Een kleine pil geneest een groote bloedarmoede. werken *°°r d Canada. Verslag Neemt u Sn acht. A dvertentiën. Charles Swartclée te Koewacht Ingezonden Mededeetingen. Nieuwstijdingen. Hls gij rust, uwe advertentiesgestadig en krachtig wanneer zij geplaatst zijn in een algemeen GRAAG gelezen blad. der Raadsvergadering van de gemeente WESTDORPE, Blindeninstituut Grave. Landbouw, Hengstenkeuring. Schoolnieuws. Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Per Telegraaf. Ingezonden Mededeetingen. Versch Brood, Beschuit en Klein-goed. Dr. EUG. ROGGEMAN. J Balkanstaten. wien de oorlog veel, zéér veel geld gekost heeft en nog kost, verlangen juist van Turkije een niet geringe schadevergoeding in klinkende munt. Dus.... in de eerste 24 uur sal men nog wel niet tot een accoord komen. Intusschen zijn deze week de Grieken de door hen sedert maanden belegerde stad Janina binnen gerukt. Adrianopel en Skoetari bieden nog steeds weerstand. Overigens hebben de legers te velde ontzettend van koude en sneeuw te lijden en sterven vele soldaten van ontbering.... Oorlogs ellende Rusland viert op 't oogenblik feest. Niet om de met Oostenrijk gesloten overeenkomst om de mobilisatie aan de grenzen te staken wat overigens wel het feestvieren waard is maar om het driehonderdjarig regeeringsjubileum van het huis Romanoff. Op 21 Februari 1613 werd de 16 jarige Michael Feodorowitsj Romanoff tot keizer aller Russen gekozen door de edelen uit alle deelen des lands. Ter gelegenheid dezer feestviering heeft de Czaar aan vele gestraften gratie geschonken. Twintig bankiershuizen hebben den Czaar een sommetje van 1,200,000 gulden cadeau gedaan. Z. M. zelf heeft ook geldelijke douceurtjes uitgedeeld, o. a. 50 millioen roebel voor den landbouw. In België schijnen de kansen der algemeene werkstaking aardig te zakken. Wel ja ook, wie aou nu zoo dwaas zijn om voor de grillen van eenige socialistische leiders en kwade buien van •en verslagen kartel ontbering te gaan lijden.... De Vereenigde Staten van Amerika installeerden hun nieuwen president Wilson. Algemeen wordt van diens regeering veel heil verwacht voor de groote Republiek aan gene zijde van den Oceaan. Wilson is blijkens zijn intreerede een man van helder inzicht en 't komt ons niet vreemd voor dat op zoo'n president verwachtingen gebouwd worden. Verder verwijzen wij in verband hiermee maar een der hoofdartikelen in dit nummer. Bjj de bloedarmoede heeft een aanzienlijke ver mindering van roode bloedbolletjes plaats. Deze bolletjes die juist aan het bloed zijn roode kleur geven, zijn de dragers van de zuurstof die zij opnemen wanneer zij door de longen gaan. Ziedaar waarom hij die geen rood bloed heeft, geen ge zondheid kan bezitten. Iedereen weet dat het lichaam niet kan leven zonder zuurstof. Dus, wanneer de roode bolletjes verminderen, vermin dert de opgenomen hoeveelheid zuurstof in ge- ljjke mate en de gezondheidstoestand volgt dezelfde beweging. Dan komen de karakteristische verschijnselen voor den dag, als lusteloosheid, bleekheid der lippen en van het gelaat, verlies van eetlust, hart kloppingen bij een eenigszins hevige oefening. Indien de ziekte wordt verwaarloosd, vermeer deren deze verschijnselen heel natuurlijk in aantal en in krachten er komt een oogenblik dat alle hoop om het kwaad te herstellen, verloren is. Bij tjjds aangevat, is het kwaad zeer gemakkelijk te genezen en het middel dat gebruikt moet worden, ie een versterkend geneesmiddel, dat de kracht heeft de roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weefsels en spieren over te brengen. De Pink Pillen zijn dat versterkende geneesmiddel en in de geneeskundige wetenschap is er niets zoo zeker als de genezing der bloed armoede door de Pink Pillen. Genezing. Wij hebben nog pas van Mevrouw Joh. Teurlings, geb. Maesen, wonende te Tilburg, 8, Leestraat, de kennisgeving harer genezing door de Pink Pillen ontvangen „Sedert langen tijd was ik verzwakt, bleek, zonder eetlust en had ik mij altijd to beklagen over het een of ander ongemak. Ik mocht al velerlei middelen gebruikt hebben de genezing was niet gekomen. Het scheen dat hst onmogelijk was mij mijne verloren krachten te doen weer vinden. Eindelijk heb ik de Pink Pillen genomen en dezen zijn machtig geweest om mij volkomen te genezen. Zij hebben al mijn ongemakken doen verdwijnen en mij mijne krachten en mijn eetlust weergegeven". Zij zijn verkrijgbaar k f 1,75 per doos en f9 per' zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. NEDERLAND. Jubileum-postzegels. Naar wij ver nemen zullen binnenkort door de Posterijen jubileum-postzegels worden uitgegeven, ter her denking van het 100-jarig bestaan van Neerland's •naf hankelijkheid. (Msbd.) Dienstweigeraar. De onlangs bij het 3e regiment vesting-artillerie te Geertruiden- berg ingedeelde V., afkomstig uit Breda, weigert zgn militair uniform aan te trekken en militaire diensten te verrichten. Hij is in arrest gesteld •n naar Den Bosch gezonden. Hij zal voor den krijgsraad terecht staan. (Msbd.) DUITSCHLAND. Ernstig ongeluk bij de Duit- che marine. Een ernstige ramp heeft de Duitsche marine getroffen. De Duitsche kruiser „York" liep in de buurt van „Helgoland" op de torpedoboot „S 178", 2 officieren, 2 dekofficieren en 66 onderofficieren en manschappen verdronken. 15 opvarenden konden zich redden, Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Land en Kolonisatie-afdeeling der Canadian Pacific Railway Company. gehouden op Donderdag den 6 Maart 1913. Aanwezig de heer C. van Waes, voorzitter, P. van Waes, C. Dellaert en A. de Beleir en de secretaris. Afwezig wegens ongesteldheid de heer van Acker, verder afwezig de heer van Haelst, een vacature. De voorzitter opent de vergadering waarna voorlezing wordt gegeven der notulen van de beide vorige vergaderingen die onveranderd worden goedgekeurd. 1. Als ingekomen stukken worden medegedeeld. a. Een schrijven van den heer D. B. van Acker, d.d. 3 Maart j 1. van den volgenden inhoud Aan den WelEd.Achtbaren heer burgemeester en heeren raadsleden der gemeente Westdorpe. Ik heb de eer UEd, bij deze mijn ontslag als wethouder aan te bieden. Aanvaardt, heeren de verzekering mijner hoog achting. (get.) D. B. VAN ACKER. b. Bericht van Ged. Staten dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit betreffende het aan gaan eener geldleening van ten hoogste f 2200 voor den bouw eener woning voor den rijks veldwachter. c. Brief van alsvoren waarbij zij, voorzien van het bewijs hunner goedkeuring, terug zenden het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1913 worden voor kennisgeving aangenomen. d. Een brief van de gezondheidscommissie zetel Neuzen waarbij deze toezendt een afdruk van het verslag harer bevindingen en handelingen over het jaar 1912. Dit verslag wordt voor de leden ter inzage gelegd. 2. De voorzitter wordt aangewezen als ver tegenwoordiger in de Commissie welke tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het stichten eener electrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Z.Ed.Ab. verklaart deze benoeming aan te nemen. 3. Het kohier van hondenbelasting voor 1913 wordt vastgesteld met 85 honden der le klasse en 35 der tweede, tot een bedrag van f205. 4. Tot ledenS van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van den gemeenteraad worden benoemd de heeren C. Dellaert en A. de Beleir. De overige leden tot hunne plaatsver vangers. 5. Op een ingekomen verzoek van onderwijzer A. N. Klaaijsen om verhooging van jaarwedde wordt de jaarwedde der onderwijzers met minder dan 10 dienstjaren verhoogd met f 25. Terwijl nog een paar wijzigingen in de jaarwedden-ver- ordening worden vastgesteld. 6. De in de vorige vergaderingen genomen besluiten tot wijziging der begrootingen voor 1912 en 1913, die weliswaar elkaar dekten doch waardoor het evenwicht in elke begrooting afzon derlijk verbroken werd, werden door Ged. St. teruggezonden onder opmerking dat deze niet veer goedkeuring vatbaar zijn, wijl in elke be grooting het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven behouden dient te blijven. Nadere voorstellen in overeenstemming met dezen wensch worden goedgekeurd. Nog wordt medegedeeld dat weer 28000 stuks straatklinkers zijn aangekocht tot verharding van voetpaden. Het is de bedoeling van het dagelijksch bestuur aan elke zijde van de kom 14000 stuks te verwerken. In verband hiermede wijst de heer Dellaert op den ongelukkigen toestand aan A. Rooms. De voorzitter noodigt hem uit op a.s. Diusdag met het dagelijksch bestuur ter plaatse te bespreken op welke wijze het voetpad daar het best in goeden toestand is te brengen. De heer de Beleir meent dat aan mej. wed. Ed. Kerckhaert ook een goede verbe tering tot stand zou komen, kon het voetpad eenigszins worden verbreed en worden aange sloten. Eindelijk deelt de voorzitter mede dat bij hem van meerdere zijden klachten inkomen dat de verharde voetpaden door verschillende wielrijders zoodanig wordt bereden dat het gebruik daarvan voor voetgangers gevaarlijk is. Hij wil betrok kenen er langs dezen weg op wijzen dat de politie is uitgenoodigd toe te zien op de hand having van art. 15 der motor- en rijwielwet, waarbij dit harde rijden verboden is en waartegen bij art. 18 dier wet als straf is bepaald hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste 150 gulden. Mocht dit nog niet helpen dan zal het dagelijksch bestuur zich genoodzaakt zien afdoende maatregelen voor te stellen. Geen der leden het woord meer wenschend sluit de voorzitter daarop de vergadering. Men zendt ons het zes-en-twintigste jaarverslag van het Instituut voor R.-K. blinden te Grave over het jaar 1912. Onze plaatsruimte laat niet toe aan het verslag bijzonderheden te ontleenen. Volstaan wij met te zeggen dat 't geheel het bewijs levert hoe een schoon en edel werk van katholieke naastenliefde in 't instituut te Grave ook dit jaar weer ten bate der ongelukkige blinden werd voortgezet. Ten slotte mag wel gezegd worden, dat hier een dankbare grond is voor de liefdadigheid der meergegoeden. Voor wie belang stelt in de namen der Zeeuwsch-Vlaamsche correspondenten van het instituut laten wij deze hier volgenAarden burg, mej. M. v. d. Plaat; Hengstdijk, L. D. HermansHontenisse, mevr. E. Dumoleyn MaertensHulst, H. L. J. MaerteosSas van Gent, H. GovaertWestdorpe, H. F. J. van BijleveltIJzendijke, mevr. Dr. A. van Delden Zuiddorpe, A. Moerdijk. Woensdag werd te Goes de centrale keuring van dekhengsten gehouden. Zij werd bijgewoond door den directeur-generaal en den inspecteur van landbouw. Er was, volgens de „Midd. Crt." groote belangstelling voor het in oogenschouw nemen van de prachtexemplaren, de beste van de beste hengsten uit geheel Zeeland. De prijzen werden toegekend voor 3-jarige hengsten aan lo prijs Max, van C. van Esbroeck te hengst dijk; 2e prijs Belfort, van P. J. Lannoye te Aardenburg3e prijs Avenir de l'Ecluse van H. J. Aernaudts en J. Baas te Sluis 4e prijs Alfort van A. Moggré te Schoondijke 5e prijs Max de Knocke van C. Dombrecht te Knocke (B.), 6e prijs CLlosse van Wei. Jos. Daelman te Westdorpe. Voor 4-jarige hengsten aan: le prijs Anatole van O. v. de Velde te Aeltre (B.), 2e prijs Fleur de Marnix van G. Buijsse te Biervliet, 3e prijs Malaga van F. Koopman Czn. te Zierikzee, 4e prijs Albert van A. Moggré te Schoondijke, 5e prijs Mayeur Mecht van de Ver. Wilhelminapolder, 6e prijs Bleriot van Gebr. Hegnsdijk te Wolfertsdijk. Voor vijf- eu zesjarige hengsten aan le prijs Avenir de Bouchaute van B. C. Puijlaert te Zuiddorpe, 2e prijs Vainqueur van E. F. Bonte te Sluis, 3e prijs Due de Balingue van D. Ver burg en G. Luijk te Kamperland, 4e prijs Opéra de Fosteau van H. V. Absdale te St. Jansteen, 5e prijs Major van A. Moggré te Schoondijke, 6e prys Pierrot d'Ophain van E. F. Bonte te Sluis, 7e prijs Samuël van H. V. Cats te Cats, 8e prijs Bara IV van J. A. d'Haens te Graauw, 9e prijs Robert van P. VaellJsebaert te St. Jansteen, 10e prijs Aristo van G. Luijk te Vlake. Te Breda slaagden gisteren voor het examen nuttige handwerken de dames C. J. Bouwmans en A. F. A. Hermans, beide van de kweekschool te Etten. SAS VAN GENT, 7 Maart 1913. Nabij het Canisvliet is dezer dagen met den bouw eener fabriek begonnen. Op 't oogeublik zijn in deze gemeente drie fabrieken in wording, terwijl verleden jaar eene voltooid werd. In werking en in aanbouw zijn thans elf fabrieken. Vóór 15 jaren waren er drie. MIDDELBURG, 7 Maart 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken H. de P., 17 jaar, landbouwersknecht te E ede, wegens mishandeling, tot f3,50 boete subs. 1 week tuchtschool, de eisch was f7 b. s. 14 d. tuchtschool. e J. G., 44 jaar, metselaarsknecht te Middelburg, wegens beleediging ambtenaar, confprm de vordering, tot f 10 boete subs. 10 dagen/hecht. J. S.," 38 jaar, melkslijter te Vlissingen, wegens vervalsching van drinkwaren, tot 14 dagen gev. straf, de eisch was 3 mnd. J. B. L., 17 jaar, smidsknecht en J. K., 19 jaar, beiden te Goes, wegens mishandeling, de le tot f 7 boete subs. 7 dagen tuchtschool en de 2e tot f7 boete subs. 7 dagen hecht., de eisch was voor ieder de helft meer. F. L. van P., 36 jaar, arbeider te Sluis, wegens beleediging ambtenaar, tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht., de eisch was f20 b. s. 20 d. h. C. v. d. V., 21 jaar, landbouwersknecht te Breskens, wegens diefstal, conform de eisch, tot f12 boete subs. 12 dagen hecht. J. H., 21 jaar, werkman te Schoondijke, wegens diefstal, conform de eisch, tot 1 mnd. gev straf. L. J. S., 26 jaar, koopman te Middelburg, wegens wederspannigheid, conform de eisch, tot 1 mnd. gev. straf. D. M. Th. B., 43 jaar, huisvr. van H. A. B., zonder beroep te Vlissingen, wegens mishandeling, tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht., de eisch was f10 boete subs. 10 dagen hecht. E. R 30 jaar, huisvr. van L. C. C., koopman te Middelburg, wegens beleediging ambtenaar, conform de eisch, tot f10 boete subs. 10 dagen hecht. R. F. van H., 39 jaar, landbouwer te St. Jansteen, wegens beleediging ambtenaar, conform de eisch, tot f 10 boete subs. 10 dagen heet. A. V., 24 jaar, werkman en F. B. V., 23 jaar, landbouwersknecht, beiden te IJzendijke, conform de eisch, ieder tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. Vrijgesproken: A. M., 55 jaar, werk man te Domburg, beklaagd van meineed, waar voor 1 jaar gev. straf geëischt werdC. C. N., 31 jaar, timmerman te Ter Neuzen, beklaagd van overtreding art. 279 W. van Strafr., waarvoor 1 week gev. straf geëischt was A. R., 43 jaar en G. J. J. van B., 27 jaar, boterfabrikanten te Middelburg, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, beklaagd van overtreding der boter wet. Blijkens een bericht in de „M. C.", heeft de heer de Muralt, liberaal Kamercandijaat in het district Oostburg, die tevens ook in Enkhuizen door de liberale kiesvereeniging gesteld was, voor de candidatuur in laatstgenoemd district bedankt. Bijv. no. 318 tot de „Staatscourant" van gisteren bevat eene statutenwijziging der vereeni- ging „De Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken" te Oostburg. Blijkens opgave in de „St. Crt." kwamen in de week van 26 Februari tot en met 4 Maart uit Zeeland ter kennis van den centralen gezond heidsraad drie gevallen diphtheritis te Goes en een geval van deze ziekte te Duivendijke en te Hontenisse. PHILIPPINE. De heer A. Arbroscheer is gekozeü tot president van de muziekvereeniging „Willen is Kunnen" alhier. KOEWACHT. Het is thans zeker, dat dezen zomer nog de nieuwe Zusterschool zal verrijzen. Eenigen tijd geleden zijn door het Klooster te Oudenbosch nog een paar woningen in de Kerk straat bijgekocht, waardoor het terrein aanmerke lijk vergroot is. De nieuwe school zal 4 groote lnkalen krijgen, terwijl er een mooie bewaarschool met 2 lokalen aangebouwd zal worden. De aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. Naar wij vernemen is de bedoeling met 1 Sep tember a.s. de school te openen. WoeDsdag werd ten overstaan van den Notaris Mr. A. H. Lijdsman te Hulst en ten verzoeke van den heer E. Remerij alhier in het openbaar verkocht een woonhuis staande midden in de kom van het dorp (het vroegere gemeente huis). De verkooping geschiedde bij afmijning en begon met f 5000. Toen bij f 1600 nog nie mand „mij" geroepen had, wordt op verzoek van den eigenaar de verkoop gestaakt. ST. JANSTEEN. Ter jaarlijksche veemarkt •alhier werden aangevoerd 21 paarden, 42 koeien en 16 varkeüs. De handel was levendig en het bezoek zeer druk. Onder het uitvoeren van eenige nummers muziek door het fanfarengezelschap „Opwaarts" werden de volgende premiën door het gemeentebestuur uitgereikt aan de na te noemen winnaars. Voor het grootste getal paarden J. Hesters, alhier f 5, Voor het grootste getal rundvee L. d'Hooghe alhier f 5, Voor het grootste getal varkens J. de Meij te Zuiddorpe f 3, Voor het schoonste werkpaard le prijs A. de Cock alhier f5,2e prijs dezelfde f2,50. Voor de schoonste baatgevende of bekalfde koe le prijs C. L. Boussen te Clinge f 5,2e prijs B. van Acker alhier f 3, Voor het schoonste 2-jarig paard le prijs B. van Acker alhier f 4,2e prijs J. C. Cornelissens alhier f2,50. Voor de schoonste kalfdr. vaars le prijs V. Willems te Hulst f5,2e prijs H. Vergauwen alhier f 2,50. Voor het vetste stuk rundvee le prijs J. de Guchteneire te Koewacht f 4,2e prijs A. Dobbelaer alhier f 3, Voor de schoonste hokkeling le prijs H. Ver gauwen alhier f2,50. Voor het schoonste veulen le prijs Jos. Hesters alhier f 2,50. BIERVLIET. Maandag j.l. veilde notaris Zijlstra vier woonhuizen, waarvan een bij een bod van f 150 onverkocht bleef. De overige drie zijn verkocht aan de weduwe de Looze a f 1205, W. Schilleman a f 290 en C. Kostense i 20. Wanneer de nieren niet in staat zijn om het urinezuur uit het bloed te filtreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verraden de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw- en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zijn zij de kenteekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een onoplosbaar stof afzetten (verkalking enz.). Het kan zich afzetten in de nierbekken, de urineleiders en blaas, en ontsteking dezer organen, nierzand, niergruis, nier- en blaassteen met de daaraan gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de nieren en het urine-organisme. Doordat zij het urinezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij A. van Over- beeke—Leunis, West Kolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a fl,75 voor één, of f10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. Ondergeteekende heeft bij deze de eer de aandacht van het geacht publiek van Sas van Gent er op te vestigen dat bij hem dagelijks verkrijgbaar is Verder steeds voorhanden Comestibles, Chocolade- en Suikerwerken, Tabak, Sigaren en Kruidenierswaren. Alsmede te bekomen P. Sluis' Vogelzaden en Ochtendvoeder. Beleefd aanbevelend, F. HAMELIJNCK—Rademakers. Sas van Gent, 1 Maart 1913. De ondergeteekende dokter in GENEES-, HEEL- en VERLOS KUNDE en wonende te STEKENE heeft de eer de ingezetenen van Koewacht en omstreken bekend te maken, dat hij iederen Zondag, Dinsdag en Donderdag van 10 tot 11 uur des voormiddags te consulteeren is bij

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2