TWEEDE BLAD Zaterdag 22 Maart 1913. Uit de hand te koop LU Firma Wed. E. J.lËi( No. 1728 Het Thüringer Weerbuisje. Twee Landauers, FR. «Al WATTERHEM, VAN DALEN, Doktoor C. DE DECKER, O e n t. Chemische Wasscherij van Koninklijke Sloomververij Speelbar tweewielig Riituig, iwea Coupés, tw99 Coupés Caoutchoutés, twoe Victoria's, twoo Victoria's Caoutchoutés. Tandarts, G OOR. Specialist Tandmeester, Aug. Bierens. Dordrecht II Aan da Helden van IJmuiden. Rechtszaken. Is een slagerswinkel een werkplaats? Bestellingen te zenden aan GERARD TELE AMP, Hillegom. Uit de Oost. Sabotage in het leger in Indië. &liipstp$ga$ 5© 5Ba Sa E T. Nieuwst ij dingen. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren] Mulst enCer Neuzen. Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) SpeciaBiteit in Tric.ot- SpoptkSeeding» Tricot-Turnbroeken en Turntricots. Cricot-V oetbalbroeken Gricot-Voetbaltricots Monsters op aanvraag franco. Raadplegingen: - TAPIJTRE INI GING. - De Zeeuwsche Koerier Zij, die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 April kosteloos. De buldrende orkaan met huizenhooge zee, Rukte er op uit, om op Noord-Hollands kust, Het trotsche zeekasteel, vol hoop op korte rust In spaanderen te slaan, voor d' ingang van de reê. Wat heldenmoed vermag, bleek als de zon zoo klaar Het snood verbond ten spijt, ving: 't reddings- [werk aan Met onversaagden durf werd naar het wrak gegaan De manschap afgebracht en buiten lijfsgevaar. O, Nederland, groot was en blijft het aantal uwer [helden, Die in 'd uur van hoogsten nood geen eigen [leven telden, Maar vol verheven moed dit op het spel doen staan. U, Mannen van de Zee, U onzen groet en hulde Dat deze nooble daad Uw eêl beroep verguld Luid galm' Uw heldenfaam wijd over d' Oceaan. Hilversum, 17 Maart 1913. Th. W. Lammers Frans Zn. (De Tijd). OORLOGSMISERE. Aan een schrijven van dr. Sikemeier van 25 Februari uit Tsjorloe, de standplaats van de Nederlandsche ambulance bij het Bulgaarsche leger ontleenen wij het volgende Onbeschrijfelijk is de indruk, die het binnen trekken van een transport gewonden maakt. Eenigen tijd geleden een weg opwandelende, waarlangs zij verwacht werden, zag ik den stoet van uit da verte aankomen. Het was een lange, treurige stoet. Langzaam bewogen de wagens zich over de oneindige vlakte, als altijd behoed zaam voortgetrokken door de ossen en buffels. Iedere wagen, geheel open, is volgepakt met ge wonden sommigen, liggend op brancards, anderen gesteund tegen takkebossen of op stroo, weer anderen uitgestrekt op het harde hout. Daar zijn een aantal lichtgewonden onder, maar we weten ook dat de zwaarst-gewonden in dit land niet anders vervoerd kunnen worden dat daaronder zijn mannen met doorschoten schedel, mannen, wier ledematen verbrijzeld zijn door de alles vernielende werking der granaten, patiënten die verkleumd zijn van koude, die dorst en honger hebben. Maar geen zucht wordt gehoord, geen klacht wordt vernomen, geen woord ook wordt gesproken. In tragische stilte trekt de treurige stoet door de vlakte. In het algemeen kan men niet genoeg bewon dering hebben voor de heldhaftige wijze, waarop Bulgaarsche soldaat zijn leed draagt. Ik herinner mij nog mijn bezoeken aan de hospitalen te Tsjorloe, kort na onze aankomst hier. Het eerste hospitaal, dat ik zag, was een onoogelijk, geheel vernield huis. In een der benedenzalen lag een doodzieke man op den grond, met een stukge schoten been, welk een ondragelijke stank ver spreidde. Hij had hooge koorts, tong en lippen waren met een dik zwart beslag bedekt en zóó droog dat het spreken en slikken bijna niet mogelijk waren. Maar niemand dacht er aan hem iets te drinken te geven. Ook de andere kamers bleken onbe schrijfelijk vervuild, de vloeren bedekt met doode en half doode vliegen, ergens in een hoek een uitgehold stuk brood met een kaars erin. Nergens eenig verplegingsartikel, maar overal verspreid liggen laarzeD, stukken brood, geweren, oude kleedingsstukken, leege flesschen, eierschillen, kroezen. Op den grond, op eenige afschuwelijk vervuilde matrassen, liggen, onbeweeglijk, de paardendeken geheel over het hoofd getrokken, de meest zeer zieke mannen, allen nog in de uniformen. Zij hebben geen vuur, geen licht, geen verpleging, zij lijden honger en dorst, maar allen zwijgen, niemand klaagt. Nog veel erger was het gesteld in de Turksche kazerne. 2500 patiënten lagen daar opeengehoopt, behandeld door 2 geneesheeren ik behoef u wel niet te zeggen dat wij ook daarom een afdeeling van onze ambulance daar wenschten en gekregen hebben. Het was kort nadat ik deze ziekenhuizen be zocht, en nog geheel onder den indruk daarvan dat een Bulgaarsch collega mij vertelde van de naamlooze ellende, die geleden was in de linie van Tsjataldzje, toen de cholera daar uitbrak. Hoe de tenten waren volgepakt met de patiënten, die, naast elkaar op den grond gelegen, kreunend en handenwringend van pijn, zich wentelden in eikaars braaksel en ontlasting. De tenten, waar reeds na enkele dagen geen enkel medicament, niets meer aanwezig was om het lijden te ver zachten, waar het vergeefsche geroep om hulp de geneesheeren tot vertwijfeling bracht, waar in één enkele week tienduizend jonge mannen zijn gestorven. Toen begreep ik de woorden, waar mede mijn Bulgaarsche collega zijn verhaal eindigde, zóó als niemand die begrijpen kan, die niet met eigen oogen aanschouwd heeft, wat hier geleden wordt„war is the heil". (De oorlog is de hel.) Een voor den winkelstand niet onbelangrijke kwestie is Woensdag voor de rechtbank te Zutphen behandeld in hooger beroep. Op 28 Januari had voor het kantongerecht aldaar terecht gestaan D. A. van B., 24 jaar, slager te Zutphen. In den avond van 4 Januari om half tieta, was namelijk zijn echtgenoote behulpzaam geweest bij de werkzaamheden in den winkel, als het snijden en afwegen van vleesch. De dagvaarding legde bekl. vier zaken ten laste1. Hij had er niet voor gezorgd dat er een arbeidslijst hing2. dat op die lijst (die er niet hing) voorkwam de schriftelijke goedkeuring van het districtshoofd der arbeidsinspectie, dat die vrouw tusschen 7 en 10 uur 's avonds dien arVieid mocht vetrichten; 3. dat er een arbeidsregister in bekl.'s werkplaats aanwezig was4. dat er een arbeidskaart van die vrouw was. Het O. M. eischte vier geldboeten van f 1 of 1 dag voor elke boete. De kantonrechter sprak beklaagde vrij, omdat z. i. een slagerwinkel niet is een werkplaats in den zin der arbeidswet. Het O. M. kwam in hooger beroep en zoo werd de zaak voor de rechtbank behandeld. Beklaagde voerde tot zijn verdediging aan, dat zijn winkel geen werkplaats was, wat ook al bleek uit den aanslag van den winkel in de Personeele Belasting voor een huurwaarde van f195; zijn werkplaats lag aan den overkant van zijn huisten tweede was zijn vrouw werk geefster als hij er niet was stond zij aan het hoofd der zaak. Loon kreeg zij ook niet voor haar hulp op drukke avonden, zooals Zaterdags. Ten derde wordt er in den winkel alleen vleesch gesneden en gehakt gemaakt. Dit laatste opdat de koopers zouden zien wat er in ging en omdat gehakt niet van te voren klaar gemaakt kan worden, omdat het dan verkleurt. Al deze werkzaamheden waren, volgens bekl. gelijk te stellen met het koffiemalen en kaas- snijden in een kruidenierswinkel, met het meten en afknippen van goed in een manufactuur winkel enz. Het O. M. meende, op grond van art. 2 der arbeidswet, dat een slagerwinkel wel een werk plaats was immers de stoffen ondergaan daar verschillende bewerkingen om ze voor gebruik geschikt te maken. Verder verbiedt art. 6 der arbeidswet beslist den arbeid der vrouw na 7 uur 's avonds, onver schillig of zij de echtgenoote is van het hoofd der zaak. Op grond van een en ander vraagt het O. M. vernietiging van het vonnis, waarvan appèl en veroordeeling tot vier boeten van f 1 of 1 dag voor elke boete. (Tel.) Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts f 1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weer voor speller bestaat niet. Het „Bat. Nbl." schrijft: We hooren in den laatsten tijd herhaaldelijk van het vernielen van geweren door militairen. Het schijnt de vorm te worden om uiting te geven aan bestaande ontevredenheid. Al is het nu volkomen juist, dat dergelijke ernstige mili taire vergrijpen uitsluitend worden verpleegd door personen, die als militair zeer ongunstig staan aangeschreven, mag dit nog geen aanleiding zijn om de beteekenis van dit kwaad te onderschat ten. Het gevaar schuilt vooral hierin, dat lang zamerhand meerdere slecht oppassende militairen zich aan deze handeling gaan schuldig maken. Dergelijke gevallen van sabotage want dit is het eigenlijk mogen niet worden beschouwd als op zich zelf staande feiten van vernielzucht. Het blijkt dat de legercommandant eveneens overtuigd is van den ernst dezer feiten en van de noodzakelijkheid om aan dit kwaad vóór het te ver is ingevreten paal en perk te stellen. De legercommandant heeft namelijk volgens de „N. Soer. Ct.", afdeelingscommandanten aange schreven, dat, alvorens wordt overgegaan tot be straffing van militairen, die zich aan moedwillige beschadiging van geweren schuldig hebben ge maakt, eerst de aanwijzingen van Z. Exc. moeten worden afgewacht. Van al zulke vergrijpen be hoort telegrafisch aan den legercommandant mede- deeling te worden gedaan. Wij herinneren in dit verband aan de manie tot zelfverminking, welke een jaar of 15 geleden in het Indische leger heerschte. Het werd een rage zich een vinger af te kappen of in den voet te verwonden, om daardoor ongeschikt voor den verderen dienst te worden verklaard. Door het nemen van bijzondere maatregelen is de toenmalige legercommandant, generaal Swart, erin geslaagd dit kwaad er uit te stampen. Ook ten aanzien der vernielers van geweren staan vermoedelijk bizondere disciplinaire maatregelen te wachten. Ziek t« waidu li de EijtilgmikarlJ NEDERLAND. Een 70-jarig jubileum. Zondag was het, aldus meldt „De Tel.' 'zeveu tig jaar geleden, dat bij de familie Dudok de Wit, op de buiten plaats Slangevecht, te Breukelen, als tuinknecht in dienst trad de heer Gerrit van Zwol. Al die jaren werkte hij met de grootste opgewektheid en tot tevredenheid zijner patroons. Tegenwoordig is hem nog opgedragen het onderhoud der druivenkassen op Slangevecht. Hij heeft vier geslachten Dudok de Wit op Slangevecht gekend. Zondag werd de heer van Zwol door den eigenaar van Slangevecht, den heer L. C. Dudok de Wit, hartelijk gecomplimenteerd, in het bijzijn van enkele der naaste familieleden. Als stoffelijk bewijs van belangstelling werd aan denjubelaris eerst door den heer Dudok de Wit een gesloten enveloppe aangeboden, en daarna namens de andere familieleden nog een gesloten enveloppe door diens neef, den heer A. Dudok de Wit Jr. uit Bloemendaal. De jubilaris dankte hartelijk voor de betoonde belangstelling. Bij het voetballen. Eenige leden van voetbalclubs te Gouda, tusschen welke een vinnige „voetbalhaat" bestaat, bombardeeren elkaar in het van Bergen IJzendoornpark met-steenen en andere projectielen. Een hunner, zekere V., werd door een steen aan het hoofd getroffen en ernstig verwond. Na behandeling door den politie- dokter werd de jongen nog dienzelfden avond naar het gesticht voor ooglijders te Utrecht ver voerd. Zakkenrollers. Ter gelegenheid van de Palmpaardenmarkt te Utrecht is een paarden koopman een portefeuille met ongeveer f 450 ontrold, zonder dat de daders gepakt konden worden. Een zakkenroller, uit Roemenië afkomstig, werd door de politie geknipt, juist toen hij zijn slag wilde slaan. Griezelig verzoek. In De „Levende Natuur" komt de volgende oproep voor Ondergeteekende, bezig aan een „Lijst der in Nederland voorkomende Suctoria" (vlooien), ver zoekt allen, die hem daarbij behulpzaam kunnen en willen zijn, beleefd, hem vlooien ter determi neering toe te zenden, ook die, welke zij reeds in hunne insekten-verzameling hebben. Men vange ze met twee vingertoppen, niet met pinceten doe ze in kleine fleschjes met vloeistof (forma line, glycerine, azijn, brandewijn, brandspiritus). In elk fleschj© een papiertje waarop met potlood gastheer, plaats, maand; bijv. veldmuis, Nijkerk, 4 (4 April.) Men onderzoeke zoogdieren (ook vleermuizen en hunne nesten, vogelnesten, nest- kastjes, enz. (op vogels behoeft men niet te zoeken). Men deele even mede of men de flesch jes (met of zonder inhoud) terugverlangt. On kosten worden gaarne vergoed. BELGIE Paaschcommunie. De koning en de koningin hebben, zoo meldt het Brusselsch „N. v. d. D." als parochianen van de kerk van St. Jan op Coudenberg te Brussel Maandag in deze kerk hun Paaschplicht vervuld. Het was onder de H. Mis van acht uur, welke door den Eerw. pastoor Quirini gecelebreerd werd. Hunne Majesteiten hadden op het priesterkoor plaats genomen. De hertog van Braband heeft, aan de zijde zijner doorluchtige ouders, ook de H. Communie ontvangen. Een honderdtal geloovigen en al de leerlingen der parochiale Sint Jacobsschool woonden de Mis bij. Hevige brand te Antwerpen. Maandagavond heeft een hevige brand gewoed in de suikerraffinaderij van Peten in de van Groes- beekstraat te Antwerpen. Even na acht uur werd den brand bemerkt. De Zuid-Westenwind, die met felle kracht woei, deed een regen van vonken op de aangrenzende kleine huizen neerkomen, die in allerijl ontruimd moesten worden. Daar de inboedel dier woningen niet verzekerd was, sleepten de arme lieden hun meubelstukken op straat, hetgeen tot heel wat verwarring aauleiding gaf. De brand woedde zoo hevig, dat de gloed ver in den omtrek te zien was. Na enkele uren stortte de raffinaderij in puin, verdere uitbreiding van den brand wist men te voorkomen. Op de suikerraffinaderij waren een hqpderdtal arbeiders werkzaam de materieele schade wordt op 3 millioen francs geschat. (Msbd.) Bezorgt gelden op hypotheek onder verbond van Landerijen, Ruizen en SCHEPEN. TER NEEZEN is dagelijks te consul teeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. in alle kleuren. in effen, twee en driekleurig. Ottogp&eht 17, (bij de Yiijdigmarit) van 8 tot 5 ure, den Donderdag mor-md niet. Behandeling eondrr pijn ALL1 SLACD ?AN KUNSTfAN-rN Wij stoom en als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5