No. 1728. DERDE BLAD wan v a Zaterdag 22 Maart 1913» ii ersie i^oomsch |%atholieke m Geitenfskkerij in Noord-Brabant. Haarlem Klovorpark 67. Telefoon Interc. 1784. Telegram-adres ERE. Nieuwst ij dingen. De Zeeuwsche Koerier NESTOR WILMART. De bladen schrijven, de menschen spreken weer over „hem", den grooten oplichter, die thans door de justitie, na maanden vergeefs te zijn gezocht, in verzekerde bewaring is gesteld. Ieder heeft een gevoel van bevrediging onder vonden, toen zijn arrestatie bekend werd. Hem, den grooten sinjeur, den siermaker met renpaarden, champagne en wat al fraais meer, die honderden benadeelde om zelf te profiteeren, zal nu de volle laag worden toebedeeld. De publieke opinie verlangt niets meer en heeft recht zulks te verlangen dan dat Nestor zijne streken eens flink thuis krijgt. EilieveDaar meldden de berichten al dat Wilmart verzocht en verkregen had om in een speciale kamer te mogen verblijven en zelf zijn potje te mogen koken. Wat nu Is de cel te min voor dit heerschap Of is het heerschap te goed voor de cel Het feit dat deze meneer er een was, die vroeger in de hoogste kringen verkeerde, overal „gezien" werd, die in de Vrijmetselaarsloge vooraan stond, is, hopen we, toch geen reden hem dergelijke privileges toe te staan Het rechtsgevoel vraagt ten opzichte van Wilmart andere, geheel andere maatregelen, en verwacht allerminst consideraties tegenover dezen, die stal met gehandschoende en geringde vingeren. Moeder Justitia is de geblinddoekte Vrouwe, die in hare weegschaal slechts voelt het gewicht der misdaad. Personen ziet ze niet, slechts feiten. Flink! In het vorig nummer van „De Koerier" werd bericht dat de afdeeling Stoppeldijk van het Kruisverbond heeft besloten bij gemeenteraads verkiezingen niet te stemmen op candidaten, die hunne verkiezing trachten te bevorderen door tracteeren. Een flink, cordaat en navolgenswaardig besluit. Het tracteeren vóór en na verkiezingen is een misbruik, dat hoe eer hoe liever finaal dient te worden uitgeroeid. Niet alleen dat het de vrije keuze belemmert en de waardigheid der verkiezing geheel omlaag haalt, het zet ons inziens ook de deuren wagenwijd open voor allerlei geknoei en is, op de keper beschouwd, niets minder dan een bedekte vorm van omkooperij. Het blameert zoowel den candi- daat, die het doet, als den kiezer, die het zich laat welgevallen. Geen onbevooroordeelde zal betwisten dat te Stoppeldijk een flinke stap is gezet. Laat van daar de victorie beginnen Men schrijft het volgende aan „De Maasbode" Noord-Brabant is de bakermat voor Nederland van de beweging tot de bevordering van de geitenfokkerij, welke in de laatste jaren in de meeste landen van Europa wordt waargenomen. Ongeveer een tiental jaren geleden werd op particulier initiatief te Teteringen de „Eerste Nederlandsche Geitenfokvereeniging" opgericht. Dit voorbeeld werd weldra gevolgd door in woners van Heusdenhout, Terheijden en tal van andere plaatsen, alwaar met belangstelling kennis werd genomen van de goede resultaten die de fokvereeniging Teteringen al spoedig kon aan- toonen. Het duurde niet lang of het werd den besturen der verschillende vereenigingen duidelijk, dat om het gemeenschappelijk doel krachtig te kunnen bevorderen, aaneensluiting noodig is en dienten gevolge werd op 4 Januari 1909 de „Eerste Nederlandsche Bond van Geitenfokvereenigingen in de Baronie van Breda" in het leven geroepen. Steeds meer fokvereenigingen werden opgericht welke zich groepsgewijze vereenigden, zoodat thans in Noord-Brabant worden aangetroffen 4 geitenfokvereenigingen, te weten de R.-K. Bond van Geitenfokvereenigingen in West-Noord- Brabant, gevestigt te Halsteren, waarbij zich hebben aangesloten 8 vereenigingen, gezamenlijk met 423 leden, in het bezit van 695 geiten de „Eerste Nederl. Bond van Geitenfokvereenigingen in de Baronie van Breda", waarbij zijn aange sloten 15 vereenigingen, gezamenlijk met 983 leden in het bezit van 1664 geitende Chr. Bond van Geitenfokvereenigingen te Sambeek", met een gezamenlijk getal leden groot 633, in het bezit van 1054 geiten, verdeeld over acht aangesloten vereenigingen en de onlangs opge richte „Federatie van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Oost-Noord-Brabant", gevestigd te Heeze, waarbij zijn aangesloten twee vereenigingen met 202 leden, bezittende 298 geiten, terwijl nog een viertal vereenigingen geheel op zichzelf staan. In totaal zijn er thans 36 vereenigingen, tel lende 2586 leden in het bezit van 4221 geiten. Al deze fokvereenigingen staan geheel op zich zelf en regelen en besturen haar eigen huis houding. De Bondsbesturen kunnen hier niet ingrijpen, echter wel eischen dat de statuten en huis houdelijke reglementen der aangesloten vereeni gingen geene bepalingen bevatten, welke in strijd zijn met de bondsreglementen. Naast genoemde organisaties werd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant d.d. 17 October 1912 eene Provinciale Commissie ter 0 1 Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninkl. goedkeuring der Statuten. Het feit, dat de grootste R.-K. Arbeiders-Organisaties uit het buitenland zich met deze instelling in verbinding stellen, bewijst wel, dat haar doel be grepen en geapprecieerd wordt ook over de grenzen. Zij is toch de cenige bestaande R.-K. Maatschappij, die omdat zij nimmer andersdenkenden kan verzekeren, de Katholieke zaak moreel en financieel kan steunen en blijven steunen. Wanneer toch eene andere Maatschappij, welke ook, de zaak van verzekerden van eene bepaalde kleur financieel steunt, dan zal een protest van de andersdenkende verzekerden ZEER TERECHT hiervan het logisch gevolg zijn. bevordering van de geitenfokkerij in Noord- Brabant in het leven geroepen. Deze commissie stelt zich ten doelle. om met inachtneming van de eigenaardige richting die de beweging tot verbetering van de geit in Noord- Brabant genomen heeft, voorlichting bij de teelt van dit huisdier te verstrekken 2e. zooveel in haar vermogen is te trachten de fokkerij in goede banen te leiden 3e. naar vaste en juiste gegevens de geldelijke bijdragen door het Rijk en de Pro vincie, voor de geitenfokkerij in Noord-Brabant verleend, onder de organisaties te verdoelen. Waar aan het particulier initiatief ruim baan wordt gelaten om de geitenfokkerij ter hand te nemen, de beweging niet belemmerd wordt door knellende voorschriften, ieder geheel vrij blijft de wegen te bewandelen welke hem ter bereiking van zijn doel de beste toeschijnen, waar bovendien door woord en daad van overheidswege steun verleend wordt, daar gaat zonder twijfel, de geiten fokkerij in Noord-Brabant een schoonen bloeitijd tegemoet. NEDERLAND. Wat geeft het? Herhaaldelijk ontvangen de dagbladen vanwege de politie waarschuwingen tegen personen, die voor winkeliers gevaarlijke klanten zijn. Zij nemen ze dan op. Maar wat geeft het Onlangs is, zooals men zich wellicht herinneren zal, door den commissaris van politie te Velzen gewaarschuwd tegen het aangaan van handels relaties met personen, zich noemende K. Zoontjes, Verduin, G. F. de Bakker en C. Galesloot, allen woonachtig te Veiseroord, gemeente Velsen, die allerlei artikelen bestellen, terwijl betaling achter wege blijft. Verschillende Haagsche winkeliers ontvingen dezer dagen van een der genoemde personen een gelijkluidende briefkaart, houdende bestelling van corsetten. Een der afzenders gaf, blijkbaar om vertrouwen op te wekken op, dat de notaris Donker te Beverwijk, bereid is om, des verlangd, referentie te geven. Enkele winkeliers hadden de voorzichtigheid, alvorens de order uit te voeren, inlichtingen in te winnen bij de politie. Andere, die dit niet deden, werden de dupe van de handelingen dezer personen. De commissaris van politie in de 2e afdeeling te 's-Gravenhage vestigt daarom nogmaals de aandacht van winkeliers en handelaren op boven bedoelde waarschuwing. Wij voldoen nu weer aan dat verzoek, maar herhalen de vraag Wat geeft het Tjalk vergaan. Men meldt uit Har- lingen d.d. 18 Maart aan „De Tel." Heden is het tjalkschip „De vrouw Sietske" gezonken. De opvarenden, schipper Bakker en zijn knecht zijn vermoedelijk verdronken. Nog meer reddingen. De schelpen zuigers werkten Maandag bij Terschelling met een aantal tjalken om de opgevischte schelpen naar de kalkovens te vervoeren, toen er een harde storm losbarstte, die in den namiddag tot orkaan vlagen aangroeide. Het duurde dan ook niet lang of men kreeg bericht van Midsland, een dorpje op het midden van het eiland, dat er een tjalk tegen den dijk was gedreven. Gelukkig luimde de wind een weinig, zoodat dit vaartuig daar opperwal kreeg en dus buiten gevaar verkeerde. Verder op de Wadden zag men nog een tjalk, die noodsein toonde. De motor-reddingsboot ging er heen. Het bleek te zijn „De Dankbaarheid", schipper Molenaar. De bemanning wilde echter het vaartuig niet verlaten, maar verzocht de reddingsboot te doen blijven. Deze kon aan dit verzoek niet voldoen, daar zij bij dit weer kans had elk oogenblik elders noodig te zijn. Niet lang nadat de reddingsboot het vaartuig had verlaten, merkte de bemanning een ander noodsein op. Naderbij gekomen zag men dat de tjalk „Vriendschap", schipper Heesing, gezonken was. De drie opvarenden klemden zich vast aan de roef, die nog even boven water stak. Men smaakte de voldoening deze menschen nog juist bijtijds uit hun netelige positie te redden. Vannacht te 2 uur keerde de motorreddingboot met de schipbreukelingen in de haven terug. (Hand.) Lijk aangespoeld. Te Echtveld bij Tiel is aan den oever der rivier de Waal aan gespoeld het lijk van een manspersoon, naar schatting 18 jaar oud, vermoedelijk van den schip persknecht, die voor enkele weken onder Druten over boord is gevallen. Ongelukken. Toen Maandagmorgen bij het aanbreken van den dag de visschersvloot van Vollenhove zee koos, werd, naar de „Zw. Crt." meldt, door een visscher bij de haven brug het lijk ontdekt van een vrouwspersoon. Nader bleek, dat daar de 26-jarige Trijntje B., die bij haar vader, Jochem B., inwoonde, was te water geraakt en verdronken. Zondagavond 10 uur heeft men het meisje nog aan de haven zien wandelen. Dinsdagmorgen waren in de ijzergieterij op het terrein der Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij te Rotterdam werklieden bezig met het verplaatsen van gietvormen, door middel van een loopkraan, waaraan zij met twee haken werden opgeheschen. Om kwart over achten brak een dier haken, terwijl een zijstuk van 2 duizend kilogram zwaarte er aan hing. Dienten gevolge trok de haak recht en het zware voor werp gleed op het lichaam van den 49-jarigen C. Molenaar die zwaar inwendig letsel bekwam. Naar het ziekenhuis vervoerd, bleek hij bij aan komst daar reeds overleden. Hij laat een weduwe en 4 kinderen na. Te Zoeterwoude is het

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9