1729. Woensdag 26 Maart 1913. 19de Jaargang. Van houten's Thans tie meest gelezen Courant van Zeeland. DE TWEEDE KAMER. De brandkast van den socialist. Nieuwst ij dingen. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, licht verteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. r o o i n c i o o i 1) o 1 k s b I Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. In parlementaire kringen bestaat de verwachting dat de Tweede Kamer, die 1 April bijeenkomt, om den 2en d a.v., zooals besloten is, met de behandeling der Ziektewet aan te vangen, reeds den lsten Mei e k. of hoogstens eenige dagen in Mei, hare werkzaamheden zal eindigen. Men verwacht toch, dat de debatten over het Ziekteverzekeringsontwerp niet een zoodanigen omvang zullen nemen, dat een uiteengaan omstreeks het bovengenoemde tijdstip onmogelijk zou blijken. Het moet zelfs in de bedoeling liggen om vóór bedoelde reces ook nog af te doen het ontwerp nopens de pensioneering van gemeente-ambtenaien. (Msbd.) De „Maasb." maakt melding van het volgende incident in de jongste zitting van den Rotter- damschen raad De hoofdbode ging rond met de vraag, terwijl hij een brandkastsleutel omhoog hield, wie zijn sleutelbos verloren had. Een brandkastsleutel Spiekman (soc.-dem.) keek er met verachting naar, totdat hij plotseling naar zijn broekzak greep en merkte, dat de verloren sleutelbosde zijne was. NEDERLAND. De zedelijkheidswetten. Naar aanlei ding van een gepleegden abortus vonden de justitie en de politie termen aanwezig om een inval te doen ten huize van mej. N. W. A.H., deskundige van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond te Groningen. De rechter-commissaris Mr. L. B. Lohman, de substituut-officier van justitie Mr. Steenlack, de substituut-griffier, de commis saris van politie en eenige rechercheurs stelden van vier tot zevenen in het perceel no. 46 een onderzoek in. In beslag genomen werd een mand vol abortieve middelen. De justitie had voorts de aanhouding van mej. A. gelast, die met het oog op het publiek per rijtuig onder politiegeleide naar het hoofdbureau van politie werd gebracht, waar zij in bewaring werd gesteld. (Gron. Dgbl.) Niet te vlug. H. M. de Koningin zond den 26en December 1912 aan de Nederlandsche ambulance te Tchorloe een telegrafischen Nieuw jaars wensch. Deze kwam aldaar aan op 6 Maart 1.1. (Ned.) Postdiefstal. Men meldt uit Bergen- op-Zoom d.d. 21 Maart Gisteravond is uit de postkar van hier naar Stavenisse'een postzak vermist, die of wel uit de kar gevallen was dan wel er uit gestolen. Het was een verzegelde geldzak, inhoudende f 138. De politie stelde heden een onderzoek in en arresteerde zekeren L., verdacht dezen diefstal te hebben bedreven, daar hij omstreeks dien tijd op de plaats was gezien, waar de zak later is teruggevonden en een aanzienlijk bedrag aan geld op hem werd bevonden. Dat dergelijke diefstallen niet vaker plaats vinden, is te verwonderen, daar de inrichting van deze postkar ondoelmatig is, terwijl de sluiting zeer primitief mag genoemd worden. Wellicht, dat thans hierin verbetering wordt gebracht. (Tel.) Kerkdief. Vrijdag werd gevankelijk naar Roermond overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld zekere J. K., 43 jaar oud, wonende te Nijmegen, wegens het plegen van kerkdiefstallen. Onder bijzondere eigenaardige omstandigheden werd hij gevangen genomen. Dat gebeurde aldus Woensdag trachtte hij in de R.-K. kerk te Swolgen-Meerlo offerblokken te ledigen met behulp van lijmstokjes. Toevallig kwam de eerw. heer kapelaan in de kerk, en toen zette het de dief op een loopen, vluchtte, sprong op de fiets, en verwijderde zich in de richting Broek- huizenvorst. Ook de eerw. heer kapelaan sprong op het rijwiel en rende den dief, die een heelen voorsprong had, na. De kapelaan kwam nog tijdig genoeg in Broekhuizen vorst om te zien, dat de kerkdief zich begaf in de R.-K. kerk aldaar. Toen waarschuwde de kapelaan van Swolgen den kapelaan van Broekhuizenvorst en beiden begaven zich in de kerk. De dief had zich nog niet voldoende kunnen oriënteeren hij werd aanstonds door beide kapelaans gegrepen, die probeerden hun arrestant voor den burgemeester te geleiden. De dief verzette zich hevigeenige personen schoten te hulp, en zoo werd de dief op transport gesteld. Plots rukte de dief zich los, doch hij werd weer achtervolgd, andermaal gegrepen en verder voor den hulpofficier van justitie geleid. Later werd hij door de maréchaussee overgenomen. De gearresteerde, een Duitscher, was er op inge richt niet alleen om offerblokken te ledigen, doch ook om kasten, enz. te forceeren. Hij was n.l. in het bezit van lijm en tal van inbrekerswerk tuigen. (Tijd.) Verijdelde diefstal. Schipper P. M. A. A. van der S. van het klipperschip „Anna", liggende in de Maashaven te Rotterdam, hield in den nacht van Donderdag op Vrijdag de wacht aan boord van zijn schip, omdat hij een deklading graan heeft en bevreesd was, dat men bij hem aan boord zou komen stelen. Omstreeks halfeen in den nacht, toen hij met hagel geladen geweer in de roef van zijn schip op post zat, hoorde hij vreemd volk met een roeiboot langs zijde komen en aan boord gaan. Aan dek zag hij daarop twee mannen, die bezig waren het dek kleed los te maken. Om hen vrees aan te jagen, loste hij een schot in de lucht, waarop een van de dieven met een revolver terugschoot. De schipper heeft de dieven, die in hun roeiboot gesprongen waren en wegroeiden, nog twee schoten nagezonden. Er werd niemand gedeerd ■UaSHUBI De dieven roeiden naar den wal en ontkwamen. Zij lieten hun roeiboot drijven, die later door de rivierpolitie in beslag genomen is (N. R. C.) V e c h t p a r t ij. Volgens de „Utr. Crt." heeft er Dinsdagavond te Jutphaas een hevige kloppartij plaats gehad tusschen de bewoners van een 17-tal aldaar gestationneerde woonwagens en de politie, zoo zelfs, dat men zich genoodzaakt zag de hulp der Utrechtsche politie in te roepen, die spoedig ter plaatse verscheen, onder leiding van een inspecteur. Woensdagochtend had er wederom een vechtpartij plaats, daar eenige wagenbewoners weigerden tol te betalen. Met moeite gelukte het aan de politie de lastige gasten terug te krijgen. - Op ensnijden van 1 ij ken. Naar wij vernemen, heeft het geval, waarover de heer A. Ravelli zich in ons blad van 15 Maart 1.1. beklaagt, aldus lezen we in „De Tijd" bij zeer velen ontstemming gewekt. Zooals men zich zal her inneren, is hij tot de ontdekking gekomen, dat het lijk van zijn dochtertje in het Binnengasthuis geheel was opengesneden en een zoodanige be handeling had ondergaan, dat alleen de buiten wand was overgebleven de verdere inhoud was verdwenen. Nu rijst de niet-onbelangrijke vraag is een dergelijke behandelingzonder de toestemming van den vader geoorloofd Zoo gesteld moet deze vraag zonder twijfel ontkennend worden beantwoord. Art. 1 van de begrafeniswet immers zegt uitdrukkelijk, dat, alleen indien de nagelaten betrekkingen zulks verlangen of ver gunnen, lijkopening of ontleding kan plaats hebben. Slechts één uitzondering kent onze wet op dit verbod n.l. indien in 't belang der justitie een onderzoek van lijken bevolen is. In het hier besproken geval was deze uitzondering niet aan wezig en daar de vereischte toestemming van den vader ontbrak, had dus de lijkopening niet mogen geschieden. Een andere vraag is echter, welke middelen aan een belanghebbende ten dienste staan, indien zonder zijn toestemming toch de verboden lijk opening gedaan is. Ons is geen strafbepaling bekend, welke aan het genoemde verbod sanctie verleent. Wel wordt het verrichten van lijk opening en ontleding strafbaar gesteld, indien het geschiedt door iemand, die geen geneeskundige is voor den geneeskundige echter, die zonder de vereischte vergunning deze handeling verlicht, wordt geen straf bedreigd. De wetgever is blijk baar van de veronderstelling uitgegaan, dat de geneeskundige de kieschheid zou bezitten, alleen na verkregen toestemming, tot de opening van een lijk over te gaan. De practijk schijnt ons echter anders te leeren. Waar de strafrechter geen hulp kan bieden tot verzekering ven de rechten, welke de wet aan de familieleden toekent, daar blijft ons weinig anders over, als belang hebbenden te waarschuwen, door publiciteit te geven aan dit geval. Wij vernemen nog nader, dat in verschillende gasthuizen de gewoonte heerscht om alle lijken open te snijden, tenzij de nabestaanden uitdrukke lijk verklaren, hiertegen bezwaar te hebben. Men huldigt dan blijkbaar den stelregelWie zwijgt, stemt toe. Ons lijkt, deze opvatting in elk opzicht voor betwisting vatbaar. Déze regel zou alleen kunnen toegepast worden tegenover diegenen, die

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1