Buitenlandseh Overzicht. PINK PILLEN Koninklijke Stoomververij Chemische Wasscherij fngozondon Mededeeling&n. X OUR 2ËERS0NNES JL ALE5 Lentekuur. Aug. Bierens. Dordrecht Canada. Advertentiën. Boomkweekerij-artikelen, Land- en Tuinbouwzaden, enz., Charles Swartelée te Koewacht \IA) LES uj INK De geneeskunde heeft te allen tijde aanbevolen in de lente een lichte kuur te doen die tot doel heeft ons bloed te herstellen en het te ontlasten van alle onzuiverheden die er zich gedurende het slechte jaargetijde in hebben opgehoopt. Wij gevoelen allen door verschillende ongemakken die wij nu ondervinden dat die kuur zeer noodig is. Er is niet aan te twijfelen dat indien wij niet, langs de natuurlijke wegen, de onzuiverheden verwijderen die in ons lichaam een grooten getale aanwezig zijn, deze onzuiverheden op een abnormale wijze er zullen uitgaan, in den vorm van uitslag, roode vlekken, puisten en zweeren. suiveren het bloed Laatste Berichten. - T A P IJ T R E 1 N I I N G. - A. VAN DEN BRANDEN-DE BRUIJN, K woeker, Halst. Dr. EUG. ROGGEMAN. haren ijver en toewijding. Na het bespreken der reizen naar Gent en Den Haag, wordt door den WelEerw. heer adviseur en den heer J. van de Walle te Hulst aange drongen op het bezoek der letraiten te Seppe. KOEWACHT. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school Oude Molen hebben zich reeds zeven sollicitanten aangemeld. SINT JANSTEEN. De lijst voor 1913—1914 bevat 408 kiezers voor leden der Tweede Kamer, eenzelfde tal voor leden van de Provinciale Staten en 352 kiezers voor leden van den Gemeenteraad. Voor 19121913 waren deze cijfers respectie velijk 372, 372 en 333. Dezer dagen werd bij P. Swartelé alhier een kippenei verzameld, dat wegens zijn grooten omvang van naderbij werd bekeken. Er bevond zich namelijk in dat groote ei nog een in met schelp* Wel een zeer zeldzaam voorval. Voor de heden alhier gehouden aanbesteding van keiwegen in den polder St. Jansteen werd ingeschreven voor het le perceel door R. Verschilling te Ter Neuzen voor f 6100; het 2e perceel E. de Waal te Lamswaarde voor f9970, beide perceeelen zijn aan de inschrijvers gegund. De polder St. Jansteen zal zoodra mogelijk de overige te verharden perceelen in de Heerstraat, Geslechten dijk en St. Janstraat, trachten aan te besteden. Aan de Provinciale Staten zal renteloos voor schot aangevraagd worden voor het bedrag boven de raming ingeschreven. GRAAUW. Op de kiezerslijst 191314 komen voor: voor de Tweede Kamer 381, voor de Provinciale Staten 381 en voor den gemeenteraad 323 kiezers. Verleden jaar waren deze getallen 332, 331 en 311. „We hebben genoten, Het was zeer frappant Ja zeer zeker is Zoo'n concert amusant Met dit couplet uit het Duo „Twee zielen één gedachte" kunnen de bezoekers van het 3e winter- concert terugdenken aan den vreugdevollen avond, dien zij ongetwijfeld zullen hebben genoten. De tooneelclub „O. B. K." heeft waarlijk succes gehad. Het drama Vivaldi in Venetië" liep vlot van stapel. Nadat het stuk was opgevoerd, schaarden de spelers zich in een groep, verlicht door Bengaalsch vuur. Het aanhoudend hand geklap en de luide bijvalskreten bewezen, dat een en ander zeer in den smaak viel. De voordragers, hebben zich allen, zonder uitzondering kranig gedragen. Vooral „de collecte voor den alge- meenen arme" werd uitstekend gespeeld. De voordrager was zijn rol meester en schetste hier en daar waar zulks paste, de dorpstoestanden, wat herhaaldelijk de lachspieren der gretige toe hoorders in beweging bracht. Het stuk „De ouderwet8che Schoolmeester" kwam uitstekend tot zijn recht. Beide avonden was het publiek goed opgekomen. GRAAUW. Het oudste zoontje van den landbouwer Schillemans had Woensdag bij het vervoeren van steenen het ongeluk uit te glijden en onder den wagen te geraken. Hij werd aan beide beenen vrij ernstig gekneusd, zoodat genees kundige hulp moest woiden ingeroepen. Dokter Fruijtier constateerde heden een geval van diphteritus in het gezin van Th. d'Hooghe op het gehucht Zandberg. BOSCHKAPELLE. Het tweejarig zoontje van den fietshandelaar de L. wist een fleschje met benzine in handen te krijgen en dronk er uit. De terstond ontboden geneesheer heeft hoop, dat er geen blijvende ernstige gevolgen zullen zijn, ofschoon mond en maag van het kind zeer zijn aangedaan. vkvo uv» évi-uunu j£C< 11 uOOl't *1 dikke en dunne spijler nu zijn van verscheidene der eerste de bewerkte koppen krom geslagen, een werk, dat niet door kinderen kan zijn ge- daan, maar waaraan oudere belhamels schuldig zijn. Het ware te wenschen, dat de politie zulke -1 deugnieten eens kon betrappen. OSSENISSE, 27 Maart. In de heden gehouden raadszitting werden vastgesteld de kohieren hoofdelijken omslag en hondenbelasting. Laatst genoemd kohier op f 82,50. De post van f 100, voor onkosten aan den heer Eijke wegens opmaking havenplan, wordt gebracht op de begrooting 1912. Ged. Staten Lebben den verhoogden post onder wijs (f 41,56 voor mej. Herrijers) goedgekeurd. Eveneens is goedgekeurd de bijdrage van f 1950 voor het onderwijs. SCHOONDIJKE. Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden alhier in beginsel be sloten werd tot de stichting eener electrische centrale. De plannen stuitten echter op eenige bezwaren van regeeringswege. Daar deze thans zijn opgelost, is het te verwachten dat ook Schoondijke spoedig zijn èlectrische verlichting hebben zal. GROEDE. Alhier vielen Zaterdagavond hagel- steenen ter grootte van knikkers. C ADZ AND. Een zeer hevig onweer ontlastte zich Zaterdagavond boven het land van Cadzand. Een geelgrauwe lucht deed den dag als in den nacht verkeeren. Mensch en dier wachtte als 't ware met angstige spanning af de dingen, die komen zouden. Het hemelvuur bleef geen oogen- blik van de lucht. Terwijl zware hagelsteenen tegen de ruiten kletterden, dreunden de ramen van de zware donderslagen. De bliksem sloeg in de schuur van de wed. v. d. W. alhier. Daar geen der zoons thuis was, was van redding der beesten geen sprake. Alles werd een prooi der vlammen. Tien zware paarden, zeven runderen, alle landbouwwerktuigen en plm. 150 H.L. graan werd door het vuur vernield. Aangrijpend was het gezicht dezer ruïne. Een stal met koeien in de nabijheid der schuur werd door de aangerukte spuiten van Cadzand en Zuidzande voor het vernielend element gespaard. Met Mei zou juist de geheele kostelijke inspan worden verkocht. Naar men zegt wordt de schade gedeeltelijk door verzekering gedekt. (Zeeuw.) Adrianopel is gevallen! Ziedaar het groote, allesbeheerschende bericht. Na een beleg van ongeveer zes maanden zijn eindelijk de sinds eenigen tijd door de Serviërs versterkte Bulgaren eria geslaagd de vesting zegevierend binnen te trekken. Bij deze gebeurtenis hier over is de pers van alle landen het eens valt wel allereerst een eeresaluut te brengen aan Shukri Pacha, den dapperen bevelhebber der be legerde veste. De weergalooze wilskracht van dezen moedigen militair alleen is het geweest, die het Adrianopel zóólang heeft doen volhouden. Dat de nood in de sinds bijna een half jaar van elke verbinding met de buitenwereld afgesloten stad, tot een verschrikkelijke hoogte moet ge stegen geweest zijn, kan men begrijpen. In ons overzicht van verleden Woensdag hebben we dien aangaande tragische bijzonderheden medegedeeld, bekend gemaakt door een gedeserteerd Armenisch officier. Dit staat wel vasteen gruwelijke ellende heeft in de stad geheerscht. Honger Brood was de laatste weken voor geen prijs meer te koop, en wat door de menschen gebruikt werd om zich te voeden is het walgelijkste haast wat men zich denken kan. En ondanks die ellende wilde Shukri Pacha van geen overgave weten. Slecht overwonnen zou hij wijken Maandagnacht om circa één uur begonnen de Bulgaren en de Serviërs een geweldigen storm aanval op de veste. Men besloot hiertoe nadat het groote belegeringsgeschut slechts zeer matig vanuit de vesting beantwoord werd en de belege raars dus vermoedden dat de munitie van Shukri HUW. nu .U.U1U1&C Wuó. "Ïlï W Ü1XX UC stormaanval tenslotte met het gewenschte resul taat bekroond, en al is op 't oogenblik Adrianopel in handen der Balkan-Staten, dit schijnt wel vast te staan dat deze laatste daad om Adrianopel eene van de bloedigste is uit den ganschen oorlog. De eerste compagnieën' die den aanval aanpakten, werden als weggemaaid voor het vuur der Turken, die schenen te begrijpen dat het hun laatste krachtproef zijn zou. Honderden en honderden Bulgaarsche en Servische soldaten hebben in dien vreeselijken aanval het leven gelaten. Maar er was voor de bezetting tenslotte geen ontkomen meer aan. Steeds nieuwe manschappen kwamen de gelederen der aanvallers vermeerderen, iets wat begrijpelijk is als men weet dat vóór Adrianopel bijna honderd duizend man bijeengetrokken waren. Tenslotte zag Shukri Pacha het onvermijdbare in. Er was aan weerstand bieden geen denken. Maar verre van de stad over te geven, zooals zij was, gaf hij bevel alle kazernes, magazijnen, berg plaatsen, openbare gebouwen in brand te steken en deze in de lucht te doen vliegen. Vreeselijk dan ook moet de stad er hebben uitgezien, toen de belegeraars haar binnentrokken. Alles één vuurzeeDe granaten ketsten en sprongen, ge bouwen vieleu ineen, een helsch lawaai heerschte. Bulderend stortten de muren in elkaar, de ont ploffingen loeiden in de vlammenzee. Het tooneel moet een hel hebben geleken. Zóó gaf Shukri Pacha Adrianopel over In Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, werd het bericht der inname met uitbundige vreugde be groet. De vlaggen waaiden spoedig van alle woningen, de klokken luidden, de bevolking vormde optochten. In de Bulgaarsche Kamer werd gisteren, Don derdag, een eeresaluut gebracht aan de Bulgaar sche en Servische legers en aan de soldaten, die sneuvelden bij de inname. Denzelfden dag deed Koning Ferdinand zijn plechtigen intocht binnen Adrianopel. De stad zal voortaan Odrin heeten. En nuwat is de beteekenis voor den oorlog van den val van Adrianopel Buiten twijfel een zeer gewichtige. Adrianopel is de tweede stad van Turkije, een stad, die met haar talrijke moskeeën en sultangraven, een bolwerk van Turksche heerschappij was. Geen wonder, dat de Turken bij de vredesonderhandelingen steeds tegen den afstand van Adrianopel zijn opgekomen. Eu nu is zij voor den Turk verloren met de 38 duizend soldaten, die zich daarin "bevonden en thans krijgsgevangen zijn gemaakt. Zeker zal dit verlies een enormen invloed uitoefenen op de innerlijke gesteldheid der Turken. Ook het laatste sprankje hoop zal nu wel spoedig ver dwenen zijn, temeer daar de strijd om de Tscha- daltscha-linie nu eiken dag in 't besliste voordeel der verbondenen zal uitloopen, omdat deze nu de geheele spoorwegverbinding in handen hebben en de bijna honderd duizend man disponibel krijgen, die tot nog toe te Adrianopel werden vastgehouden. 't Loopt nu voor Turkije op een eind.... Skoetari is nog niet ingenomen. Het ultimatum van Oostenrijk schijnt echter nog al uitwerking op den koning van Montenegro te hebben gehad. Deze komt langzaam aan de eischen tegemoet, en schijnt eieren voor zijn geld te kiezen. Wèl het verstandigsteWant in het koor der mogend heden ze schijnen 't gelukkig eens te zijn is al beslist dat Skoetari, ook al namen de Mon- tenegrijnen het in, toch zal komen bij het nieuw te stichten rijk Albanië. De schade, aangericht door de Amerikaansche overstroomingen, bedraagt 15 millioen dollar. Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending Franco tegen Franco. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Land en Kolonisatie-afdeeling der Canadian Pacific Railway Company. Marktberichten. 9,25 o, Zij zijn verkrijgbaar k f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal- Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzendijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Hulst, 25 Maart 1913 Middenprijs per 100 kilo Tarwe f9,a Rogge 8,— a Wintergerst 10,25 a 10,50 Zomergerst 10,a Haver 5,— a 9,50 Erwten 10,a 10,50 Bruineboonen 10,a 10,50 Paardenboonen 9,a 9,50 Witteboonen 13,a Duivenboonen 10,a Lijnzaad 12,— a 12,50 Aardappels a ,- Koolzaad per zak van 106 liters a Boter per kilo a 1,25 Eieren per 26 stuks a ,85 Er waren ter weekmarkt te koop gesteldJ1 stuks hoornvee, 23 varkens, schaap. Verkocht 0 stuks hoornvee, 17 varkens, schapen. Oostburg, 26 Maart 1913. Ter graanmarkt van heden was do aanvoer ruim met goeden handel, tot ruim vorige prijzen, omzet goed. De prijzen waren alsvolgt tarwe f 9,50 a f 10,50, wintergerst f 10,a 10,75, rogge f 6,50 a f7,—, zomergerst f9,75 a f 10,25, haver f8,75 a f 10,paardenboonen f7,80 a f9,voer erwten f 7,50 a f 9,50, kroonerwten f 8,50 a f 10,50, bruineboonen f 7,50 a f 9,50, karwei f af maanzaad f a f per kilogram. trusts, iö maart i»io. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer matig van alles. Nieuwe Tarwe - - - f 8,50 a f 9,75 Oude Rogge f 8,25 a f 8,30 Wintergerst - - - f 10,a f Zomergerst f 9,75 af Haver - - - f 6,— a f 8,50 Paardeboonen - - - f 0,a f 0, Kroonerwten f 8,a f IC, Bruine boonen - - - f 5,a f 9, Kookerwten - - - f 0,a f 9, Aardappelen. Bonte f 2,— a f 0,—, blauwe f 1,80 a f 1,90, Eigenheimers f af Bj-avo's f 0,a f Handel zeer flauw. Versche boter per K.G. f 1,24 a f 1,26 midden- prijs f,62aan particulieren verkocht a f 0, per pond. Versche eieren per 100 stuks f3,40 a f3,70, middenprijs f 0,90per 25 stuks aan particulieren verkocht af Aanvoer tamelijk. De aanvoer van eieren niet van de V. P. N. bedroeg stuks. De aanvoer voor den eierenverkoop der onder- afdeeling Zuid-Beveland der V. P. N. bedroeg 17239 stuks. De prijs was f 3,70. Rotterdam, 25 Maart 1913. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd paarden, 2267 magere runderen, 712 vette runderen, 172 vette kalveren, 1360 nuchtere kalveren, 117 schapen of lammeren, 1002 varkens, 171 biggen. Vette koeien le kwal. 86 a 84, idem 2e kwal. 80 c., id. 3e kwal. 74 c., ossen le kwal. 84 a 82 c., 2e kw. 78 ct., 3e kw. 74 c., stieren le kwal. 76 a 74 c., 2e kw. 70 c., 3e kw. 66 c., kalveren le kwal. 130 c., 2e kw. 120 c., 3e kw. 110 c., alles per kilo. Gorinchem, 26 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 188 runderen, 25 nuchtere kalveren, 31 vette varkens en 985 biggen, 0 schapen en lammeren. De prijzen waren als volgt: zware kalf koeien f 250 a 320, kalfvaarzen f 200 a 240, guiste vaarzen f a melkkoeien f 160 a 260, 3-jarige ossen f a 2-jarige dito f a pinken f a graskalveren f a nuchtere kalveren f 13 a 20, biggen f 8 a 18, schapen f a en lammeren f a per stuk, kippen f a per st., vette varkens 54 a 56 ct. per kilogram. Eieren f 1,05 a f 1,10 de 26 stuks. Boter a ct. per pond. Rotterdam, 26 Maart. Ter graanmarkt van heden was tarwe met iets minder aanbod tot onveranderde prijzen opgeruimd. Essex per honderd kilo f9,55 tot f9,95, Wilhelmina puike f9,99 tot f 10,25 en uitgezochte partijtjes daarboven be* taald, tusschensoort f 8,75 tot f 9,25, afwijkende f 7,75 tot f 8,25, bruineboonen minder ruim aan geboden, vooral in de afwijkende soorten en zijn deze laatste zeer moeilijk te verkoopen f 6 tot f 9,75 zaai daarboven. Rotterdam, 26 Maart. Veemarkt. Aangevoerd paarden, veulen, ezel, magere runderen, 499 vette runderen, 210 vette kalveren, nuchtere kalveren, 171 schapen of lammeren, 1248 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen waren vette koeien le kw. 84 a 86 c., 2e kw. 82 a c., 3e kw. 76 a c., ossen le kw. 82 a 84 c., 2e kw. a 78 c., 3e kw. 74 a c., kalveren le kw. 120 a c., 2e kw. 110 a c., 3e kw. 105 c., schapen le kw. 66 a c., 2e kw. 64 c., 3e kw. 62 c., lammeren a c. varkens le kw. 58 a c., 2e kw. 55 c., 3e kw. 50 c., licht soort 50 a 52 c., alles per kilogram. Handel in vette koeien, ossen, kalveren en schapen en lammeren matig, in varkens en licht soort redelijk. Vlasbeurs. Blauw 17410 Steen f 38 61 st. Groningsch 2195 Steen 35 a 46, Holl. geel 950 Steen f56 Wit 3949 Steen, 32 k 38, lijn zaad (voerzaad) f 12,a 13,Zaaizaad f 13, a 14,Koolzaad best kwal. f a Karwijzaad f 14,50 a 14,75. Handel matig. Aan allen, die hebben medege werkt tot mijne verkiezing van Raadslid, mijnen welgemeenden dank. H. GOVAERT—van Leuven. Westdorpe, 27 Maart 1913. Ondergeteekende maakt bekend voortaan ook de markt van AXEL met eerste kwaliteit te vertegenwoordigen. Beleefd Aanbevelend, - De ondergeteekende dokter in GENEES-, HEEL- en VERLOS KUNDE en wonende te STEK.EIÏE heeft de eer de ingezetenen van Koewacht en omstreken bekend te maken, dat hij iederen Zondag, Dinsdag en Donderdag van 10 tot 11 uur des voormiddags te consulteeren is bij

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2