HUISMOEDERS L'. i Waesbergfie-Jaissens, Yuor het Modiste Hoedemt eene tweede Meid. Aanbesteding. NOTENHOUT. A dvertentiën. TE KOOP: 4026 Staatsloterij. Ingezonden Mededeelingen* Wanneer uw gezondheid Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Nieuwst ij dingen. Ons voortdurend streven Eene monsterboerderij van keizer Karei den Grnnte. Het nut der musschen. Versch Brood, Beschuit en Klein-goed. Gevraagd een Leerlinge M. van Goethem-Goethals, SAS VAN GENT. Het bouwen van een WOONHUIS op eene hofstede aan de Axelscbe Straat nabij Driekwart te Westdorpe. Bnomkweekerij-artikelen, Land- en Tuinbouwzaden, enz., A. VAN DEN BRANDEN-DE BRUIJN, Kweeker, Halst. Gevredenheidsverkiaring. Agent de beer G. v. d. VOORDE, Eoeleweide. Een partij mooi droog gewatert H. VtSHOEVtW.-Ter Neuzen. - Hulst. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcolein-, Aardewerk en gros. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Ger Neuzen. begint af te nemen Van de geboorte tofc den dood stroomt het bloed onophoudelijk door de nieren om gefiltreerd te worden. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, kunnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren en de urinaire onzuiverheden in het bloed verspreiden dan ziekte door het geheele gestel. De patiënt begint zich onnatuurlijk vermoeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. De onzuiverheden kunnen zich nestelen in de spieren en gewrichten en rheu- matische pijnen veroorzaken. De urinewegen kun nen aangedaan worden en waterzuchtige zwel- lingeu vertoonen zich. Het hart schijnt niet goed te werken, de handen en voeten zijn dikwijls koud, en de patiënt kan aanvallen van duizelig heid hebben. Nierziekten zijn dikwijle lastig te genezen, omdat zij zoo vaak ongestoord zich verder kunnen ontwikkelen. Eu noodlottige ziekten zullen on getwijfeld volgen< indien zij nog verder verwaar loosd worden. Begint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren wederom tot werking bren gen, heelen en versterken, de urine-afscheiding regelen en uw kwalen doen verdwijnen. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij A. van Over- beeke—Leunis, West Kolk- straat. Toezending geschiedt C franco na ontv. v. postwissel wiWfiL a fl,75 voor één, of f10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- staand handelsmerk. SAS VAN GENT, 28 Febr. 1913. In de Zaterdag gehouden vergadering van het muziekgezelschap „De Verbroedering" alhier werd rekening en verantwoording gehouden over het jaar 1912. De ontvangsten met batig slot inbegrepen van beliepen f 270,Ö4l/8, uitgaven f 176,1772 -batig ■lot 1912 f 93,17. Door den heer J. van Rompu te Ter Neuzen, lid der commissie van advies voor spoorwegdienstregelingen, zijn bij schrijven d.d. 25 Februari aan den voorzitter der commissie van advies voor spoorwegdienstregelingen eenige voorstellen gedaan, die voor Zeeuwsch-Vlaanderen van groot belang zijn. Naar aanleiding van een brief van het lid der commissie voor Zuid-Holland „het inleggen van een sneltrein van Rotterdam vertrekkende circa 7,30 voormiddag naar Bergen-op-Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen, waardoor men deze plaatsen respectievelijk reeds te 8,50, 9,30, 9,50 en 10 uur zal kunnen bereiken", welk voorstel volgens den heer van Rompu toejuiching verdient, ■telt deze de vraag, „of er niet nog meer gemak en voordeel van zoude te halen zijn. De voorge stelde trein zou te Vlissingen aankomen omstreeks 10 uur. De Provinciale boot naar Breekens ver trekt 9,50. Later stellen van die boot kan be zwaren opleveren, omdat dan wellicht de corres pondentie op de van Breskens vertrekkende tram in gevaar zou komen. Overweging verdient het derhalve, den ge vraagden trein iets vroeger van Rotterdam te laten afrijden. Nog beter zou het zijn, wanneer hij ook corres pondentie zou kunnen geven op de van Vlissingen te 9,20 naar Ter Neuzen vertrekkende boot. Deze kan niet later worden gesteld, omdat zij na aan komst te Ter Neuzen onmiddellijk moet terug- keeren, ten einde van Vlissingen de per trein van 12,04 aldaar aangebrachte reizigers over te brengen naar Breskens en daarna in omgekeerden zin de te Breskens om 12,38 aangekomen reizigers en post te brengen naar Vlissingen voor den trein van 1,27". „In de tweede plaats zou de voorgestelde trein gemak kunnen opleveren voor het Oostelijk Deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, wanneer hij stopte te Vlake. Dit gebeurt thans ook reeds met de snel treinen nos 105 naar en 106 van Vlissingen het ljjdt geen twijfel, dat, wanneer de door de provincie Zeeland aangelegde tramverbinding tnsschen het station Vlake en de haven van Hans- weert in exploitatie zal zijn, dit station nog meer zal worden begeerd en gebruikt door de reizigers Voor het land van Hulst. En mochten de Staten van Zeeland overgaan tot het in exploitatie brengen van eene stoombootlijn van Hansweert over Hoedeken skerke naar Ter Neuzen hetgeen ik zeer goed mogelijk acht dan wordt de waarschijnlijkheid nog grooter, dat Vlake een druk ■tation zal worden." In de derde plaats zou de sneltrein een groote verbetering in omgekeerde richting geven. Thans geeft de trein 340, te Vlissingen vertrekkende om 9.10 en te Roosendaal aankomende om 11.13 geen aansluiting voor Belgie en Frankrijk. Het ■cheelt slechts 7 minuten, maar vervroeging van dien trein gaat niet met het oog op de passagiers uit Neuzen met de daar om half acht vertrokken boot. Voor de reizigers uit het Land van Hulst, die te Vlake genoemdeu trein willen halen, is de aansluiting ook niet zeker. Van genoemd station Vertrekken thans dps omnibussen (later de tram) naar Hansweert na aankomst van trein 337 om 8.08zij moeten terug zijn om 10.12 voor trein 840, zoodat een tijdruimte van twee uur en vier ntinuten beschikbaar ia. Rekent men nu 20 mi nuten voor den rit naar Hansweert en 30 minuten voor den overtocht per boot naar Walsoorden, dan blijven niet meer dan 24 minuten over voor overstappen trein-ornnibus, omnibus-boot, boot- •teigor Walsoorden en hetzelfde in omgekeerde richting. Nu zal de tram vermoedelijk wel eenige vorbetering brengen, maar daar staat tegenover, dat maar al te vaak trein 337 te Vlake te laat aankomt en dat herhaaldelijk de groote drukte in den mond der haven te Hansweert voor de stoomboot eenige minuten oponthoud veroorzaakt. Het is dus duidelijk, dat de aansluiting op trein 340 te Vlake alles behalve verzekerd is en dat vervroeging van het vertrekuur van dien trein niet alleen de reizigers zou dupeeren, maar ook het geregeld vervoer van post en pakketten onzeker zou maken." De oplossing van alle moeilijkheden bij dit vraagstuk is „een sneltrein vertrekkende uit Vlissingen omstreeks 9.35 en stoppende te Vlake omstreeks 10.15". Deze sneltrein kan verkregen worden door den gevraagden sneltrein, die van Rotterdam om 9.12 te Vlissingen aankomt, weer te laten vertrekken om 9.35. Ten slotte wordt, in verband met het weldra in exploitatie komen van den tram Hansweert— Vlake en het bestaande voornemen om alsdan den stoombootdienst Walsoorden—Hansweert met een avondvaart uit te breiden, aangedrongen om den sneltrein, uit Vlissingen vertrekkende om 7.46 n.m. te Vlake te doen stoppen. Is die nieuwe avondboot mgelasobt, waardoor men uit Amsterdam tot 4.15 n.m. Hulst den zelfden avond nog zal kunnea bereiken, en stopt die sneltrein uit Vlissingen te Vlake, dan heeft het Land van Hulst een goede avondcojnmuni? catie. De kapitein H. J. L. Muskeijn, commandant van het 39e landweerdistrict te Vlissingen, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten en worden benoemd tot res.-majoor der landweer in genoemd district. (M. C.) Blijkens opgave in de „St. Ct." kwamen in de week van 19 tot en met 25 Februari ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland. Roodvonk 1 geval te Clinge, Hulst, St. Jansteen en Nieuwvliet, diptheritis 3 gevallen te Goes, 1 geval te Kerkwerve, Noordgouwe en Vlissingen. KOEWACHT. In de laatste jaren begint men zich in deze gemeente meer en meer toe te leg gen op de ontginning van den bodem. De eene sparrebo8ch na den andere verdwijnt en als men zoo voortgaat zullen binnen enkele jaren hier geen bosschen meer te vinden zijn. Daardocr verliest deze gemeente wel vele lieve plekjes, doch de arbeider komt nu in de gelegenheid voor weinig geld een akker te huren, dien hij in zijn vrijen tijd kan bewerken. Valt de oogst mede, dan kan hij in 't najaar zijne meststoffen betalen en houdt hij een aardig bedrag over om de wintermaanden door te komen. ST. JANSTEEN. Woensdagavond omstreeks half elf ontstond brand in de schuur van de landbouwster wed. J. Pauwels alhier. Iu een oogenblik stonden de aangrenzende gebouwen alsmede de stalling van het gemeente huis in lichte laaie. De geheele inboedel, waaronder twee paarden werd door het vuur vernietigd. Verzekering dekt de schade, Oorzaak onbekend. STOPPELDIJK. Zooals aan de afbakenings paaltjes te zien is, zou tusschen den Magret- schen Dijk en het Vogelforfc de tram boven op den weg rijden, waardoor een zeer gevaarlijke toestand zou ontstaan, aangezien deze weg op verscheidene plaatsen zeer smal, en de dijk, waarover hij loopt, daarenboven zeer hoog is. Naar wij met zekerheid vernemen is de be voegde autoriteit daarop gewezen, en is de toe zegging verkregen, d.at de lijn onder langs den voet van den dijk zal gelegd gorden. BIERVLIET. De zomerwegen langs den straatweg naar IJzendijke in orde te brengen kost de gemeente 85 gld. waarvoor J. de Kraker, een polderwerkman, inschreef. Biervlietsche werklui schreven in voor f 186. De straatweg is ongeveer een uur lang. NEDERLAND. G rasboter. De landbouwer Hildens te Nieuwveen heeft aan H. M. de Koningin de eerste grasboter toegezonden. (Rott.) is er op gericht de redactie van De Zeeuw&che Koerier zóódanig te voeren, dat de inhoud voor iedereen duidelijk verstaanbaar en te volgen is. Daarom dringen we er bij al onze lezers op aan ook kennis te nemen van de hoofdartikelen en verdere berichten op sociaal en politiek terrein. Men vergete niet dat juist dat gedeelte der courant het nuttigste en ook het leerzaamste is. Keizer Karei de Groote was niet alleen een groot en machtig veldheer, maar ook een ver standige vredevorst. Hij zorgde voor de uitbreiding der wetenschappen door het oprichten van scholen en door het aan zijn hof ontbieden van geleerden, maar na aan het hart lag hem in het bijzonder de vooruitgang van landbouw en veeteelt, hetgeen hij trachtte te bereiken door het aanleggen van monsterboerderijen, op welke de landbouwers oeconomisch onderricht konden vinden. Zeer veel belangstelling in deze boerderijen legde hij aan den dag en voortdurend werden hem dan ook inlichtingen gegeven, hoe de zaken stonden. Uit eenen ljjst van den inventaris van een van zulke boerderijen, ontleenen wij het volgende: Op de monsterboerderij staat een koninklijk huis, van buiten van steen en inwendig van hout, dat twee kamers en twee zolders bevat. Daar rond omheen liggen de gebouwen, benoodigd voor het land bouwbedrijf, stal, keukeD en bakhuis, vijf pak huizen en drie korenzolders. De ruimte der binnenplaats is door een planken beschot afge sloten. Onmiddellijk daaraan grenzen de moestuin en de boomgaard. In dezen laatste vindt men de meeste inlandsche vruchtboomen en daarbij een kleinen Vischvijver. De veestapel is in verhou ding met de grootte der boerderij zeier niet geringer. Er bevinden zich namelijk 79 merriën, 84 drie-jarige, 12 twee-jarige eu 13 etn-jarige merrieveulens, 6 twee-jarige en 12 een-jarige hengstveulens, 30 ossen, 2 ezels, 30 koeien met kalveren, 3 fokstieren, 10 stuks vaarzen, verder 150 groote en 100 kleine varkens, 80 schapen met lammeren, 58 hokkelingen, 15 geiten met jongen, 6 geitenhokken, 50 bijenkorven, 40 ganzen, 6 eenden, 100 kippen en pauwen. Aan huisraad werd er bijeengebrachttwee koperen en 1 ijzeren ketel, verscheidene Koperen kookgereedschappen, 1 pan, 1 beker, 1 lamp, 1 akse, 1 bijl, 1 schaaf, 2 boren, 2 grocte en 3 kleine sikkels, 2 spaden, 2 ijzeren schoffels en verder een toereikenden voorraad van i kkerge- gereedschappen. in de voorraadshuize.i lagen opgestapeld24 pond kaas, 80 oude en 100 pienwe hammen, benevens eene hoeveelheid vet; op de korenzolders lagen 80 korven spelt van den vorigen oogst en 90 korven nieuwe spelt, 700 mud gerst voor het verbruik en 600 mud als zaadgoed. Hieruit blijkt voldoende, op welke groote schaal deze monsterboerderijen van Keizer Karei den Groote ingericht werden, iets, waartoe feitelijk alleen keizers en koningen in staat zijn en waar aan een landbouwer, al verkeert hij ook nog zoozeer in goeden doeu, zich tooh niet wagen zal. Geen vogelsoort is talrijker in ons land ver tegenwoordigd dan de muschmaar in ons ge heele land is ook geen vogel, die minder wordt gewaardeerd. Men noemt de musch onbeschaamd, brutaal, een erwtendief, een kersen plu Kker en welke fraaie eigenschappen schrijft men .haar niet meer toe. Eu toch, lezer, wil ik dt musch verdedigen; ik raad u, hebt ge hier of daar last vau dit gevederd volk, verdrijf het, maar doodt het nooit. Want bij de schade, die ze soms ver oorzaakt, is de musch zoo'n echte rupsenverdelg ster, als er maar weinige vogels zijn ja, zij weet paal en perk te stellen aan de schadelijke werken van rupsen en insecten, waar din macht aan andere vogels ontbreekt. Luister verder Frederik de Groote, Koning van Pruisen, had op zijn buitenverblijf Sans Souci een prachtigeu kersenboomgaard laten aanleggen. Reeds ver heugde de koning zich er in, de vruchten te zien rijpen, en deze later met smaak te zullen nuttigen. Maar, wat gebeurde Toen de kersen rijp be gonnen te worden, duurde het slechts eenige dagen en de boomgaard was leeggeplunderdde diefachtige schelmen, de musschen, hadden alles weggeroofd en alleen eeuige wormstekige vruchten achtergelaten. „Dat zou den drommel verdrieten", zeide de koning, „geen musch langer in mijn rijk" en binnen korten tijd werd er, bij eene wet, tot eene groote nmsschenverdelging besloten. Voor elke doode musch ontvjng de brenger 2 cent en 't duurde maar korten tijd, of de Staat had reeds 50 duizend gulden uitgegeyen voor doode musschen. Wat echter een ellende na dien tijd op den akker't Krioelde overal van rupsen. Frederik zag, hoewel te laat, zijn misslag in. Had hij vroeger twee centen betaald voor elke doode musch na gaf hij 10 centen voor elke levende Maar daarmee was alles natuurlijk niet dadelijk hersteld, 't Hield nog drie jaren aan, voor de velden van het ongedierte gezuiverd waren. En in ai die ^aren moest Frederik zijne groenten uit andere landen ontbieden. Onder de rupsenvernielers staat de musch in het eerste gelid, Daar weten ook de Amerikanen van te spreken. Een 25-tal jaren geleden waren de rupsen in dat land in zoo grooten getale ver tegenwoordigd, dat niet alleen akkers en velden en tuinen vol zaten, maar ook de straten, wandel paden, huizen, bedden, kleeren 't krjoejde van dat gespuis. De vogels daar konden er klaar blijkelijk geen orde onder houden. Men kwam op het denkbeeld, een troep musschen uit Europa naar Amerika over te brengen. De dieren ver menigvuldigden daar sterk, vervolgden met ij ver de aanwezige rupsen en binnen een niet al te lang- tijdsverloop was er aan de rupaenpiaag in Amerika een einde. Uit erkentelijkheid daarvoor behandelen de Amerikanen dien vogel dan ook bij uitstek lief. Bij winterweder voedert men ze zooveel mogelijk en hier eu daar ziet men kooitjes in de vensterkozijnen, waarin de tam geworden diertjes zich bij uitstek wel thuis gevoelen. Vele van die musschenkooien vindt men ook in Duitschland, men treft ze daar het meest aan in Baden en Beieren, boven aan de vooruitspringende daken der huizen. En wat doen wij, Nederlan ders? Wij schieten ze dood, verstoren de nesten, rijgen de eieren aan een draadje en martelen de jongen. Zou men er nog nooit gedacht hebben, dat men, zoo dikwijls men een musch of haar ei verdelgt, telkens duizend vruchten verhindert rijp te worden Ondergeteekende heeft bij deze de eer de aandacht van het geacht publiek van Sas van Gent er op te vestigen dat bij hem dagelijks verkrijgbaar is Verder steeds voorhanden Comestibles, Chocolade- en Suikerwerken, Tabak, Sigaren en Kruidenierswaren. Alsmede te bekomen P. Sluis' Vogelzaden en Ochtendvoeder. Beleefd aanbevelend, F. HAMELIJNCK—Rademakers. Sas van Gent, 1 Maart 1913. Brieven onder letter N. bureau van dit >1 a d. JBL Mevrouw MALOTAUX te SAS VAK GENT vraagt Wij bieden U voor de a.s. SCHOON MAAK aan Een prachtig Noten of Mah. geschilderd 2-pers. Houten Ledikant, een paar Stroomatrassen en een Vlokkenbed, Peluw en 2 Kussens, goed gevuld en van goede kwaliteit voor fl. 20,franco thuis. Bed- en Meubelmagazijn, Door den Architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, zal namens den heer HENRI GOVAERT te Westdorpe, op Maandag 3 Maart 1913, 's nam. 31/2 uur, in het café van den heer Aug. Puijlaert te Westdorpe, in 2 perceelen en in de massa worden aanbesteed Bestek en teekening liggen ter inzage in het bestedingslokaal en zijn a f 1,per stel verkrijgbaar bij genoemden architect. Aanwijzing op den dag der aanbesteding 's nam. half twee. Wjtgg* Ondergeteekende maakt bekend voortaan ook de markt van AXEL met eerste kwaliteit te vertegenwoordigen. Beleefd Aanbevelend, Van wege de vlugge en coulante schade regeling betreffende ons gestorven paard be tuigen wij aan de Directie der Algem^ene Paarden- ©n Vee verzekering-Maat? schappij te 's-Gravenhage (De Oude Zwol? sche van 1895), Directeur Linthout, onze volle tevredenheid. Door hare billijke en vaste premiën, verdient deze pndern»****^ iederen paarden- en Veehouder te woTden aanbevclen. GEBR. VAN WESEMAEL. Hontenisse, den 31 Jan. 1913. Brieven onder No. 14 bureau van dit blad. De collecteur A. E. JANSEN te Goes, maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn en dat de TREKKING begint 25 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. §8jT Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concur- reerende prijzen. Verzilvert alle soorten coupons, sluit beleeningen en prolongation op effecten

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2