Nieuwst!] dingen. KATHOLIEK PROGRAM VAN ACTIE. Stadsnieuws. Provincie Nieuws. NEDERLAND. Een paddestoel. Eenigen tijd geleden werd door een Belg in het kerkdorp Nispen bij Roosendaal een champignon-kweekerij op groote schaal aangelegd. Zonder de opkomst van zijn zaad af te wachten dat heel spoedig, want paddestoelen schieten in één nacht uit den grond verliet hij de nieuwe onderneming en meteen het land zonder adres achter te laten. Thans wordt de kweekerij met toebehooren door de •chuldeischers verkocht. (De Tijd.) Aangeteekende brief zoek. Ook een aangeteekende brief, verzonden op 6 Maart 1913 uit 's-GravenhagenaarTanger, Marokko, aan het adres van den heer J. J. J. Schellens, vice-consul der Nederlanden aldaar, en waarin volgens opgave zich bevonden vier Fransche bankbiljetten van honderd francs ieder, is niet te Tanger aangekomen. Ansjovis. Te Bergen-op-Zoom is de eerste ansjovis gevangen. Dyphtheritis. Te Krommenie is, in verband met de daar heerschende dyphtheritis, welke ziekte den laatsten tijd vermindert, en ten einde te onderzoeken of de epidemisch-verklaring kon worden opgeheven, een bacteriologisch onder zoek ingesteld bij de kinderen der openbare lagere school, waaruit is gebleken, dat in de twee laagste klassen niet minder dan 26 kinderen of 13 pCt. besmet waren met bacillen. In verband hiermede zal een tweede onderzoek bij de overige kinderen dier school plaats vinden. De kermis, welke telken jare met de Pinkster dagen wordt gehouden, zal van overheidswege zeer waarschijnlijk afgelast worden. (Msbd.) Vleeschvergiftiging. Te Spaarn- dam heeft zich een geval van vleeschvergiftiging voorgedaan. Het gezin H. werd na het eten van vleesch, afkomstig van den slager S., aldaar, plotseling onwel. Daar de dokter spoedig werd geroepen, was de ongesteldheid slechts van voor- bijgaanden aard. Tegen den slager werd proces verbaal opgemaakt. (Tijd.) Kievitseieren. Te Leeuwarden waren Vrgdag ongeveer 8200 kievitseieren aangevoerd welke tegen den prijs van 16 tot 18 cent per stuk zijn van de hand gedaan. De handel was zeer levendiger was veel vraag. Ruim een derde deel van den aanvoer is op bestelling naar het buitenland verzonden, hoofd zakelijk naar Engeland, Frankrijk en België. Moordaanslag. Men meldt uit Nijmegen d.d. April aan „De Maasbode" Hedenmiddag werd een zekere K., gep. O.-I. militair, op de Groote Markt alhier onverhoeds door een zekeren de G. overvallen en met een groot kaasmes in het onderlijf gestoken. Een surveilleerende agent van politie schoot onmid dellijk toe en ontwapende den dader, die daarop in verzekerde bewaring werd genomen. De getroffene, die levensgevaarlijk is gewond, werd hevig bloedende, naar het Canisius-zieken huis gebracht. Oorzaak van dezen moordaanslag moet de verhouding zijn, waarin K. tot de echt- genoote van den dader stond. Reeds dezer dagen had naar aanleiding daarvan een vechtpartij plaats gehad tusschen de G. en K. Aangeteekende brieven met een loodje. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag maakt bekend, dat wederom ver- ■chilleude ingezetenen van de residentie een aan- geteekenden brief uit Hamburg hebben ontvangen van Carl König, zich noemend door den Staat geconce8sioneerd hoofdcollecteur der Hamburgsche Staatsloterij, waarbij hun ongevraagd werd toege zonden behalve een circulaire, 1/i original lot (een t g. geluksnummer) tot den prijs van 30 gulden een ingevulden postwissel tot dit bedrag en een gefrankeerde enveloppe, om eventueel het lot terug te zenden, indien het niet wordt geaccepteerd. Te verwachten is, *o~~' had. dat zh'. Hi« Al het aanwezige zilver liet hij onaangetast liggen en beperkte zijn bezoek tot aan deze kamer. Op den huize „Vollenhoven" is de inbreker binnengekomen door opschuiving van een raam, en door wegneming van een band aan een der vensters. Hier heeft de dief voor het grootste gedeelte het huis doorzocht. Om vier uur in den morgen werd de deur van de slaapkamer van mevrouw de wed. J. J. Kluppel geopend. Deze was wak ker, en zag het .licht op de gang branden. Zij vroeg, denkende dat het een van het personeel was: „Wie is daar?" doch Diemand gaf daarop antwoord. Zeer zacht werd de deur weer ge sloten, en nadat zij niets meer hoorde, sloot zij de slaapkamerdeur, en vernam eerst heden morgen de mededeeling van de inbraak. Ook hier liet de inbreker al het zilver liggen, terwijl hij geen contanten heeft kunnen vinden. Alleen wordt een gouden vingerhoed vermist van bijzondere waarde. Vermoedelijk zijn de inbraken door één en dezelfde persoon gepleegd, althans de voetaf drukken, waar gipsafgietsels van genomen zijn, toonden dit aan en bleek daaruit ook, dat de inbreker een kleine voet heeft en schoenen droeg zonder hakken. Een muis met een staart. Zooals men zich zal herinneren, had in Juli 1911 te Leeuwarden een ernstig vliegongeluk plaats, waarbij vier dames ernstig werden gewond. Een harer heeft thans een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen het vliegcomité en John Max Olieslagers, om haar te vergoeden de kosten van herstel en van de schade door de kwetsing en verminking veroorzaakt. In verband hiermee zijn het vliegcomité en de heer J. M. Olieslagers gedagvaard ter terechtzitting van de rechtbank te Leeuwarden op Donderdag 8 Mei 1913. De dagvaarding vermeld o. a. de bijzonderheid, dat genoemde vliegenier Olieslagers niet in het bezit van een brevet was en daardoor de bevoegdheid miste vliegvertooningen te geven. Aanvaring. Vrijdagmiddag ongeveer 4 uur voer, naar de „Dordr. Ct." meldt, de monitor „Reinier Claeszen" tegen den vloed in aan de stuurboordzijde van de Dordtsche Kil tusschen 's-Gravendeelsche veer en de laatste huizen van Dordrecht, de rivier af. Voor stroom kwam aan zijn bakboordzijde een sleep de rivier op varen en daarachter de baggermolen „Spaarn- dam", gesleept door de stoomboot „Dina", van den heer A. Smits te Dordrecht. De „Dina" had den baggermolen aan Steenbergsche Vliet gehaald met bestemming naar Spaarndam. De „Reinier Claeszen" gaf één stoot op de fluit ten teeken, dat zij haar wal hield. De sleepboot „Dina" trachtte den baggermolen meer naar den Dordschen wal te trekken, want het liet zich toen aanzien, dat er een aanvariDg plaats zou vinden. De „Reinier Claeszen" gaf de voorgeschreven signalen en sloeg achteruit, doch het is tot een botsing, gekomen, tengevolge waarvan de baggermolen gezonken is. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het wrak is op de gebruikelijke wijze aan geduid. Gevonden. Vrijdag voormiddag werd in de rivier de Merwede bij Dordrecht drijvende gevonden het lijk van den 16-jarigen schipper van G. thuis behoorende te Waspik, die veertien dagen geleden nabij Hardinxveld van het vaartuig zijner ouders overboord gevallen en verdronken is. (Dordr. Ct.) Treurig. Te Maastricht is zooals we reeds in 't kort meldden ter beschikking van de justitie gesteld de hoofdbesteller ten postkan tore aldaar, zekere J. een persoon, die reeds 40 eervolle dienstjaren had, en spoedig met pensioen zoude gaan. Zaterdag der vorige week was J. verdwenen en had zich begeven naar een ge huwde dochter te Brussel. Dit verdwijnen werd de politie gesignaleerd en de waarnemende directeur van het postkantoor hield Maandag hij er nog aan toe, was vast besloten haar program uit te voeren een schoolwet zou de volledige vrijheid van onderwijs verzekeren en een andere wet zou de arbeiderspensioenen regelen. DUITSCHLAND. De oudste. In het Capucijnenklooster te Dieburg (Hessen) is de oudste Duitsche geestelijke in den ouderdom van 95 jaar overleden, 't Was pater Ingenuinus Patzleiner, bijgenaamd wegens zijn onverwoestbare levenskracht, „pater immer- grün." Zeldzame jubelfeesten mocht de overleden grijsaard vieren o. a. zijn 70-jarig ordens- en priesterjubileum. De geheele geschiedenis van het Dieburgerklooster was als het ware in pater Ingenuinus belichaamd, reeds sinds 1865 vertoefde hij daar. Tot zijn 71ste jaar preekte pater Inge nuinus in Westfalen, Rijnland, Hannover en Hessen. ENGELAND. Familiedrama. In Cambridge heeft zich een treurig familiedrama afgespeeld- Kapitein Scheele, een voormalig Hongaarsch officier, doodde in een vlaag van waanzin zijn twee kinderen en pleegde daarop zelfmoord. Een jaar geleden had hij zich in Cambridge gevestigd als leeraar in Duitsch, maar hij kreeg niet veel leerlingen. Toen een maand geleden zijn vrouw en een zijner kinderen stierf, werd hij zwaarmoedig en in een aanval van die kwaal heeft hij de misdaad be dreven. „De Tijd" kan mededeelen, dat op de alge meens vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen, die op 24 April te Utreeht gehouden wordt, door het Bondabe- stuur het volgende „Kort Program van Actie" is voorgesteld „Ter uitvoering van artikel 2 sub lo. b. der Statuten, verklaart de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen, in Nederland onder handhaving van het kort program van actie van 1909, voor zoover dit nog niet tot uitvoering kwam steun te verleenen aan het zittend kabinet, ten einde dit in staat te stellen zijn program af te werken." En voorts zal de Bondsvergadering de volgende conclusies behandelen van het lager onderwijs- rapport, hetwelk is uitgebracht door de Bonds- commissie lo. Uit Grondwet en wet worde alles ver wijderd, wat zou aanduiden, dat in beginsel het geven van onderwijs is een deel der Staats taak. 2o. De ouders behooren de kosten te dragen van het onderwijs hunner kinderen. Teneinde ongewenschte toestanden te voorkomen, heffe de Staat een evenredig schoolgeld, in dier voege, dat bedeelden worden vrijgesteld, minvermogenden reeds een deel opbrengen en voor meergegoeden het verschuldigde de kosten per leerling niet overschrijde. 3o. De Staat betale aan de bijzondere school besturen terug, wat deze aan de onderwijzers betalen, vermeerderd met een som per leerling voor de algemeene exploitatie-kosten eener ge wone lagere school. 4o. De Staat betale ditzelfde uit aan de ge meentebesturen en verbiede gelden uit de ge meentekas aan het openbaar onderwijs ten koste te leggen. 5o. De wet treffe een regeling, waarbij de verschillende schoolbesturen en gemeentebesturen voor de door hen te maken kosten voor lokaliteit schadeloos worden gesteld. 6. De 'wet stelle de eischen vast waaraan de verschillende soorten van lager onderwijs moeten voldoen en eische waarborgen, dat deugdelijk onderwijs worde gegeven. 7o. De wet stelle de salarissen en verdere tegemoetkomingen voor de onderwijzers vast. 8o. Er kome een regeling der wachtgelden, die meer waarborg biedt voor de openbare onderwijzers dan de tegenwoordige. ln_ hetstellen van dit program ligt de uit-_ staten en Turkije. Ze schieten geen steek op. 't Draait alles als in een kringetje, wat eigenlijk begrijpelijk is, omdatde Balkan-bond naast land ook geld, en veel geld, van Turkije vraagt, en dit land geen stuiver meer op zijn kant te zetten heeft. Pluk van een kikker maar veeren We zijn benieuwd waar dat tenslotte nog op uitdraaien zal. SAS VAN GENT, 8 April 1913. Even benoorden de groote sluis werd gister namiddag door een visscher uit Selzaete drijvende gevonden het lijk van een manspersoon. Door de politie met behulp van leden van het sluispersoneel en eenige verdere aanwezigen op het droge gebracht, bleek dit te zijn de 75-jarige Victor de Mul, van Westdorpe, die sinds ongeveer vier weken vermist werd. Waarschijnlijk tengevolge van den slag van een stoombootschroef was het iijk zwaar beschadigd. Morgen vertrekken uit deze gemeente weder een aantal personen naar Canada. „De Belastingambtenaar" meldt, dat het kantoor Middelburg op 30 Mei a.s. zal worden overge geven, Ter Neuzen op 30 April en Oostburg op 28 April. De kommies 3e kl. J. F. Amelunxen is op 1 April van Koewacht naar Hontenisse verplaatst, de kommies 2e kl. J. Visser met 1 Mei van Axel naar Wormerveer en de kommies 2e kl. P. H. Röther met dien datum van Terheijden naar Hulst. De verplaatsingen van L. Boot naar Hontenisse en van M. van Dam naar Koewacht zijn inge trokken. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 14 April de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Hoek en Dinsdag daarop volgend Westdorpe, Overslag en Zuid- do r p e. Aan de hoefsmidschool te Amersfoort werd het diploma als hoefsmid o. a. toegekend aan de milicien-hoefsmeden der artillerie J. W. Robijn van Zuidzande, C. Dubois van Nieuw- vliet en M. J. Steketee van Poortvliet. Stoomtram HulstWalsoorden. De Donderdag te Hulst gehouden vergadering van aandeelhouders der stoomtramwegmaatschappij HulstWalsoorden keurde de balans en winst en verliesrekening goed en bepaalde het divident op 7 procent. (M. C.) De „St. Crt." van Vrijdag bevat de statuten (no. 518) van de N. V. Eerste Hollandsch-Bel- gische pleiziervaart-maatschappij te V1 i s s i n g en. Oprichters zijn de heeren Em. Achille Gust. de Badts, scheepsreeder te Antwerpen, D. H. van Zuijen, burgemeester te Breskens en mr. Petrus Dieleman te Middelburg. De vennootschap heeft ten doel het exploiteeren van een of meer schepen voor het maken van excursies en het vervoeren van vrachten, redden, sleepen en bergen en alles wat daarmede in ver band staat, in den ruimsten zin genomen. Zij wordt aangegaan voor den tijd van vijftig jaren. Het kapitaal bedraagt f 100,000 in 200 aan- deelen van f 500, waarvan t 70,000 volgestort. Voor den eersten keer wordt als directeur aangesteld de heer Hendrik Maters, particulier, wonende te Vlissingen, op een salaris van een duizend gulden per jaar. Tot leden van een raad van bestuur worden benoemd de heeren comparanten. Rijwielpad door het voormalige Axelsche gat. Onder dit opschrift merkt de Wegencommissie van den A. N. W. B. in „De Kampioen" het volgende op: Zooals men weet, werd het Axelsche Gat inge dijkt en wordt de daardoor ontstane nieuwe polder naar het westen ingesloten door een zwaren zeedijk, waarvan de voet op sommige plaatsen sen breedte heeft van ongeveer 38 M. Aan den

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2