A. O. ACKE, SCHILDERSKNECHTEN Depöthouder gevraagd Wegens uitbreiding i bij A. 0. ACKE, Mr. P. Dieleman, f\\ tfMM Verslag Advertenties. Sas van Gent. Terstond gevraagd: der Raadsvergadering van de gemeente WESTDORPE, Land b?o u w. Briefwisseling. Marktberichten. Schilder en Behanger, Prachtigs collectie Lincrusta. Charles Swartelée te Koewacht. Dr. EUG. ROGGEMAN. Bocmkweekerij-artikelen, Land- en Tuinbouwzaden, enz., A..VAN DEN BRANDENDE BRUIJN, Kweeker, Halst. Schilder en Behanger, Sas van Gent. Advocaat en Procureur te Middelburg, Uit Koewacht wordt aan het „Hand. van Antw." gemeld dat daar een tiental dronken kerels Woensdagnacht op de jaarmarkt den heer B., onderwijzer, zoo deerlijk hebben mishandeld dat zijn aangezicht één wond vormde. Bovendien had hij op het lichaam kwetsuren en werden hem zijn kleereu van het lichaam gerukt. De politie hield het hoofd der bende, zekere J. aan op de wijk Het Riet. De andere zijn ook bekend. Het is Lente. De natuur herleeft. Plant en dier ontwaken uit den winterslaap. Het warme lentezonnetje doet de plantensappen op stijgen en brengt nieuw leven in de oogenschijn- lijk doode loten. In weinige dagen zijn veld en wegen getooid met liefelijk zachtgroen. De vogels kwinkeluren en tierelieren vol levenslust en zoeken reeds een geschikt plekje om hun kunstig nestje te bouwen. De warme zonnestralen zijn ook doorgedrongen tot op den bodem onzer slooten, waar de kikvorsch den ganschen winter in zijn modderbed rustig heeft geslapen. Het dier ontwaakt, stijgt naar boven, koestert zich in de verkwikkende zonnewarmte en geniet op echte kikkermanier van zijn herleving. Zijn naam, Zeeuwschen nachtegaal ter eere, kwaakt hij blij zijn eentonig „kwa-kwa-kwa- kwkk" Hierdoor evenwel verraadt hij aan zijn vijanden zijn aanwezigheid en dadelijk gaan dezen geen ooievaars of reigers, maar menschen op de kikkerjacht. Om aan den fijnen en misschien wel verfijnden smaakzin der Parijsche lekkerbekken te voldoen, worden duizenden kikkers gevangen, gedood en geveld, waarna de „kikkerbilletjes" goed zindelijk verpakt naar Frankrijks hoofdstad verzonden worden. Gelukkig hebben de kikvorschen, vóór deze slachting begint, den tijd gehad tal van eieren te leggen, anders stierf deze voor den landbouw zoo nuttige diersoort vast uit. Zouden onze landbouwers niet weten, dat de kikvorsch een hunner beste vrienden is, dat hij dagelijks tal van schadelijke insecten, verslindt? Zoo zij het wel weten, dan is het ons onverklaarbaar, waarom zij de vele vreemdelingen niet verbieden langs de slootkanten op hun bezaaide en niet bezaaide landerijen te loopen om hun vreemdsoortig en moorddadig bedrijf uit te oefenen. ZUIDDORPE. Bij een landbouwer alhier- viel een zeug, moeder van tien veertiendaagsche biggen, in een aalput en verdronk. Men tracht de jonge biggetjes nog in leven te" houden. KOEWACHT. Door de politie is op het Bel gisch gedeelte dezer gemeente in hechtenis genomen F. Z. van hier, die wegens verschillende veroordeelingen in België ongeveer drie jaar gevangenisstraf te goed heeft. De arrestatie ging niet zeer gemakkelijk, waardoor de gendarmen genoodzaakt waren van hunne vuurwapenen gebruik te maken. Z. is in de gevangenis te Gent opgesloten. Op de voorloopige kiezerslijst, opgemaakt door B. en W. komen voor 391 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 323 voor den gemeenteraad tegen respectievelijk 335 en 302 in het vorige jaar. AXEL. Zaterdag werd alhier een vergadering gehouden van handelaren en verbouwers van vlas. De vergadering werd geopend door den heer F. Dekker Pz., die na een inleidend woord tevens in korte trekken het doel der bijeenkomst uiteenzette. Op deze inleiding volgde eene geanimeerde discussie, waarbij verschillende wantoestanden werden besproken, die zich vooral in dit seizoen bij de levering van vlas voordoen. De vergadering was algemeen van opinie, dat aan deze onhoudbare toestanden op de een of andere wijze een eind behoort te worden ge maakt, waarom met algemeene stemmen besloten werd tot stichting eener vereeniging over te gaan. 40 der aanwezigen gaven zich als lid op. Een comité werd benoemd om de verdere regeling voor te bereiden, bestaande uit de heeren F. Dekker Pz., P. Buijze, L. de FeijterHuijssen, Jan de Visser en D. van Cadsand. In deze vergadering verklaarde men algemeen van meening te zijn, dat het billijk is de met Belgische kooplieden gesloten overeenkomsten te handhaven, en het geen aanbeveling verdient om maar klakkeloos over te gaan tot het sluiten van een tweede accoord, en daardoor eenige franken op den oorspronkelijk overeengekomen prijs te laten vallen en dat wel reeds op een tijdstip dat de kooper nog niet eens weet of hij op de ge kochte partij vlas wel verlies zal lijden. Boven dien is dit laatste ook iets, waar de verkooper niets mee te maken heeft. Men oordeelde op grond daarvan dat de na latige koopers moeten verplicht worden de ge sloten overeenkomsten na te komen. Met het oog op het behoud der voor onze streek zoo nuttige vlasnijverheid is het aan te bevelen dat alle belanghebbenden zich bij deze vereeniging aansluiten. (T. C.) ST. JANSTEEN. Zaterdag j.l; kwam alhier het parket van Middelburg een onderzoek instellen naar een straf baar feit door vrouwen aangewend. Zekere vrouw van A. D. P. werd dan ook, nadat verscheidene personen waren gehoord, in ver zekerde bewaring genomen en verder naar Middelburg overgebracht. BIERVLIET. Notaris Zijlstra verkocht een woonhuis in de Gentsche straat voor mej. de wed. 1 van Haneghem. Kooper werd J. de Cousemaecker alhier voor de som van f 1420. C ADZ AND. Alhier werd Vrijdag aanbesteed het af breken der openbare lagere school en onder wijzerswoning en het bouwen van een openbare lagere school met vijf lokalen. Laagste inschrijver was de heer A. Risseeuw te Groede voor f 18935. ST. KRUIS. Toen de landbouwer Andreas Hoste Zondagmorgen zijne boerderij in oogen- schouw ging nemen, vond hij een prachtigen stier dood in den stal liggen. Denzelfden middag had hij het ongeluk sen zijner prachtigste koeien door den dood te verliezen. Het bouwen eener schuur voor Edmond Blondeel, de oude is voor een paar maanden afge brand, is bij openbare inschrijving gegund aan Jac. Erfelinck, metselaar te St. Kruis en Aimé Veesaert, timmerman te Eede. EEDE. De landbouwer C. Schaeken had een kalf verkocht voor f28. v Het beestje moest Zaterdag geleverd worden. Daar het weder dien dag te guur was, stelde hij de levering uit tot Maandagmorgen. Deze moeite is hem echter be spaard gebleven, daar het diertje Zondagmorgen in den stal dood lag. De landbouwers A. Buijck en M. Rodts trokken Donderdagmorgen naar de markt te Leeuwarden en kochten er 4 koeien. Zatardag kwamen zij met 5 dieren thuis. Een der nieuwe lingen had namelijk in den trein aan een prachtig kalf het leven geschonken. VLISSINGEN. Het Duitsche stoomschip „Wiegand", der Roland Linie van Bremen, komende van Antwerpen en bestemd naar Chili en Peru, Zaterdagnacht alhier gepasseerd, heeft nabij den West Hinder gestooten en daardoor een lek gekregen, waarna het, terugkeerende bij Zee- brugge aan den grond gezet moest worden om zinken te voorkomen. Vier man van de equipage die door de uit gaande dag-mailboot „Prins Hendrik" waren gered en op een loodsboot overgezet, zijn door het Engelsche stoomschip „Gretaston" alhier geland een ander gedeelte van de equipage is door een loodskotter te Zeebrugge geland. De „Wiegand" seinde aan de „Gretaston" om vijf sleepbooten te zenden, teneinde te trachten Vlissingen te bereikentwee sleepbooten zijn bereids daarheen vertrokken. De Zweedsche bergingsboot „Belos" vertrok ook derwaarts. De „Wiegand" is door een sleepboot binpen de hoofden van Zeebrugge gesleept. Er moet een man van de equipage der „Wie gand" verdronken zijn. Twee bergingsvaartuigen van de firma Gerling uit Antwerpen zijn alhier gepasseerd naar Zee brugge voor werkzaamheden Bij het stoomschip „Wiegand". gehouden op 3 April 1913. Tegenwoordig heeren voorzitter en leden en de secretaris. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. 1. Medegedeeld worden a. Een brief van Ged. Staten d.d. 14 Maart j.l. met uittreksel uit het kon. besluit d.d. 5 Maart j.l. tot goedkeuring van hun besluit d.d. 14 Februari j.l. waarbij dat college de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris dezer gemeente met ingang van 1 Jan. 1913 vaststelde op f 700. b. Brief van als voren d.d. 14 Maart j.l. in houdende dat door hen is goedgekeurd het raads besluit d.d. 6 Maart j.l. tot wijziging der verordening tot regeling der jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel. c. Door Ged. Staten goedgekeurde raadsbe sluiten d.d. 6 Maart j.l. tot wijziging der gemeente- begrootingen voor 1912 en 1913. d. het proces-verbaal van aanbesteding der rijks veldwachterswoning. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2. De geloofsbrief van den heer H. Govaert wordt onderzocht en in orde bevonden en tot zijne toelating besloten. 3. Tot leden van het burgerlijk armbestuur worden herbenoemd de heeren F. van Acker en A. C. Puijlaert. Uitgebracht werden op den heer van Acker 6, den heer Puijlaert 5 en den heer Ad. Laurijs 1 stem. 4. Ingekomen is een nader adres van den heer A. N. Klaaijsen, onderwijzer, waarbij hij te kennen geeft, dat zijne jaarwedde, door verhooging met f 25 niet kan geacht worden afdoende te zijn ge regeld, waarom hij verzocht alsnog te willen besluiten tot verhooging met f 50. Het verzoek wordt ondersteund door den heer van Acker waarbij de heer Dellaert zich aansluit. De voorzitter acht geen termen aanwezig nu reeds terug te komen op de regeling getroffen bij raads besluit van 6 Maart j.l. Wordt eene wijziging voorgesteld dan zullen ook de onderwijzers met meer dienstjaren moeten volgen en de gemeente- finantiën laten eene herziening der verordening thans niet toe. Nu reeds staat vast dat de be lastingen het volgend jaar moeten stijgen. Burg. en Weth. zijn het in deze eens en adviseeren tot afwijzing. De heer van Acker meent dat de aanvangsjaarwedde wel op f 600 kan gebracht worden zonder alle jaarwedden te verhoogen. Hij verwacht niet dat het onderwijzend personeel daardoor ontstemd zal zijn. Hij hoort van den heer Klaaijsen met lof spreken. Eene eventueele vacature zal bij lagere wedde moeilijk zijn aan te vullen. De voorzitter bevestigt dat men van den heer Klaaijsen tevrêe is. De heer de Beleir acht inwilliging van het verzoek, zoo daaruit ook andere verhoogingen moeten volgen wel bezwarend. Na verdere discussie verklaart de heer van Acker, gezien de stemming, geen voorstel tot verhooging te zullen doen. Het voorstel van het dagelijksch bestuur tot afwijzing van het verzoek wordt daarop aangenomen. 5. Naar aanleiding der om advies ingekomen concessie aanvrage der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatsschappij wordt besloten Ged. Staten te wijzen op het gevaar dat in de kom nabij J. F. Heijman voor het verkeer zal ontstaan ten gevolge van den tramaanleg. Door eene onteigening van weinig beteekenis kan daar veel aan verholpen worden. De tramweg-maatschappij zal worden herinnerd aan het gedane verzoek ook aan het zijkanaal te Passluis een zijspoor aan te leggen, en worden gewezen op voorziening der uitwatering der ten NoordWesten van den Graafjansdijk ge legen perceelen. 6. Voorstellen tot af- en overschrijving van posten der begrooting van 1912 en tot wijziging der begrooting voor 1913 worden goedgekeurd. Nog deelt de voorzitter mede dat met de ver harding van voetpaden aan de zijde van den Zwartenhoek dit jaar zal kunnen worden gevorderd tot den opril van Aug. Baecke. Geen der leden het woord meer wenschend sluit de voorzitter daarop de vergadering. (Wegens plaatsgebrek moest dit verslag j.l. Zaterdag uitgelicht worden. Red.) Examen» voor veearts. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maan den Mei en Juni e.k. aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad no. 99). De dag van aanvang van dat examen zal nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich schriftelijk, mits port vrij, vóór 15 April e.k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. P. M. te Essen (Duitschland), A. M. te Wal worth (Noord-Amerika), J. S. te Clifton Spring (Noord-Amerika) en J. van G. te Brambauer (Duitschland), worden beleefd verzocht het abonnementsgeld respectievelijk tegen 23 Maart, 13 April, 13 April, 20 April te willen opzenden. Hulst, 7 April 1913. Middenprijs per 100 kilo. Tarwe f 9,40 a 9,60 Rogge 8,— a 8,10 Wintergerst 10,a 10,25 Zomergerst 9,50 a 10, Haver 6,a 10, Erwten 10,a 10,40 Bruineboonen 10,a 10,40 Paardenboonen 10,a 10,25 Witteboonen 12,a 13, llr 11,40 Duivenboonen Lijnzaad 11,50 a 12, Aardappels 2,a 2,20 Koolzaad per zak van 106 liters a Boter per kilo a 1,20 Eieren per 26 stuks a 0,80 Er waren ter weekmarkt te koop gesteld25 stuks hoornvee, 21 varkens, schaap. Verkocht 8 stuks hoornvee, 18 varkens, schapen. UzENDiJKE, 5 April 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim, met weinig handel, gerst lager, tarwe vast. Men besteedde voor jarige tarwe f a f nieuwe tarwe f 9,50 a f 10,50; jarige rogge f af,; nieuwe rogge f 6,50 a f7,75; jarige wintergerst f af nieuwe wintergerst f 9,50 a f 9,75nieuwe zomergerst f 9,25 a f 9,50haver f 9,a f 9,50paardenboonen f 8,50 a f 0,groene erwten f 8,a f 8,50kroonerwten f 9,50 a f 10,bruineboonen f a f Leeuwarden, 4 April. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd st., als 70 stieren f 50 250, ossen f tot 310 vette koeien, f 175 tot 280, f 0,35 a 0,38 per halve kilo, 1761 melk- en kalfkoeien f 180 tot 270,120 pinken f 50 tot 120, 140 vette kalveren f 45 tot 85, f 0,40 a 0,50 per halve kilo, 480 nuchtere kalveren f4 a 10, 230 vette schapen f 20 a 26, 342 weide schapen f 15 a 20, 48 lammeren ftot 110 vette varkens f50 a 70, 28 a 29 cent per halve kilo, 80 magere varkens f 30 a 40, 693 vette biggen f 30 a 40, 27 a 28 ct. per halve kilo, 259 kleine biggen f 9 a 12, paarden f a De aanvoer was behoorlijk. Handel in rundvee zeer stug. Vette balveren iets lager. Kalveren ook lager op slechte berichten uit Engeland. Varkens stugge handel. Wol vee kalm. Rotterdam, 7 April. Veemarkt. Aangevoerd paarden, veulen, ezel, magere runderen, 256 vette runderen, 151 vette kalveren, 1 nuchtere kalveren, 207 schapen of lammeren, 1382 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen waren vette koeien le kw. 84 a 86 c., 2e kw. 82 a 80 c., 3e kw. 76 a c., ossen le kw. 82 a 84 c., 2e kw. a 78 c., 3e kw. 74 a c., kalveren le kw. 120 a c., 2e kw. 115 a c., 3e kw. 105 c., schapen le kw. 66 a c., 2e kw. 64 c., 3e kw. 60 c., lammeren 8 a 13 c. varkens le kw. 54 a 55 c., 2e kw. 52 c., 3e kw. 50 c., licht soort 55 a 56 c., alles per kilogram. Handelvette koeien, ossen en stieren matig, kalveren schapen en lammeren redelijkvarkens en lichtere goed. Vlasbeurs. Blauw 13440 Steen f 35 58 st. Groningsch 1300 Steen 50 a Holl. geel 1650 Steen f45 Wit 5410 Steen, 32 k 40, lijn zaad (voerzaad) f 10,50 a 11,Zaaizaad f 12,25 a 14,Koolzaad best kwal. f a Karwijzaad f 12,a 13,25. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,a f 2,25 Zeeuwsche bonte' f2,— a f2,25, Zeeuwsche Eigenheimers f 1,a f 1,30, Friesche Eigenhei mers f 1,a f 1,20, Brielsche kralen f a f Bravo's f 1,50 a 1,75. Aanvoer tamelijk, vraag redelijk. Zeeuwsche eieren f 3,75 a f 4,20, Overmaasche f 3,85 a f 4,30. RotterdAm, 7 April. Ter graanmarkt van heden was tarwe wederom ruim, begin markt prijshoudend, later onveranderd en zelfs iets lager verkocht om te kunnen opruimen. Essex per honderd kilo f 10 tot f 11,50, Wilhelmina puike f9,90 tot f 10,25, en enkele uitgezochte partijtjes daarboven betaald tusschensoort f 8,75 tot f 9,50, afwijkende f7,75 tot f8,25, bruineboonen in alle soorten onveranderd te verkoopen f 6 tot f 10, zaai daarboven. Gorinchem, 7 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 653 runderen, 14 nuchtere kalveren, 27 vette varkens en 1215 biggen, 12 schapen en 14 lammeren. De prijzen waren als volgtzware kalfkoeien f 260 a 320, kalfvaarzen f 200 a 260, guiste vaarzen f 120 a 170, melkkoeien f 180 a 240, 3-jarige ossen f a 2-jarige dito f a pinken f 90 a 150, graskalveren f a nuchtere kalveren f 14 a 20, biggen f a schapen f 18 a en lammeren f 8 a per stuk, kippen f a per st., vette varkens 56 a 58 ct. per kilogram. Eieren f 0,85 a f 0,90 de 26 stuks. Boter Gent, 4 April. Ter veemarkt van Vrijdag werden te koop gesteld 2 schapen, lammeren, geiten, 227 kalveren, 1458 vette varkens, 30 loopers, 436 biggen, 11 melkkoeien, 11 groote ossen, 236jonge ossen, 244 vaarzen, 203 vette koeien 289 stieren, 281 magere dieren. Prijzen waren per kilogram voor: ossen- en vaarzenvleesch fr. 1,75 a fr. 1,85; idem 2e qual. fr. 1,55 a fr. 1,65; koeienvleesch fr. 1,65 a fr. 1,75; idem 2e qual. fr. 1,40 afr.1,55; stieren- vleesch fr. 1,50 a fr. 1,70; kalfs vleesch fr. 1,95 a tr. 2,55; schapen vleesch fr. 1,65 a fr. 2, lammeren vleesch fr. 1,70 a fr. 2,varkens- vleesch fr. 1,22 a fr. 2,— Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 1,65 a fr. stieren fr. 1,41 a fr. kalveren a fr. 2,30. Versch roet fr. 0,60 a fr. 0,85 en meer volgen® gewicht. Gent, 4 April. Vlas. (Inlandsch). Met kalme zaken. Voor goede kwaliteiten zijn de prijzen vast gebleven, daarentegen waren die van inferieure kwaliteiten flauwer. (Russisch) kalm. Goede soorten (landgeroot) vlas waren vast en die van (watergeroot) vlas prijshoudend. Snuit kalm op onveranderde prijzen. Garens van vla® en snuit. Schoon de spinnerijen volop werk hebben, blijven de prijzen tenvolle gehandhaafd. Jutegarens met levendige zaken voor uitvoer en voor binnenlandsche rekening op hoogere prijzen. Katoenengarens kalm, doch onveranderd in prijs. Linnen met vrij goede zaken, in hoofdzaak voor uitvoer. Katoen en weefsels. De omzet was geljjk nihil. 1 Alvorens Uwe keuze te doen in Behangselpapieren, vraagt de STAALBOEKEN bij Uitgebreide sorteering in alle dessins, van de minste tot de beste soorten. Handel in VLOERZEILEN, LINO LEUMS, WASDOEK, enz. Beleefd aanbevelend. De ondergeteekende dokter in GENEES-, HEEL- en VERLOS- KUNDE en wonende te STEKENE heeft de eer de ingezetenen van Koewacht en omstreken bekend te maken, dat hij iederen Zondag, Dinsdag en Donderdag van 10 tot 11 uur des voormiddags te consulteeren is bij Ondergeteekende maakt bekend voortaan ook de markt van AXEL met eerste kwaliteit te vertegenwoordigen. Beleefd Aanbevelend, Ondergeteekende belast zich met het Haren en Verharen van Dienstboden en het plaatsen van mannelijk Personeel, voor alle steden en dorpen. Dagelijks aanbiedingen van en aanvragen om Personeel. Inlichtingen kosteloos. Aanbevelend, WILLEH8EN, Hiddelbarg, ZeeuwschBetrekking Bureau. voor een artikel welk een flink bestaan oplevert. Zij, die Borgstelling of Aandeel kunnen nemen, genieten de voorkeur. Geen vakkennis vereischt. Schrijven brieven franco Bureau van dit Blad No. 7». is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EcluskMahu. gelegenheid voor iemand om zich met circa vijf duizend gulden tegen zeer hooge rente te plaatsen als Compagnon, Vennoot of Hypotheek, in eene ruime winstgevende zaak. Schrijven letter B. M. Bureau van dit

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 3