No. 1730. TWEEDE BLAD Zaterdag 29 Maart 1913. 't Linksche concentratieMsje. Het Thüringer Weerhuisje. Lu VAN DALEN, George van Peeoe, van wan Advert enti&n. Tandarts Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) GediplomeErde Tandarts, Spreekuren: PRACHTKLEUR. MESKANT VORM. A I Bestellingen te zenden aan GERARD TEhKAMP, Hiliegom. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Ger Neuzen. van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 GENT (ZUID). Een tweede gediplomeerde Tandarts Is aan het cabinet gehecht. r De Zeeuwsche (100 politieke regels). „Politieke concentratie", Leest men nu in elke krant Maar 't verwekt geen consternatie, Nergens in 't geheele land. De vrijzinnig-democraten Sloegen 't eerst de groote trom En vrijzinnige piraten Bliezen de trompet alom. 't Wachtwoord dat werd aangeheven: „Weg met Rome", klonk weer luid „'t Ministerie dat moet sneven" 't Linker bloc dat schreeuwde 't uit. En Borgesius, de slimmert, Die nog op z'n ouden dag Aan den weg zoo gaarne timmert, Toont voorwaar een blijden lach; Maar die lach is slechts comedie En zijn vroolijkheid maar schijn Dra zal 't blijken zijn remedie Zal wel niet probatum zijn. Vader Drucker 't is geen larie Lei van 't concentratie-huis d' Eerste steen met veel bombarie, En zijn speech was lang niet pluis. Na veel tobben 'k mag 't wel zeggen Kreeg men 't materiaal bijeen, Om het fundament te leggen Dat was stevig zooals 't scheen. Want de steenen voor het bouwen Droegen 't merk „Staatspensioen", Als de specie nu wil houwen, Dan kan 't drietal 't er mee doen. Maar die specie, kijk eens, weetje Is geen pure kalk met zand Maar van elk een heel klein beetje, Met veel bochtdie houdt geen stand. 't Houtwerk voor het links gebouwtje Draagt 't S. D. A. P.sche merk „Kiesrecht voor de man en 't vrouwtje; Want dat is 't eenig echte werk. Toen het huisje was voltrokken, (Roode pannen sieren 't dak) Ging Van Karnebeek aan 't mokken, Hij was niet op z'n gemak. 't Werk der concentratie-heeren Stond hem heelemaal niet aan, Daarvoor ging hij retireeren Met den uitroep „niks gedaan En nu gaan ze met hun drietjes Knusjes op ten heiligen strijd; Maar zij bogen eerst hun knietjes Voor zijn „roode majesteit". Pieter Jelles, imperator, Of te wel de roode paus Die als een Romeinsch dictator Straks de heeren kastijdt. Want hij zal z'n zweep doen klappen Tegen 't concentratie-huis, Dat de stukken en de lappen Vliegen rond met groot gedruisch. Mocht het drietal echter winnen, Met de hulp van Jan Proleet, Wat het dan weer zal beginnen Geloof maar niet dat een het weet. In het concentratie-huisje Twisten zij dan om den buit Pieter Jelles deelt in 't kluisje Dan Minister-plunjes uit. Zelf wil hij zoo'n pak niet dragen, 't Past alleen niet bij het rood, Maar hij zegtals 'k dat zou wagen Was 't mijn politieke dood. Veel beloven, menschen paaien Met een gratis staatspensioen, En met stemrecht 't volk te aaien, Is gemakkelijk om doen. Maar ook eens Minister spelen, En te brengen in praktijk Wat m' in theorie dorst kweelen, Is niet zoo gemakkelijk. Dit staat vastals links zou winnen En verdoelen dan den buit, Troelstra knipt dan zeker 't linnen, En deelt ook de lakens uit. Wat wij, Room8chen, zouden krijgen Als de roode paus regeert Tideman kon 't niet verzwijgen, En hij zei ongegeneerd „Als wij 't kerkegoed eens kapen, 't Is genoeg voor 't staatspensioen Want de schat der Roomsche schapen Geeft per jaar wel twaalf millioen." Lieve lezers, lezeressen, Rijk of arm, wie gij ook zijt 'k Hoop dat bovenstaande lessen U doen wapenen voor den strijd. Laat ze in 't concentratie-huisje Twisten om de berenhuid, Strakjes gooien ze van 't kluisje Toch hun eigen glazen uit. B. Nieuwst ij dingen. NEDERLAND. Om een „e". In een vergadering van de Ned. Geheelonthoudersvereeniging H.-S. was statuten wijziging aan de orde, schrijft de te Wildervank verschijnende „Noord-Ooster." Men wilde in de ■tatuten n.l. opnemen dat leden, wanneer zij zonder werk zijn, vrijgesteld worden van het betalen van contributie. Omtrent de quaestie of men voor het zonder werk zijn nu het woord werkloos, dan wel werkeloos moest bezigen, ontspon zich een zeer heftige discussie, die wel een uur duurde en tot gevolg had, dat het bestuur besloot en bloc zijn taak neer te leggen. Het eerste kievitsei. Nu de nieuws bladen het heugelijk feit hebben medegedeeld, dat het eerste kievitsei is gevonden en daarbij de opmerking maakten, dat dit vinden 10 dagen later plaats had dan het vorig jaar, moge, schrijft men uit Westergo aan de „Leeuw. Crt." hierbij nog het volgende worden gemeld. Onze aauteekeningen gaan over de laatste 35 jaar en dan vinden we opgeteekend, dat in 1879 het eerste kievitsei is gevonden op 3 April en in 1888 op 1 April, buitengewoon laat dus. Van al de volgende jaren behalve 1894, 1897, 1900 en 1902, toen het eerste ei respectievelijk op 16, 15, 16 en 18 Maart werd gevonden, is vermeld, dat de vinddatums steeds waren gelegen tusschen 20 Maart en 1 April. En wel hoogst opmerkens waardig is het nu, dat deze laatste datums over de laatste vier zijn 12, 17, 9 en 19 Maart. Relletje. In den nacht van Zondag op Maandag is in de zoogenaamde Kamp achter de Haarlemmerstraat te Leiden ernstig gevochten. 'Eenige belhamels drongen de woning van zekeren I. Wely binnen en brachten na het huisraad kort en klein te hebben geslagen, den man eenige messteken toe. W. loste eenige revolverschoten, doch zonder iemand te treffen. De politie maakte een einde aan het gevecht en W. werd ter verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. (Hand.) Aangehouden. Bij het vertrek van het stoomschip „Frankfort" der Noord-Duitsche Lloyd is op het terrein der Holland-Amerika-lijn te Rotterdam door de recherche aangehouden,, toen hij naar Amerika wilde vluchten, de Italiaansche mijnwerker Pietro Montaine, verdacht van moord gepleegd op het eiland Sicilië. De italiaansche gezant had namens zijn regeering de aanhouding verzocht. (Tijd.) Woest r ij d e n. Op den Amsterdamschen straatweg onder Haarlemmerlie is Zondagmiddag een auto uit Amsterdam door een in dezelfde richting rijdende, maar in woeste vaart passeerende auto aangereden en op den wegberm tegen de tramrails terechtgekomen. De inzittenden, vier dames en de chauffeur, werden door den schok in de wegsloot geworpen zij kwamen er met een deels nat pak en enkele lichte kwetsuren af. De zwaar beschadigde auto moest door personeel en passagiers van een aankomende tram van de rails verwijderd worden. (Hand.) Moeder en zoon gearresteerd. Te 's-Heerenberg is dezer dagen gearresteerd de 15-jarige C. S., werkzaam aan de borstel- fabriek van de heeren van Gilpen Swertz, die tus8schen 121 uur 's namiddags, op heeterdaad werd betrapt, toen hij een lessenaar opende. Hij werd door iemand betrapt, die in dien tijd de verschillende machines van olie moet voorzien. Bij zijn vlucht is de vijl, welke hij bezigde, af gebroken en een gedeelte bij het slot blijven zitten. Door den wachtmeester der marechaussees in verhoor genomen, heeft hij bekend ook den dader te zijn van den diefstal, in die fabriek ge pleegd voor circa 3 weken ten nadeele van den werkmeester. Ook de moeder van den jongen is gearresteerd wegens medeplichtigheid en het voor eenigen tijd, lichten van een lade tot een bedrag van ongeveer zes gulden in een winkel, tegenover de fabriek gelegen. (Tijd.) Overreden. Zaterdagavond is te Maas tricht zekere Meijs door de automobiel van den heer Schmitz uit Valkenburg aangereden. Hij overleed Dinsdagmorgen aan de gevolgen. De heer Schmitz, die de auto bestuurde, is aan een oog blind; hij is dus strafbaar wegens het veroorzaken van dood door schuld. Door het fietsen. Zondagmiddag is te Woensel een 19-jarige jongeling, die aan een hartkwaal leed, bij het fietsen waarschijnlijk ten gevolge van overspanning, doodgebleven. (Msbd.) Verdronken. Zondagmiddag was zekere B. J. T., uit Winterswijk met zijn meisje A. Th. N., uit Kleef, te Arnhem aan het roeien, totdat plotseling het bootje omsloeg en beiden te water geraakten. De man werd spoedig er uit gehaald. Na tien minuten dreggen werd ook het meisje bovengebracht; men slaagde er echter niet in hare levensgeesten op te wekken. Dood gevonden. Te Maastricht is Maandagnacht een berucht vechtersbaas, H. H. C., gevonden met een mes in het hart. Men vermoedt zelfmoord. Aangehouden. Zondagavond is een kanonnier uit Ede te Amsterdam door de recherche aangehouden op klacht van een meisje, dat hij zich tegenover haar aan ongepaste handelingen zou hebben schuldig gemaakt. Na confrontatie met de klaagster op het politiebureau is de kanonnier ter beschikking in arrest gehouden. (Tijd.) Nona. Te Schinveld overleed zekere P. J. een lijder aan ruggemergontsteking. Hij had vijf etmalen geslapen, en was niet wakker te krijgen. Voedsel had hij niet gebruikt. Steenkolen. In de omstreken van Sittard wordt weer naar steenkolen geboord. Langs den rijksweg, tusschen Geleen en Sittard zijn de boringen reeds aan den gang, terwijl in het gehucht Ophoven (Sittard), naar verluidt, eveneens boringen zullen plaats hebben. De directie der Staatsmijnen is ter plaatse geweest. (Tijd.) BELGIE. Laagheden. Mgr. Keesen, de bekende aalmoezenier en senator van de provincie Limburg, heeft Zondag te Brussel bloot gestaan aan een laffen aanval van een bende socialisten. Een der Vlaamsche bladen, vertelt er het volgende vanDe brave en algemeen geachte grijsaard, werd door een bende socialisten die, met eene roode vlag aan het hoofd, langs de Hoog straat kwamen, op de laagste wijze beleedigd. Twee der schoelies dreigden zelfs den ouden priester te slaan. De omstanders kwamen tusschen- beide en beschermden hem tegen de laffe kerels, die waarschijnlijk reeds de „rustige en vrede lievende" algemeene werkstaking inhuldigden. ENGELAND. Een 1 ij k s c h ou w i n g. Een voorval dat tot veel geheimzinnige vermoedens en veronder stellingen aanleiding geeft, heeft Zaterdag plaats gehad op het kerkhof van het plaatsje Jver. Op last van het departement van binnenland- sche zaken werd daar n.l. het lijk van den multi- millionnair, kolonel Meekings, die 1 Maart 1912 op 72-jarigen leeftijd gestorven was, uit het familiegraf gehaald, in een auto naar de „morgue" van Eton gebracht, waar dokter Spelsbury en de beroemde toxicoloog Wilcox het lijk schouw den. Later op den dag werd het lijk naar het familiegraf teruggebracht. Nadere bijzonderheden van de lijkschouwing zijn niet bekend geworden, maar het gebeurde is reeds meer dan voldoende om aan de Engelsche bladen stof te geven tot allerlei vermoedens en hypothesen. Kolonel Meekings stierf op den genoemden datum aan een hartkwaal. Hij was enkele dagen slechts ziek geweestde geneesheeren, die hem verzorgden dachten aan een blindedarm-ontstekiDg. Het reusachtig vermogen van den kolonel, 625,961 pond, werd gelijkmatig verdeeld tusschen zijn weduwe en de vier kinderen, drie zonen, en een dochter, uit het eerste huwelijk van den kolonel. Na den dood van zijn eerste vrouw had hij in 1908 op 68-jarigen leeftijd te Parijs kennis gemaakt met de familie Pierrefeu de Coligny. Hij huwde kort daarna met mej. Sybille Dedons de Pierrefeu, gravin de Coligny, toen 22 jaren. Het echtpaar woonde of te Londen of op de prachtige bezitting Richings Park, Buckings- hamshire. Na een jaar werd uit het huwelijk een kind geboren. De onverwachte dood van haar man veroor zaakte mrs. Meekings naar het scheen ontroost bare smart. Zij bleef nog eenige maanden in Engeland, ging daarna naar Parijs en is op *t oogenblik in Italië. De lijkschouwing zou geschied zijn daar enkele familieleden van den overledene vermoedden, dat de oorzaak van den dood een andere was dan officieel werd opgegeven. Men ziet, stof genoeg voor de Engelsche bladen om een heelen roman uit het geval te fabriceeren. (Msbd.) Stormweer. Zaterdagavond heeft over verschillende streken van Engeland een geweldige storm gewoed, welke vier uur aanhield, een snel heid had van 80 mijl per uur en op verschillende plaatsen, vooral aan de havens, groote schade veroorzaakte. Te Worthing b.v. werd door de woest opgezweepte zee de heele pier weggeslagen, die bij aanbouw 200 duizend gulden had gekost. Bungalow Town tusschen Lancing en Shorehan heeft groote schade geleden. Een vijftiental woningen werden geheel vernield en velé andere beschadigd. Een zevental menschen verkeerden een tijdlang in gevaar, doch zij konden gelukkig gered worden. Ook daar hebben de zeeweringen veel te lijden gehad. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tjjd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met, thermometer kost slechts f 1,—. De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. Brigeton heeft in jaren niet zoo'n storm gekend. Een woeste orkaan woedde over de stad en deed de huizen schudden als bij een aardbeving. De golven drongen de stad binnen en zetten ver schillende straten onder water en verscheidene kleine scheepjes werden tegen de huizen te pletter geslagen. De Kursaal te Bexhill werd geheel weggeslagen en vele andere huizen liepen groote schade op, zoodat dan ook de schade op duizenden ponden geschat wordt. Op de kusten van Wight heeft de storm ook op heftige wijze huis gehouden, en niet minder in Londen. Daar werd een kraan vernield en op de omliggende gebouwen geslingerd. Wonder boven wonder zijn hier geen ongelukken te betreuren. De schoorsteen, die Zondagmorgen in plaats van op de daken, in de straten lagen, waren niet te tellen. Verscheidene personen be weren, dat zij door den storm zijn opgenomen en een eind zijn weggesmakt. Te Uxbridge werd groote schade aangericht, vooral aan de katholieke kerk, waarvan de toren geheel vernield werd. In de parken werden ware verwoestingen aan gericht. (Msbd.) RUSLAND. Handel in kinderen. De „Bode der Heldringgestichten" deelt vreeselijke bijzonder heden mede aangaande den handel in kinderen, zooals die gedreven wordt in Rusland. Duitsche kinderen worden uit Sleeswijk en elders naar Rusland overgebracht tot doelmatige doeleinden' In Kattowitz werd een kind van 9 maanden door een vroedvrouw buiten weten der moeder gegeven aan een vrouw, die beweerde de vrouw van den stationchef te Grabowsky in Rusland te zijn. Bij onderzoek bleek het, dat die stationchef niet be stond en dat het kind in handen gevallen was van een man, die „boschwachter" heette te zijn, doch in wiens huis 9 kleine kinderen van 1 tot 3 jaar gevonden werden, half verhongerd, zeer onzindelijk, op planken liggend, die „geprepareerd" werden voor de bedelarij. Een Russisch politie beambte ontdekte in de buurt van Wilna een „fabriek van mismaakten", waar 78 mismaakte kinderen gevonden werden. Een dokter was aan deze fabriek verbonden, die elk dezer kinderen op verschillende wijze mismaakte. De meeste weruen blind gemaakt, en dan voor veel geld aan bedelaars verkocht. De hoofdplaatsen voor dezen handel zijn Wilna, Kowno en Bialystock. De handelaars zijn Zigeuners en Joden. Koopt en verkoopt Inschrijvingen Grootboek. TER KEUZEN is dagelijks te consul teeren van 912 en van 24 urn*. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. haarwater van Bergmann At Co., Arnhem ia het beste middel tegen haaruitval en roos.. Het sterkt de hoofdzenuwen en brengt een krachtige haargroei voort. 1. 1.— en f. 1.50 per ilacon verkrijgbaar bij: ADOLF VAN LOY, Nieuwe Bazar, Sas van Gent. Wateropname Straatklinkers c. 3 Metselklinkers 6 Hardgrauw 10 Best Rood 17 JL °/o mé* 3 w O S»' O P3 cc S3 K S3 Metaalklank. Kloekformaat.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5