Provinciaal 0 a 1 k s b la d. RONA Cacao erste Blad Zaterdag 15 Maart 1913. 19dc Jaargang Van houtcn's Thans de meest gelexen Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Eent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Verslag ik Er zal wel geen geneeskundige gevonden worden, die uit hygiënisch oogpunt aan goede cacao de voorkeur ontzegt boven koffie, thee of alcoholische dranken. is een krachtig fabrikaat, afkomstig uit de Koninklijke van Houten's Cacaofabriek. De algemeene waardeering doet verwachten dat RONA Cacao steeds meer zal worden de volks drank bij uitnemendheid. der Raadsvergadering van de gemeente SAS VAN GENT, DE ZEEUWSCHE KOERIER? Advertentiën vanjH 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere» kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. ZON Zon op 6 u. 40 m. Zon onder 5 u. 38 m. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. MAAN: E. K. 15 Maart. .__V._M._22 Maart. gehouden op Donderdag den 13en Maart 1913, des namiddags ten 3 uur. Aanwezig de voorzitter, 5 leden en de secretaris. Afwezig de heer Malotaux. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Mededeeling Ingekomen Stukken. a. Schrijven van mej. M. S. de Koek, onder wijzeres aan de R.-K. Bijzondere School te Axel, benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school B. in deze gemeente, waarin zij bericht dat haar door het R.-K. Kerkbestuur te Axel eervol ontslag is verleend met ingang van 1 April, zoodat het haar niet mogelijk is met ingang van 1 Maart in functie te treden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Rekening der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen over 1912. Deze sluit met een goed slot van f741,24. Wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. II. Voorstel omtrent verhuring post- en telegraafgebouw. De voorzitter deelt mede dat inzake den nieuwen termijn voor verhuring aan het Rijk van het ge bouw van het post- en telegraafkantoor de som 950 gulden per jaar was geboden. Burg. en weth. stellen echter voor hiervan te maken de som van duizend gulden en dan weer een huur overeenkomst af te sluiten voor den tijd van 10 jaar. De heer Gross verklaart zich met dit voorstel goed te kunnen vereenigen. De heer Buijsse vraagt of hieraan dan geen bezwarende voorwaarden zijn verbonden voor wat betreft de reparatie aan het gebouw. De heer Gross zegt dat voor een dergelijken huurprijs de reparatiën dan ook behoorlijk moeten uitgevoerd worden. De secretaris deelt mede dat de begrooting van te verrichten reparatiën beloopt f473. De heer Buijsse vraagt of het niet wenschelijk ware voor de verdere jaren een maximum-bedrag voor de uit te voeren reparatiën vast te stellen. De secretaris licht toe dat volgens de voor waarden de gemeente alle lasten heeft te dragen, welke de wet op den verhuurder legt. De voorzitter zegt dat de reparatiën toch voor den verhuurder zijn. De heer Pauwels is van oordeel dat zulks toch nog al tot moeilijkheden aanleiding geeft, wat indertijd nog gebleken is met het breken van een glas. De heer Buijsse acht het juist om dergelijke redenen gewenscht een maximum vast te stellen. De voorzitter meent dat met het oog daarop nog f 50 gevoegd is bij de aanvankelijk bepaalde huursom. De heer Pauwels wijst er nog op dat do vorige directeur b.v. een ventilateur wilde hebben, waarvan de prijs circa f 160 zou bedragen hebben. Deze is toen echter niet aangebracht. De voorzitter vraagt wat nu het gevoelen van den raad is. De heer Buijsse zegt dat de huurprijs toch 6—7 pCt. oplevert. De heer ïïamelijnck zou den prijs niet lager dan f 1000 stellen. Z. h. s. wordt besloten de huurprijs te bepalen op f 1000 en de gewenschte reparatiën aan het gebouw te doen uitvoeren. III. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1912. Dit verslag luidt „Vergeleken bij dat van vorige jaren bleef het schoolverzuim in 1912 vrijwel stationair. Het ongeregelde bezoeken der scholen is beperkt tot eenige gezinnen, waarvan de hoofden weinig Waarde aan het onderwijs hunner kinderen schijnen te hechten. Geen betoog behoeft het dat leerlingen uit dergelijke families het niet verder brengen dan tot de lagere klassen en ook daar in vele opzichten remmend.op het onderwijs werken." De heer Oole merkt op dat het kort en bondig is. De heer Hamelijnck zegt dat over het algemeen het schoolverzuim toch geen reden tot klagen geeft. IV. Verslag bedoeld bij art. 52 der woningwet over 1912. Dit verslag wordt voorgelezen. Naar aanleiding van een der punten merkt de heer Oole dat op een der perceelen op den weg naar Westdorpe, waarvan de onbewoonbaar ver klaring is ingetrokken, het bord „onbewoonbaar verklaard" nog hangt. De voorzitter gelooft dat dit wel niet zoo sal zijn. De heer Hamelijnck constateert dat van de herstellingen aan die woningen toch iets is gekomen en vraagt of de waterafvoer daar nu verbeterd is. De heer Pauwels zegt dat de gemeente daarin niet betrokken is. Overigens hebben de bemoeiingen der Gezondheidscommissie ten aanzien daarvan niet veel succes opgeleverd. Maar nu is het in zooverre verholpen. Als er maar een beetje afvoer is gaat het wel. Voor die geschiedenis is overal aangeklopt, maar 't meest op de portemonnaie van de betrokkenen. Het verslag wordt hierna goedgekeurd. V. Benoeming van een lid van het algemeen armbestuur wegens periodieke aftreding van den j heer P. Malotaux op 1 April a.s. Door het armbestuur is eene aanbeveling ingediend, waarop voorkomen de heeren P. Malotaux en E. Geirnaerdt. Met algemeene (6) stemmen wordt herbenoemd de heer P. Malotaux. VI. Uitloting aandeelen in de geldleeningen der gemeente van 1893, 1894 en 1904. Worden uitgeloot: 1893, no. 6; 1894 no. 19; 1904 no. 3. VII. Missive van de voorloopige commissie tot stichting van eene electrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen om aanwijzing van een vertegenwoordiger otn zitting te nemen in de commissie. Deze aan burg. en weth. gerichte missive luidt als volgt Ter Neuzen, 13 Februari 1913. In de gehouden vergadering der voorloopige commissie tot stichting van eene Electr. Centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd besloten al vorens tot een definitief besluit te komen zich allereerst te wenden tot de colleges van burge meester en wethouders der betrokken gemeenten, teneinde deze uit te noodigen de zaak aanhangig te maken bij den Raad. Immers, zal er iets van een dergelijke stichting komen, dan dient vooraf vast te staan op welke gemeenten ongeveer kan worden gerekend, of zich in elk geval te overtuigen van de gezindheid der gemeentebesturen. Het is daarom dat wij Uw college beleefd ver zoeken, om Uwen raad uit te noodigen een ver tegenwoordiger aan te wijzen hetzij de voor zitter of een der leden om zitting te nemen in eene commissie welke tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van het stichten eener Electr. Centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook al heeft Uwe Gemeente eenige lichtvoor ziening, dan nog zou het gewenscht zijn deel te nemen aan de samenstelling eener commissie, wijl eene algemeene medewerking niet anders dan zeer bevorderlijk kan zijn voor het welslagen van dit plan. Hier is algemeene samenwerking noodig wijl van Regeeringswege wordt gewacht op den uit slag onzer bemoeiingen. Wij wekken Uw college op den Raad uwer Gemeente er op te w\jzen, welk belang hier aan de orde is. Mocht later uit de kostenberekening blijken dat het plan niet voor uitvoering vatbaar is, en dus op eene andere wijze moet voorziening ge troffen worden, of wel dat het voor Uwe ge meente te groote offers vraagt, welnu, dan is er nog tijd genoeg om U aan de medewerking te onttrekken. Met het oog op een eventueele totstandkoming van dit plan en de wetenschap dat enkele ge meenten belang hebben bij eene spoedige beslissing, dringt onze Commissie er bij Uw College op aan, vóór of op 1 April a.s. eenig antwoord te zenden aan het adres van den laatst ondergeteekende. De voorloopige Commissie, K. J. A. G. BARON COLLOT D'ESCÜRT. P. W. Maarleveld. J. A. Neeteson. F. J. L. M. van Waesberghe. J. Hüizinga. De heer Buijsse vraagt waar het de bedoeling is de standplaats dezer centrale te vestigen. De voorzitter zegt dat daaromtrent nog niets is uitgemaakt, maar kan, als zijnde tegenwoordig geweest op eene reeds gehouden vergadering van burgemeesters betreffende deze aangelegenheid, wel een en ander ter toelichting mededeelen. Het zou de bedoeling zijn dat de energie geleverd werd door de cokes-ovens te Sluiskil. De ge meentebesturen zouden dan onderling probeeren in die richting werkzaam te zijn. Dit zou dus in zekeren zin op coöperatieven grondslag geschieden. Dat het gemakkelijk gaan zal, betwijfelt spreker. Persoonlijk is door hem ter vergadering nog het idee geopperd alles te doen uitgaan van een parti culier, maar daarvan scheen geen kwestie te kunnen zijn. Intusschen hebben reeds eenige gemeentebesturen de zaak zelf aangepakt, b.v. lJzendijke, terwijl b.v. Axel eene gasfabriek bezit. Volgens genomen informaties ligt het hoofd bezwaar in den aanleg der verbindingskabels. De heer Pauwels zegt van deze zaak niet veel heil te verwachten en oordeelt het beter te onder handelen met de maatschappij te Langerbrugge, waarmee de onderhandelingen nog gaande zijn! De heer Gross acht dit geen bezwaar om op deze zaak in te gaan en is van meening dat wij hier, die op het gebied van verlichting veel tekort komen, de plannen zoo hard mogelijk moeten steunen. Men dient het te weten hoe de verliohting in Sas van Gent gesteld is. Spr. is van oordeel dat electriciteit voor ons de uitkomst is, daar gas met grootere kosten gepaard gaat. Zijns inziens mag dan ook niet nagelaten worden het plan alle mogelijke medewerking te verleenen en adhaesie te betuigen. De heer Pauwels meent dat het voor Sas van Gent ook een goedkoopere weg zal zjjn wanneer aansluiting verkregen wordt met de centrale te Langerbrugge. De heer GrossMaar als het Rijk zulks niet goedkeurt De heer Pauwels antwoordt dat dit nog niet is uitgemaakt. De heer Gross zegt dat door het Rijk toch aan den raad is te kennen gegeven, dat het eene aansluiting met eene centrale op Nederlandsch gebied meer gewenscht acht, terwijl in dat schrijven de cokes-ovens te Sluiskil met name werden genoemd. De voorzitter zegt aan den heer Gross dat deze wel zooveel van electriciteit weet, dat het aanleggen der verbindingskabels de groote finan- cieele moeilijkheid isdaar zit de knoop. Deze kabels zijn geen telefoonpalen. De groote kwestie is het vraagstuk van de geldelijke kosten. Maar die bezwaren behoeven op 't oogenblik nog niet zoo nauwkeurig onder de oogen genomen te worden. Dat is voor later. Thans hebben we eigenlijk alleen te besluiten of we op het verzoek der voorloopige commissie zullen ingaan en een ver tegenwoordiger uit ons midden zullen aanwijzen. De heer Gross herhaalt dat onze gemeente bij de kwestie eener deugdelijke verlichting het allergrootste belang heeft en is er op grond daarvan sterk voor een vertegenwoordiger te be noemen. De heer Pauwels zegt dat er van de verlichting niets zal komen als wij niet doen wat elders wordt gedaan, namelijk de zaak zelf ter hand nemen. De voorzitter meent dat ook de gemeente Hontenisse voor eigen rekening in de behoefte gaat voorzien en eene gasfabriek stichten. Heeft iemand der leden ambitie als vertegenwoordiger op te treden voor de vergadering der electriciteit De heer Gross acht het 't best dat de burge meester deze taak op zich neemt. De heer Pauwels vraagt of geene som hiervoor moet worden bepaald. De heer Oole antwoordt dat in Axel f25 is uitgetrokken. De heer Buijsse denkt, behalve aan deze directe kosten, aan latere kosten. De voorzitter: Kosten van de commissie zelf? De heer Gross zegt dat hier slechts sprake is van reis- en verblijfkosten van den vertegen woordiger. De heer Hamelijnck meent dat deze niet hoog zullen loopen. Hierna wordt z. h. s. den heer burgemeester aangewezen tot afgevaardigde. VIII. Missive van Ged. Staten om verhooging jaarwedde burgemeester in verband met de ver hooging jaarwedde van den secretaris. Deze missive luidt Middelburg, 7 Februari 1913. „Waar door ons als regel is aangenomen, dat de jaarwedden van burgemeester en secretaris van dezelfde gemeente gelijk moeten zijn, hebben wij de eer U te verzoeken ons het gevoelen van den Raad Uwer gemeente mede te deelen omtrent eene verhooging der jaarwedde van den burge meester tegelijk met die van den secretaris." De voorzitter vraagt of de heeren buiten zijne tegenwoordigheid over deze kwestie eens spreken willen. Verschillende leden achten zulks onnoodig lo. omdat in de vorige zitting, bij de bespreking der verhooging van de jaarwedde var den secretaris, de kwestie al onder de oogen werd gezien en 2o. omdat er toch geen ontkomen aan is. De heer Oole meent dat over dit punt niet veel te zeegen valt, daar er toch tot verhooging moet worden overgegaan. De voorzitter merkt op dat deze verhooging niet aan hem gegeven wordt, maar aan den burgemeester der gemeente Sas van Gent. De heer Gross constateert dat de raad niet anders besluiten kan, dan zooals Gedep. Staten aangeven, maar meent dar de burgemeester de verhooging aan het armbestuur zou kunnen schenken. Hierna wordt z. h. s. besloten de jaarwedde van den burgemeester met f 100 te verhoogen. IX. Missive van den inspecteur der directe belastingen enz. te Ter Neuzen met voorstel aan de gemeente om 6 ambtenaarswoningen te bouwen en die te verhuren aan het rijk. Deze missive luidt aldus Ter Neuzen, den 25 Februari 1913. Zooals U wellicht zal bekend zijn, is het ge brek aan geschikte woningen te Sas van Gent zoover gekomen, dat ik verplicht ben geweest enkele gehuwde kommiezen der belastingen aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën ter verplaatsing voor te dragen, omdat voor hen geen voldoende woning meer beschikbaar was. Het laat zich aanzien dat deze ongewenschte toestand zich vooreerst niet verbeteren zal, zoodat het voor de administratie bezwaarlijk zal worden gehuwde ambtenaren naar Sas van Gent te verplaatsen. Waar ik mij vlei, dat U met mij van oordeel zult zijn, dat voorziening in dat woninggebrek dringend noodzakelijk wordt, heb ik de eer Uw college beleefd te verzoeken aan den Raad Uwer gemeente de vraag voor te leggen of hij niet in beginsel genegen zoude zijn, enkele woningen (bijv. 6) van gemeentewege te bouwen en deze aan de belasting-administratie te verhuren ter bewoning door hare ambtenaren. Mocht de gemeenteraad in beginsel niet onge negen zijn enkele woningen van geschikt type voor dat doel te doen bouwen, dan zou ik aan Zijne Excellentie den Minister willen voorstellen, die van Rijkswege op langen termijn (b.v. 10 of 20 jaar) te huren, zoodat de gemeente gedurende dien tijd niet de minste risico liep, wat betreft het eventueel onbewoond zijn van woningen. Een zoo mogelijk eenigszins spoedig antwoord op het bovenstaande zou door mij zeer op prijs worden gesteld. De Inspecteur, (get.) MULDER. De heer Gross meent dat de raad allereerst in het algemeen zijn gevoelen over deze kwestie moet doen kennen en een antwoord geven op de vraag of de raad in principe genegen is over te gaan tot den bouw van de bedoelde woningen, ja dan neen. Dat is de allereerste vraag. Naar mijne meening is er absoluut geen bezwaar aan verbonden deze woningen te bouwen en aan de regeering te verhuren. Voor bouwterrein zou uitstekend geschikt zijn de gedeeltelijk nog on bebouwde straat naar den heer Malotaux, de Verlengde Schoolstraat. Die zou daarvoor zeer geschikt zijn en die straat was dan ineens vol gebouwd. De heer Pauwels zegt dat het in die straat niet gaan zou, daar de tram daar door komt. De heer Gross antwoordt dat de tram slechts eene breedte van 3 meter noodig heeft en dat zulks dus geen bezwaar oplevert om daar te bouwen. De heer Hamelijnck is van oordeel dat het daar toch moeilijk gaan zal, omdat er nog veel zand van de wallen weg te voeren is. De heer GrossDat wordt successievelijk opgeruimd. De heer Pauwels meent dat over de bouwplaats niet moet gesproken wordenterrein is er wel genoeg. De heer Oole wijst ook op de Kerkhoflaan waar kan gebouwd worden. De heer Pauwels, terugkomende op het principe om tot bouwen over te gaan, meent dat het he6l wat lasten met zich zal brengen. De voorzitter is het hiermede eens en oordeelt dat het rijk de woningen evengoed zelf bouwen kan. De heer Buijsse vraagt of de hooge cijnspacht der gemeente daarvoor geen beletsel is. De voorzitter antwoordt dat de cijnspacht niet zoo hoog is. Laat men eens bij particulieren probeeren of elders gaan zien. Dan hoort men andere cijfers. De heer Gross zegt dat er voor de gemeente, bij 't bedingen van een goede huur, geen bezwaren aan zijn verborden, maar dat alles hebben we op 't oogenblik niet verder te beschouwen. De vraag is of we bouwen ja dar neen. De heer Buijsse is het daarmede eens en zegt

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1