6uiten!andsch Ovarzicht Vier kinderen verdronken. Rechtszaken. Landbouw. Een taaie kip. Burgerlijke Standen. Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Zondagavond omstreeks tien uur is aan de Prins Hendrikkade bij de Kraansluis te Amster dam een ernstig ongeluk gebeurd. Zondagnamiddag had daar ligplaats genomen schipper Piet van den Akker met zijn zandschuit van ongeveer dertig last, vroeger geDaamd „Op Hoop van Zegen", thans „No. 2554". Hij was met een zand vracht van Vreeswijk gekomen, had het kantoor opgezocht waaraan hij zijn lading deze week zou slijten en ging daarna even een glas bier drinken in het café Kromme Waal 11, waar ook zijne vrouw kwam. Nauwelijks waren zij daar eenige oogenblikken gezeten toen buiten werd geroepen „Er zinkt een schip Man en vrouw snelden naar buiten en zagen hun schip in de diepte verdwijnen. Iemand, die in de nabijheid was, de heer H. C. Adams, hoorende, dat er nog kinderen in het schip waren, sprong in het achteronder, doch werd door personeel van den onmiddellijk gear- riveerden havendienst weerhouden, om zich verder te wagen. De schippersvrouw liep handenwringend rond, roepende om iiaar kinderen. De schipper wilde in het water springen om te pogen zijne kleinen te redden, doch werd met geweld door de haven politie er van teruggehouden. Het echtpaar, wier kinderen zoo plotseling in de diepte verdwenen, kreeg het zoozeer met de zenuwen te kwaad, dat zij per auto-brancard naar het Binnen-Gasthuis werden gebracht. Inmiddels was, behalve personeel van den havendienst met den havenmeester, den heer Kotting, ook de brandweer, onder commando van de hoofdbrandmeesters Boele en Forch, en de politie-commissaris uit de Warmoesstraat, de heer Fundtner de Beauchene, met den inspecteur, den heer Modderman, ter plaatse. Kort na het zinken van het schip had de brandweer en de havenpolitie met haken twee kinderlijkjes opgehaald, die eveneens per auto brancard naar het Binnen-Gasthuis werden gebracht. De 28-jarige moeder van de ongelukkige kleinen deelde aan de politie mee, dat zij vier kinderen had, drie meisjes en één jongen. Het jongetje was jaar oud, de meisjes respectievelijk 5, 4 en lVs jaar. Er zouden twee kinderen hebben gelegen in het vóór- en twee in het achteronder. Van het scheepje was het eerst het voorschip gezonken, en daaruit had de brandweer de lijkjes van twee kinderen gehaald. Om ook de lijkjes der beide anderen er te halen, werd een sleepboot met duiker van de firma Rutters, sleep- en watervoorzieningsdienst, gere- quireerd. Ten aanschouwe van honderden belangstellen den op de Kraansluis en op de Prins Hendrikkade, een aantal brandweerlieden, personeel van de haven- en van de gemeentepolitie, heeft de duiker tot kwartier over eenen geprobeerd de beide lijkjes naar boven te brengen, doch tevergeefs. Het dek van het scheepje lag slechts een halven meter onder water, doch de roeven waren zóó klein, dat de duiker zich er niet in wagen kon en, op zijn buik liggend, probeeren moest het beddegoed uit de kooi te halen, wat slechts ten deele gelukte. Toen werd, op last van den havenmeester Kotting het duiken te kwartier over éénen Zon dagnacht gestaakt en zal heden, bij het leegzuigen van het schip worden gepoogd op die manier de kinderen naar boven te brengen. Op het eerste alarm, dat een schip zinkende was, kwam ook de „Jan van der Heijden" naar de Kraansluis. Doch, het met zand beladen scheepje was reeds gezonken. De toestand van den 30-jarigen schipper en diens 28-jarige vrouw, hoewel beiden ernstig zijn geschokt door het plotselinge, vreeselijk gebeuren, is niet zorgwek kend. Het gebeurde wekte in de buurt van de Prins Hendrikkade, waar schipper van den Akker algemeen bekend is, groote verslagenheid. /Mnnndac 0!.) ter sprake en wees erop dat in de omstandigheid dat H. M. de Koningin nog geen bézoek heeft gebracht aan het Russische Hof geen protocolair bezwaar kan gelegen zijn voor een bezoek van den Tsaar aan Nederland, daar ook een ander staatshoofd, de president der Fransche republiek, Hare Majesteit bezocht vóórdat de Koningin naar Parijs kwam. Overigens herinneren, in verband met dit als mogelijk in uitzicht gestelde bezoek des Tsaren, de Russische bladen aan de familie betrekkingen die er bestaan tusschen den Tsaar en Koningin Wilhelmina, wier grootmoeder van van vaderszijde de Russische grootvorstin Anna Paulowna was, een dochter van Tsaar Paul I. Red.] In plaats van wijlen generaal den Beer Poor- tugael is benoemd tot lid der commissie ter voorbereiding van onderwerpen, door Nederland te plaatsen op het program derde Vredesconferentie generaal van Oordt, destijds technisch gedelegeerde ter tweede Vredesconferentie. (De Tijd). Prinses Juliana ongesteld. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin dr. Haverschmidt, uit Utrecht, bij Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses laten ontbieden, daai* deze licht ongesteld was geworden. Dr. Haverschmidt heeft een lichte griepaanval geconstateerd zonder complicatiën. De ziektewet vooraan. Men schrijft uit Den Haag aan „De Tijd" In parlementaire kringen loopt het hardnekkig gerucht, dat bij de eerstvolgende regeling van werkzaamheden der Tweede Kamer zal worden voorgesteld om na de Paasch-vacantie het eerst aan de orde te stellen de behandeling der Ziekte wet. Dat er dan van behandeling der Tanefwet vóór de verkiezingen wel niets meer zal komen, mag als vastStaand worden aangemerkt. Geen nieuwe Minister van J u 8 t i t i e. Naar nu moet vaststaan, ligt het niet in de bedoeling der Regeering, om de vacature van Minister van Justitie nog vóór de verkiezingen aan te vullen. Wel zijn er nog be sprekingen gevoerd, maar de aangezochte was niet te bewegen zijn tegenwoordige functie te verlaten voor de toch altijd eenigszins twijfelachtige kans, om het hooge ambt langdurig te kunnen bekleeden. (Tijd.) Ongelukken. Twee matrozen aan boord van de „Hollandia" zijn bij het werk, doordat een touw brak, te Huihuizen bij Nijmegen, over boord geslagen en verdronken. Zij heet,en J. A. Blom en Kou veld, afkomstig uit Rotterdam. Vrijdagmorgen is het lijk van de 15-jarige dochter van den arbeider Jager van Muntendam te Veendam uit het water opgetrokken. Niemand vermoedt de aanleiding van dit ongeval. De Mark op de markt. Uit Venlo ontvingen wij het volgende bericht „De Venlosche Veilingsvereeniging heeft in het afgeloopen jaar geveild voor een bedrag van 862914.70 mark aan groenten. De totale omzet der groentenmijn bedroeg in 1912 941297.80 mark. Aan de eiermijn werden in 1912 verkocht 6915814 eieren voor den prijs van 538864.22 mark. Niet minder dan 18797 stuks slachtge- vogelte waren aangevoerd, met een opbrengst van 24752,85 mark. De geheele omzet aan de V. V. V. bedroeg in 1912 1504354.87 mark. Het bestuur heeft besloten, wegens den enor- men aanvoer in den vervolge alleen groenten toe te laten uit de gemeenten Tegelen, Belfeld, Blerik, Baarlo, Kessel, HeldeD, Maasbree, Sevenum, Horst, Grubbenvorst, Lothum, Broekhuyzen. Broekhuyzenvorst, Arcen, Velden, Helenaveen en Deurne". Wij plaatsen dit bericht onveranderd zegt „De Tijd", waaraan dit is ontleend, niet alleen om het belang dezer veilingsgelegenheid, maar ook om te doen uitkomen, hoe hier een geheele Nederlandsche streek haar geldelijk bedrijf uit oefent in.... Marken, in Duitsche muntwaarde. Dit wordt natuurlijk veroorzaakt door de nabij heid van Duitschland, dat wel in hoofdzaak afnemer is van de landbouwvoortbrengselen. Ministerie van Pos ter ij en. Volgens den Haagschen briefschrijver van de Arnhemsche Courant" zouden er plannen bestaan, om indien rechts in Juni weer de meerderheid haalt het dep. van landbouw, nijverheid en han del op te heffen. Er zou daarvoor komen een dep. van posterijen met post, telegraaf, telefoon, spoorwegen, nijverheid en handel, terwijl water staat met landbouw en arbeid zou worden verrijkt. Minister Talma zou dan posterijen krijgen en mr. Regout zou waterstaat behouden. Een kostbare woning. Te Zwaag- westeinde is een huis verkocht voor f10. Er wonen 10 menschen in. Mishandeling. Op de mijn Carl Frie- drieh te Richterich bij Kerkrade werd bij het verlaten der schacht gearresteerd en daarna naar de gevangenis overgebracht een Hollandsjsh mijn werker, die in de mijn een collega zoodanig mèt zijn mijnlamp had bewerkt, dat hij in bedenke- lijken toestand naar het hospitaal moest worden overgebracht. (Tijd.) Moord in de Zandstraat te Rotterdam. Maandagavond is in do Zand- straatbuurt een moord gepleegd. In het café Zandstraat 2, hoek Raamstraat, bevonden zich Maandagavond omstreeks kwart over negen o.m. zekere P. M. stoker aan de Java-lijn, wonende in de Wilhelminastraat alhier, en de vrouw G. A. van R, oud 28 jaar, werkster, wonende Zandstraat 32. Tusschen beiden bestond een on geoorloofde verhouding. Om onbekende redenen ontstond tusschen beiden twist, welke zoo hoog liep dat de vrouw in woede plotseling hem met een mes een steek in de borst toebracht. De man viel daarop neer. Agenten, die inmiddels waren geroepen, brachten den verslagene naar het Ziekenhuis, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De wonde is zeer klein en schijnt met een smal, scl^rp mesje te zijn toegebracht. De vrouw werd in hechtenis genomen en op het politie-bureau in de Paauwensteeg in bewaring gesteld. AMERIKA. -Het einde van een lang leven. In Belem de Para in Zuid-Amerika vond voor korten tijd een 112-jarige vrouw een tragischen dood. Het vrouwtje was trotsch op haar lioogen leeftijd, vroolijk en gezond. Al haar kinderen waren dood, doch ze werd door al haar nichten en neven vertroeteld. Deze kwamen haar vaak bezoeken, waarbij de oude vrouw hun de aardig ste verhalen wist te doen over het leven der voorouders of Amerikaansch-Indiaansche legenden. Bij die gelegenheid bood zij haar bezoekers dan altijd een eigen gebakken koekje aan. De laatste dag dat ze dien wederom een gezelligen dag wilde bezorgen, nam zij in plaats van gewone suiker, suiker, die als rattenvergift was geprepareerd en derhalve met arsenicum vermengd was. Daar zij zelf te voren van de koekjes had geproefd, werd zij er door vergiftigd en stierf een smartelijken dood. (Centrum.) New-Yorksche autobandieten. .Drie inbrekers, gezeten in een automobiel en ge wapend met revolvers, hebben in den nacht van 'Zaterdag op Zondag een juwelier in Broadway aangehouden. Zij beroofden hem van negen duizend dollar waarde aan diamanten, en ont snapten in den auto, waarin zij echter voor zeven duizend dollar waarde van hun buit achterlieten. Is er nu veel nieuws, of is er nu weinig nieuws aangaande den Balkan-oorlog We weten het zelf haast niet. Weinig nieuws is er in zooverre dat op het oorlogsterrein nog steeds dezelfde eigenlijk gelukkige werkloosheid heerscht, waarvan we verleden week reeds melding maakten. Maar aan „veel nieuws" zou men kunnen denken bij het lezen en herlezen der menigvuldige vredesberichten. Maar ook dit nieuws heeft in zooverre alweer minder werkelijke waarde, dat Ijet vaag, onzeker^ twijfelachtig is. Engelschman, bewierookte Poincaré, Baudin, zijn Franschen collega en den roem der Fransche vloot. Baudin gaf pluimpjes aan koning George, Churchill en de Engelsche marine. De kantonrechter te Groningen heeft bij vonnis van 1 Maart j.l. K. T., agent der N. V. „De Tijdgeest", beschuldigd van overtreding der loterij wet, van alle rechtsvervolging ontslagen. 1 Men schrijft aan de „N. R. Crt." Toen de landbouwer Witting te Erica (Dr.) in het begin van October j.l. met de dorschmachine aan het dorschen was, geraakte hij eèn van zijn kippen kwijt. Er werd overal tevergeefs gezocht, totdat dezer dagen bij het opruimen van de stroo- pakken het dier levend voor den dag kwam. Het was, gelijk zich laat denken, geheel vermagerd en zeer zwak. Wel een bewijs dat een kip het lang zonder eten of drinken kan uithouden. SAS VAN GENT. Geboorten. 28 Febr. Alice Emelie Nathalie, d. van Leontius Duearmon en Johanna Gordina Borgers. SAS VAN GENT, 4 Maart 1913. Aan den opzichter bij 's Rijks Waterstaat, den heer J. J. Schmand alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. een verlof verleend gedurende één jaar. Dit geschiedde bij Kon. Besluit van 13 Februari 1.1. Aan de Nederlandsch-Belgische grens, op de wijk „De Stuiver" alhier had hedenvoormiddag een zeldzame justitiëele gebeurtenis plaats. Daar waren aanwezig de Belgische justitie uit Gent en de Nederlandsche justitie uit Middelburg, alsmede een groot aantal politiemannen uit beide rijken. Aan de grens was in den vorm van een tent een origineele rechtszaal opgebouwd. Het doel der samenkomst was het confronteeren en verhooren vanwege de Nederlandsche justitie van zekeren P., uit Nederlandsch Clinge. Deze P., die te Gent gevangen zit wegens verschillende in België gepleegde vergrijpen, zal op a.s. Zaterdag 8 Maart uit zijn gevangenschap te Gent worden ontslagen. Daar hij echter ook hier te lande nog een appeltje met de justitie te schillen heeft hij wordt vervolgd wegens mishandeling te Nederlandsch Clinge en gevreesd werd dat P. zich na zijn invrijheidstelling voorloopig niet meer op Neerland's grondgebied vertoonen zou, was op verzoek de gevangene naar hier overge bracht en geschiedden confrontatie en verhoor aangaande deze aangelegenheid ter genoemde plaatse voor de Middelburgsche rechtbank. Ver schillende getuigen waren herwaarts overgekomen, de noodige bescheiden aanwezig en zoo had hedenmorgen om half tien ure eene zitting van de arrondissements-rechtbank te Middelburg plaats in eene rechtszaal in optima forma, opgebouwd aan de Nederlandsch-Belgische grens. Dat de ongewone gebeurtenis heel wat belang stelling wekte en kijklustigen tot zich trok, begrijpt men. Vrijdagmorgen kwamen de Prov. Staten van Zeeland in buitengewone zitting bijeen ter verkiezing van een lid van Ged. Staten, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. J. Siegers (anti-rev.) De Commissaris der Koningin, de heer Mr. H. J. Dijckmeester, herdacht bij de opening der zitting met enkele van groote waardeering ge tuigende woorden het overlijden van den heer Siegers, wiens nagedachtenis in de Staten in de aangenaamste herinnering zal blijven voortleven.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2