ZEEUWSCHE KOERIER Provinciaal DolksHad. RONA DE 1724. Eerste Blad Zaterdag 8 Maart 1913. 19de Jaargang Van Houten's Cacao Vervlogen glorie!.... Een democraat aan het woord. Buitenlandsch Overzicht. Thans de meest gelezen Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Eent Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Vrijstelling en vergoeding in verband met de nieuwe Militiewet zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. Advertentiën van 1 tot 6 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. ZON Zon op 6 n. 40 m. Zon onder 5 u. 38 m. Deze courant verschijnt Woensdag '^n Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. MAAN N. M. 8 Maart. E. K. 15 Maart. Daar regeerde eenmaal over de Lage Landen aan de Noordzee eene oppermachtige politieke partij. „Liberaal", zonder meer, was haar klinkende naam. Wijd en zijd over het schoone, het vruchtbare, het vrije Nederland, verspreidde deze regeering de zegeningen harer bestuurskunst. Vrijheid, vrijheid en nogmaals vrijheid bracht zij overal, van Delfzijl tot Sluis, van Den Helder tot Maastricht. Neerland bloeide! Groote mannen, wier namen klank en wier stemmen gezag hadden tot ver over onze grenzen, waren de dragers van het imponeerende liberale beginsel, de leiders der liberale politiek met hare wereld-reputatie. Een Thorbecke, een Kappeijne, huns gelijken waren niet te vinden. In de regeering8lichamen vond men mannen van het hoogste intellect, achter de groene tafel zetelden ministers wier bekwaamheid zonder weerga, wier macht zóó grenzeloos was, dat een Kappeijne het gloeiende woord zijn tegenstanders toeslingeren kon, dat „de minderheden maar moesten onderdrukt worden." Op alles lag het stempel der glorievolle liberale idee. Ambtenaren van hoog tot laag, van de best bezoldigde tot de minst betaalde, werden gerecru- teerd uit het volksdeel, dat later, veel later, den eeretitel van het „denkend deel der natie" zich geven zou. Wie niet tot die kringen behoorde, genoot de vriendelijke gunst te worden geduld op Neêr- land's vrijen bodem, en mocht in dankbare dankbaarheid daarvoor zijn penningen aan de schatkist offeren, zijn zonen aan het leger geven. Dat was in de zeventiger, de tachtiger, de negentiger jar6n. Maar langzamerhand was de gloriezon der liberale idee aan kracht gaan verliezen, begon de invloed der volgelingen van den grooten Thorbecke te tanen. Daar kwamen anderen tot het volk. In tallooze geschriften gaven zij hunne meeningen weer, in vergaderingen deden zij tonen hooren, als tot nu toe niet gehoord werden, de pers gebruikten zij tot hunne spreekbuis. De menschen, door de schoolwet-Kappeijne voor goed wakker geschud, spraken behalve over de grootheden der liberale partij, ook over een Doktor Schaepman, een Doktor Kuyper, een Jhr. de Savornin Lohman, bewonderden de helderheid hunner betoogen, voelden de juistheid hunner stellingen. Schaepman en Kuyper Hemelsbreed verschillend in geloofsbelijdenis, de een katholiek priester, de ander gereformeerd predikant, begrepen ze toch en werden ze er hoe langer zoo meer van overtuigd tegen de liberale politiek één te kunnen zijn, ja één te moeten zijn. Waar hunne inzichten ook uiteenliepen, hier kwamen ze in ieder geval en altijd te zamen, dat ook het Staatsgezag heeft rekening te houden met de wetten Gods. Ddar was de antithese, de tegenstelling. De onoverbrugbare klove tusscben Geloof en Ongeloof. Het Geloof, dat zich erkend wil zien overal en in alles, het Ongeloof, dat het Geloof wil verdringen of minstens terugdringen tot de kerkmuren en de binnenkamers. Schaepman, Kuyper en Lohman voelden zich één, en het overgroote deel van Nederland's inwoners zag in dat ze gelijk hadden de coalitie werd gevormd. 1901 bracht de zege. Meer dan 50 Kamerleden, die het samenwerkend beginsel van de drie organisators onderschreven, werden door de kiezers afgevaardigd naar het Lagerhuis. Andere mannen namen plaats aohter de groene tafel, Dr. Kuyper zelf aanvaardde de Koninklijke opdracht een Kabinet samen te stellen, en werd minister-president. Een meer milde wind ging nu uit het regeerings- kasteel waaien. De vrijheid werd toegepast in haar ruime, loyale opvatting. Het Grondwetsartikel, waarbij elk Nederlander tot alle ambten benoembaar is, bleef niet langer eene caricatuur. Aan de stootende achteruit zetting van niet-liberalen kwam een einde. Intellect en bekwaamheid bleken ook elders dan aan linkschen kant aanwezig. Achtergehouden rechten werden toebedeeld. Een krachtig bestuur regeerde. Een „misdadige woeling" aldus noemde de Troonrede van dat jaar de spoorwegstaking van 1903 - werd de kop ingedrukt. 1913. Behalve een korte tusschenpooze was de coalitie tot heden toe steeds aan het bewind. Neêrland's bloei stijgt voortdurend. Onze havens zijn drukker dan ooit, de handel prospereert, en, ondanks sombere voorspellingen van liberale profeten, groeit het gras nog altijd niet in de straten onzer groote steden. De sociale wetgeving, zoo broodnoodig voor onze volksklasse, wordt aangepakt met vaste hand. De godsdienst wordt geëerd en beschermd. Het Christelijk beginsel ligt ten grondslag aan meerdere wetten. 1913. Daar zal de trotsche liberale partij van voor heen, thans verdeeld en verscheurd, een poging wagen de coalitie te verslaan. En wetend dat alleen samentrekking van krachten iets vermag, vereenigen zich „conser vatieven" met „democraten", komen deze alle samen, vergeten zij alle onderlinge en kardinale verschilpunten, en vergooien zij het laatste restje liberaal aanzien, door met een vaag en duister maar „milddadig" „regeer"program een knieval te doen voor Koning Kiezer Ziedaar de Vrijzinnige Concëntratie, ziedaar de majestueuse partij van Thorbecke en Kappeijne 1... Sic transit gloria mundiZoo gaat de heerlijk heid van de wereld voorbij I De Vereenigde Staten van Amerika hebben thans hun democratischen president. De aan hangers van Woodrow Wilson, die in den ge ruchtmakenden verkiezingskamp de beide republi keinen Taft en Roosevelt in de minderheid wisten te houden, zagen deze week hun man het gewichtige ambt van president der republiek aanvaarden. Zoo ergens, dan mag in de Vereenigde Staten het presidentschap eene gewichtige betrekking worden genoemd. De macht, hem toegekend, reikt veel verder dan die zjjner collega's in Frankrijk en Zwitserland. Trekt dus op zich zelf hierom reeds de intree rede van eiken nieuwen president zeer de aan dacht, de rede van Wilson zou nog meer belangstelling^wekken, omdat hier een democratisch president zijn program ontvouwen en zijn in zichten blootleggen zou. Er zijn weinig woorden, waarmede in den loop der jaren zoo gesold is, als het woord „democratie". De meest belachelijke, meest onmogelijke, meest onbillijke stelsels worden als puur democratisch opgediend. Tirannie en beginselverzaking, rechts verkrachting en willekeur vinden bij middel der democratische tooverformule een gunstig onthaal. En toch, hoe weinig heeft het soms met de democratie gemeen, wat dien schoonen naam gegeven wordt. In naam der „democratie" ziet men in Frankrijk de Kerk geboeid en gekneveld"met hare hulp worden afgevallenen, die beloften en eeden breken, die slaaf worden van eigen driften en hartstochten, helden en volksbevrijders. Dat zulke „democratie" den naam tot schande is, behoeft geen betoog. Wat president Wilson deed hooren, was een geheel ander geluid en verdient zeer zeker ons aller volle aandacht. Na erop te hebben gewezen dat de Kamer van afgevaardigden, de Senaat, president en vice- president democratisch zijn, stelde Wilson de vraag, welke veranderiDg hierdoor zal worden teweeggebracht. De verandering beteekent veel meer dan alleen het succes van een partij. Het succes van een partij heeft weinig te beduiden, behalve als het volk die partij gebruikt voor een grootsch en bepaald doel. Iedereen kent het doel, waar voor het volk nu de democratische partij wenscht te gebruiken. Het zoekt deze te gebruiken om een verandering teweeg te brengen in zijn eigen plannen en gezichtspunten. Sommige oude zeden, waarmede wij als 't ware vertrouwelijk waren opgegroeid, en die een plaats hadden ingenomen in onze gedachten en in ons leven, zijn van aanschijn veranderd, nu wij ze critisch gingen beschouwen en met frisch geopende oogen zij hebben nu de maskers moeien laten vallen en bleken vreemde en on gelukkige gebruiken te zijn. Wilson heeft de daad bij 't woord gevoegd en, tegen de gewoonte in, geweigerd het lidmaatschap te aanvaarden van een extra-deftigen kring of sociëteit. Die vèrgedreven afscheiding tusschen verschillende standen strijdt met zijn gevoelens als democraat. In zijn rede gaat de president vervolgens na, hoe de Vereenigde Staten trotsch zijn op hunne industrieële ondernemingen, maar dat ze verzuimd hebben te luisteren naar de stemmen uit de mijnen en de fabrieken, „waar de strijd om het bestaan dag aan dag moet worden voortgezet, onophoudelijk." Wij hebben niet de middelen bestudeerd en vervolmaakt, waardoor de regeering de. menschheid moet ten dienste staan, in het beschermen van den wel stand van het volk, den welstand van zijn mannen, vrouwen en kinderen, zoowel als van hun rechten in den strijd om het bestaan. Dit is geen overgevoeligheid. De onwankelbare basis van een regeering is rechtvaardigheid, niet medelijden. Er kan geen gelijkheid of rechtvaardigheid in den staat zijn, indien mannen, vrouwen en kinderen in hun leven niet worden beschermd tegen de gevolgen van den groot- industriëelen en socialen vooruitgang, welken zij niet kunnen veranderen, controleeren of ook maar afwenden. De maatschappij moet toezien, dat zij haar eigen levensdoelen niet verplettert, verzwakt of schade toebrengt. Het eerste doel van de wet is, de gemeenschap gezond te houden en haar te dienen. Gezondheidswetten, voedings middelen-wetten, en wetten, die de arbeids voorwaarden bepalen, welke de individuen zelf niet kunnen vaststellen, zijn de gewichtigste onderdeelen op het gebied van rechtvaardigheid en wettelijke regeling. Dit is iets van hetgeen wij te doen hebben, zonder het andere ongedaan te moeten laten, dat nooit verwaarloosd worden mag, de principiëele bescherming van eigendom en persoonlijk recht. Dat is de democratie. De gemeenschap gezond houden, rechtvaardigheid en wettelijke regeling. Maar het andere niet ongedaan maken. Het verkeerde verdwijne, maar aan het noodzakelijke, bescherming van eigendom en persoonlijk recht, worde niet getornd. En tot slot: Dit is geen dag van triumf, maar een dag van opoffering en toewijding. Hier heerscht niet de kracht van een partij, maar de kracht van de menschheid. Menschenharten wachten op ons menschenlevens staan op het spel, de hoop der menschen is gesteld op 't geen wij willen doen. Wie zal niet dit groot vertrouwen rechtvaardigen Wie heeft den moed, dit vertrouwen te be schamen Ik roep alle edele mannen, alle patriotten, alle vooruitstrevende en vooruit- willende mannen aan mijn zijde. Zoo waar helpe mij God ik zal hen niet in den steek laten, als zij mij slechts willen raden en bijstaan. „Zoo waar helpe mij God." Ge zegt het, Wilson Ge ziet het goed in, zonder Zijne hulp, zonder Hem te erkennen én te eerbiedigen, is de ware democratie ondenkbaar. De democratie streeft naar verbetering der maatschappelijke verhoudingen, naar verbetering van den toestand der menschen. Maar wie dit zou willen bereiken door den mensch zijn inner- lijken vrede te ontnemen, spant de paarden achter den wagen. Wat valt voor Europa uit de democratie van Wilson véél te leeren Geene of geringe bekendheid met de bepalingen in de Militiewet van 2 Februari 1912 aangaande vrijstelling of vergoeding is reeds voor menig arbeidersgezin op ernstig nadeel uitgeloopen. Velen, die in de termen vielen om vrijstelling wegens kostwinnerschap te erlangen, lieten den tijd voor aanvrage voorbijgaan en vischten later achter het net. Vrijstelling, wegens kostwinnerschap, let wel, kan niet anders gegeven worden dan op aanvrage. Daar het voor de lichting 1914 thans de tijd is daarvan werk te maken, raden wij de betrok kenen aan zich ter gemeente-secretarie hunner woonplaats te vervoegen, alwaar hun de noodige inlichtingen wel zullen verstrekt worden. Het vergoedingssysteem uit de vorige wet bekend is in de thans geldende Militiewet wel niet geheel uitgeschakeld, maar waar vaststaat dat de tinancieele nadeelen, die uit het verblijf in werkelijken dienst voor een bepaald gezin of voor bepaalde personen zouden of zullen voort spruiten, aan dat gezin of aan die personen vol doende middelen tot levensonderhoud ontnemen, daar zal als regel vrijstelling worden verleend. (Zie de Memorie van Toelichting op art. 32 en 84 der Militiewet). Hij das, wiens verblijf in werkelijken dienst een tekort aan inkomsten in het gezin doet ont staan, is als kostwinner te beschouwen en kan vrijgesteld worden. Met allen nadruk wenschen wij de betrokken ouders hier op te wijzen. De vrede blijft maar steeds in de lucht hangen. Er zit geen vordering in de werken. Uit Londen wordt bericht dat Turkije nu vrede wil sluiten en als voorwaarde o. a. dat Adrianopel, Skoetari en Janina aan de Balkanstaten komen, de Egeïsche eilanden en Kreta aan Griekenland, spoedige uit wisseling der krijgsgevangenen en.... geen oorlogs schatting. Dit laatste doet de deur dicht, want

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1