Thans do moest goimxon Courant van Zooiand Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsshe Koerier" te Sas van Bent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Pensioneering gemeente-ambtenaren. Jaarwedden onderofficieren. EEN MARTELAAR. Per Telegraaf. K e r k n u w s. Schoolnieuws. Stadsnieuws. Provincie Mieuws. [aart 1913. 19de Jaargang. DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 8 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. r o o i n c i a a 1 Volksblad, Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent G-roote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: L. K. 29 Maart. N. M. 6 April. ZON Zon op 6 u. 40 m. Zon onder 5 u. 38 m. mSM£fll3*BK>3x KÏCMi Naar de „H. Crt." verneemt is nog in den loop dezer week de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp op de pensionneering van de gemeente-ambtenaren bij de Kamer te verwachten Om gewichtige redenen van administratieven aard moet de Regeering aan behandeling in de eerste dagen van April bijzonder hechten. Ingrijpende wijzigingen zijn, volgens het blad, in het wetsontwerp niet aangebracht. De voor naamste verandering is, dat de termijn der stor ting voor vroegere diensten, aanvankelijk op tien bepaald, thans is uitgebreid tot veertig jaren. De invoering van de wet zal, indien de behan deling nu zoo geschiedt als de minister wenscht, bepaald worden op 1 October 1913. Daarna zuilen de gemeenten, die eigen regeling hebben, deze met de algemeene Rijksregeling in overeen stemming hebben gebracht. Het rijk zou een paar millioen voor de kosten van bijzondere omstandigheden voor zijn rekening nemen. „De Avondpost" deelt mede, dat de jaarwedden van de onderofficieren van alle wapens thans als volgt geregeld zijn Sergeant bij aanstelling f 450 Na 2 jaar dienst als onderofficier 500 Na 6 600 Na 9 650 Na 12 700 Serg.-maj.-instr. bij aanstelling 700 Na 12 jaar dienst als onderofficier 800 Na 15 875 Na 18 950 Serg.-maj.-adm. bij aanstelling 750 Na 12 jaar dienst als onder-offi. 850 Na 15 925 Na 18 1000 Adj.-onderoffi. bij aanstelling 1000 Na 15 jaar dienst als onder-offi. 1075 Na 18 1150 Na 24 1250 Deze jaarwedden zullen voor alle onder officieren, bij het aangaan van een huwelijk, waartoe 6 jaar dienst als onderofficier wordt vereischt, worden verhoogd met f 200. Voor onderofficieren in Rijkswoningen gehuis vest, wordt het salaris verminderd met de huur waarde van de woning. Over de vermoording van Pater Palic te Dja- kova wordt aan de „Germania" het volgende geschreven Tot nu toe was de naam van den eenvoudigen monnik slechts aan weinigen in het wilde Alba- neesche bergland bekend. Nu echter straalt hij, lichtend als een ster aan het firmament over alle landen, als de naam van een held, een martelaar, als de naam van een waren Christen, die met het oog op 's Heeren Kruis gericht, met kalmen moed den dood ondergaat. Zijn laffe lage moor denaars bloeddorstig soldatengespuis, wuren of noemden zich ook Christenen. Schande over hen, dat zij dezen naam zoo be zoedelden en bevlekten, dat zij den vromen priester, die onder Turken heerschappij rustig zijn plicht kon vervullen, neersloegen, omdat hij het Katholieke geloof niet wilde verloochenen. Afschuwelijk werd hij behandeld. De Mohte- negrijnen en Serviërs rukten hem de kleeren van het lichaam, spuwden hem in het aangezicht, •loegen hem met geweerkolven op armen en beenen en toen hij reeds half dood ter aarde lag, trad de bloedhond, die zich de orthodoxe priester noemde, op hem toe en eischte andermaal van hem, dat hij zijn geloof zou verloochenen. Met het aangezicht naar den hemel gericht en reeds omgeven van de stralende glorie der martelaren, riep hij stervende uit: Nooit verloochen ik mijn geloof. Toen stortte de troep zich op hem en met talrijke bajonetsteken doorstoken blies hij den laatsten adem uit. Ontroerd, beschaamd en diep getroffen staan wij bij het bloedige lichaam van dezen eerbied- waardigen, vromen en dapperen man, die aan de wereld zulk een glansrijk voorbeeld gaf en wiens heldenmoed de zwakken in het geloof versterkt. „Mij is de wraak", zegt de Heer. Wij verlangen geen wraak voor de moorde naars wij verlangen echter wel van alle groote mogendheden, dat zij de rechten der Katholieken en de wetten der menschelijkheid zullen bescher men en dat er eindelijk eenige orde en regel in den toestand van deze streken zal komen. Oos tenrijk heeft den eersten stap gedaan; mogen de andere staten zijn voorbeeld volgen, dan zal het bloed van den edelen martelaar niet tevergeefs vergoten zijn. MIDDELBURG, 28 Maart 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken J. S. van N., 40 jaar, hvr. van G. C. en Th. J. W. C., 17 jaar, beiden zonder beroep te Vlissingen, wegens mishandeling, de le tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht, en de 2e tot f 3 boete subs. 1 week tuchtschool, de eisch was voor de le f 14 b. 8. 14 d. h. en voor de 2e f 7 b. s. 14 dagen tuchtschool. A. A. B., 28 jaar, arbeider te St. Jansteen, gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal met braak, tot 2 jaren gev. straf met aftrek van het voor-arrest, de eisch was 5 jaren. A. O., 23 jaar, sjouwerman te Middelburg, wegens poging tot verkrachting, tot 6 maanden gev. straf, de helft meer dan de eisch. P. van T., 20 jaar, werkman te Westdorpe, wegens mishandeling ambtenaar, tot 14 dagen gev. straf, de eisch was 1 maand. J. A., 16 jaar, zonder beroep te Vlissingen, wegens wederspannigheid, tot 14 dagen gev. straf, de eisch was 1 maand tuchtschool. Th. D., 19 jaar, landbouwersknecht te IJzen- dijke, wegens mishandeling, tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h. A. B. B., 86 jaar, landbouwer te Koewacht, wegens mishandeling, tot f 5 boete subs. 5 dagen hecht., de eisch was f 10 b. s. 10 d. h. V. L. G., 19 jaar, en S. V., 20 jaar, arbeiders te Sluis, wegens huisvredebreuk, conform de eisch ieder tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. P. K., 35 jaar, werkman te Domburg, wegens overtreding der jachtwet, conform de eisch, met bevestiging van het kantongerecht te Middelburg d.d. 8 Februari 1.1., tot f 10 boete subs. 4 dagen hecht. Th. P., 15 jaar en M. M., 18 jaar, beiden zonder beroep te Hoek, wegens diefstal, ieder tot f 3,50 boete subs. 1 week tuchtschool, de eisch was voor ieder 1 maand tuchtschool. J. van P., 15 jaar, loopjongen te Kruiningen, wegens het plegen van ontuchtige handelingen, conform de eisch, tot 2 mnd. tuchtschool en D. R., 26 jaar, muzikant te Middelburg, conform de eisch, tot 1 maand gev. straf. V r ij g esproken: Ph. F. P., 50 jaar, wed. van J. B. S., te Hontenisse, beklaagd van mis handeling, waarvoor 4 mnd. gev. straf geëischt was en E. L., 42 jaar, hvr. van L. C. van S., zonder beroep te Vlissingen, gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van overtreding van art. 295 Wetboek van Strafrecht, met last tot invrijheid stelling. De eisch was 9 maanden met aftrek van het voor-arrest. KLOOSTERZANDE. De heer P. F. de Neve, onderwijzer aan de openbare school alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school E te Bergen-op- Zoom. BOSCHKAPELLE. Maandag hield onzeMaria- vereeniging in de kerk eene algemeene vergadering, waaraan ook belangstellenden konden deelnemen de opkomst was zeer groot. De Z Eerw. heer pastoor hield eene treffende toespraak over de macht, die, zoowel ten goede als ten kwade, vau de vrouw kan uitgaan, en welke nuttige roeping eene bloeiende Maria-ver- eeniging in eene parochie vervult. Er werden weer 7 nieuwe leden aangenomen en eene nieuwe begunstigster trad toe. BAS VAN GENT, 28 Maart 1913. De heer Goossens, brigade-commandant der Kon. maréchaussee alhier, is na een verblijf van eenige weken in het militair hospitaal te Bergen- op-Zoom voor den dienst afgekeurd en zal in het genot van pensioen gesteld worden. Op den overweg der spoorweglijn Gent Ter Neuzen ter hoogte van de wijk „De Stuiver" alhier, werd Dinsdagmiddag door een goederen trein aangereden een paard en kar van de land bouwster en winkelierster mej. wed. P. Wauters. Het paard werd een eind medegesleurd en zoo danig gewond, dat het spoedig stierf. Ook de kar werd beschadigd. De bestuurder was van de kar gesprongen doordat het paard vóór de aanrijding schichtig werd. Naar men ons mededeelt, had de daarvoor aangestelde persoon verzuimd den over weg af te sluiten. In de gisteravond gehouden leden-vergadering der afdeeling van het Kruisverbond werden de leden opgewekt a.s Zondag den propagandadag te Westdorpe bij te wonen. Zooals men weet, treedt aldaar des nam. ten 4 uur in het lokaal de Mariavereeniging de ZeerEerw. Pater Ermann S. J. als spreker op. De heeren J. Goossens en M. Verhaak werden benoemd tot afgevaardigden op de algemeene vergadering te Hulst. De heer van de Reit te Ter Neuzen, aftredend lid der Commissie voor Z.-Vl. O. D. werd op nieuw candidaat gesteld. Het aakschip „Excelsior", schipper van Baaien, gedomicilieerd te Sas van GeDt en ge laden met steen en rivierzand voor deze gemeente, is Maandagavond bij hoogwater aan den grond gevaren bij Bruinisse. Een 20-tal menschen voeren op het noodsein per hoogaarts van Bruinisse naar het schip. Het zand werd overboord geworpen en Dinsdagmiddag werd het schip te Bruinisse aan den wal ge bracht. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ontvangt de eerstvolgende dagen bezoek van een tweetal ge vierde katholieke sprekers. Zondag en Maandag treedt op initiatief van de centrale R.-K. kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Hontenisse resp. te Kloosterzande en Hulst op de heer mr. dr. van Beet, terwijl te Westdorpe dezelfde dagen voor de R.-K Drankbestrijdings- vereenigingen aldaar de ZeerEerw. Pater Ermann S. J. zich zal doen hooren. Laatstgenoemde spreker is ook aangezocht door de afdeeling Ter Neuzen der R.-K. Kiesvereeniging om daar in den loop der volgende week het woord te voeren. Het zal wel onnoodig zijn eene opwekking neer te schrijven om deze vergaderingen bij te wonen. Wij, Zeeuwsch-Vlamingen, die zoo zelden in de gelegenheid zijn het bezielend woord onzer Roomsche voormannen te hooren, maken van deze gelegenheid natuurlijk in grooten getale gebruik. Benoemd tot schoolopziener in het district Middelburg de heer F. Eringa te Amsterdam. (Door een misverstand bleef dit bericht in ons vorig nummer ongeplaatst. Red.) Tijdens het onweder vau Zaterdagavond is de bliksem ingeslagen bij Joh. Maljaars te Aagtekerke. Uit een kozijn werd een stuk geslagen, een paar pannen werden vernield, maar er ontstond geen brand. De kippen lagen ver suft in het kippenhok maar zijn al weer goed terecht gekomen. Maandag is door de gemeentepolitie te Ter Neuzen gearresteerd de 32-jarige koopman H. V. M., geboren te Lokeren (België), tegen wien door een inwoner dier gemeente voor ongeveer een maand een klacht was ingediend wegens schaking van zijn minderjarige dochter. Bedoelde dochter is inmiddels in de ouderlijke woning teruggekeerd en M. (die gehuwd is) was derwaarts gekomen om de kennismaking voort te zetten. Hij is over de grens geleid op grond van de vreemdelingenwet. Hij wordt door de Belgische juBtitie vervolgd wegens de schakingskwestie. (M. C.) Op 23 dezer is aan den maréchaussee te voet, den heer L. Rottier te Aardenburg, de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt. (T. C.) Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van St. Jansteen, de heer C. IJsebaerttot burgemeester van Ooetburg, de heer H. S. Gratama tot arrondissements-schoolopziener in het arron dissement Ter Neuzen, de heer H. S. Gratama te Oostburg, en in het arrondissement Hulst, de heer K. J". A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Een Geitenvriend zendt ons uit STOPPELDIJK de volgende dichtregelen: Woensdag gaf menige huisvrouw 'n blij geluid En rt mooiste was, het kostte haar geen kluit Want het Hoofdbestuur der geit Zorgde voor deze mooie aardigheid. Dadelijk aan buurvrouw het verteld, Deze kijkt jaloersch naar het present Ia dat nu voor hetgeen ge mij hebt verteld, Het is immers omdat ge altijd melk opzendt. Ja, dat is nu omdat we om de veertien dagen Een monster morgen-, middag- en avondmelk namen Op vetgehalte onderzocht, en d' uitslagons weêrom Bekend gemaakt van uit het Laboratoriom. Wel, wel, ziet U, wij hadden niet verwacht Dat een geit veel melk en zoo rijk aan gehalte [opbracht. Ja, ja, buurvrouw, ge hebt U ijvrig getoond En uwe moeite wordt nu goed beloond. Van avond zeg ik nog aan mijn man Dat hij aan het geitenhok wel wat verand'ren kan. Licht en lucht, zoo zegt 't Bestuur Ja dan overwinnen wij op den duur. Stoppeldijk. S. WESTDORPE, 26 Maart. Bij de heden ge houden stemming voor één lid van den gemeen teraad (vacature-Steyaert) hadden van de 290 kiezers er 194 gestemd4 biljetten waren ongel dig. Verkregen de heeren Henri Govaert 101 en Gustaaf Kamoen 89 stemmen, zoodat gekozen is de heer Henri Govaert. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst 191314 bevat 316 kiezers voor de Tweede Ka mer, 316 voor de Provinciale Staten en 296 voor den gemeenteraad. WESTDORPE. Alhier is Dinsdagnamiddag in het Canisvliet het lijk van een manspersoon ge vonden. Het was blootvoets. Men veronderstelt dat de drenkeling een Belg is. TER NEUZEN. Begunstigd door gunstig weer had Maandag in de buurt Baan dijk het traditioneele wielrijdersfeest plaats. Er was meer animo om te rijden dan vorige jaren. Ongeveer 250 deelnemingskaarten waren uitgegeven. De premie's uitgeloofd voor de clubs, vielen ten deel aan „De Zwaluw" van Boschkapelle en „Nooit Gedacht" van Zuiddorpe. Het verlote rijwiel werd gewonnen door Joh. Kindt te Boschkapelle met no. 225 en de regulateur door L. BosGijsel te Ter Neuzen op no. 135. (M. C.) HULST. Als vervolg op het beknopte verslag der hier Maandag gehouden algemeene vergadering van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. in ons vorig nummer, ontleenen we aan het jaarverslag van den bond over 1912 Het aantal afdeelingen van den bond bleef hetzelfde, namelijk 15, het aantal leden klom van 1051 tot 1117. Op enkele afdeelingen na is aan het voorschrift om een jaarverslagje in te zenden door alle voldaan, de meeste spreken van den gewonen gang van zaken en hebben niets bijzonders te melden, een paar sommen met genoegen op de nuttige instellingen hunner afdeelingen maar ééne schrijftde leden dezer afdeeling zijn te laksch om naar hunne afdeel ings-vergaderingen te komen, zoodat ik geen stof heb voor een verslag. In den loop des jaars werd de adviseur van den bond, W.Eerw. heer Ongenae, benoemd tot pastoor te Wouw. Z.Eerw. behartigde de bondsbelangen, waar hij kon, en is hem dan ook namens den bond daar voor schriftelijk dank gebracht. Het behaagde aan Monseigneur tot adviseur te benoemen den W.Eerw. heer C. VosZ.Eerw. de belangen van den Bond aanbevelen is niet noodig, want hij heeft reeds getoond, dat die hem zeer ter harte gaanmoge dat vele jaren zoo blijven. Door Dagelijksch Bestuur en door Hoofdbestuur werden een tweetal vergaderingen gehouden. Op een dezer werd behandeld een gevraagd advies omtrent „instelpremie en gelag" bij ver- koopingen. Het advies strekte tot geheele af schaffing dezer zakenmaar tevens is bij het verstrekken van het advies naar de mogelijkheid gevraagd van eene wettelijke regeling der op centen men vond het toch wat erg, dat voor een paard van bijv. f800, f900 moet worden betaald. De instellingen van den BondOngevallen verzekering, Dienstboden-verzekering en Ge- zamenlijken aankoop verkeeren in zeer be vredigenden toestand. Uit het verslag der aankoopcommissie blijkt hoe reusachtige sommen door den bond aan ge- zamenlijken aankoop van mest-, voederstoffen en plant- en zaaigoed worden besteed. In het verloopen boekjaar is aangekocht Meststoffen. Kaïniet 45100 K.G. voor f 974,57 Peru-guano 6400 557,42 Superphosphaat 826700 19686,02 Amm. superph. 108230 39301,69 Chili-salpeter 587677 71332,44 Voederstoffen. Lijnmeel 59200 7154,33s Katoenmeel 55500 5700,37s Sesammeel 12100 1300,466 Zaai- en plantgoed. Lijnzaad 41 ton 7510 2931,90 Haver 13650 1511,51s Aardappelen 47100 1717,76 Erwten 300 71,19 Verder nog: Turfstrooisel 33318 K.G. voor 634,65s Samen f 152604,14s tegen f 114815,10s in het vorig jaar. Onder deze sommen zijn verzendingskosten van tram en trein begrepen. Het verslag der aankoopcommissie wordt ge sloten met de woorden door een lid van het Hoofd bestuur in eene bijeenkomst onder algemeen bijval gesproken hij zeide ongeveer het volgende „Onze Aankoopcommissie verdient een woord van grooten lof voor de wijze, waarop zij hare vaak ondankbare taak behartigt, en het heeft steeds mijne bewondering gewekt, dat in haar samengesteld, veelsoortig werk, alles zoo geregeld en als gesmeerd loopt. En als ik daarbij denk aan de moeiten en zorgen, die zij zich zonder vergoeding getroost, als ik er op let, hoe deze commissie voor de belangen der leden optreedt door niets te ontzien als die belangen in het gedrang komen, dan acht ik het niet alleen noodig maar ook billijk, dit woord van lof met nadruk uit te spreken, en zulks te meer, omdat meermalen slechts onge gronde critiek haar loon is." Op de uitgebrachte verslagen werden ter ver gadering geen op- of aanmerkingen gemaakt. De voorzitter vraagt, of er iemand nog iets omtrent den gezamenlijken aankoop in 't midden wenscht te brengen, waarop de Heer G. van Campen uiteenzet, namens de Commissie, welke moeilijkheden men zooal te overwinnen heeft, wil men de belangen der leden naar behooren behartigen, en welke weinige medewerking men dikwijls ondervindt, terwijl men daarbij dikwijls dan nog gansch verkeerde gevolgtrekkingen maaktzoo is bijv. gevraagd, waarom het lijn zaad pas dezer dagen door de leden is ontvangen, en toch reeds zoo lang is betaald het eenvoudige antwoord is Wanneer het lijnzaad te Rotterdam per zeeboot arriveert, dan moet door de aldaar ontvangende Commissieleden terstond betaald worden en verloopt dan natuurlijk nog een ge- ruimen tijd, alvorens de leden het gezuiverde zaad terug ontvangen. i De voorzitter dankt den Heer v. Campen voor

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1