No. 1724. TWEEDE BLAD Zaterdag 8 Maart 1913. Uit de hand te koop Be Kanter Horn's Boni Het Thflringer Weerhuisje. Twee Landauers, FR. VAR WATTEGttEM, v a w a Speelkar, tweewielig Rijtuig, twee Coupés, twee Coupés Caoutchoutés, twee Victoria's, twee Victoria's Caoutchoutés. Mtfv&ri&isfiën* De Karrekassentram. Nieuwst ij dingen. Bosteilingoa te zenden aan GERARD TELKAMP, Hillegom. Ziek te «eidai li de Ktjtilgmakerl] Sliipstr&At 56 50! G E H T. Boekbeoordeling. Goes - Middelburg - Hulst. Bankiers, Kassiers, Administratie- en Assurantiekantoor. De Zeeuwsche Feestelijke opening van het kanaal Gent—Ter Neuzen Eenige maanden geleden, toen de eerste bij zonderheden aangaande de feestelijke opening van het kanaal GentTer Neuzen gepubliceerd werden, wezen wij er op dat er voor Sas van Gent en Ter Neuzen allerminst redenen waren bij die gelegenheid feest te vierenwe hebben er hier slechts nadeel van. Eenzelfde meening kwam tot uiting in de ver gadering van den raad der gemeente Ter Neuzen, j.l. Dinsdag gehouden. We lezen o. a. in het verslag van „Luctor et Emergo" De heer Drost vraagt of de voorzitter iets bekend is omtrent een feestelijke opening van het kanaal GentTer Neuzen, waarbij ook H. M. de Koningin tegenwoordig zou zijn. De voorzitter zegt, dat het plan bestaat om de opening te doen plaats hebben tijdens de Gentsche tentoonstelling en dat daarbij tegen woordig zou zijn de koning van Engeland, doch omtrent H. M. kan spr. niets zekers zeggen. De heer Drost vraagt of die feestelijke opening voor Ter Neuzen wel wenschelijk is daar z. i. het kanaal niet in het belang van Ter Neuzen is, doch geheel in belang van België. Spr. zou liever zien dat er een stem van hier uitging tot niet-feestelijke opening. Meer en meer blijkt toch dat we van hooger hand niet gesteund worden en nu als 't ware gedwongen te worden tot een kunstmatige feestelijkheid, dat zou spr. treurig vinden. De voorzitter zegt toe, dat hij gaarne wil trachten tegen een volgende vergadering omtrent deze zaak eenige zekerheid te verkrijgen. We nemen aan dat de stem tot niet-feestelijke opening wel zou zijn die eens roependen in de woestijn. Maar toch is voor 't idee heel wat te zeggen. Al ware het alleen om eens duidelijk aan te toonen, dat door de verbreeding van het kanaal GentTer Neuzen meer Nederlandsche belangen zijn geschaad dan gebaat. Er is weer nieuws in 't Zeeuwsche land En wel in 't landje van Cadzand, Waar 't vrouwvolk nog naar ouden trant Een mutsje draagt van tule en kant, Waarin een koperen karrekas Dat heet daar namelijk eerste klas. Daar ligt de tramlijn welbekend, Van Oostburg naar Retranchement. En daar het vrouwvolk aan die lijn Er meest met karrekasjes zijn, Kwam ras een spotter op 'n idee En lachte daar eens hartelijk mee Want heet een Zeeuw ook achterlijk, Toch geeft hij van humor soms blijk; En Joost mag weten hoe het kwam, Hij noemt die lijn „karkassentram". En iedereen begrijpt gewis, Dat 't vrouwvolk daar niet blij mee is, Van Oostburg tot Retranchement Scheldt men nu op dien lagen vent. 'k Geef daarom elk den goeden raad, Die met dien tram eens medegaat Spreekt liever maar van spek of ham Dan van den „karrekassentram". Het beste is, houdt je mondje dicht, Dan sla je niemand in 't gezicht. Je zit in dien karrekassentram Zoo goed als was je in Rotterdam. En als je elk met vrede laat, Geen karrekas je doet U kwaad. En daarom houdt U stijf en stram Spreekt nooit van karrekassentram. B. NEDERLAND. Mazelen. Te Nieuwerkerk aan den IJssel heerschen in hevige mate de mazelen. De school is gedeeltelijk ontvolktin de laagste 3 klassen wordt meer dan de helft der kinderen gemist. Een meisje van 7 jaar is aan de ziekte, die overigens niet kwaadaardig is, bezweken. Een oplichtster. Naar het „Vad." meldt, is het de Haagsche recherche gelukt de hand te leggen op een dienstbode, die er haar werk van maakte om dames op te lichten door de z.g. godspenning in ontvangst te nemen en niet in haar dienst te verschijnen. Brand. Zondagavond brak te ruim 10 uur brand uit ten huize van den wegwerker H. Oskam, wonende langs den spoorweg tusschen Breukelen en Maarssen. Gelukkig dat de kin- dei en, die alle reeds te bed lagen, nog bijtijds van boven af konden gehaald worden. Ze werden zoo goed als naakt welwillend opgenomen bij den wachter H. Willemse, aldaar in de nabijheid wonende. Huis en schuur brandden tot den grond toe af. Door inmiddels toegeschoten menschen kon het vee nog gered worden, uitgezonderd eenige kippen. Vermoedelijke oorzaak een kat heeft in 't achterhuis een brandend petroleum lampje omver geworpen. Verzekering dekt de schade, althans voor het huisraad. Of ook het vee verzekerd is, kan nog niet met zekerheid gezegd worden. (Tijd.) Gevaarlijk spel. Op het Charlotte-de- Bourbonplein te 's-Gravenhage waren Zaterdag jongens bezig, elkaar met steenen te gooien, toen een achtjarige knaap, die juist passeerde en bij het steenenspel niet in het minst betrokken was, een steen tegen het rechteroog kreeg. Per auto van den eerste-hulpdienst werd hij naar de oog lijders-inrichting aan de Laan van Meerdervoort vervoerd, waar bleek dat het oog geheel vernield was. Het werd nog dienzelfden avond verwijderd. Tent afgebroken. De houten circus, waarin Hagenbeek op de veemarkt te Rotterdam tot Woensdag voorstellingen gaf, moest Zaterdag afgebroken zijn. Daar de eigenaar van de tent hieraan niet had voldaan, zijn Zaterdag een zestig-tal stadswerkers begonnen de tent op kosten van ongelijk af te breken. In de tent bevonden zich nog drie beren, waarop door een deurwaarder beslag was gelegd. Deze zijn onder bewaking getransporteerd naar de stalhouderij van den heer Pluym, waar zij voorloopig bewaard worden. (Tijd.) Gevoelige straf. Een man, die zich op het Spui te 's-Gravenhage bemoeide met de arrestatie van een beschonkene en den agent zijn arrestant wilde ontrukken, kreeg een paar zoo gevoelige klappen met de sabel op het hoofd en den arm, dat de hulp van den eerste-hulpdienst moest worden ingeroepen. Dr. Boland verbond hem voorloopig aan het commissariaat aan de Nieuwe Haven, van waar hij per auto naar den centralen post werd vervoerd. Daar werden de hoofdwonden gehecht, waarna hij weder ter be schikking van de politie werd gesteld. (Tijd.) Ernstig. Men meldt uit Wijchen aan de „Msbd.": De 18-jarige zoon van G. van S. alhier had de onvoorzichtigheid een geladen geweer tusschen de knieën te nemen. Toen hij wilde opstaan, haakte de haan in een zijner broekspijpen met het ongelukkig gevolg dat het schot hem in den buik trof. Zieltogend stortte hij neer. Een buur man sprong op de fiets om een priester te halen, die den ongelukkige nog bij volle kennis de H. Sacramenten kon toedienen. Eenige oogenblikken later blies de zwaar gewonde jongeling den laatsten adem uit. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts 11,De ver- zoDding geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. Tengevolge Van mishandeling overleden. Men meldt uit Ud6n d.d. 28 Februari aan de ,,'s-Hertg. Crt." De landbouwer M. Veldpaus die Vastenavond- Dinsdag te Volkel, door een vijftal personen werd mishandeld en wien zulke ernstige wonden werden toegebracht, dat hij sinds tijd in het gasthuis aldaar werd verpleegd, is thans na een smartelijk lijden overleden. Een der vermoedelijke daders, zekere v. H., zit nog steeds in voorloopig arrest. Het lijk is naar het raadhuis vervoerd om gerechtelijk onderzocht te worden. De justitie uit 's-Hertogenbosch is Zaterdag namiddag naar Uden vertrokken. AMERIKA. Financiën in Amerika. Reuter seint dd. 1 Maart uit Washington aan „De Tijd De schuld der Vereenigde Staten is in de maand Febr. vermeerderd met 2.320.000 dollars. In de schatkist was op heden voorhanden een bedrag van 1.976.130.000 dollars. Pater Masselis S. J. Te Defroit (Michigan in de Ver. Staten is overleden het ouaste lid der Jesuïten-orde in Amerika en naar men aldaar gelooft, van de geheele wereld, pater Benedikt Masselis. Hij was een Belg van ge boorte en bereikte den leeftijd van 92 jaren. In October 1.1. vierde pater Masselis den 70sten jaardag zijner intrede in de orde. (De Tijd.) „Catechismus voor Bestrijders van het Drankmisbruik" door het Kruisver- bond in het Groot-Seminarie te Hoeven. Uitgave van Sobriëtas, Maastricht. In zijn mooi boek „De Nieuwe Kruistocht" zegt dr. Gerard Brom o.a.„Het Groot-Seminarie Hoeven kwam in de weer op het noodsein „Criminaliteit en Drankmisbruik", een studie door Ariëns opzettelik in „De Tijd" geplaatst om dé buitenstaanders te bereiken. Gesteund door prof. Dirckx organiseerde de theologant Huijs de school tot een eerste klas kader, doordrongen van 't besefvóór de kerk is tegen de kroeg. Het Hoevens Kruisverbond heeft naam gemaakt door zijn naar 't duits gevolgde „Catechismus voor Drankbestrijders" 1904, 't erkende handboekje van een alcohol cursus of propagandaclub. Door wel honderd vrijwilligers uit allerlei plaatsen als buitengewone leden op te nemen, en de bibliotheek open te stellen, legde 't seminarie kiemen voor veel afdeelingen". En Hoevens Kruisverbond heeft zijn ouden naam gehandhaafd. Dezer dagen is verschenen de 4de uitgave van den bovengenoemden Catechis mus 33ste38ste Duizendtal. Alweer ver meerderd en verbeterd. En deze uitgave valt mooi samen met 't tienjarig bestaan van 't Kruisverbond in 't Groot-Seminaire, is blijkbaar als herdenking van 3 Maart 1903 bedoeld. Voor wie dezen Catechismus nog niet kent, diene dat in 6 Hoofdstukken achtereenvolgens worden be handeld 1. De alcohol. 2. Alcoholisme, oor zaken, gevolgen. 3. Bestrijding. 4. Drankbe- strijdersvereenigingen. 5. Opwerpingen. 6. Practische besluiten. Beknopt maar degelijk wordt aldus het alcoholvraagstuk in zijn geheel behandeldzelfs het „laatste nieuws" werd niet vergeten. En wat vóór 6 jaar in „Sobriëtas" (1907, bl. 85) werd geschreven van de 3de uitgave „Intusschen blijft heel ons leger tot grooten dank verplicht jegens de samenstellers en voortzetters van het Hoevensche propagandawerkje. 't ls van het allerbeste wat in onze collectie te vinden is", mag ook ongetwijfeld gezegd worden van deze 4de uitgave. Mogen we nu een heel kleine aanmerking maken Vraag 28 „door welke sociale verbeteringen kan men tevens het alcoholisme bestrijden wordt aldus beantwoord„Is het van den eenen kant zeker, dat in de huidige maatschappij de sociale beweging zonder degelijke en rechtstreeksche drankbestrijding slechts zeer onvolmaakt werk zou leveren evenzeer is het ook waar, dat de vakorganisatie indirect veel kan bijdragen, om het alcoholisme te bestrijden, door n.l. een van zijn oorzaken weg te nemen. Vergelijk vraag 5, 6." Waar als een der oorzaken van het alcoholisme wordt genoemd: „de levensomstandigheden, waarin iemand verkeert, voeren hem ook niet zelden in de armen van den alcohol." „Vakorganisatie en drankbestrijding hebben als natuurlijke bondgenooten elkander dus te steunen Reeds vroeger (vraag 22, 5) werd gezegd, dat het alcoholisme bestreden wordt„door het wegnemen der sociale nooden, die het drankmisbruik in de hand werken." Wat hier beperkt wordt tot de „vakorganisatie," had m. i. moeten worden uitgebreid tot de orga nisatie van middenstand en boerenstand. Zooals trouwens werd gesproken van „sociale verbete ringen" en „sociale beweging" in 't algemeen (vr. 28). Over „drankbestrijding en middenstandsbelang" schreef kapelaan Simonis twee artikelen in „Sobriëtas" (1910: bl. 194, 217) waarin o. a. wordt gezegd, „dat drankbestrijding een echt middenstandsbelang is, wijl zij de werkkracht en kredietwaardigheid van den iudustrieelen en han- deldrijveudeu middenstand bevordert, terwijl zij de koopkracht van het publiek, vooral van d« j arbeiders verhoogt. De katholieke middenstander echter, de Hanze- man, kan en moet dit welbegrepen eigenbelang veredelen door hoogere motieven." Verder wordt de vraag beantwoord: „Hoe kunnen de middenstanders de drankbestrijdings- beweging bevorderen En ten slotte schrijft hij nog„dat zij (de middenstanders) wel bedenken, dat, evenals elke sociaal-economische beweging, hun middenstandsactie rekening moet houden met het alcoholisme als individueele en maatschappe lijke kwaal, welker genezing eveneens is een werk van sociale hervorming." Op den te Amsterdam gehouden drankbestrij dersdag werd gesproken over den middenstand en de drankbestrijding(vgl.) „Sobriëtas" 1911 bl. 2Ü5. En ook in den „R.-K. Middenstander" werd over „de noodzakelijkheid der drankbestrij ding voor den middenstand" geschreven, en „de R.-K. Middenstandsvereeniging" aangespoord haar forsche schouders onder 't edele werk der drank bestrijding" te zetten. („Sobriëtas": 1912 bl. 230). Wat nu de drankbestrijding en den Boerenbond aangaatReeds op het 2de congres van den Nederlandschen Boerenbond, gehouden te Nijmegen 1907, sprak in de slotvergadering Baron van Wijnbergen o. m. als volgt: „Zieker, de drinke broers, men wijst ze met den vinger na, men acht ze niet. Maar zijn er daarnaast niet velen, zeer velen, die nog steeds maar niet inzien, dat er gebruiken zijn, die den naam van wzz'sbruiken ten volle verdienen? Och, gij, die dat wel inziet, opent dezulken dan eens de oogen, èn uit christelijke naastenliefde, èn in het belang van den boerenstand. Onthoudt het welzonder bestrijding van het drankmisbruik kan en zal uw werk niet blijvend vruchtbaar zijn. Derhalve, vooral gij M. H. Bestuurderen van, voormannen in den Ned. Boerenbond, neemt op dit congres het kloek besluit de beoefening der spaarzaamheid en der matigheid onder de boeren ten krachtigste te bevorderen". (Officieel verslagblz. 237.) En in zijn stellingen noemt dezelfde spreker de „bestrijding van het drankmisbruik" onder de middelen, die „de Boerenbond krachtig te bevorderen" heeft voor de „zedelijke verheffing van den Boerenstand" (blz. 19). En in de bij „Sobriëtas" verschenen brochure „De drinkgewoonten ten plattelande", een over druk van artikelen uit het „Weekblad van den N. C. B.," wordt o. m. behandeld „de roeping van den Boerenbond in den strijd tegen de drinkge woonten" en „de wijze van bestrijding der drink gewoonten in en door den bond". (Sobr. 1907 blz. 35.) Ook Dr. Deckers wil do Boerenbonden zien deelnemen aan de bestrijding van het Drankmis bruik, vooral bij verkoopingen en verpachtingen. („De Landbouwers van den Noord-Brabantschen zandgrond" door Dr. L. Deckersblz. 42.) Reeds vroeger had Dr. Ariëns gezegd „Beide vraagstukken (Alcohol- en Maatschappelijk vraag stuk) zijn zóó nauw verbonden, dat oplossing van het maatschappelijk met name het arbeiders vraagstuk, ondenkbaar is zonder overwinning op het alcoholisme", en „de beroeporganisatie (kan) haar eigenlijk doel niet bereiken, tenzij tevens het alcoholisme overwonnen worde. Dit geldt voor alle standen en dus voor het maatschappelijk vraagstuk in zijn ganschen omvang, maar heel bijzonder toch voor het arbeidersvraagstuk." (Verslag 1ste sociale week bl. 95). Ten slotte een woord van gelukwensch aan Hoevens Kruisverbond bij zijn tienden verjaardag, een woord van hulde aan de bewerkers van de 4de uitgave van den „Catechismus voor Bestrijders van het Drankmisbruik". Een woord van aan sporing tot de Zeeuwsche drankbestrijders om dit leerzame werkje te lezen en te verspreiden. VAN DEN BROEK, Kapelaan. Graauw, 3 Maart 1913. Koopt en verkoopt Effecten. Verstrekt Pandbrieven van alle Hypotheek banken. Bezorgt Hypotheken en verzilvert alle Coupons. Wisselt vreemd Bankpapier en Muntspecie. Sluit Verzekeringen op elk gebied. Houdt zitting op iederen Marktdag te Axel bij G. GILIJAMSE v./h. W. Dieleman te Ter Neuzen bij B. HEIJENS, Café „'t Wapen van Zeeland".

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5