Firma Wed. E. J. HOEK, Dokte C. DE DECKER, De Russische Houthandel, ARNHEM. Pater Ermann S. J. Mr. P. Dieleman. P. A. PEEREBOOM, George van Peene, iC.DEKQNINGTILIÏ L. EVERSD1JK, Teeuenhandel. Heipalen, Dwarsliggers, Telegraaf- Teleioon- en Perkoenpalen GOOR. to Westdorpe. A dvortentiën. Boomkweekerijen i Telegram-adres: KOOIJ. Telefoon no. 41. Advocaat en Procureur te Middelburg, WIE RIN 6 E N. Groothandel in Kreukels. Gediplomeerde Tandarts, Spreekuren: van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 GENT (ZUID). Een tweede gediplomeerde Tandarts is aan bet cabinet gebeebt. IRLEMÏ Specialiteit in Trieot- Sportkleeding. Tricot-Turnbroeken en Turntricots. Gricot-V oei balbroeken Gricot-Voetbaltricots Monsters op aanvraag franco. Specialist Tandmeester, Ottogr.cht 17, (bij de Yrijdagmarkt) O n t. Raadplegfingfen: Behandeling eondeb pijn. Speciale Vruchtboomen ir Rozenculturen. Rnim 18 Hectaren goed onderhonden kweeberij bij station KAPEr,LE-*ÏEgRMlV0P. worden, ook gekyaitiseerd (dus bereid |p tegen bederf) geleverd door kat niet ait het tarief halen, dus ifit de belasting, men noemde b.v. het successierecht, dat dan van 220 tot 660 pCt. zou stijgen moeten. Het gevolg zou zijn wat eens de Fransche socialist Jaurès zeide tot zijn partijgenooten „Als gij wilt dat de pensioenen uit het erfrecht gevonden worden zal ik mij daartegen verzetten, omdat de kapitalistische productie niet zou verminderen, maar de fabrieken van Roubaix en Rijssel in puinhoopen zouden vallen." Spreker meent dat de directe belastiugen zullen aangesproken worden. Inzake de tarief wet handhaaft spr zijn meening, die tot nu toe niet afdoende weerlegd is, dat het een werkmansgezin met een zeer hoog loon op niet meer dan f2,66 zou komen, als het volle recht kwam. Daarom is 't een praatje voor de vaak dat de kleine man 't zal te betalen hebben en alleen uitgesproken omdat zekere Juni- gebeurteDissen goed zouden uitvallen. Resumeerde zegt spreker dat de inzet tot den verkiezingsstrijd bestaat uit deze vier punten lo. het behoud der openbare zedelijkheid of 't verlies der daarvoor genomen maatregelen. 2o. de vrijheid van het onderwijs of de Staatsscholen 3o. het kiesrecht voor huisvaders of ook voor den man, die in de goot ligt; 4o. Sociale ver zekering, die gereed is, waarvoor het brood klaar is om gebakken te worden, of staatspensioen, waarvan Troelstra in „Het Volk" verklaarde dat het in lengte van dagen niet komen zou. Plaats daarnaast het hooge beginsel, het levende gelooven, het gehoorzamen aan God, óók in het Staatsbestuur, en dan hebben we in naam van den Hoogsten Wetgever het recht te eischen dat in 1913 elk katholiek rechts zal houden, wat er ook kome (Luid applaus). De heer B tart, voorz. der centr. Kiesvereeniging, zegt den spreker dank voor zijne kernachtige rede en weet dit ook te mogen zeggen uit naam der vergadering, die zoo dikwijls door luid applaus hare instemming te kennen gaf. Zondag 30 Maart trad voor de afdeeling Westdorpe van het Kruis verbond op de Zeer Eerwaarde Pater Ermann S. J. Na door den WelEerwaarden heer E. J. Adriaansens, kapelaan te Westdorpe met eenige hartelijke woorden te zgn ingeleid, verkreeg de eerwaarde en gevierde redenaar het woord. Spreker begint met op te merken dat hij zich geen illusies maakt omtrent de aanwinst van nieuwe leden voor het Kruis- verbond, maar is slechts gekomen om eens precies uiteen te zetten wat de R.-K. Drankbestrijding wil Hij hoopt te verkrijgen dat iedereen bij het verlaten der zaal inwendig de verklaring zal moeten afleggen dat de pater toch eigenlijk gelijk had. Spreker constateert dat er nog velen zijn die weinig of niets lezen aangaande deze beweging. Voor dezulken leest hij uit „De Kruisvaan" eenige citaten naar aanleiding van de eerste algemeene vergadering op 5 Mei 1912 te Hulst gehouden. „De Kruisvaan" noemde dien dag een mooien dag. Zeeuwsch-Vlaanderen dreigde te verzinken in het bieralcoholisme. Drinkideëen heerschen, wat voor een. groot deel hierin zijn oorzaak "vindt dat wethouders, raadsleden en tal van andere in vloedrijken rechtstreeks bij den drankhandel zijn betrokken. Op 5 Mei aldus „De Kruisvaan" kwam de kentering, doordat de op initiatief van kapelaan Binck van Oostburg in het leven ge roepen commissie het eerst vergaderde. Die commissie was noodzakelijk', omdat daardoor contact verkregen werd, hetwelk tot nog toe door het Hoofdbestuur niet voldoende kon daargesteld worden met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dien dag is Zeeuwsch-Vlaanderen ontwaakt uitzijn dommeling, zyn sluimering. Evenals in het overig Nederland hebben ten aanzien der drankbestrijding de Zeeuwen te lang gedut. Maar nu zullen door de samen werking der Kruisverbonden en Mariavereenigingen ook deze streken voor goed worden wakker geschud. In Nederland wordt ontzettend gedronken. Dat is een nadeel voor het volk. Aan sterke dranken, bier en wijn worden reusachtige sommen uitge geven. Er zijn meermalen getallen genoemd. Spr. zal zulks niet doen, maar wil liever de toehoorders even laten zien hoeveel wij hier in Nederland per jaar alleen aan sterken drank gebruiken. Wanneer deze zaal geheel gevuld was met guldens en spr. wilde deze medenemen naar Rotterdam dan zou hij, als ieder man 3000 gulden droeg daarvoor 20,000 mannen noodig hebben. En dat is geen overdrijving U kent misschien den toren te Utrecht, die heeft een belangrijke hoogte. Welnu, zulke torens zou ik er met de guldens, die Nederland jaarlijks aan sterken drank verbruikt, 1000 naast elkaar kunnen plaatsen. Ik neem een papiertje van tien gulden. Een dun ding, 'k kan er doorkijken. Welnu, van zulke papiertjes kan ik van dat geld ook nog 10 torens maken. Dan maak ik een ketting van de guldens. Met dien ketting kom ik tot het uiterste eindje van Spits bergen. Als men op de kaart kijkt, zal men zien dat het verder ligt dan Sas van Gent. Met een ketting van centen kan ik driemaal de aarde omspannen. Nou vraag ik, zegt spr., of we dorst hebben Want dit zijn feiten. Spr. gaat eenige andere voorbeelden gevan. We konden van het gela, dat Nederland elk jaar in sterken drank omzet, elk pasgeboren kind een spaarbankboekje met f 300 geven, elk huisgezin, eiken dag een groot brood, en dan om den anderen dag één er bg. Maar dat doen we niet, we drinkeu het eenvoudig op. 20,000 oude mannen, die de hitte van den dag gedragen hebben, konden van dat geld een wekelijksch pensioen van f7 ontvangen. Maar ook dkt doen we niet, we drinken liever. Bg dat alles komt de vraag op de lippen Hoe komt het toch dat we zooveel drinken De één ■egt: omdat er te veel herbergen zijn. Nu, we hebben maar 3000 vergunningen boven het door de wet vastgestelde aantal, een mooi bewijs hoe prachtig die wet werkt. Ik weet ook dat de bootwerkers in Rotterdam niet van 't werk kunnen komen of ze loopen met hun neus tegen •en herberg, 't Is dus waar, dat er te veel zijn. Maar dat is de reden niet van den ontzettenden invloed. De reden is dat het zoo lekker is. Als het smaakte als levertraan zou 't niet zoo'n vaart loopen. Maar 't is lekker. Niet in 't begin. Geen sterveling, die den eersten borrel lekker vindt, dat kaa ftiat. 't Gaat als met het rooken. Als je als jongen begint te rooken, smaakt de eerste pijp ook niet. Maar je houdt je goed. Zoo gaat het ook met den drank. De eerste is slecht, tweede, derde brandt ook nog, maar na 14 dagen smaakt ie. Daar zit het gevaar. In dat eerste kleine glaasje zit de dronkaard, ddarin, in dat eerste, zitten die massa's ongelukkigen, en daarom zeggen wij Weg ook met dat eerste glaasje. Van alcohol kan je goed eten, je krijgt 't er warm van. Maar let goed opdie warmte komt naar de opperhuid omdat door den alcohol het bloed vlugger stroomt, maar even later keert het bloed verkoeld terug. Gebruik je 5 minuten vóór 5 uur cognac dan krijg je 't warm, maar 5 minuten na 5 heb je al meer kou dan tevoren. Toen de drankbestrijding begon spr. herinnert het zich nog goed stonden we gereserveerd tegen het devies van protestanten en socialisten „Sluit Schiedam". Maar nu hebben we het zoover gebracht dat we mèt ben dien kreet aanheffen. Dat is noodig, want tegen de 10,000 die matigen zijn, staan evengroote getallen, die het niet zijn. Daarom: laten wij er afblijven. De dokters ook zéggen er niets goeds van. De sterke drank is nergens goed voor en daarom is 't beter dat we1 zeggen Geen borrel meerMen zegt dat wij overdrijven. Maar wie? 't Gaat bij velen als bij den papa, dien spr. zeide „Kom in het Kruis- verbond" maar van wien hij tot antwoord kreeg dat hij zijn kinderen een voorbeeld gaf in matig gebruik. Ik ben matig, zeide deze, en drink dagelijks twee borrels, en 't is meer karakter daarboven niet te gaan, dan afschaffer te worden. Dkt voorbeeld gaf deze zijn kinderen. Maar 't is later uitgekomen, dat zijn jongens in hun universiteitsjaren bezweken en dronkaards werden. Meen, beter, veel beter is 't af te schaffen. We kennen de toekomst niet, en omdat velen alleen niet de kracht hebben sterk te blijven, moeten wij hen helpen uit Christelijke liefde èn een voorbeeld zijn voor vrouw, kinderen, vrienden en naasten. Daarom moeten we medehelpen den slechten naam, dien wij katholieken op dit gebied nog hebben, te niet te doen. Er is een tijd geweest, dat kon gezegd worden „Hij is katholiek, want hij drinkt"zulks moet veranderen in „Hij is katholiek, want hij drinkt niet 1" (Applaus). Onze kwade naam wordt beter. En protestanten erkennen, evenals de socialisten, dat juist in den katholieken godsdienst de groote kracht zit. Nu zijn wij vóór en hebben anderen eerbied voor ons. De Roomsche drankbestrijding is mooier dan welke andere ook. Wij danken dit aan de negen personen, die de beweging begonnen hebben, en van wien spr. één moet noemen, namelijk priester Ariëns. Die kon het niet dragen dat de socialisten hem vóór waren. En aan deze eerste schaar is het te danken dat de Roomsche drankbestrijding thans over de 70,000 leden telt en wanneer wij de 100,000 bereiken is dit het mooiste feest voor het katholieke Nederland. Zeg niet, ik drink niet, maar ik word toch geen lid. Een leger moeten we hebben. Wat zou men in den oorlog hebben aan een soldaat, die naar z'n vrouw ging, en zeide wel te zullen schieten als de vijand vóór z'n raam komt En waarom blijven velen er buiten Omdat het niet deftig genoeg isDe meeste menschen in het Kruisverbond zijn eenvoudigen, en daar wenschen zij niet bij te zijn. Maar spr. wil het wel zeggen, dat hij veel meer houdt van den eenvoudigen werkman, dan van de deftigen, omdat de H. Jozef een eenvoudige timmerman was. Zoo'n Kruisverbond zit iedereen inIs zóó'n argument niet belachelijk in onze democra tische 20ste eeuw Standen erkennen we, God heeft ze gewild, maar we maken ze niet. De Kerk heelt geen aparte preekstoelen, communiebanken of biechtstoelen voor deftigen en anderen. Allen één. Onze kracht zit in het volk. Vroeger zei men dat de werkman 't meest drinkt. Niets van waar. Hij drinkt veel, maar de anderen meer. Spr. heeft op het eerste congres te Utrecht een jonge dominee hooren verklaren dat de groote Vijver in Den Haag het volume bevat van wat in de deftige Witte Sociëteit wordt opgedronken. (Applaus). Hierna onderbreekt spr. zijn rede. Alsnu worden eenige muziekstukken ten gehoore gebracht en een paar tooneelstukken opgevoerd. Na de pauze zet Pater Ermann de rede voort. Spr. wil thans iets zeggen dat van speciaal belang voor deze streken is, n.l. aangaande het bier. Niet wil hij iedereen geheelonthouder maken. Als spr. de vraag stelde, welke de duurste drank is, zou men antwoordenchampagne. Maar spr. wilde dat geheel Zeeland dit hoorde Bier is een der duurste dranken. Zoo'n glas van 5 cent is duur, ver schrikkelijk duur. Men moet daar nu niet kwaad om worden, want spr. kan 't niet helpen 't is een feit. Er zit voedsel in, zeker, maar in een glas melk ook van 5 cent, zit 6 of 7 maal meer, zoodat men voor het voedsel in bier 35 cent te betalen heeft tegen 5 cent in melk. Dit kan men aan alle dokters vragen. En waEtr dit vaststaat, zeg ik dat melk goedkoop en bier duur is. Voor den dorst is bier goed, dat valt niet te ontkennen. Nu moet men niet leelijk kijken, maar een geheel onthouder heeft nooit dorst. Als men om 5 uur bier drinkt, is de dorst weg, maar 5 minuten nadien heeft men weer dorst. Dat noemen ze nadorst, en zoo komt het dat die jongen in Limburg van 25 jaar alle dagen 23 glazen bier drinkt. Kijk hem maar eens aan flinke wangen, gezette buik, gezond kleurtje. Wacht even, als je in zijn huid dauwt, is die voos. Ik durf wedden dat die jongen geen 60 jaar wordt. En nu zal men zeggen, ik ken menschen, die flink drinken en toch oud worden. Maar dan moet men eens opletten wat die menschen voor de maatschappij en de goede zaak doen. Daarvoor zijn ze niets waard. Een geheelonthouder behoudt zijn fut tot zijn laatsten adem. En daarom moeten we er nu wel aan denken, nu de verkiezingen voor de deur staan om onze christelijke regeering te behouden, dat we het verstand helder houden. Verstand! Waarom staat de mensch boven het dier Omdat we verstand hebben. Daarom behooren alcoholi sche dranken in tamelijke hoeveelheid verwijderd te blijven uit de hersenen. We moeten daarmede voorzichtig zijn. Als de studenten, in den groentijd zooveel moeten drinken tot ze lijk zijn, zooals men dat noemt, dan zijn ze ver beneden het dier. Zijn geheele leven boven het dier blijven, dat is geheelonthouding. Spr. haalt een voorbeeld aan van een paar geleerde heeren, met wie hij op souper was geweest, die stevig gedronken hadden. Ze keerden per rijtuig huiswaarts en spr. zat als nuchter mensch daarbij, maar wat onzin die twee geleerde keeren uitkraamdenMet den alcohol moeten we, o zoo voorzichtig zijn, omdat hij op de hersenen inwerkt. Ge herinnert u den moord te Zeist in 1907, waar een jonge boodschaplooper werd vermoord. Hoe is het gebeurd? De jongen moest om geld komen en zijn belagers hadden afgesproken hem te bestelen en te vermoorden. Maar toen hij kwam, schrokken ze ervoor terug. Ze wisten echter dat hij terug moest komen, ze namen eenige borrels en wat ze niet dorsten toen ze nuchter waren, deden ze toen. Denk aan den kleermaker te Amsterdam, die zijn drie eigen kinderen vermoordde. Hij was geen drinker, maar om moed te hebben voor zijn verschrikkelijke daad, kocht hij eerst voor 50 cent jenever. Toen kon hij zijn eigen kinderen om 't leven brengen Eens heeft een dokter gezegd en, 't mag misschien wat overdreven zijn, veel is er van waar: een vader, die zijn kind een borrel geeft, moest men in de gevangenis werpen. Dif> geachte vergadering, staat vast: do jenever weg, bier en wijn zeer matig, en kinderen tot het zestiende jaar in geheelonthouding. Zeker blijft ,dan voor het kind nog de mogelijkheid bestaan dat het op den slechten weg gaat, maar 't gevaar is niet zoo groot. Hoeveel slechts de drank sticht, vooral de priester weet het. Spr. denkt aan dat mooie, groote huis in Rotterdam. De menschen denken, wat moet daar in die weelde, een geluk te vinden zijn. Maar de wereld weet het niet, die man is niet met zijn vrouw, maar met de sociëteit ge trouwd. Het familieleven bestaat er niet meer. Om dat alles moet ieder katholiek zeggen Er moet op de een of andere manier een eind aan komen. De roep in de drankbestrijding is thans om meer geheelonthouders. In elk Kruisverbond moeten er zijn die zich als voorbeeld willen voorop plaatsen, die een moreelen steun willen geven aan de anderen, dat is mooie, echte, katholieke naastenliefde. En laat men na een half jaar of een jaar geheelonthouder te zijn geweest eens zijn portemonnaie voor den dag halen Spr. haalt als voorbeeld aan een Rotterdamsch bootwerker, die eiken dag twee glazen bier dronk, maar een bléeke vrouw en zwakke kinderen had. Hij kwam er toe die glazen te laten staan en in plaats daarvan zijn zwakke huisgenooten eiken dag melk te geven. Dat was andere liefde dan vroeger, toen hij dagelijks zijn glazen bier dronk. Allen moeten we aan de drankbestrijding mede helpen, niet alleen door matig te zijn, maar ook door lid te worden van het Kruisverbond. Heusch, hot Kruisverbond. bestaat niet om de 60.000 dronkaards op te nemen, die bij de politie bekend staan. Zeker, die willen we redden, en we hebben het dikwijls al gezien hoe menschen, door in 't Kruisverbond te komen, in plaats van te vloeken en te tieren, zooals ze eerst deden, later met vrouw en kinderen 't avondgebed baden. De vrouwen dier mannen weten de waarde van het Kruisverbond te waardeeren. We moeten ons volk werkelijk matig maken Een matig geslacht, en dit krijgen we alleen door eene jeugd, die zonder drank wordt grootgebracht. Zelfs al waren alle menschen geheelonthouders, ook dan nog was het Kruisverbond noodig, om er voor te waken dat we goed blijven. Zeg niet dat we overdrijven. De Bisschoppen moedigen ons werk aan en Paus Pius X zegent deze „ketterij" want dat is het tegenwoordig ook alGeen menschelijk opzicht weerhoude ons. Spr. eindigt zijn rede met de hoop dat het Kruisverbond en de Mariavereeniging te Westdorpe in voortdurenden bloei mogen toenemen, dan zal Westdorpe een prachtig geslacht krijgen. En beoefenen wij als katholieken de drankbestrijding op de eerste plaats uit liefde tot God, uit liefde tot Christus, Die voor ons aan het Kruis heeft dorst geleden. Werken alzoo, zonder overdrijving, èn het Kruis verbond èn de Mariavereeniging want man en vrouw moeten samenwerken zóó prachtig, dat Westdorpe eenmaal als een der eerste genoemd wordt in de Nederlandsche Katholieke Drankweer (Luid applaus). Na een welverdiend woord van dank, uitge sproken door den WelEerw. Kapelaan Adriaansens, zingt de vergadering het „Aan U, o Koning der Eeuwen" van Dr. Schaepman. Westdorpe's Kruisverbond mag met rechtmatigen trots op dezen welgeslaagden dag terugzien. Maandag trad Pater Ermann op voor de Maria vereeniging. is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EclüseMahu. 'Opgericht 169Q. wanneer voor zien van boven- staande Hana- teekening in rood; h Haarlem. Holland. in alle kleuren. in effen, twee en driekleurig. van 8 tot 5 ure, den Donderdag morgend niet. Al.LE SLACR VAN KUNSTTANDEN YOGH URT- BACTERIËN herstellen maag- en ingewandenziekten vernietigen de grondoorzaken van vele ongesteldheden. Anske L. Boomsma, Berlikum (Fr.) vertegenwoordiger voor Nederland der Yoghurt-Milhlr ad-preparaten.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 6