1733 Woensdag 9 April 1913. I9de Jaargang Thans do moest gelezen Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Cent. Zegelrecht op sollicitatiestukken. De Paus over R.-K. Patroonsorganisitie. Waarschuwing aan veehouders. De Hollandsche manoeuvres als voorbeeld. HET GELD VOOR DE KLOMPEN. Heeren Adverteerders! DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 8 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 8 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Prooiitcifial O o 1 k s b 1 a d. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: E. K. 14 April. V. M. 20 April. ZON Zon op 6 u. 40 m. Zon onder 5 u. 88 m. Een sprong in het dnister. Hoe meer de verkiezingstijden naderen we zijn er nog slechts een week of 8, 10 vandaan des te meer ook gaat blijken dat het met een eventueele Jinksche regeering een sprong in het duister is. Slechts enkele voorbeelden lo. Op 't gebied der ouderdoms verzorging. Links de Vrijzinnige Con centratie en de socialisten zeggen Staats- pensioneering te willen geven. Goed. Maar waar zullen ze de millioenen halen De heeren zeggen het niet, doch vrij zeker voor een goed deel uit de directe belastingen, die dus ook de kleinere menschen treffen in den vorm van personeele-, bedrijfs- en grondbelastingen. 2o. Op godsdienstgebied. Een voor man uit de Vrijzinnige Concentratie, Mr.P. Tideman, heeft onlangs het idee van secularisatie der Kerkgoederen, zooals in Frankrijk geschiedt, aanbevolen. En tegen een vlugschrift van een vrijmetselaar, zekeren v. d. Leeuw, dat tot titel droeg de spreuk van Voltaire „Er zal geen vrede zijn op aarde vooraleer de laatste tiran (vorst) zal opgehangen zijn aan de darmen van den laatsten priester" zagen wij in de liberale ners niet ge protesteerd. 3o. Op algemeen wetgevend ge bied. In een eventueel linksch bewind zal de zweep van Troelstra duchtig geveeld worden, want waar de afzakking van liberalisme naar socialisme een feit is, behoeft men er nauwelijks aan te twijfelen of de sociaal-democraten zullen versterkt in de nieuwe Kamer terugkomen. Dat een regeering van liberalen van diverse kleuren een geducht aantal socialisten een periode van ver warring op wetgevend terrein zou inluiden, be hoeft geen betoog. Ziehier slechts drie voor de hand liggende voorbeelden, maar die den kiezer toch wel ervan overtuigen moeten, dat 't met links een gewaagde sprong in het duister wordt. Een anti-tariefwet-advertentie. In sommige bladen tot onze verbazing ook in enkele Katholieke wordt de lezer op de volgende advertentie vergast. Kiest in Juni alleen Tegenstanders van de Tariefwet. De Tariefwet schaadt den Burger. Zij doet hem duurder wonen. Dus, dat men het zich voor gezegd houde „De tariefwet schaadt den burger." In meer beslisten en algemeenen vorm kan het moeilijk. Jammer voor het anti-tariefwetcomité dat het er niet bijzet waarom de Tariefwet den burger schaadt. Want nu gaat de burger natuurlijk zelf naar die redenen zoeken. En dan zal hij b.v. tot de conclusie komen lo. dat de binnenlandsche ia3nstria.grant-bl immers, de invoer van vreemde producten wordt moeilijker gemaakt 2o. dat de nationale nijverheid wordt gesteund, wat dus indirect een gunstigen invloed uitoefent op alles, wat met die nijverheid in verband staat. Behalve deze twee kardinale punten zal de burger der grensstreken, zullen b.v. de nering doenden uit Hulst, uit Axel, uit Sas van Gent, uit IJzendijke, uit Oostburg, Aardenburg en Sluis, enz. enz. zich ook wel eens gaan afvragen of dat hooger tarief voor velen niet een reden zou kunnen zijn om in plaats van te Gent, te Eecloo, te St. Nicolaas, te Brugge, te Mechelen of te Antwerpen voortaan hunne inkoopen te doen in hunne respectieve woonplaatsen. En waar men zoo in 't algemeen van schaden durft praten, zal men zich in gemoedede vraagstellen of de sociale verzekeringen, te betalen uit de opbrengst der Tariefwet, dan niet een algemeen nut moeten genoemd worden Heusch, met dergelijke advertentiën bewijzen de anti-tariefwetmannen hun zaak al een heel slechten dienst. Ons kalme volk laat zich niet gauw door fanfares overbluffen, en zal verder doordenken dan aan de stellers van dusdanige schreeuwerige reclames lief is. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een brief gericht aan de Gedeputeerde Staten, waarin hij ter kennis brengt, dat de minister van Financiën hem als zijn meening heeft meegedeeld, dat de verklaring, dat men zich als sollicitant naar een vacante betrekking aanmeldt, te be schouwen is als een verzoek, om tot die betrekking benoemd te worden, zoodat deze op zegel behoort te worden gesteld, doch dat dit niet het geval is met een schriftelijke mededeeling, dat men zich voor een betrekking beschikbaar stelt, aangezien deze niet als sollicitatie kan worden beschouwd. De minister van Binnenlandsche Zaken kan zich met deze opvattingen vereenigen en heeft daarom de aandacht der districts-schoolopzieners er op gevestigd, dat degene, die laatstbedoelde mededeeling doet, niet als sollicitant op dp in art. 219 ter kon. besluit van 17 Dec. 1870 (Stbl. nr. 84) bedoelde lijst kan worden geplaatst. De minister verzoekt Ged. Staten van het bovenstaande mede deeling te doen aan de besturen der gemeenten in de provincie, opdat daarmede rekening zal worden gehouden bij de voorbereiding van de be noeming van personeel aan de openbare lagere scholen. Men meldt uit Rome d.d. 31 Maart aan „Het Centrum" Hedenmorgen ontving Z. H. de Paus in parti culiere audiëntie den HoogEerw. heer Prof. L. van Aken, uit Heeswijk, en zijn reisgezel, Prof. M. van Veghel. Ofschoon Z. H. eeist gisteren voor de eerste maal een paar bisschoppen ontving en particuliere audiënties tot het strikt noodigé beperkt worden, hadden beide landgenooten, door vriendelijke be- middelling van Z.E. Kardinaal van Rossum, het voorrecht door Zijne Heiligheid in diens studeer vertrek ^e worden toegelaten. De Kardinaal was zoo welwillend hen in eigen persoon naar het Vaticaan te begeleiden, en in een voorafgaande audiëntie werd de H. Vader door den Kardinaal ingelicht omtrent den persoon en de werkzaam heid van Prof. van Aken, als organisator der Katholieke Patroons. Zijne Heiligheid was bizonder ingenomen met dat streven, en liet gaarne toe, dat de beide Norbertijnen persoonlijk aan hem werden voorge steld. Met een eerbiedwekkende beslistheid zei de Paus het volgende „Carissime Prior, beste Prior, ik heb tot mijn groote vreugde van Kardinaal Van Rossum ver nomen, welk heilzaam en aanbevelenswaardig werk gij doet, om de Katholieke Patroons in uw land te vereenigen in katholieke organisaties. Ik dank u ten zeerste voor den arbeid, dien gij voor dat doel verricht. Ik zal u ten spoedigste en zeer gaarne een brief zenden, in den geest van het bekende stuk, door graaf Medolago geschreven over de katholieke patroonsvereeniging in Italië. Gij doet een prijzenswaardig en hoogst nuttig werk. Ik zegen van harte uw arbeid, en smeek Gods zegen daarover af. Want het is nuttig en noodzakelijk, dat, waar de arbeiders zich op katholieken grondslag vereenigen, de patroons evenzoo doen. Ik zal dat spoedig ook in een brief aan u herhalen. Ga moedig voort. En zeg in uw vaderland, dat ik mijn bizonderen zegen geef aan de katholieke vereenigde arbeiders, en niet minder aan de patroons, die zich reeds katholiek hebben vereenigd. Ik dank en zegen u van ganscher harte." Zijne Heiligheid zag er opgewekt uit en maakte den indruk van een nog krachtigen grijsaard. Hij zeide weer geheel van zijne ziekte hersteld te zijn. Alleen een kleine schorheid van stem was nog van de influenza overgebleven. Het herstel duurde langer dan de ziekte, zeide hij. Onze beide landgenooten waren begrijpelijker wijze opgetogen over deze zeer bizondere audiëntie, en niet minder over de groote minzaamheid van Z. E. Kardinaal Van Rossum, die hen weer persoonlijk naar huis wilde vergezellen. Vanwege de Engelsche Regeering is hier te lande overeenkomstig het rapport eener Engelsche Staatscommissie officieel kennis gegeven, dat de Engelsche regeering, ofschoon er niet op uit den invoer uit het buitenland te belemmeren, genood zaakt zou kunnen zijn, scherpe maatregelen te nemen tegen den invoer van artikelen uit andere landen, indien bewezen is, dat die artikelen het uitbreken van monri.. *-i~"-or.7.piAr ofmUtennr. in Engeland hebben veroorzaakt. Met het oog hierop wordt gewezen op de noodzakelijkheid van algeheele medewerking onzer veehouders ter voorkoming eener hernieuwde uitbreking van het mond- en klauwzeer hier te lande, daar dit voor de belangen van den land bouw bij den uitvoer van verschillende producten verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben. Een officier schrijft aan „Neerlandia" Bij alle legers werden de groote manoeuvres steeds tactisch en strategisch zóó nauwkeurig voorbereid, dat men dienaangaande den oorlogs toestand dikwijls weinig nabootste. De Neder- landsche Luit.-Gen. W. A. T. de Meester, com mandant van het veldleger, heeft daarom een plan ontworpen om bij legermanoeuvres den oorlogs toestand zooveel mogelijk nabij te komen. In September 1911 hebben onder zijn leiding de groote manoevres met een treffen in Betuwe en Bommelerwaard plaats gevonden, die door ver schillende buitenlandsche officieren zijn bijge woond en een groot succes zijn geweest voor den ontwerper en leider der oefeningen. Het daarop volgend jaar zijn de manoeuvres in Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk en Engeland geschoeid op denzelfden leest, als Generaal de Meester, in ons land had aangegeven. In het verslag der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs te Utrecht over het jaar 1912 vinden wij de volgende merk waardige verklaring „Een van de hoofden der openbare scholen le soort deelde als eigenaardige bijzonderheid mede, dat het bioscoopbezoek der leer lingen bovenmatig groot was; op 253 leerlingen bezochten er 114 de bioscoop en van hen 31 zelfs veelvuldigtoch was het aangevraagde aantal bons voor klompen gestegen van 87 in het vorig jaar of 170 in dit jaa r". De ouders der openbare schoolkinderen te Utrecht blijken dus wel geld over te hebben om hunne kinderen naar de bioscoop te zenden, maar om hen behoorlijk te kleedendaar zorgt de gemeente wel voor Het geld voor de klompen gaat er naar de bioscoop. (De Tijd.) Mogen wij heeren adverteerders er op attent maken veranderingen in hunne abonnements advertenties zoo tijdig mogelijk, vooralle zekerheid daags te voren aan ons bureau te doen bezorgen Op den dag der uitgave kunnen wij, met het oog op onze groote oplage en de regeling der werkzaamheden niet altijd instaan voor het doen der gevraagde wijzigingen. tïv Administratie.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1