de andere twee vreest. De zaak is in onderzoek bij de politie. (Z. N.) Stoomtrammaatschappij „Hulst- Walsoorde n". Uit het verslag over het tiende boekjaar, uitgebracht op den 3 April ge houden aandeelhoudersvergadering van de uaaml. vennootschap „Hulst-Walsoorden"' blijkt dat de ontvangsten der exploitatie bedroegen aan Personenvervoer f 17,012,08 (f 15,915,47B), goederen- en bagagevervoer f 23,783,935 (f 18,940,18) postvervoer f 1650,47 (f 1655,055) en buitenge wone ontvangsten f 697,785 (f 785,84). Totaal f43,144,26 (f37,296,55). De cijfers tusschen haakjes zijn de cijfers over het negende boekjaar. In het geheel werden 115,939 (in 1911 111,094) personen vervoerd of gemiddeld ongeveer 316 per dag (in 1911 303).

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1