I BuitenSandssh Overzicht. UIT DE OOST. sssti Burgerlijke Standen. 11,— openbaarheid aan de bijeenkomst gegeven. Den spreker bleef niets over, dan met zijn zak vol argumenten tegen de Tariefwet maar weer te vertrekken. (Haarl. Dagbl.) i Hulde. Donderdagavond zijn de helden van de „Eestwell" in den schouwburg te Haarlem door houderden gehuldigd. Na een tocht in rij- j tuigen door de stad werd hun bij het binnen* komeu in den schouwburg een ovatie gebracht. De eigenlijke huldiging had op bot tooneel plaats, waar de neer Van Gasteren de 5 dappere mannen toesprak en daarna aan kapitein Van d. Wielen een lauwerkrans en aan ieder een zilveren medaille met inscriptie aanbood. Ongeluk. In een waterpoel nabij de woning viel te Obbicht (L.) een zoontje der echtelieden Hermans; het knaapje werd levenloos uit het water gehaald. Vechtpartij. Na afloop der te Waalwijk i gehouden jaarmarkt vertoefden enkele verkoopers in café „De Kroon". Een viertal had eenige partijen biljart gespeeld en de noodige flesschen geledigd, toen tusschen den herbergier en zekeren B. uit Oapelle verschil ontstond over de betaling van een flesch wijn, waarbij R. den herbergier met een flesch op het hoofd sloeg, waardoor deze gevaarlijk gewond werd, en onmiddellijk genees kundige moest worden ingeroepen. Twee ver koopers, N. uit SpraDg en R. zijn door de politie gearresteerd. (Tijd.) Met een sikkel. Men meldt uit Zevenaar, d.d. 29 Maart aan „De Maasbode" Hedenmiddag kreeg B. Arendsen twist over een voetpad met zekeren J. bijgenaamd „de vuurboks". De ruzie liep zoo hoog, dat laatst genoemde B A. met een sikkel een ernstige wonde aan den hals toebracht. De verwonde werd naar het ziekenhuis getransporteerd. De dader is in hechtenis geDomen. Doodelijk ongeluk. Men meldt uit Os8, d.d. 31 Maart aan De Maasbode Gisterenmiddag circa 12 uren had alhier een droevig ongeluk plaats met doodelijken afloop. Zekere P. Schuurinans, een jongen van ongeveer 17 jaren, de eenige zoon van A. S., landbouwer in de Horzak alhier, was met een kameraad niet ver van huis het veld ingegaan om, zooals in die buurt meermalen pleegt te geschieden, een stuk wild machtig te worden. Zijn geweer las', daar hij geen akte had, uit vrees voor den veldwachter, langs een slootkant verborgen. Op eens meende hij een kansje te kunnen wagen, sprong over de sloot, naar den kant waar het geladen geweer lag, greep het bij den loop aan, doch daar het blijkbaar in wat struikgewas bleef haken, sprong de haan over en kreeg de jongen de volle lading vlak in de borst, zoodat hij op slag dood bleef. Verdronken. In de Lijts te Ooster- meer lag schipper Drost uit Surhuisterveen voor anker. Een zijner kinderen speelde op het dek en viel in het kanaal. De vader, het ongeluk be merkende, sproDg zijn kind na, doch verdween oogenblikkelijk in de diepte, terwijl het kind door zekeren de Vries werd gered, die bij deze redding gebruik maakte van een bootje. (Tel.) Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 800 kievitseieren aangevoerd, die verhandeld werden voor den prijs van Slll3 tot 40 cent per stuk. Verzendingen naar het buitenland hadden nog niet plaats, wegens den hoogen prijs. Bij zachter weder en lageren waterstand, ver wacht men grooter aanvoer en lagere prijzen. (N. Crt.) Auto-ongeluk. Zondagmiddag werd een vrouwelijke verpleegde van het krankzinni gengesticht „De Brinkgreve", ten Oosten van Deventer gelegen, op den rijksstraatweg Deven terApeldoorn door de auto van den heer B. overreden. De vrouw verbrijzelde een glasruit van de open auto bjj de pogingen om zich vast te grijpen en brak op meerdere plaatsen een der Leuan. De heer B. ging naar Deventer een zi-kenwagen halen en daarmee werd de ongeluk kige weggebracht. A.JJ.. Een jeugdige «werver. Een 13-jarige Amsterdamsche jongen was, naai de „N. A. Ct." meldt, voor ongeveer drie weken het ouderlijk huis ontloopen en nam voor de aardig heid f 2,96 van zijn vader mee. Hij ging naar Arnhem en dacht daar zijn fortuin te kunnen vinden. Na in verschillende baantjes werkzaam te zijn geweest, kon hij ten slotte geen arbeid meer vinden. Hij sliep in portiekeu van huizen, om des morgens maar weer op stap te gaan en werk te zoeken. Vrijdagnacht werd hij onder een groote stoep aan de Apeldoornsche straat te Arnhem door een agent van politie ontdekt, waarop hij werd meegenomen naar het bureau, alwaar hij verder den uacht kon doorbrengen. Zijn vader had zijn opsporing doen verzoeken in het „Algemeen Politieblad", waarom hij Zaterdag middag naar zijn geboorteplaats is overgebracht. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft, zooals we reeds moldden, zijn intocht gedaan binnen de veroverde veste Adrianopel. Hij deed dit per automobiel en was o. m. vergezeld van zijn beide zoons. Sjukri Pacha bood den koning zijn sabel aan als erkentenis van te zijn overwonnen maar de koning gaf hem deze terug. De bevel hebber van Adrianonel zal met zijn staf naar Sofia worden overgebracht. De ontvangen nadere berichten omtrent de geleden verliezen bij de be storming van Adrianopel spreken van 11000 gesneuvelde en gewonde Bulgaren en 1100Serviërs. Aan de Tschadaltscha linie heeten nu ook zeer ernstige gevechten geleverd te worden, maar be trouwbare berichten kwamen hieromtrent tot nu toe niet in. De kwestie aangaande Skoetari is nog altijd „de" kwestie. Toch is zij niet in staat buiten gewone belangstelling te wekken. Montenegro moge wat koppig zijn, en koning Nikita slechts schoorvoetend toegeven, niemand die gelooft dat zulks tot ernstige gevolgen kan leiden, 't Landje is daarvoor te onbeduidend, en 't zal op slot van rekening ook niet anders kunnen dan eenvoudig prijzen wat de mogendheden wijzen. En die, de mogendheden, zullen Montenegro wel genezen van zijn zin in Skoetari. Al ontbreekt het niet aan vragen en vraag stukken, kwesties en kwestietjes, in 't algemeen genomen kan men zeggen dat 't sinds de vorige week de zware week, met het Oostenrijksche ultimatum en den val van Adrianopel in ver gelijking daarmee stiller en rustiger is geworden. Maar men weet, hoe vooral de haan der inter nationale politiek een echte weerhaan is, en hoe spoedig er dus weer volle herrie in de hut kan komen. Duitschland schijnt zijn legeruitbreiding, die de eerste twee jaren eventjes 1,291,000,000 mark zal kosten, spoedig te zullen krijgen. En Frankrijk wil er ook gaarne zeer gauw aan denken, maar moet eerst de „leekenschool" de school van „noch God, meester" afhandelen. Men ziet, de vernietiging der natie gaat daar vóór hare verdediging Aardbeving In JMenado. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. 31 dezer, betreffende eene aardbeving in de onderafdeelingen Sangi- en Talaud-eilanden der residentie Menado „Door eene hevige aardbeving op 14 dezer zijn de eilanden Siaoe, Sangi en Talaud ernstig geteisterd. De negerij Menaloe is geheel verwoest de wijk Leiabe bedolven, waarbij 117 zielen levend begraven werden. Elders groote schade aan wegen, bruggen en huizen, vooral in Oost- en Zuidoost-Sangi, doch weinig menschenlevens ver loren. Er heerscht algameene angst en paniek de materieele schade is aanzienlijk, doch geen noodtoestand. Een oorlogsschip is derwaarts ge zonden ter geruststelling van de bevolking en u-1-1.~ CI-..L .1mmtmmBÊÊimmaimmm Tevens zullen daar feestelijkheden van allerlei aard worden ingericht, waarbij alle deelnemers in middeleeuwsche dracht zullen verschijnen, terwijl ook de bewoners van die huizen zich zooveel mogelijk in de dracht zullen steken van den tijd, waaruit het stadje dagteekent. WESTDORPE, 1 April. Bij de hedennamiddag om half vier uur ten gemeentehuize door burg. en weth. gehouden aanbesteding van het bouwen eener rijksveldwachterawoning werd ingeschreven als volgt Perceel 1. (Metselwerk). Cl. Gijsel alhier ad f 1680 en Cam. Gijsel alhier ad f 1345. Perceel 2. (Timmerwerk, enz.) A. de Kaiiser te Zaamslag afl f1205; P. van de Voorde te Sas van Gent ad f1181; H. van de Calseijde alhier ad f1075; L. en Cl. Romerij alhier ad f991 en G. I. Kamoen alhier ad f'929. Gegund aan de laagste inschrijvers. TER NEUZEN. Maandag werden alhier in het „Hotel de Commerce" door den notaris van der Moer, ten verzoeke van notaris van der Linden te Selzaete q q., geveildonroerende goederen, gelegen in den nieuw bedijkten polder, gemeente Hoek en in den Van Remoorterepolder, gemeente Ter Neuzen. De uitslag was als volgt Kavel 1 tot en met 4, 11 h.a. 18 a. 13 c.a. bouwland in den nieuw bedijkten polder. Ver kocht aan den heer Gerard Verhelst, koopman te Ter Neuzen, voor f500 per gemet of voor f 12,546,30 in massa. Kavel 5 tot en met 8, 12 h.a. 63 a. 69 c.a. bouwland, gelegen als voren. Verkocht aan den heer V. Cortvriendt, landbouwer te Hoek, voor f450 per gemet of f 13,670,50 in massa De overige kavels in den nieuw bedijkten polder en die iu den van Remoorterepolder werden niet verkocht. (T. C.) KOEWACHT. Vrijdag werd hier een openbare vergadering van den gemeenteraad gehoudeü, waarop alle leden tegenwoordig waren. Behandeld werden de volgende onderwerpen 1. Outslag-aanvrage van mej. L. Colpaert als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school Oude Molen. Dit ontslag werd met ingang van 1 April a.s. eervol verleend onder dankbetuiging voor de ruim 30 jaren bewezen diensten aan de gemeente. 2. Adres van een drietal inwoners van de Kerkstraat, met verzoek te willen zorgen dat bij het bouwen van de zusterschool en het klooster de straat niet te smal worde en derhalve geen gemeentegrond te willen verkoopen, maar te laten bouwen volgens de rooilijn. Op advies van B. en W. wordt dit adres aan gehouden tot de plannen van den bouw bekend zijn. Gemeentegrond zal echter niet verkocht worden. 3. De secretaris geeft lezing van het bekende adres van de commissie voor de centrale electrische verlichting. Na eenige discussie wordt besloten een afgevaardigde te zenden op voorwaarde, dat de gemeente geen verplichting op zich neemt omtrent de te maken kosten en zich niet verbindt tot medebetaling daarvan. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer J. de Blieck. 4. Adres van Pr. v. d. Walle aangehouden in de vorige vergadering tot verhooging zijner jaarwedde van telefonist met 40 gulden wegens meerdere werkzaamheden door het plaatsen van een spreekcel. Na eenige discussie wordt het voorstel van dhr. J. Kips aangenomen om met ingang van 1 Juli a.s. de jaarwedde met 10 gulden te verhoogen. 5. Benoeming leden stembureau. Tot leden van het stembureau voor verkiezing van leden van Provinciale Staten worden benoemd de heeren C. Dierick (voorzitter), Th. Persijn, C. van Doosselaer en J. Kips. Voor de Tweede Kamer de heeren C. Dierick (voorzitter), E. L. Plasschaert 6D E. de Vleeschouwer, voor den gemeenteraad de heeren C. Dierick, J. Kips, J. de Biieck en E. de Vleeschouwer. 6. Bij de rondvraag brengt de heer C. van Doosselaer nogmaals ter sprake het aanstellen van eeu_ vasten .arbeid** SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 17 Maart. Theophiel Craenenbrouck, 23 j., jm. en Celina van Damme, 22 j, jd. Geboorten. 22 Maart. César Marie, z. van Gu8tavus Staelens en Martina Maria de Mul. 31. Adrienne Maria Martha, d. van Johannes Hubertus Gillissen en Martha Maria Verhoosel. Overlijden. 29 Maart. Marie Lodevika Baumans (van St. Amandsberg, België), 14 mnd., d. van Franciscus en Emilie van Acker. Marktberichten. Tarwe Rogge Wintergerst Zornergerst Haver Erwten Bruineboonen Paardenboonen Witteboonen Duiven boonen Lijnzaad Aardappels Hulst, 31 Maart 1913. Middenprijs per 100 kilo. f 9, 8- 10,— 10,- 6,- 10,- 9- 10,- 12,— 10,50 11,75 2- 9,50 8,25 10,30 10,25 10,50 10,50 10,50 13,- 11- 12,30 2,25 Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo a lj25 Eieren per 26 stuks a 0,80 Er waren ter weekmarkt te koop gesteld10 stuks hoornvee, 22 varkens, schaap. Verkocht 6 stuks hoornvee, 15 varkens, schapen. ijzendijke, 29 Maart 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim met goeden omzet, door veel vraag. Alles willig. Men besteedde voor jarige tarwe f a f nieuwe tarwe f9,50 a f 10,25; jarige rogge f af,; nieuwe rogge f 6,50 a f6,75; jarige wintergerst f af nieuwe wintergerst f 9,75 a f 10,nieuwe zornergerst f 9,50 a f 10,— haver f 10,a f 10,75paardenboonen f 8,50 a f 0,groene erwten f 7,a f 8,kroonerwten f 9, a f 10,bruineboonen f a f Leeuwarden, 28 Maart. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd st., als80 stieren f 60 a 260, ossen f tot 250 vette koeien f 175 tot 300, f 0,36 a 0,39 per halve kilo, 2225 melk- en kalf koeien f 190 tot 290,180 pinken f 60 tot 130, 130 vette kalveren f 45 tot 85, f 0,40 a 0,50 per halve kilo, 480 nuchtere kalveren f4 a 11, 190 vette schapen f20 a 26, 360 weide schapen f 15 a 20, lammeren f tot 130 vette varkens f50 a 70, 27 a 28 cent per halve kilo, 110 magere varkens f 30 a 40, 718 vette biggen f 30 a 40, 27 a 28 ct. per halve kilo, 215 kleine biggen f 9 a 12, paarden f a De aanvoer was zeer groot. Handel in rundvee stadig. Vette kalveren eerst duur, later dalend. Varkens voor export vlug. Wolvee traag. RotterdAm, 31 Maart. Ter graanmarkt van heden was tarwe ruim aangeboden, onveranderd verkocht. Essex per honderd kilo f 10 tot f 11,60, Wilhelmina puike f 9,90 tot f 10,25, tusschensoort f8,75 tot f9,50, afwijkende f7,75 tot f8,25, bruineboonen puike onveranderd, overigens niet dan lager te plaatsen en niet op te ruimen en f 6 tot f 9,75, zaai daarboven. Rotterdam, 31 Maart. Veemarkt. Aangevoerd paarden, veulen, ezel, magere runderen, 287 vette runderen, 227 vette kalveren, nuchtere kalveren, 249 schapen of lammeren, 1199 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen waren vette koeien le kw. 84 a 86 c., 2e kw. 82 a 80 c., 3e kw. 76 a c., ossen le kw. 82 a 84 c., 2e kw. a 78 c., 3e kw. 74 a c., kalveren le kw. 130 a c., 2e kw. 120 a c., 3e kw. 110 c., schapen le kw. 66 a c., 2e kw. 64 c., 3e kw. 60 c., lammeren a c. varkens le kw. 57 a 56 c., 2e kw. 54 c., 3e kw. 50 c., licht soort 56 a 57 c., alles per kilogram.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2