1722. TWEEDE BLAD Zaterdag 1 Maart 1913. Firma Wed. E. J. HOEK, Het Thüringer Weerhuisje. afslag Spek, enz! Rattendood Georg® van Peen®, Koninklijke Stoomververij Chemische Wasscherij wan van Mew&rt&nti&n. Groote 6. J. EGBERTS en ZOON, Gediplomeerde Tandarts, Spreekuren: fCUüóXéurö, n O oos. Trisot-Turnbroeken en Turntricots. Gricoi-Voetbalbroeken Aug. Bierens. Dordrecht Een Rotterdamsch oploopje. Nieuwst Ij dingen. Bestellingen ,te ^zenden aan GERARD TELE AMP, Hillegom. UTRECHT. van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 GENT (ZUID). Een tweede gediplomeerde Tandarts is aan het cabinet gehecht. Specialiteit in Tricot- Sportkleeding. Gricot-Vo et baltricots Monsters op* aanvraag franco. Willem Kraal Jr., - TAP IJT REINIGING. - De Zeeuwsche Koerier Wie Dinsdag 11 Febr. was in Rotterdam En daar 's avonds op de Kipstraat kwam, Dacht wis het klinkt mogelijk wel wat kras; Dat het daar formeel oorlog was. En wat was daar gaande, vraagt men mij misschien Ik zal U dat eventjes eens laten zien. 'n Vischwijf met 'n lange tong had daar verteld, Natuurlijk met veel bombarie en groot geweld, Dat 'n dronken kerel door 'n politie-agent 'n Doodelijken steek had gekregen in derriérement. Dat gaf dadelijk 'n opstootje van belang, En in alle hoeken en gaten ontstond'n groot gedrang Van alle kanten kwamen de malcontenten, En vloekten en scholden op de politie-agenten Die „fatsoenlijke" menschen maar zoo doorstaken, De hersens insloegen of de ribben braken. Zooals altijd te R'dam keerden allen zich tegen [de agenten, En er kwamen voor die menschen gevaarlijke [momenten W%arom ze de sabel gebruikten en de gummistok, En tal van wandelaars kregen een streek over [hun rok. Dat heeft zoo van zeven tot elf uur gegaan, Toen eindelijk 't gezond verstand ook weer mee [heeft gedaan, En men zich eens afvroeg, wat er toch was gebeurd, Waarover zooveel uren was geraasd en gezeurd. Toen bleek dat 'n agent 'n dronken vent had [opgepakt Die 't vertikte om te loopen en zich had neerge- [smakt. De wischwijven schreeuwden„je heit 'm ge- [stoken". En eerst z'n hals en z'n beenen gebroken De waarheid was, dat hij 'm nam onder den arm, En 'm droeg naar het hok, waar hij droog zat [en warm. Nu zegt 'n gewoon mensch: die agent verdient [een pluim Maar dat zegt niet het Rotterdamsche schuim. Dat noemt de politie smerissen en klabakken, En waar 't kan, zet het die dienders hakken. Hoe treurig ook, het is niettemin een feit, Dat zeker niet pleit voor groote moraliteit. En bleef het maar alleen bij schelden en dreigen, Je loopt zelfs gevaar nog 'n „pekkiug" te krijgen. En daarom bestaat er maar weinig ambitie, Om dienst te nemen bij de Rotterdamsche politie En vóór iemand soms naar dien post solliciteert, Is 't best, dat hij eens goed en flink informeert, Want wat ik hier schrijf over den 11 Februari Dat is geen verdichtsel, geen leugen, noch larie. B. NEDERLAND. Urnen. In Henzei nabij Winterswijk zijn in de laatste dagen urnen opgegraven. O. a. is ge vonden een urn met een middellijn van ongeveer 20 c.M. en daarin een kleiner van 7 c.M. middellijn. Beide waren tot den rand toe met beenschilvers gevuld en versierd met driehoekjes, welke in de klei waren uitgesneden. De grootste is bij het verder uitgraven gebroken. (Centr.) Door het gebruik van gebakjes. Zondagavond heeft zich te Lobit bij de familie L. het geval voorgedaan, dat man, vrouw en een zoon door het gebruik van gebakjes, enz. plotse ling ernstig ongesteld werden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en braakmiddelen toegediend. De toestand van alle drie is thans bevredigend. Gevaarlijk speelgoed. Zondag morgen vermaakte de 17-jarige G. Mandjes zich te Zaandam met een pistool van klein kaliber, doch waarmee met scherpe patronen geschoten kan worden. Met de woorden: „Nu zal ik eens op die meid schietenrichtte hij zijn wapen op de 10-jarige Klaartje Feeke. Het schot ging af en het meisje werd aan het achterhoofd ge raakt. Hevig bloedende werd zij thuisgebracht waar dr. Scalogne het eerste verband legde. Het pistool men noemde het een damespi3tooltje is in beslag genomen en proces-verbaal op gemaakt. (Maand. Ct.) Drankwet-overtredingen. Zaterdag avond toen de gemeentepolitie te Woensel op surveillance was zag zij zich genoodzaakt niet minder dan acht processen-verbaal op te maken wegens overtreding der drankwet in casu tegen verlof houders wegens het schenken van sterken drank. Snij partij. Te Almelo heeft een ernstige 8nijpartij plaats gehad, waarbij A. Bokhave een diepe messteek in den hals kreeg. Hij heeft veel bloed verloren en is in het ziekenhuis opgenomen, zijn toestand is ernstig. De dader J. van Z., is door de maréchaussee in voorloopige hechtenis gesteld. Verduistering aan 's Rijks Munt. Reeds eenigen tijd werden aan 's Rijks Munt geldstukken vermist, die door onvolkomenheden bij de munting, niet geschikt waren in circulatie te worden gebracht. Het mocht echter niet ge lukken den dader te ontdekken. Nu wilde evenwel het toeval, dat bij een sigarenhandelaar alhier den laatsten tijd meer malen een persoon kwam, om sigaren en sigaretten te koopen, waarbij geld in betaling werd gegeven, dat eenigszins afweek van onze gewone munten, maar toch niet den indruk kon wekken van valsch te zijn. Toen deze persoon bleef voortgaan met kleine inkoopen te doen, wekte dit bij den winkelier toch eonige achterdocht en deed hij hiervan mededeeling aan de Munt. Men noodigde dezen winkelier uit als gewoon bezoeker het bedrijf eens te komen bezichtigen, en op zijn omwandeling dan den man te willen aanwijzen die het verdachte geld in betaling had gegeven, alles zoo ongemerkt mogelijk, opdat de dader in stilte zou worden aangeduid.- Zoo kwam de sigarenhandelaar aan de Munt, waar hij al spoedig tu8schen het werkvolk, den persoon aanwees, die met het bewuste geld iu zijn winkel gekomen was. De politie werd in de zaak gemoeiddeze nam den man een nog jeugdig persoon in hechtenis en bracht hem naar het hoofdbureau, waar hij bekende zich de afgekeurde geldstukken te hebben toegeëigend. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. (U. D.) Een dief. Bij de Haarlemsche politie heeft zich aangemeld de zwerver C. K., die in November 1911 uit den zak van een jas, die aan de deur hing van een schuur te Zaandam een notitie-boekje met f825 aan bankpapier heeft gestolen, ten nadeele van een landbouwer. De man is op transport gesteld naar Zaandam. Van de f 825 had hij niets meer over. De helft had hij ten eigen bate aangewend en de andere helft in bewaring gegeven aan zekeren A. K. te Vrijen ban bij Delft. Deze beweerde dat hem het geld ontstolen is. Het ijs. Te Hattem (Veluwe) is Zondag de 14-jarige Gerrit Krooi op een gracht, door het ijs gezakt en verdronken. Brand. Te Wezep (Veluwe) is in den nacht van Zaterdag op Zondag de boerenbehui- zing van de Wed. Pol, mede bewoond door den landbouwer Cornelis Koele, in brand geraakt. Het gezin bestaande uit 9 personen, redde ter nauwernood het leven. Van den inboedel werd niets gered. Mede kwamen in de vlammen om, vijf koeien, vier pinken, een paard, vier varkens, een zeug met biggen en eenig klein- en pluimvee. Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een groote steur. De „O. H. Crt." meldt, dat te IJmuiden is aangebracht een reus achtige steur, gevangen door een stoomtrawler. Het prachtexemplaar was lang 3 meter 35 c.M., zal circa 500 pond gewogen hebben en bracht de som van 299 gulden op. Goed afgeloopen. Te Kethel viel Zondag doordat het paard schichtig werd, een tentwagen, waarin vier personen, plotseling, van den steilen wegkant in een sloot. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden, waaronder een vrouw en een jong meisje, nagenoeg met den schrik en een nat pak vrij. Alleen de voerman, zekere J. v. S., werd bloedend, hoewel niet ernstig in het gelaat gewond. Paard en wagen werden met veel moeite weer op het droge gebracht. Het I rijtuig bleek door den val deerlijk gehavend. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zal komt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t 1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- 8peller bestaat niet. Postduivenliefhebbers. Te Utrecht heeft een groote vergadering plaats gehad op postduivengebied, belegd door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond. Ze werd voorge zeten door den heer J. J. Bol te Utrecht. Het punt van bespreking wasde wenschelijkheid of, liever nog, de noodzakelijkheid van gezamenlijk verzenden der groote bonden naar het buitenland. Daar reeds verscheidene programma's voor het a.s. seizoen waren vastgesteld, kon dit seizoen een geheel met elkaar medegaan niet meer plaats hebben. De vergadering constateerde echter met vrij groote zekerheid, dat de invloedrijke bonden iu Nederland zullen pogen het beoogde doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Er werd inmiddels besloten, met den Zuiderbond in België en Frankrijk de volgende plaatsen te vliegen Mechelen, Quévy, Nouyon, St. Denis, Orleans, Tours en Bordeaux. Het Oosten zal alleen worden gevlogen, n.l. Wünstorff, Brunswijk, Stendal en Berlijn en het Zuid-Oosten, n.l. Spa, Gouvy en Sterpenich of Arlon. De laatste africhting vermoedelijk weer met den Zuiderbond. (Tijd.) De kindermoord te Tilburg. Uit de rivier de Loy onder de gemeente Enschot is Maandag opgehaald het kinderlijkje dat 9 Feb. door L. Hoosemans uit Berkel te water is ge worpen bij een poging om zijn vrouw en kind te verdrinken. Het bevriezen van versche v i s c h. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Kristiania schrijft Een uitvinding, die ook voor Holland van groote beteekenis kan zijn, is die van den Deenschen visch-exporteur Otessen te Thisted. Het betreft het bevriezen van visch. Terwijl men vroeger de visch in de lucht iu bevroren toestand bracht, heeft de Deensche exporteur nu een afkoelings- vocht gebruikt, bestaande o. a. uit water en keukenzout. Zulk een vloeistof kan, zooals men weet, onder nul graden afgekoeld worden, zonder dat ze bevriest. De visch zal echter, zoo spoedig men die in de vloeistof brengt, onmiddellijk be vriezen, zonder eenig zout op te nemen. Deze wijze van bevriezen heeft groote voordeelen boven de nu gebruikelijke methoden. De visch behoudt zijn fijnen smaak, en wordt volstrekt niet droger na dit bevriezingsproces te hebben ondergaan, dat bovendien veel sneller plaats heeft in een vloei stof dan in de lucht. Men heeft op deze wijze bevroren kabeljauw zes dagen in papier verpakt, bij gewone tempera tuur laten staan, zonder dat de hoedanigheid van de visch verminderd was. Verder heeft men uit Bergen visch, volgens bovengenoemde methode bevroren, naar Weenen gestuurd, waar ze in uit stekenden toestand aankwam. Voor. een kort transport is het voldoende om de visch slechts zoolang in de afgekoelde vloeistof te dompelen, dat zich een dun korstje onder het vel gevormd heeft. De visch weegt na deze bevriezing niet meer dan in verschen toestand. Op de begrootiEg zijn voor dit jaar alhier 2200 kronen uitgetrokken om proeven met deze nieuwe vriesmethode te nemen op den tocht van de Michael Sars naar de Lofoden en Finmarken. BELGIE. Een gevaar 1 ij~k"e inbreker bij vergissing in vrijheid gesteld. Zaterdagmiddag werd op het gerechtshof te Ant werpen, door een jammerlijk misverstand, een gevaarlijke kerel op vrije voeten gesteld, en die er natuurlijk voor gezorgd heeft zich niet meer te laten zien. De ontsnapte kerel is zekere V. de Laet, bij genaamd „Luie Fik", beticht van menigvuldige kerkdiefstallen, waaronder ook deze gepleegd te Nispen. In den hof zijner woning te Calmpthout hebben de gendarmen van Gooreind opgravingen gedaan en verschillende juweelen ontdekt, die van diefstal voortkwamen. Zaterdag nu werd „Luie Fik" in het kabinet van den onderzoeksrechter, Mr. Stevaert, ontboden en door de gendarmen binnen gebracht, om door 'n Hollandschen politieofficier ondervraagd te worden. Toen het verhoor geëindigd was, zei de griffier tot de gendarmen „Het is goed, de gevangene mag gaan". En de gendarmen, die meenden, dat de kerel in vrijheid was gelaten, lieten hem los. Het was maar eenige stonden later, dat men de vergissing of het misverstand gewaar werd, maar de kerel was niet meer te vinden. Dit heeft op het paleis opschudding teweeggebracht, en dadelijk zijn er ten allen kanten opzoekingen begonnen om den vluchteling op te sporen. (Centrum). FRANKRIJK. Verschil van nachtrust. President Poincaré heeft een gebruik afgeschaft, dat ge durende het presidentschap van Fallières zeven jaren lang in het Elysée in zwang is geweest zonder dat het (hoe is het mogelijk geweestter algemeene bekendheid kwam. Elkeh avond werd er n.l., zoo verhaalt de „Figaro", voor de deur der slaapkamer van Fallières een veldbed gespreid, waarop een soldaat van de republikeinsche garde geheel gekleed en met geladen geweer naast zich, plaats nam om wakker te blijven? Neen, om te gaan slapen en aldus slapende de rust van het staatshoofd te beveiligen. Poincaré heeft, nu gelast, dat men met dezen zonderlingen nachtwakersdienst zal ophouden en verklaart, dat hij het wel aandurft zonder militaire verdediging voor zijn slaapkamer! ITALIË. C a m o r r a-m i s d a a d. Boeren vonden op het eind der vorige week in een grot nabij Frigano Piccola een lijk, dat later herkend werd als dat van den veldwachter Nazario Gallo. Deze veld wachter, die nu juist niet te goeder naam en faam bekend was, was sedert acht dagen spoor loos verdwenen. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in en het bleek, dat de Camorra de hand in het spel had. Nazario Gallo was n.l., behalve veldwachter, ook bediende van een legerleverancier, die de hooge bescherming van den hertog van Aosta genoot. Deze leverancier vond dat het de gemak kelijkste en meest doeltreffende middel om zijn concurrenten te overtreffen was, hun voorraden eenvoudig te vernielen. De veldwachter voerde dit „karweitje" uit. Ten slotte ontstond er echter oneenigheid tu8schen den veldwachter en zijn baas, en de laatste, een ca morrist, besloot zich van zijn al te wijzen bediende te ontdoen, daar hij vreesde aan geklaagd te worden. Met een paar medeleden en boerenknechten drong men 's nachts de woning van Galto binnen, die voor de overmacht bezweek en vermoord werd. Nog denzelfden nacht werd het lijk naar de grot gebracht. De betrokken leden der Camorra zijn reeds met hun hand langers in hechtenis genomen. (Msbd.) TURKIJE. V o or den dapperen Sjoekri Pa 8 ja, den verdediger van Adrianopel, hebben eenige prinsessen van de familie van den Khe dive een eeresabel met briljanten gekocht. Een der prinsessen schonk voor dit cadeau een steen ter waarde van in Hollandsch geld gerekend 48,000 gulden. Let wel, alles berekend per kilo. Dik vet gezouten (blank) Spek - - f 0,68 Droog mager gezouten (blank) Spek f 0,84 (Gerookt spek 2 ct. per kilo hooger.) Gesmolten Reuzel bij 25 Kilo f0,75 bij 10 Kilo f 0,76 bij 5 Kilo f 0,80 Fijn braad Rund vet in bus van 25 Kilo ook in blokken van 3 Kilo - f 0,58 in bussen van 10 - f 0,60 Fijne Rolhammetjes 3 a 5 Kilo - - f 1,35 Fijne stukjes koe Rookvleesch 3 a 5 Kilo f 1,50 Fijne Zult of Boterhamworst - - f0,60 Zending „AF UTRECHT". Onbekend „rembours" met 1 korting. in alle kleuren. in effen, twee en driekleurig. VAN te KAMPEN, verdelgt alle ratten. Onschadelijk voor kin deren, huisdieren en gevogelte. 30 ct. per carton. Bij alle drogisten voorhanden. Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending- Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5