No. 1726. TWEEDE BLAD van van Zaterdag 15 Maart 1913. Het Ttraringer Weerbuisje. VAN DALEN, Advertentien. Koninklijke Sfoomververij Chemische Wasscherij Tandarts, Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) Auö. Bierens, Dordrecht De ontvolking in Frankrijk. Burgerlijke Standen. Bestellingen te leaden aan GEHARD TELKAMP, Hillegom. Rechtszaken. £en monster. Nieuwst ij dingen. „De Zoom." - TAP1JTREINIGING. - V De Zeeuwsche Koerier Zij, die zich vanaf heden op dit blad abonneer en, ontvangen de nummers tot 1 April kosteloos. De „Croix" geeft in een artikel een overzicht van verschillende vastenbrieven door een aantal Fransche bisschoppen dit jaar uitgevaardigd over den geesel der ontvolking, waardoor Frankrijk getroffen wordt. In enkele brieven worden eenige cijfers gegeven, die zeker niet zonder belang zijn voor een overzicht van den omvang, die de ont volking in Frankrijk genomen heeft, zegt de „Maasbode". Wij kunnen geen troost vinden, zoo verklaart bijv. de bisschop van Viviers, door onze blikken, na de algemeene statistieken doorloopen te hebben, naar het kleine landje Ardèche te slaan. In 1886 telde dit landje 385 duizend inwoners nu nog slechts 331 duizendhetgeen dus een vermindering beteekent van 54 duizend zielen. Weliswaar moeten wij er rekening mede houden, dat talloozen het land uittrekken en deze land verhuizing draagt voor een groot gedeelte de schuld van het dalende bevolkingscijfermaar laten wij ons niet vleien, ontsnapt te zijn aan het algemeen zedelijk verval, waardoor Frankrijk ontvolkt wordt. Het geboortecijfer is bij ons in twaalf jaren met tien pCt. verminderdhet ver houdt zich tot het sterftecijfers als 85 tegen 100 honderd graven en daartegenover nauwelijks 85 wiegen Ons departement, zoo klaagt de bisschop van Verdun, telde een 60 jaar geleden 328 duizend inwoners in 1911 nog slechts 277 duizend. Indien wij nog bovendien dit cijfer verminderen met het aantal manschappen van de groote garnizoenen die in 1851 nog onbekend waren en die nu de forten en de kazernes van onze steden bevolken, te zamen ongeveer 35 duizend man, dan moeten wij het cijfer verminderen tot 242 duizend inwoners. Dus heeft ons diocees in 60 jaar tijds een verlies geleden van 328 tot 242 duizend inwoners d.w.z. een verlies van 86 duizend. Een 1500 tal men8chen, 3 dorpen van 500 inwoners ieder, worden op deze wijze ieder jaar verzwolgen door den stroom der ontvolking. Er zullen geen drie 60-jarige tijdperken meer noodig zijn om deze streek tot een woestijn te maken. Onze velden liggen verlaten, meer en meer aan den anderen kant van de grens daarentegen zijn de landen overbevolkt de grens-dijken zijn niet bestand om dien geweldigen stroom van vreemdelingen te keeren vandaar vinden wij bij de laatste telling 7 duizend vreemdelingen aange geven tegen 5 duizend bij de vorige. Terwijl dus ons departement van 1906 tot 1911 het getal zjjner kinderen met 5525 zag verminderen, groeide het aantal vreemdelingen met 2 duizend aan. Hoe zou de oude dichter van Lotharingen bjj het aanschouwen van zijn vruchtbare valleien, met droefheid er over mijmeren, dat weldra misschien de vijand, zoo al niet door een vijandelijken overval, dan toch door den stortvloed van landverhuizers, zijn landen zou bebouwen en zijn oogsten zijn binnenhalen. In 1851, zegt ten slotte de bisschop van Cahors in zijn vastenbrief, telde Lot 296,224 inwoners 50 jaar later in 1901 niet meer dan 226,720. In 50 jaar tijds dus een vermindering van 69,504. Is de toestand in de laatste tien jaren verbeterd Helaas, neen immers de statis tieken van 1911 wijzen uit dat het bevolkings cijfer van ons diocees tot op dit jaar gedaald was tot 205,769. Nogmaals een verlies van 20,951 inwoners en wel in tien jaar tijds met andere woorden meer dan 2000 zielen minder per jaar. De cijfers spreken inderdaad wel luide. AXEL. Huwelijks-aangiften. 28 Februari. Willem de Bruijne, 20 j., jm. en Pieternella Jansen, 19 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 20. Jan Jansen van Rosendaai, 21 j., jm. en Adriana Janna Cornelia Dieleman, 20 j., jd. Willem de Zeeuw (van Zaamslag), 42 j., jm. en Catharina de Koeijer, 40 j., jd. Geboorten. 19. Cornelis, z. van Joost den Engelsman en Catharina Elisabeth Witte. 20. Maria Seraphina, d. van Franciscus Naesens en Maria Pharailde Peersman. 22. Santina Krina, d. van Frans Verberkmoes en Tanneke Verpoorte. 23. Karei Jan, z. van Jacobus Gans en Janneke de Koeijer. Izaak Cornelis, z. van Cornelis Pieter Provoost en Johanna Cornelia Versprille. 26. Cornelis Anton, z. van Anthonij Johannes Hol en Suzanna Verhage. 27. Adriaan, z. van Jacobus Koster en Aaltje de Visser. Overlijden. 17. Justina van de Vijver, 75 j., echtg. van Charles Louis Dellaert. 23. Reinier Scheele, 4 w., z. van Cornelis Jan en Margaretha Elisabeth Deij. 24. Julius Charles Policarpus Dellaert, z. van Hypolitus Dominicus en Sophie Rosalie Marie Antheunis. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 5 Febr. Martha Maria Louisa, d. van Petrus van Trappen en Aafje Koster. 6. Angela Rosalia, d. van Josephus Lambert en Mathilda Paulina den Tenter. Overlijden. 17. Alfred Eduardus Marie Ongenae, 19 d., z. van Pius en Mathilda Heijens. CLINGE. Geboorten. 19 Febr. Emiel August, z. van Josephus Alfonsius van der Heijden en Maria Nathalia Boodts. 23. Anna Maria, d. van Egidius de Puij88eleijr en Coleta HuijgeDs. 24. Joanna Clementina Lockefeer. 25. Josephina Maria, d. van Con8tantinus van Puijvelde en Christina Seghers. 28. Isidorus Sebastianus Maria, z. van Franciscus Julianus Willaert en Mathilde Buijs. Overlijden. 22. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Karei Ludovicus van Dorsselaer en Maria Catharina Magnus. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 14 Febr. Franciscus de Cock, 37 j., weduwnaar en Scholastica Triest, 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28. Franciscus de Cock, 37 j., weduwn. en Scholastica Triest, 30 j., jd. Geboorten. 7. Elisa Jophia, d. van Judocus de Koster en Maria van Daalen. 20. Serule Ludo vicus, z. van Charles Ludovicus Daalman en Rosalia Hofman. Overlijden. 14 Febr. Theresia Christina Bracke, 55 j., echtg. van Desiderius Bouwens. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 14 Febr. Josephus van Damme, 33 j., jm. en Apolonia Maria Hermans, •28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28. Josephus van Damme, 33 j., jm. en Apolonia Maria Hermans, '28 j., jd. Overlijden. 26. Pieter Johannes de Munck, 75 j., echtg. van Anna Catharina Roctus. HONTENISSE. Geboorten. 16 Febr. Josephus Petrus, z. van Jacobus Arens en Maria Isabella Pauwels. 18. Anna, d. van Ludovicus Struylaart en Ludovica Maria Jansen. 19. Alouisius Cornelis, z. van Petrus Francies Sponselee en Maria Regina van Meelen. 21. Alouisius Petrus, z. van Petrus van Laar en Anna Catharina Baart. 24. Josephus Franciscus, z. van Jan Francies van den Brande en Maria Sophia Schelfhaut. Overlijden. 18 Febr. Maria Louisa Hulshout, 2 jd. van Josephus en Paulina Goossens. 22. Willem Wullems, 69 j., echtg. van Paulina Johanna Seraphina Kuijpers. KOEWACHT. Geboorten. 20 Febr. René August, z. van Petrus Adam en Maria Theresia van der Sijpt. 21. Albert Eugène, z. van Alphonsius van Mossevelde en Carolina Vlijminck. 22. Alphonsus Aloijsius, z. van Petrus Franc. Miggens en Maria Jos. de Jonghe. OVERSLAG. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. PHILIPPINE. Geboorten. 5 Febr. Suzanna Janna, d. van Marinus Jacobus Dieleman en Pieternella de Meijer. 10. Ravmond Aimé, z. van Emil de Smet Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TKLKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t 1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 -cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. en Maria Louisa Claeys. 12. Julma, d. van Reinir Jacobus Franciscus Rammeloo en Leondina Johanna Jacoba Begijn. 15. Maurice Désiré, z, van Eduard Octaaf de Vos en Marie Louise du Ros8ie. 16. Jérome Julien, z. van Leonardus Johannis Lauret en Valérie de Decker. 22 Elisabeth Maria, d. van Gustaaf van Voren en Clara Louisa Pauwels. Overlijden. 6. Amelia Sophia de Jaeger, 70 j., echtg. van Angelus de Milliano. 11. Carolus Augu8tinus Vermeulen, 80 j., echtg. van Paulina Gijsselinck. ST. JANSTEEN. Geboorten. 17 Febr. Johannes Edmundus, z. van Henricus de Vliegher en Maria Antonia Vernimmen. 19. Josephus, z. van Camillus Johannes van Dorsselaer en Melanie Beulaert. 24. Maria Cecilia, d. van Vitalis de Block en Seraphina Slock. 25. Augusta Maria Rosalia, d. van Carolus Ludovicus Buijs en Delphina Maria d'Hooghe. Overlijden. 24. Maria Pelagia Impens, 4 m., d. van Cijrillus en Mathilda Maria van de Poele. STOPPELDIJK. Geboorten. 29 Jan. Andrea Alma Alphonsina, d. van Joseph Marie Breijaert en Ludovica Clementina de Bruijne. 9 Febr. Martha Maria, d. van Alphonsus Lafeber en Rosalia Apolonia Mangnus. Josephus Eduardus, z. van Francies van den Bosch en Maria Louisa van Wolffelaar. 10. Joseph Theodorus, z. van Honoré Charles Franciescus Kerckhaert en Maria Christina Anna Serraren8. 17. Maria Augusta, d. van Petrus Baart en Elisabeth Maria Deurinck. 21. Theodorus Gerulphus Julius, z. van Petrus Dingenum Andreas Vereecken en Leonie Catharina Steijaert. 28. Petrus Albert, z. van Alphonsus Vink en Dina Ivens. Overlijden. 6. Alma Elodia Coleta Duerinck, 12 d., d. van Desire en Johanna Coleta van Vooren. 28. Maria Franciesca van den Eeckhout, 87 j., wed. uit het eerste huwelijk van Petrus Heijens en uit het tweede van Pieter van Esbroeck. WESTDORPE. Geboorten. 16 Febr. Gabrielle Leonie Maria, d. van Eduardus Vervaet en Maria Louisa Kers- bulck. 25. Agnes Alfonsine Aline, d. van Clement Joseph Gijsel en Elisabeth Francisca Geilleit. 28. George Maria, z. van Eduardus van Geertsum en Maria Louisa Herman. Overlijden. 1. Celina Pieternella Maria Ver- mandel, 41 jechtg. van Pieter Cyrillus Bruggeman. ZUIDDORPE. Geboorten. 17 Febr. René, z. van Eduardus Leona^dus Maria de Block en Coralie Wuijtunck. De arbeider H., te Heerlen woonachtig, was een tiran in huis hij mishandelde zijn vrouw en kinderen en dreigde hen met den doodwat hij verdiende zette hij in jenever en bier om, en, dronken thuis komende, sloeg hij bovendien den inboedel stuk. De vrouw en de kinderen hadden een hel op aarde. Op zekeren dag had hij zijne vrouw weer zóó mishandeld, en haar met een revolver achtervolgd, dat de buren ten slotte de politie gingen waarschuwen. En wat bleek toen, blijkens de bekentenissen zijner vrouw Dat hij zich aan zijn 14-jarig dochtertje sinds drie jaren op de schandelijkste wijze had vergrepen. Het meisje is geneeskundig onderzocht, doch de ge volgen van de handelingen van den vader zijn gelukkig weggebleven. H. is al niet minder dan 12 malen veroordeeld en de rechtbank te Maas- stricht veroordeelde H. Maandag ter zake van bovengenoemde misdrijven tot 5 jaren gev. straf. NEDERLAND. Militaire wandelingen. De Minister van Oorlog heeft, naar het „Hbld." mededeelt, den korpscommandanten doen kennen, dat het zijn wensch is, dat voortaan, gemiddeld éénmaal per week, alle compagnieën ter standplaats van den regimentscommandant aanwezig, met de brigade-muziek gezamelijk zullen uitrukken onder bevel van den commandeerenden officier en wel tot het maken van een marsch van ongeveer 1 uur, gedeeltelijk door de stad, zulks zoodra behoorlijk wordt gemarcheerd. Daartoe kan worden gemar cheerd naar een bepaald punt, van waar de troep voor de oefeningen uiteengaat, of wel er kan na de oefening op een bepaald punt worden verzameld en alsdan gezamelijk naar de kazerne teruggemar- cheerd. Diefstal met braak. In den nacht van 6 op 7 Maart werd te Stein ingebroken bij den winkelier P. Een hoeveelheid winkelwaren en het aanwezige geld in de winkellade werden door den dief goeden buit verklaard. De ver denking viel op zekeren K. uit de gemeente, die echter gevlucht was. Hij werd evenwel aange houden in de gemeente Kerkrade nabij de Duitsche grenzen ten huize van zijn meisje; daar werd al het gestolene in beslag genomen. Maandag is K. naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. (Tijd.) Aanslag op de politie. Zondagavond laat werd een adjunct-inspecteur vau politie in de Raamstraat te 's-Gravenhage door een man opzet telijk tegen het lijf geloopen en toen de inspecteur daarover een opmerking maakte gaf de man hem een slag in 't gelaat. Hij wilde hem daarop aan grijpen, maar werd toen aangevallen door anderen. De. politie-ambtenaar dreigde zijn aanvallers met de revolver, maar dit had slechts het gevolg, dat zich weldra een vijandige menigte vormde, die hem zijn vuurwapen en zijn wandelstok ontrukte. Ook zijn pet raakte in de worsteling zoek en zijn kleeren werden vernield, terwijl hij verschillende bloedende verwondingen aan het hoofd opliep, welke door den centralen post, van den eersten hulpdienst werden verbonden. Door politieagenten werden omstreeks midder nacht uit een herberg aan de Jan Hendrikstraat een tweetal personen naar het commissariaat aan ie Riviervischmarkt overgebracht. Een hunner zou de man zijn, die den politie-ambtenaar het eerst een klap heeft gegeven de ander zou hem hebben geholpen. De adjunct-inspecteur is tijdelijk buiten dienst gesteld moeten worden. (Tijd.) Dievenbende. Sinds de laatst* tijden werden te Simpelveld en omgeving herhaaldelijk bij tal van boeren kippen ontvreemd. Voor zoo verre men heeft kunnen nagaan zijn er minstens een honderdtal gestólen. Thans heeft de maré- chaussée de kippendieven in handen kunnen krijgen het zijn een drietal jeugdige mijnwerkers uit Bimpelveld, die Maandag in de gevangenis te Maastricht werden opgesloten. De kippetjes werden geplukt en wel verkocht te Aken op de markt. Ongelukken. De 15-jarige zoon van A. van Gendringen, uit Roosendaal is ter hoogte van Hardinxveld van een sleepkraan in de Merwede gevallen en verdronken. Zondagmiddag omstreëks 3 uur is het 5-jarig dochtertje van den landbouwer B., aan den Haagweg nabij Delft door de van Den Haag komende stoomtram overheden en gedood. Hevige vechtpartij. Maandagnacht heeft in de „Krim" te Enschede, een hevige vechtpartij plaats gehad. De 26-jarige J. M. Th. K., wonende in de Frederik Hendrikstraat, had een paar diepe sneden in den rug bekomen. Dr. Joosten verleende de eerste hulp op het politie bureau. De vermoedelijke daders zjjjn H. en S. Zij werden aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. Het slachtoffer, een vader van 2 kinderen, werd Maandagmorgen naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van den ongelukkige is levensgevaarlijk. BELGIE. J u w e e 1 e n-d iefstal in Antwerpen. In Antwerpen schijnt op 't oogenblik een dieven bende te bestaan, die het speciaal op juweliers winkels gemunt heeft. Niet alleen 's nachts, maar ook 's avonds slaan zij in de drukste straten van Antwerpen hun slag. Zaterdagavond omstreeks 7 uur hebben zij b.v. op de Kathelijne-vest een winkelruit ingeslagen bij een der grootste juweliers van Antwerpen. Op het geweldig gerinkel van glasscherven, kwam de zoon van den juwelier toegesneld. Hij zag drie personen wegvluchten en zette ze, onder geroep„houdt de dieven", achterna. Maar de booswichten hadden te grooten voorsprong en wisten te ontsnappen. Ondertusschen had de juwelier vastgesteld, dat uit de etalage-kast een halssnoer van 38 duizend francs gestolen was. Bij de pui werd een steen gevonden, die in een groenen doek gebonden was. Waarschijnlijk hebben de dieven de ruit eerst met een glas snijder bewerkt en daarna met, den steen inge slagen en dat gebeurde 's avonds om 7 uur in een der drukste straten van Antwerpen. Brand te Anderle-cht. In Anderlecht heeft Zondag een hevige brand ge woed, die bijna aan tal van personen het leven kostte. In een groote woning, waarin een 8-tal families wonen, brak brand uit, terwijl de meesten nog sliepen. In enkele oogenblikken stond heel het huis in lichte laaie en gelukkig, dat de pom piers spoedig ter plaatse waren, anders had men zeker menschenlevens te betreuren gehad. De moedige brandweerlieden slaagden er in niet minder dan 8 families te redden. ENGELAND. De luchtvaartwet. Dezer dagen is voor het eerst reeds de nieuwe luchtvaartwet in toépassing gebracht. De Fransche vlieger Marty vloog n.l. met een Engelschen passagier van Crotoy over 't Kanaal naar Grisnez en Dover met 'n Coudmn-bi plane die naar Engeland ver kocht was. Bij Canterbury werd de vlieger genoodzaakt te landen en zich te legitimeeren. Een kustwachter bij Dover had den tweedekker aan de politie gesignaleerd. Na de noodige inlichtingen te hebben verstrekt, mocht de aviateur met zijn passagier weer op stijgen. Onderweg moest de machine andermaal landen nabij Bekesbourne wegens een defect. Hier werd de vlieger weer door de politie onder vraagd, en kon daarna zijn reis naar Hendon weer vervolgen. Voor de regeering is dit feit niet zonder belang, daar de wet dus geen doode letter blijkt te zijn, zooals sommige chauvinisten hadden beweerd. (Msbd.) RUSLAND. Kindermoord. In Lodz heeft de politie ontdekt, dat een aldaar wonende vroedvrouw, tal van kinderen moet vermoord hebben en den laatsten tijd was het menigeen opgevallen, dat meerdere pasgeboren kinderen, die aan hare hoede waren toevertrouwd, in haar woning gestorven waren. Bij eene huiszoeking vond men vijf half vergane kinderlijkjes.De vroedvrouw was intusschen uit Lodz gevlucht. Het monster moet veertig kinderen vermoord hebben. (Msbd.) TER GEUZEN is dagelijks te consul teeren van 9 155 en van 554 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Wie in Westelijk Noord-Brabant iets te publiceeren heeft, make gebruik van Verschijnt dagelijks te Bergen-op- Zoom. Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5