No. 1724. DERDE BLAD I w a Zaterdag 8 Maart 1913. ,erste i*Coomsch Ftatholieke i Haarlem Kleverpark 67. Hoeveel men betaalt en hoeveel men krijgt. Telefoon Interc. 1784. Telegram-adres ERE. De algemeene werkstaking in België. Hoe men rijk wordt. Een priester veroordeeld. DE S. D. A. P. U I T D E O O S T7 Door krokodillen verslonden. ecLerverkioopera ffevraagdL Zeeuwsche Koerier Zij, die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 April kosteloos. DEBATTEEKEX. We loopen aardig naar de gewichtige stem mingsdagen voor 100 leden onzer Tweede Kamer. De vergaderingen zijn hier en daar al aan den gang. Vergaderingen met debat natuurlijk. Jhr. de Muralt, als candidaat der „Vrijzinnige Concentratie" in het district Oostburg, is ook al op 't pad. Zaamslag, Hoek, Groede, Oostburg hoorden hem reeds. En de vrijzinnige pers gaat er niet weinig prat op dat 't overal vergaderin gen zijn met gelegenheid tot debat. Maar de rechtsche sprekers komen tot nu toe niet voor de proppen om met den liberalen candidaat van gedachten te wisselen. Of ze gelijk hebben De ondervinding heeft al vaak genoeg geleerd dat debatavonden in den regel uitloopen op haarkloverijen, personaliteiten, grofheden, en wat dies meer zij. Het publiek joelt dan en heeft schik, amuseert zich kostelijk. Tien tegen éénweten de menschen van te voren dat een degelijke, serieuse vergadering voor de deur staat, de opkomst is matigmaar is 't bekend dat debat komt, de zaal stroomt vol lang vóór 't aangekondigde uur.... Daar is een groot deel van 't menschdom nu eenmaal op gesteld, en wie dan het auditorium 't hardst kan doen lachen, wint het pleit Heusch, onze sprekers kunnen hun tijd en hunne talenten beter besteden dan aan avonden met debat. Laten zij te gelegener tijd optreden zonder debat. De kiezers hebben dan gelegenheid kennis te nemen van hunne beginselen en de wijze, waarop zy 't land wenschen te regeeren. Wil de concentratie haar standpunt blootleggen, goed, zij doe het op haar eigen vergaderingen. Ziedaar hoe wjj over het blufferige „Gelegen heid tot debat" of het snorkende „Debat ge- wenscht" denken. Onder dit opschrift schrijft „De Nieuwe Koerier" De Tweede Kamer heeft de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekeringswet afgehandeld. We kun nen derhalve thans weten, hoeveel betaald moet worden en hoeveel men ontvangt. Vooreerst: hoeveel men betaalt. Er zijn vijf loonklassen, waarin de volgende premiën betaald worden Week- Jaarloon premie ie loonklasse, beneden f 240, 20 ct. He van f 240 tot f 400, 24 ct. IHe van f 400 tot f 600, 32 ct. IVe van f 600 tot f 900, 40 ct. Ve boven f900, 48 ct. Deze premiën worden betaald door den werk gever, den patroon. Doch deze is bevoegd, een bepaald gedeelte der premiën af te houden van het loon van den werknemer, den arbeider. Hoe veel hij mag afhouden, hangt af van de loonklasse, waartoe de arbeider behoort. Dit is geregeld als volgt De patroon mag voor de premie van het week loon afhouden bij arbeiders in de Ie loonklasse 4 cent TTT6 6 Ille 11 IVe 20 Ve 24 Zien we thanshoeveel men ontvangt. De invaliditeits- of ouderdomsrente, die men ontvangt, wordt berekend naar een grondslag en een verhooging. Den grondslag berekent men door het totaal bedrag van alle betaalde premies te ver menigvuldigen met 825 en het product te deelen door het aantal weken, dat do verzekering heeft geduurd. Een voorbeeld ter verduidelijking. Voor iemand is vanaf zijn 16e jaar premie be taald in de derde loonklasse. Op zijn 50ste jaar wordt hij geheel ongeschikt voor zijn handwerk hij is invalide geworden. Voor hem is gedurende 34 X 52 1768 weken premie betaald. Het totaal bedrag dezer premiën is 1768 X f 0,32 ruim f 560. Dit bedrag wordt met 325 vermenigvuldigd. Men krijgt dan f 182,000. Dit gedeeld door het aantal weken geeft f 103. Nu heeft men den grondslag van zijn invalidi- teitsrente gevonden. Daarbij wordt gevoegd de verhooging, zijnde 14 pCt. van het totaal der premiën, dus in dit voorbeeld ongeveer f 79. De geheele rente zal dus f 103 f 79 f 182 bedragen. In dit voorbeeld heeft de arbeider zelve in al die jaren aan premiën betaald 1768 X f0,11 t 194,48. I Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninkl. goedkeuring der Statuten. Het feit, dat de grootste R.-K. Arbeiders-Organisaties uit het buitenland zich met deze instelling in verbinding stellen, bewijst wel, dat haar doel be grepen en geapprecieerd wordt ook over de grenzen. Zij ia toch <le eeiiige bestaande R.-K. Maatschappij, die omdat zij nimmer andersdenkenden kan verzekeren, de Katholieke zaak moreel en financieel kan steunen en blijven steunen. Wanneer toch eene andere Maatschappij, welke ook, de zaak van verzekerden van eene bepaalde kleur financieel steunt, dan zal een protest van de andersdenkende verzekerden ZEER TERECHT hiervan het logisch gevolg zijn. S m '-mWilMMBUBBBM IIW IIIBIMWillir»iTMMBWnMMnBT— Het onafhankelijke socialistische (let wel! Red. „Z. K.") orgaan de „Waarheid" te Gent, brandmerkt de roode politici die honger en ellende over het Belgische werkvolk willen brengen, om politieke redenen in den slechtsten zin des woords, als volgt „Wat zal ze nu wel zijn, die algemeene werk staking, waar gewetenlooze drijvers hunne goed- geloovige slaven zoo schandelijk misdadig naar toe jagen Ik aarzel niet te zeggen èn machteloos, èn ondoeltreffend. Is er inderdaad maar eenige kans van slagen Neen, niet de minste. De regeering zal niet toegeven, want het ligt voor de hand dat zij, geweigerd hebbende te buigen voor de bedreiging met werkstaking nog minder bukken zal voor de uitvoering er van. Als zij vond dat haar gezag en haar waardigheid op het spel stonden voordat de handschoen was geworpen, hoe zou zij die beide onaantastbaar kunnen achten, nu dat de oorlog is verklaard „L'enfant terrible" spreekt de waarheid. Koopman Piet stapt in zijn kamer, Waar zijn vrouw hem wacht met thee. „Klaar met cijf'ren vraagt zij vriend'lijk. „Ja," zegt Piet, „ik ben tevree Ieder jaar gaat 't beter, wijfje! 'k Kom haast personeel te kort 'k Wed, dat 'k binnen enk'le jaren Nog een man in bonis word." Vrouwlief lacht en zegt„'t Is prettig, Als het jaar zoo prachtig sluit. Kon mijn broer dat ook maar zeggen Die gaat elk jaar achteruit 1" „Dat '8 zijn eigen schuld", zegt Piet nu, Stopt z'n pijp en drinkt z'n thee „Waarom adverteert die vent niet? Kijk! daar doe je alles mee!" „'k Wou, dat Jaap dat ook maar inzag, Maar die is van d' ouden tijd. Hij zegt„Met dat ad verteeren Raak je al je centen kwijt!" Maar 't brengt klanten in je winkel En het maakt je naam bekend Als ik niet geadverteerd had, Was ik nou een arme vent And're tijden, and're zeden, Ied're koopman adverteert, „Geld is heusch niet weggesmeten, Heeft d' ervaring mij geleerd Daarom blijf ik adverteeren Eindigt Piet, „ik zeg maar, vrouw Wie geen spiering uit durft gooien, Vangt ook nooit een kabeljauw 1" (Voorhoede). Zoo staat er met vette letters te lezen in „Het Volk". Een priester veroordeeld 'n Bericht van 'n halve kolom. Wat mag dat voor een schandaal zijn Dit Een pastoor uit Overijsel is op de fiets links uitgeweken, heeft daardoor een botsing veroor zaakt met een anderen fietser en is deswege veroordeeld tot een gulden boete. „Een pries i er veroordeeld 1" Jongens, jongens, 't moest met dikke vetjes in de krant. Honderden fietsers loopen tegen elkaar, zonder dat één krant eraan denkt van het geval melding te maken, anders dan onder uitspraken van het kantongerecht. Hier geldt het echter een priester. En omdat „wij sociaal-democraten" neutraal staan jegens den godsdienst, daarom.... een halve kolom gewijd aan dit nietsbeduidend geval. Hè, dat te kunnen schrijven, een priester ver oordeeld 't Is 'n genot voor het roode hoofdorgaan. (Limb. Koerier.) Blijkens het in „Het Volk" gepubliceerde jaar verslag van den partij-secretaris steeg het aantal afdeelingen in 1912 van 253 tot 284, dat der leden van 12,592 tot 15,667. In Zeeland daalde het aantal afdeelingen van 7 op 5, door opheffing der afdeelingen Goes en Brouwershaven. In 75 gemeenteraden hebben thans 185 sociaal democraten zitting; in 4 verschillende provincies hebben te zamen 22 sociaal-democraten zitting in de Staten. Een correspondent van de „Loc." schrijft De kali Koeto, nabij de desa Boeloesan, ten Noorden van Weleri (Kendal), wordt in den laatsten tijd zeer onveilig gemaakt door reus achtige krokodillen, die met den dag driester optreden en zelfs de brutaliteit hebben hun prooi uit de prauwen te halen. Zoo vielen binnen betrekkelijk kort tijdsverloop vier slachtoffers, inlanders uit de desa Boeloesan. Een vrouw, die in de middaguren aan den kant der kali een mand met visch stond schoon te spoelen, werd gegrepen en in de diepte gesleurd. Haar man, die in de onmiddellijke nabijheid van haar stond en den onverwachten aanval niet kon verhoeden, ging te keer als een gek en kon natuurlijk geen hand tot hulp uitsteken. Kort daarop zag hij den kop van het dier weer vtteiitfiiaaau

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9