Rechtszaken. Landbouw. Kerknieuws. Ingezonden Mededeelingen. Wegeer en heden. Z H. de Paus. Stadsnieuws. Schoolnieuws. Provincie Nieuws. dat dan later de voorwaarden kunnen worden vastgesteld. In stemming gebracht wordt met 4 tegen 2 stemmen besloten tot den bouw van woningen voor rijksambtenaren over te gaan. Vóór stemden de heerenOole, Gross, Hamelijnck en Buijsse. Tegen de heer Pauwels en de voorzitter. De secretaris vraagt of daarvan dan voorwaarden moeten worden opgemaakt. De heer Oole zou liever zien dat het rijk zelf de voorwaarden aan de gemeeüte aanbood. De heer Hamel ij nek is van een geheel tegen overgesteld gevoelen en acht het noodig dat de gemeente hare eischen stelt. Dan hebben we het in de hand de voorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken. De heer Gross zegt dat door het tekort aan woningen hier vroeger ook meerdere bekleeders van rijksbetrekkingen zijn vertrokken, o. a. de kapitein der maréchaussee. De voorzitter zegt dat dit in geen geval waar is. Dat de kapitein der maréchaussee vertrokken is uit Sas van Gent, had met toestanden op woninggebied niets te maken. Die woonde in het huis waar thans de heer Neeteson woont en dat was voor hem heelemaal niet te bekrompen. Het is hier vroeger al meer voorgekomen dat de luitenants en de kapiteins niet woonden in de grootste huizen. Die verplaatsing heeft wel andere oorzaken gehad. De heer Buijsse meent dat in sommige gemeenten wordt gebouwd met rijkssubsidie. De voorzitter zegt dat dit heel iets anders betreft, namelijk den bouw van werkmanswoningen door eene bouwvereeniging. De heer Hamelijnck meent te hebben gehoord dat er sprake was een strookje grond te koopen van den heer Bril, waardoor dit dan kon gevoegd worden bij het strookje gemeentegrond nabij de midden8luis. Zijn die onderhandelingen al afge- loopen Maar ook zonder dat strookje zouden toch nog wel vooraan nabij het Kerkstraatje een paar woningen kunnen worden gebouwd. Verder is het de vraag of het wel noodig is dat dit straatje blijft bestaan. De voorzitter zegt dat daarin huizen staan en dat het dus wenschelijk is het straatje open te houden. De discussies over den woningbouw worden thans gestaakt. X. Aanbieding situatieteekening voor school- bouw met speelplaats en bepaling terrein en stand der school. Naar aanleiding van de ingekomen teekeningen kwam van den schoolopziener in het district Middelburg het volgende schrijven in: Teneinde mij aangaande de geschiktheid der plaats van vestiging van het nieuwe school gebouw een afdoend oordeel te vormen, acht ik het noodzakelijk, dat in nevensgaande teekeningen het terrein, beschikbaar voor schoolgebouw en speelplaats, in zijn geheel worde aangegeven. Dan eerst toch wordt het mogelijk na te gaan lo. of een voldoend terrein overblijft voor speelplaats en voor een lokaal of overdekte ruimte, te bestemmen voor het onderwijs in de vrije en ori'eoefeningen der gymnastiek en 2e of, indien bij de vrij snelle uitbreiding der gemeente aan bouw van meerdere lokalen noodzakelijk mocht blijken, daartoe voldoende ruimte overblijft. Bovendien vestig ik er Uwe aandacht op, dat zeer wenscbelijk zal zijn, het gebouw in plaats van 2, ongeveer 10 M. uit de rooilijn der belen dende straat te plaatsen, waardoor nog ongeveer 16 M. vaste grond aan de achterzijde van het gebouw onbebouwd zou blijven. Ik heb de eer U beleefd te verzoeken, te willen bevorderen dat met deze opmerkingen rekening worde gehouden waarna ik dienovereenkomstig gewijzigde teekeningen gaarne opnieuw zal be- oordeelen. De schoolopziener in het district Middelburg, (get.) W. JANSEN. De heer Gross stelt voor deze zaak hier thans niet af te handelen, maar daartoe gezamenlijk naar het terrein te gaan. Hier op tafel kunnen wij deze zaak niet goed beoordeelen en alvorens een besluit te nemen, dienen we goed te weten hoe de juiste verhoudingen, enz. zijn. De voorzitter acht dit een zeer goed denkbeeld willen we dan bepalen wanneer we er heen zullen gaan. De heer HamelijnckDus dan weer al uit stellen De heer Gross zegt dat we dan in de volgende vergadering, na de aangelegenheid goed te hebben bestudeerd, een juist oordeel zullen kunnen uit spreken. We hebben dan den tijd er goed over na te denken en kunnen dan vruchtbaar van gedachten wisselen, wat thans niet gaat. De heer Hamelijnck ziet niet in waarom het nu weer noodig is de zaak uit te stellen. Als we naar het terrein willen gaan om het te be kijken, kunnen we dat evengoed aanstonds doen en de vergadering voor eenigen tijd schorsen. We zijn hier thans bij elkaar, en later kan deze of gene weer niet. De voorzitter zegt dat het wel zoo kan ge vonden worden, dat we allen er bij zijn. Bovendien, de raad is op 't oogenblik ook niet compleet. De heer Gross wijst er nog op dat de stand van het gebouw zoo niet juist is met het front naar het Noorden. Dit zal de oorzaak zijn van donkere lokalen. De heer Hamelijnck zegt dat de stand blijkens de teekening niet naar het Noorden, maar meer naar het Oosten is. De voorzitter brengt in het midden dat de school in de Zandstraat ook met het front Noordelijk staat, maar dat hij daaromtrent nooit eenige klacht vernam. Hierna wordt besloten een beslissing uit te stellen en op een overeen te komen dag gezamenlijk het terrein te bezoeken. XI. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan E. Dierkens als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school B. De voorzitter deelt mede dat wordt voorgesteld j dit ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 i April, op welken datum de onderwijzeres met f akte nuttige handwerken aan schooi B in functie treedt. Aldus wordt z. h. s. goedgekeurd. De voorzitter zegt dat dan de jaarwedde moet j Worden vastgesteld, voorzoover aangaat de lessen in school A te geven. Blijkens ingewonnen in lichtingen zou mej. Dierkens bereid zijn voor 9 f 110 het onderwijs te willen geven en dan de i lesuren desverlangd van 2 op 3 per week brengen. In dien geest wordt besloten, onder bepaling J dat de lesuren, in afwachting van de met het hoofd der school nader te treffen regeling, voor loopt 2 zuilen blijven. XII. Voorstel tot het verleenen van gratifi catiën aan het personeel der openbare lagere scholen voor verrichte meerdere werkzaamheden tijdens de vacaturen. Uit de dienaangaande voorgelezen toelichting blijkt a. dat van 15 Oct.1 Dec. 1912 door de heeren Michielsen en P. de Caluwé werd waar genomen de vacature-van Putte, waardoor van deze vacature beschikbaar komt een bedrag van f 106,876. b. dat van 1 Dec. 19121 Januari 1913 door den heer Michielsen werden waargenomen de vacatures-van Putte en de Caluwé, waardoor beschikbaar komt f 142,50. c. dat van 1 Jan.1 Februari 1913 door de heeren Michielsen en Bockstael werd waargeno men één vacature (f71). d. dat van 1 Jan.1 April 1913 door den heer H. de Caluwé wordt waargenomen de vacature-Bockstael (school B, bedrag f 180,105). Totaal der beschikbare bedragen f 500,73. Burg. en Weth. stellen voor als gratificaties te verleenen aan de heerenE. J. Michielsen f 125, P. de Caluwé f 15, H. Bockstael f 15, H. de Caluwé f75, totaal f230. Dö heer Malotaux komt ter vergadering. De heer Gross kan zich met de voorgestelde gratificaties niet vereenigen. Hij zou er voor zijn de volledige beschikbare bedragen uit te keeren omdat, om zoo te zeggen, de onderwijzers daarop recht hebben. Waren de vacatures er niet geweest, dan had het toch ook moeten betaald worden. De voorzitter merkt op dat het onderwijs nu toch minder is geweest. De heer Gross zegt dat in ieder geval toch alles in het werk gesteld is om het onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn. De heer Buijsse vindt dat zulks niet opgaat. Het onderwijs is in ieder geval niet geweest als het anders was. De heer Gross zal, wanneer in zijn fabriek iemand tevens voor een ander invalt, dien dan ook geen dubbel loon betalen. De heer Pauwels herinnert er aan dat de raad het de onderwijzers ook zoo gemakkelijk mogelijk heeft gemaakt en dat den heer P. de Caluwé reeds op 1 December ontslag werd verleend, hoewel we wisten erdoor in moeilijke positie te geraken. De heer Gross zegt dat de heeren hun best hebben gedaan en dus de geheele vergoeding hebben mogen. De voorzitter merkt op dat de vacatures nog andere kosten medegebracht hebben, b.v. f 70 advertentiekosten en f 30 reis- en verblijfkosten De heer Gross zegt dat die kosten toch niet door de onderwijzers moeten worden gedragen. De heer Oole merkt op dat andere gemeenten niet eens vergoeding voor reis- en verblijfkosten geven. De heer GrossMaar wij hebben toch niet altijd naar andere gemeenten te kijken De voorzitterDat niet, maar het spreekwoord zegt: Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. De heer Gross verzoekt den voorzitter aan de leden te willen vragen hoe ze over de zaak denken. Wil men niet het geheele bedrag geven, laat men dan voorstellen 75, 80 of 70 procent. De heer Hamelijnck brengt in het midden dat in aanmerking moet genomen worden dat voor de vacatures de rijkssubsidie verloren wordt, zoodat uitkeering van het volle bedrag een schade post voor de gemeente zou worden. De heer Gross Die subsidie is zoo groot niet. Burg. en weth. stellen thans nader voor de gratificaties als volgt te verleenenE. J. Michielsen f150, P. de Caluwé f25, H. Bockstael f25, H. de Caluwé f 100, totaal f300. De heer Gross: Voor een vlieger wordt zoo maar f300 gegeven en hier is thans f500 te veel. In stemming gebracht wordt laatstgenoemde verdeeling der gratificaties goedgekeurd met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Gross, die het geheele bedrag wilde uitkeeren. XIII. Voorstel tot af- en overschrijving in de gemeentebegrooting voor 1912. Voorgesteld wordt over te schrijven op Drukwerken f 10 Gratificaties onderwijzers f 135 en dit bedrag af te schrijven van den post jaar wedden onderwijzers. Z. h. s. goedgekeurd. XIV. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1913. Moeten worden verhoogd de posten Jaarwedde burgemeester f100 secretaris f100 Gratificaties onderwijzers f 165 welk bedrag te vinden is door verhooging der geraamde bedragen 40 opcenten hoofdsom grondbelasting met f200. 50 opcenten hoofdsom personeels belasting f 165. Z. h. s. goedgekeurd. XV. Kohier no. 1 der belasting op de honden over 1913. Dit kohier wordt voorgelezen en vastgesteld op 61 huis- en 38 bandhonden, tot een totaal bedrag van f'343. Z. h. s. goedgekeurd. XVI. Overname rioleering. De voorzitter deelt mede dat door verschillende omstandigheden en veranderingen nu voor den dag ia gekomen eene kwestie betreffende eene rioleering vanwege het Rijk op gemeentegrond gelegd. Nu deze zaak tot opheldering is gebracht, zijn we in de gelegenheid deze rioleering kosteloos van het rijk over te nemen. Het betreft de rioleering van den pat nabij B. van Damme tot aan den anderen put in die omgeving, en vanaf Geiruaerdt tot aan de Kerkhoflaan. De heer Hamelijnck meent dat tegen kostelooze overname geene bedenkingen kunnen bestaan. De heer Gioss vraagt of dit de rioleering is, die vóór eer paar jaar ontdekt is en die de oor zaak was dat bij zwaren regenslag vele huizen aan de Oostkade-ove -str. omden, welke vraag door den voorzitter bevestigend wordt beantwoord. De heer Pauwels meent dat we de juiste lig- ging der rioleeringen behooren te weten en op I de teekeningen gebracht, opdat zij, die na ons komen, wetee waar de riolen te vind- n zijn. Hierna wordt z. h. s. tot overname besloten. XVII. Verzoekschrift van de wedu /e Ed. Mussche tot verbouwen woning Zuidstraat. Dit verzoek luidt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de wed. E. Mussche, woonachtig in deze gemeente, dat zij het voornemen heeft om haar woonhuis, kadastraal bekend, gemeente Sas van Gent, sectie C no. 214 en gelegen in de Zuidstraat, plaatselijk gemerkt no. 237 te amoveeren en het weder op bouwen van een nieuw terzelfde plaatse, dat zij echter verplicht is om het nieuwe woon huis, volgens de in U we gemeente bestaande Bouwverordening op te bouwen ter hoogte van 7 Meter. Redenen waarom adressante zich tot den edel- achtb. Raad dezer gemeente wendt met het eer biedig verzoek om in afwijking van art. 7 der bouwverordening aan haar vergunning worde verleend, om het nieuw te bouwen huis ter hoogte van 4 M. op te mogen trekken. Hetwelk doende, enz. Wed. ED. MUSSCHE. De voorzitter zegt dat deze woning staat nabij de kazerne der maréchaussee. De heer Malotaux constateert dat dit dus eene afwijking van de bouwverordening beteekent. De heer Hamelijnck meent dat er in die straat geen huizen van 7 M. zijn. De heer Pauwels zegt dat ook in de Paul Krugerlaan maar één huis van 7 M. staat n.l. dat van G. Wulffaert. De heer JBuijsse is van oordeel dat er geen reden bestaat de toepassing der bouwverordening nog strenger te maken. De heer Malotaux zegt dat de bouwverordening er niet is om ontweken te worden. Desgevraagd licht de secretaris toe dat volgens de verordening de raad straten of buurten kan bepalen waar van de bepalingen mag afgeweken worden. De heer Gross meent dat lage huizen de straat niet verfraaien zullen omdat b.v. de maróchaussée- kazerne en de woning van Verschaffel ook hoog zijn. De voorzitter zegt dat de aangevraagde ver bouwing een goede verbetering in het leven roept en dat dit verzoek z. i. daarom alleszins voor inwilliging vatbaar is. De heer Gross verklaart niet tegen inwilliging te zijn, maar wil bij deze bespreking toch in het algemeen zijn gevoelen blootleggen. De voorzitter wijst op den Oostdam, waar slechts huizen van 4 M. staan en die toch een mooie straat vormt. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek toe te staan en te bepalen dat in de Zuidstraat woningen van 4 M. kunnen worden gebouwd. XVIII. Kohier no. 1 van den hoofdelijken omslag. De openbare zitting gaat om 5 uur over in geheime vergadering. Om kwart na 6 wordt de zitting geschorst tot kwart na 7. Te ruim 10 uur wordt de geheime zitting opgeheven. Met algemeene stemmen wordt het kohier vast gesteld op 395 volle aanslagen en 35 forenzen. Het percentage is 25 pCt. en het totale bedrag f 2091,21. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van C. J. S. B., geboren te Hoofdplaat en com mies voor '8 rijks belastingen te C o r t g e n e, door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 3 dagen hechtenis wegens dronkenschap. Gecon cludeerd was ambtshalve tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en verwijzing der zaak naar het gerechtshof te 's-Hage, op grond dat de rechtbank ten onrechte, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter op verzet gewezen, het verstekvonnis des kantonrechters bekrachtigd had, wijl dit had behooren te zijn vernietigd in verband met het feit, dat een paai processen- verbaal van de terechtzittingen van het kanton gerecht niet door dien rechter waren onderteekend. De Hooge Raad besliste dienovereenkomstig. Naar wij vernemen heeft de aankoop-commissie van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. eene aanvrage om ontslag ingediend bij het Hoofd bestuur. Men meldt ons uit GRAAUW Sinds eenigen tijd reeds bestonden bij het R.-K. kerkbestuur alhier plannen, om over te gaan tot 't vergrooten der parochiekerk. Vooral in den winter moesten we ons behelpen met een heel klein zit- of staanplaatsje. Gelukkig dan ook dat hierin verandering zal komen. De plannen van het kerkbestuur zijn in zooverre uitgewerkt, dat dezer dagen de aanbesteding heeft plaats gehad. Architecten zijn de gebr. J.en W. Oomen te Oosterhout. Bij onderhandsche aanbesteding zijn aannemers geworden de gebr. Durinck alhier, voor de som van ruim 21 duizend gulden. Zijn we goed ingelicht, dan zal reeds de volgende week een begin worden gemaakt met de voor- loopige werkzaamheden. Het tegenwoordige priesterkoor en sacristie (dit laatste is helaas! niet tot monument ver klaard) zullen worden afgebroken en vervangen worden door een dwarsschip (transsept) van 25 X meter, priesterkoor (10 X 8 meter) en sacristie. In het transsept zal ruimte komen voor 300 zitplaatsen. De komende zomer zal dus heel wat drukte en bedrijvigheid in ons stille dorpje brengen. Hopen we, dat onder de bescherming der kerkpatrones, de H. Maagd, alles zonder ongelukken zal ver- loopen. Het is niet zeldzaam, personen tegen te komen die, ten gevolge van het gebruik der Pink Pillen, hun gewonen gezondheidstoestand volkomen ge wijzigd hebben gezien, en die, om zoo te zeggen, een geheel nieuw lev.en genieten, dat volkomen bevrijd is van de kwaleu die een voorgaand tijd perk hebben vergiftigd. De gravin Razzinni. Zoodanig is het geval met de gravin Ravizinni Erminja Boffi, die te Milaan woont, via Madon- nina 27, en van wie men dezer dagen de volgende verklaring in de Secoio van Milaan kon lezen: „Mijne gezondheid was nooit bloeiend geweest. Ik was inderdaad sedert langen tijd onderhevig aan een soort van zenuwzwakte. Ik werd gemak kelijk terneergeslagen en was overmatig vatbaar voor indrukken en gevoelig voor hartkloppingen. Bij die zenuwzwakte kwam later nog bovendien de bloedarmoede en toen werd mijn gezondheid allertreurigst. Ik had de eetlust verloren en ik voelde mijne krachten iederen dag verminderen. Naarmate dat mijne zwakte vermeerderde, werden mijne kwalen erger en talrijker. Zoo heb ik mij langen tijd te beklagen gehad, om zoo te zeggen iederen dag, over hevige pijnen in de lenden, aan houdende hoofdpijnen, verblindingen en dagelijk- sche duizelingen. Ik spreek niet over mijne spijs vertering die zeer moeielijk en zeer pijnlijk was geworden, hoewel ik toch maar zeer weinig at. Tengevolge van dat alles ging mijn leven in lijden voorbij en vreesde ik dat dit lang zoo zou blijven, daar alle versterkende zaken, alle voorgeschreven middelen, die ik toch met nauwkeurigheid had ingenomen, niets tegen mijne ziekte hadden kun nen doen. Eindelijk heb ik de werkdadigheid der Pink Pillen, waarover men zooveel spreekt, willen beproeven. Dit is mij goed bekomen. Ik kan zeg gen dat ik, sedert ik de behandeling met de Pink Pillen gevolgd heb, een nieuw leven leef, dat ik al mijne krachten heb herwonnen, dat ik met eetlust eet en uitmuntend mijne spijzen verteer. Het is al langen tijd dat ik met die behandeling heb opgehouden en ik heb alle reden te gelooven dat ik nooit meer de vervlogen slechte dagen van ziekte zal weerzien". Zieken, vermoeiden, uitgeputten gij hebt geen denkbeeld van het gevoel van welzijn dat de ge neeswijze der Pink Pillen u kan doen ondervin den. Dat gevoel van terugkeer tot het leven en tot de kracht, ondervindt men van af het begin der behandeling en allen die begonnen zijn de Pink Pillen te gebruiken, verlangen slechts ééne zaak, voort te gaan met het gebruik, want men gevoelt in werkelijkheid dat zij genezen. Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Be vin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De gezondheidstoestand van Zijne Heiligheid Paus Pius X is zeer verbeterd. Te '8-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames J. G. Woittiez van Breskens, J. S. van de Sande van IJzendijke en C. P. van Overbeeke van Aardenburg. SAS VAN GENT, 14 Maart 1913. Zooala men uit het raadsverslag zien kan besloot de gemeenteraad gisteren het heffings percentage van den hoofdelijken omslag, evenals verleden jaar, te bepalen op 25 pCt. Het totaal van het kohier is echter hooger. Werd op het vorig kohier een bedrag van f 1791,08 bereikt, thans is dit f 2091,21. Het aantal aanslagen, dat verleden jaar 398 bedroeg, is thans tot 430 gestegen. De tijdelijk alhier gestationeerde kommiezen Kappers, Piek en van Beek zijn met 13 Maart verplaatst, respectievelijk naar Wellerlcoi, Klooster haar en Aardenburg. De heer S. Rochat, vroeger rijksontvanger alhier, thans te Steenbergen, is als zoodanig benoemd te Ter Neuzen. De Koningin niet bij de kanaal opening. Blijkens mededeeling van den burgemeester van Ter Neuzen in de gemeente raadszitting van gisteren, bestaat bij H. M. Koningin Wilhelmina niet het voornemen tegen woordig te zijn bij de opening van het kanaal GentTer Neuzen. In de week van 5 tot en met 11 Maart kwamen in Zeeland voor 7 gevallen van diphte- ritus te Goes, 2 te Graauw, 2 te Ter Neuzen en 1 te Hontenisse. De heer A. Clavareau, rijksontvanger te O o s t b u r g is als zoodanig benoemd te Kerkrade.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2