ESCHDDORNENPLATEN. Sparren en Snoei Aanbesteding. Aanbesteding. Mr. P. Dieleman. P. A. PEEREBOOM, NOTENHOUT. 3000 zwaren SNOEI, L Mdv&rtontiën. TE KOOP: 1 Kamerverkiezing Oostburg. Marktberichten. AAN TE BESTEDEN: Hst verrichten van herstellingen, vernieuwingen, enz. aan het WOONHUIS te Westdorpe, plaatselijk bekend Wijk A Ne. 3G in 3 perceelen. Het bouwen van een WOONHUIS op eene hofstede aan de Axelsche Straat nabij Driekwart te Westdorpe. Boomkweekerij-artikelen, Land- en Tuinbouwzaden, enz., A. VAN DEN BRANDEN-DE BRUIJN, Kweeker, Hulst. Advocaat en Procureur te Middelburg, W IE RIN G E N. Groothandel in Kreukels. Een partij mooi droog gewatert Te koop: Een partij droge Zuiddorps (Qudsnpoldcr.) Donderdag 27 Februari 1913, tnAA Men schrijft ons De „Vrije Dijk", gelegen op de grens van Nederland en België, ter hoogte van Sas van Gent, Philippine enz. is terecht al meerdere malen een „zoogenaamde" Vrije Dijk genoemd. Inderdaad heeft de ^vrijdom van deze, wil men, neutrale strook voor meerderen al dikwijls zeer onaange name gevolgen gehad. Het is onnoodig die talrijke gevallen op te noemen. Iedereen uit de buurt van den Vrijen Dijk weet zich er wel enkele te herinneren, lntusschen is dit aantal j.l. Vrijdag weer met één vermeerderd. Al liep dit geval nu niet zoo heel erg af, en kwam de betrokkene met een halven dag verlet en een reisje onder bege leide er van af, toch illustreert het weer eens duidelijk de eigenaardige vrijdom van den dijk. De mo8selventer en vrachtrijder Bockstael van Philippine zou dien dag een partij waren, o. a. sigaren, uit zijne gemeente bezorgen maar een op Hollandsch gebied wonenden herbergier op de wijk het Holleken, gelegen tusschen Assenede en Philippiné. Hij meende een geheel in den haak zijnde handeling te verrichten door van Holland (Philippine) over den „Vrijen Dijk" iets naar Holland (den op Nederlandsch gebied wonenden bestemmeling) te brengen. Edoch, hij had buiten den waard, in casu de Belgische douanen, gerekend. Deze beambten ontmoetten hem en waren van meening dat het vervoer over den „Vrijen" dijk niet heel vrij was. Bockstael werd uitgenoodigd met kar en paard mee naar een tamelijk verwijderd kantoor der Belgische belastingen te gaan, alwaar hem na heel wat plichtplegingen werd toegestaan onder geleide van ambtenaren zijn reis voort te zetten. Ziehier de geschiedenis. Zou het nu geen aan beveling verdienen aan dezen ongerieflijken toestand te trachten een einde te maken, door een bepaling vast te stellen, waarbij het vervoer van Nederland naar een ander deel van Nederland over den Vrijen Dijk wordt toegestaan. Een toestand als de tegenwoordige, waarvan niemand voordeel maar meerderen hinder hebben, kan met eenigen goeden wil wel verholpen worden. Men schrijft uit Breskens aan de „Mid. Crt." Ons district is zooals bekend weer een tramlijn rijker, n.l. OostburgCadzand. Het feit dat deze tram loopt door een gebied waar de landelijke dracht overheerschend is, zoodat de z.g. karkas muts nogal eens in de coupé's te zien is, was waarschijnlijk de oorzaak dat een grappenmaker de nieuwe tram doopte als „de karrekassetram". Deze naam of liever kortweg „de karrekasse" raakt het nieuwe vervoermiddel niet meer kwijt en zijn populariteit ziet het reeds aanmerkelijk verhoogd door een liedje dat de straatjongens uitgalmen. Men zegt dat het voor hem die geen liefhebber is van een blauwoog, ook niet geraden is in bedoelde streek van de „karrekassetram" te gewagen. Mogelijk is dit wat overdreven, maar voor dien geest van protest getuigt toch het volgende Een vrouwtje van Cadzand doet in een winkel te Oostburg eenige inkoopen. Heeds tot een bedrag van 9 gulden is er ingepakt als de winkeljuffrouw glimlachend informeert of ze van de „karrekasse" gebruik maakt voor de terugreis. Het antwoord is echter een driftig uitpakken van al het gekochte en de vinnige opmerking dat ze met een ledige mand gemakkelijker de „karrekasse" zal halen. Al het gekochte goed ligt weldra terug op de toonbank geworpen, winkeljuffrouw staat verbluft, koopster driftig af. J.l. Zaterdag had in het Patronaatsgebouw te Oostburg eene vergadering plaats van de Centrale besturen der Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel en der anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Oostburg. Uit de beraadslagingen ter vergadering bleek dat beide partijen het over de in het district Oostburg bij de aanstaande Kamerverkiezingen te volgen gedragslijn volmaakt ééns zijn. De ver gadering vereenigde zich eenparig met de candi- datuur-Mr. P. Dieleman, welke door de anti revolutionaire Kiesvereeniging gesteld werd, zoo dat in dien geest aan de afdeelingen der R.-K. Kiesvereeniging zal worden bericht. PHILIPPINE. Door een commissie van visschers alhier is een adres gezonden aan de leden der Tweede Kamer, alsmede aan de leden der Provinciale Staten van Zeeland. In dit adres wordt gewezen op het naar de meening dier commissie onvoldoende onderzoek, ingesteld naar de schade op de mosselperceelen in de Zeeuwsche Stroomen, veroorzaakt door den storm van 30 September 1911. Om haar meening omtrent dat onderzoek te staven, heeft de commissie aan haar adres een bijlage gevoegd met de namen van personen, die wel en van personen, die niet voor vergoeding in aanmerking zijn gekomen, terwijl ook aangegeven zijn de nummers der banken, waarvoor wel en de nummers der banken, waar voor geen schadevergoeding gegeven werd. Hiermede toont de commissie aan, dat voor de eene bank schadevergoeding werd gegeven, terwijl voor een andere bank, die er vlak naast ligt, geen schadevergoeding werd uitgekeerd, redenen waarom adressanten een nieuw onderzoek vragen, dat de grondslag kan zijn voor een uitkeering aan allen, die door bedoelden storm schade ge leden hebben. (M. C.) TER NEUZEN. De heer J. Huizinga, burge meester dezer gemeente, werd door de anti-revo lutionaire kiesvereeniging te Oostzaan candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Zaandam. ZUIDDORPE. Zondag vergaderden de leden van het ondersteuningsfonds „Alles voor Elkander" ten huize van den heer Aug. de Meijer alhier. Slechts enkole leden schitterden door afwezigheid. Van de eereleden was zeer weinig belangstelling. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in het jaar 1912 uit gegeven was f 376,58 en ontvangen f 276,96, soodat er een nadeelig slot was van f 99,62. Aan contributie was ontvangen f 173,30, terwijl er aan ziektegeld uitgegeven was f 272 en aan dokters rekeningen f 65,55, zoodat de gewone inkomsten op verre na niet toereikend zijn, om de uitgaven te dekken. Dit gaf het bestuur aanleiding om te beginnen met 1 Maart a.s. de uitkeering per dag van 80 c. op 70 cent teflingen en voortaan slechtp lf inplaats van Vs der doktersrekeningen te betalen. De leeftijdgrens voor nieuwe leden wordt tot 1 April a.s. bepaald op 30 jaar, na dien datum op 25 jaar. Het entreegeld wordt voor leden van 16 tot 20 jaar f 0,50, van 21 tot 25 jaar f 0,75 en van 26 tot 30 jaar Pi, Als bestuursleden worden met algemeene stemmen herkozen de heeren P. Verhoeven, Th. Dierick en J. A. Lyppens. In de verschillende wijken zullen dezelfde commissarissen van het vorige jaar dienst doen. Voortaan zal de penningmeester ter uitbetaling van het ziektegeld zitdag houden gedurende den voormiddag van den eersten en derden Zondag van 6lke maand. Na behandeling der gewone agenda hield de heer J. A. Lyppens een lezing over „Zorg voor de gezondheid". Na er op gewezen te hebben, dat ziekten voorkomen vaak gemakkelijker gaat, dan ziekten genezen, en na eenige gevaren voor de gezondheid nader aangeduid te hebben, weidde hij in den breede uit over het gevaar van het gebruik en misbruik van alcoholische dranken. Achtereenvolgens werd gewezen op de groote, nadeelige gevolgen van het gebruik, al is het ook in zeer geringe hoeveelheid, van drank door kinderen. Voor het kind is bier zoowel als jenever vergif, vooral om de nadeelige werking op de ontwikkeling van het verstand het verkeerde om kinderen mee te nemen in de herberg, ten einde ze eens te laten proeven, om in bijzijn van kinderen te vertellen over drink gelagen enz. omdat hierdoor bij het kind de begeerte naar drank opgewekt wordt den nadeeligen invloed van drankmisbruik op ouderen, die hierdoor soms verleid worden tot slechte praktijken, als loon achterhouden en dergelijke de angsten en zorgen der moeders en vrouwen, die in den laten avond of nacht met een bang hart de thuiskomst harer zoons of mannen afwachten. Spreker protesteerde er tegen, dat men Zuid- dorpe durft noemen Zuipdorpe, omdat er alhier niet meer gedronken wordt, dan in andere ge meenten, hoewel ruim genoeg, ja zelfs te veel. Rekent men de ontvangsten van elke herberg gemiddeld op f 2,50 per Zondag, dan krijgt men voor de 40 herbergen f 100 en dat in een gemeente van slechts duizend inwoners. Dit maakt per jaar meer dan f5000. Wa blief! Spreker komt tot de conclusie, dat ter bevor dering van 's menschen gezondheid, en van de welvaart van elk huisgezin, het drankgebruik dient te verminderen en daartoe kan veel doen het bevorderen der gezelligheid te huis en het tegenwerken van het tevroeg naar de herberg loopen der jeugd. Ten slotte dankte de ZeerEerw. heer pastoor de bestuursleden voor de vele werkzaamheden, die ze zich getroosten voor den bloei van „Allen voor Elkander" en den heer Lyppens voor zijn gehouden lezing. KOEWACHT. Zondagnamiddag had bij A. van Hove de drukbezochte vergadering plaats van den R.-K. Boerenbond. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. 21 nieuwe leden waren bijgekomen, 4 waren overleden en 3 waren verhuisd. Door de leden was flink deelgenomen aan de aanbestedingen gehouden door de aankoops commissie. Vanwege de afdeeling zelve werden geen aanbestedingen gehouden. Aan de onderlinge ongevallenverzekering werd nog weinig deelge nomen van de bibliotheek werd slechts een matig gebruik gemaakt. In zeer bloeienden toestand verkeert echter de Coöperatieve Boerenleenbank verbonden aan den Boerenbond. Deze maakte in het afgeloopen jaar eene winst van f 588,18. De ontvangsten in het vorig dienstjaar bedroegen f 40,57, de uitgaven f 44,20, zoodat er een tekort is van f 3,63. Op voorstel van het bestuur werd de R.-K. leesbibliotheek overgedaan aan de vereeniging van St. Vincentius a Paulo alhier. De voorzitter gaf lezing en verklaring van het voorontwerp-Landbouw-Arbeidswet door het Ministerie ingezonden. Besloten werd aan het hoofdbestuur van den Boerenbond mede te deelen, dat de afdeeliüg bezwaar had tegen de artikelen 7 en 8, zooals die door den Minister voorgesteld zijn. Met algemeene stemmen werden tot bestuurs leden herbenoemd de heeren E. L. Plasschaert, J. Kips, H. Bonte, P. van Daele en A. Geerards. OVERSLAG. Bij enkele candidaatstelling is Donderdag benoemd tot lid van den gemeenteraad de heer H. Lammens, ter vervanging van den heer Cyr. Apers, die zich te Overslag-Wachtebeke gevestigd heeft. OSSENISSE. Omstreeks half zes Zondagna middag kwam er een luchtballon over onze gemeente gedreven, die zoo laag bleef dat men aanvankelijk dacht dat hij hier zou landen. Men kon de personen in het schuitje duidelijk onder scheiden. Hg verwijderde zich echter snel W.N.W. waarts over de Schelde. (Nader vernemen we dat deze ballon, die uit Antwerpen afkomstig was en door drie personen bemand werd, te Nieuw- en St. Joosland (Walcheren) Zondagavond kwart over zes uur landde. Maandagochtend zijn de reizigers per spoor naar Antwerpen weergekeerd. Red.) BIERVLIET. Toen de leden van het gezin van den smid du Puij alhier ter ruste waren, brak Vrijdagavond in de smederij brand uit. De huisgenooten, op den brand opmerkzaam gemaakt, stonden haastig op en spoedig slaagde men erin met emmers water den brand in zijn begin te smoren. De blaasbalg en eenige zaken van minder belang werden door het vuur verteerd. OOSTBURG. Alhier heeft het ijs verleden week bijna een slachtoffer geëischt. Niettegen staande het ijs nog allesbehalve betrouwbaar was, hadden velen zich reeds erop gewaagd. Zekere mej. H. uit St. Kruis zakte er door en zou ongetwijfeld om het leven zijn gekomen, wanneer ze zich niet had kunnen vasthouden aan het gebroken ijs en zoodoende door toegeschoten personen nog tijdig kon gered worden. Hulst, 24 Februari 1913. Middenprijs per 100 kilo. Tarwe f 9,25 a 9,50 Rogge 8,— a 8,25 Zomergerst Haver Erwten Bruineboonen Paardenboonen Witteboonen Duivenboonen Lijnzaad Aardappels 10,- a 10,50 6,a 10, 10,- a 11,- 10,- a 12,— 10,- a 10,50 13,- a 14,— 11,- a 11,50 12,- a 13,- 2,a 2,25 Koolzaad per zak van 106 liters a Boter per kilo a 1,45 Eieren per 26 stuks a ,95 Er waren ter weekmarkt te koop gesteld14 stuks hoornvee, 23 varkens, schaap. Verkocht 4 stuks hoornvee, 17 varkens, schapen. IJzendijke, 22Febr. 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer heel ruim met goeden omzet. Er was veel vraag. De prijzen waren echter niet beter. Gerst lager. Men besteedde voor jarige tarwe f a f nieuwe tarwe f9,50 a f 10,25; jarige rogge f af,; nieuwe rogge f 6,50 a f 6,75; jarige wintergerst f af nieuwe wintergerst f' 10,25 a f 10,50; nieuwe zomergerst f 10,25 a f 10,50haver f 9,a f 11,paardenboonen f8,75 af groene erwten f 9,a f 10,kroonerwten f 9, a f 10,bruineboonen f a f Leeuwarden, 21 Febr. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd st., als 50 stieren J. 60 a 265, ossen f tot 410 vette koeien f 175 tot 280, f 0,35 a 0,38 per halve kilo, 585 melk- en kalfkoeien f190 tot 280, 60 pinken f 55 tot 120, 70 vette kalveren f 45 tot 90, f 0,55 a 0,60 per halve kilo, 346 nuchtere kalveren f4 a 10, 110 vette schapen f20 a 26, 225 weide schapen f 15 a 20, lammeren f tot 190 vette varkens f50 a 70, 27 a 28 cent per halve kilo, 130 magere varkens f 30 a 40, 780 vette biggen f 30 a 40, 26 a 27 ct. per halve kilo, 190 kleine biggen f 7 a 12, paarden f a per stuk. Aanvoer behoorlijkbinnenlandsche handel vooral in melk- en kalfkoeien traagvoor export iets betere vraagstieren en nuchtere kalveren lager, vette kalveren duur. RotterdAm, 24 Febr. Ter graanmarkt van heden was tarwe minder aangeboden, in de aller- puikste soorten prijshoudend, overigens flauw onveranderd onverkocht. Essex f 9,50 tot f 10,50, Wilhelmina puike f9,50 tot flü, en in een bij zonder geval iets meer betaald, afwijkende f7,50 tot f 8,25 per honderd kilo, bruineboonen tamelijk ruim aangeboden, in de beste soorten wat ge makkelijker, in de afwijkende moeilijk te verkoopen f8 tot f 10,50, uitgezochte partijtjes en zaai daarboven betaalde. Rotterdam, 24 Febr. Veemarkt. Aangevoerd paarden, veulen, ezel, magere runderen, 66 vette runderen, 109 vette kalveren, nuchtere kalveren, 156 schapen of lammeren, 1054 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen waren vette koeien le kw. 84 a 86 c., 2e kw. 80 a c., 3e kw. 76 a c.. ossen le kw. 82 a 84 c., 2e kw. a 78 c., 3e kw. 74 a c., kalveren le kw. 130 a c., 2e kw. 120 a c., 3e kw. 110 c., schapen le kw. 68 a c., 2e kw. 64 c., 3e kw. 60 c., lammeren 70 a 72 c. varkens le kw. 56 a c., 2e kw. 54 c., 3e kw. 52 c., licht soort 46 a 48 c., alles per kilogram. Handel in vette koeien, ossen, kalveren en schapen en lammeren matig, in varkens en licht soort goed. Vlasbeurs. Blauw 15604 Steen f 38 63 st. Groningsch 2575 Steen 56 a 60, Holl. geel 1250 Steen f 62 Wit 3949 Steen, 36 a 38, lijn zaad (voerzaad) f 12,50 a 13,50, Zaaizaad f 15, a 16,Koolzaad best kwal. f a Karwijzaad f 14,50 a 14,75. Handel in lijn- en karwijzaad matig. Aardappelen. Wegens vriezend weer geen aanvoer en geen vraag. Zeeuwsche eieren f 5,60 a f 5,80, Overmaasche f5,80 a f6,-. Gorinchem, 24 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 297 runderen, 14 nuchtere kalveren, 32 vette varkens en 496 biggen, schapen en lammeren. De prijzen waren als volgt: zware kalfkoeien f 260 a 340, kalfvaarzen f 180 a 240, guiste vaarzen f a melkkoeien f 140 a 280, 3-jarige ossen f a 2-jarige dito f a pinken f a graskalveren f a nuchtere kalveren f 14 a 20, biggen f 8 a 15, schapen f a en lammeren f a per stuk, kippen f a per st., vette varkens 54 a 56 ct. per kilogram. Eieren f 1,05 a f 1,10 de 26 stuks. Boter a ct. per pond. Gent, 21 Febr. Ter veemarkt van Vrijdag werden te koop gesteld 18 schapen, 3 lammeren, 2 geiten, 119 kalveren, 1432 vette varkens, 34 loopers, 388 biggen, 7 melkkoeien, 6 groote ossen, 181 jonge ossen, 185 vaarzen, 106 vette koeien 230 stieren, 176 magere dieren. Prijzen waren per kilogram voor: ossen- en vaarzenvleesch fr. 1,80 a fr. 1,90; idem 2e qual. fr. 1,60 a fr. 1,72; koeienvleesch fr. 1,65 a fr. 1,75; idem 2e qual. fr. 1,40 afr.|l,57; stieren- vleesch fr. 1,47 a fr. 1,78; kalfsvleesch fr. 2,10 a Ir. 2,65; schapenvleesch fr. 1,50 a fr. 1,90; lammerenvleesch fr. 1,80 a fr. 1,95; varkens- vleesch fr. 1,30 a fr. 1,50. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 1,60 a fr. stieren fr. 1,37 a fr. kalveren a fr. 2,25. Versch roet fr. 0,55 a fr. 0,80 en raeer volgens gewicht. Gent, 21 Februari. Vlas. (Inlandsch). Bij tamelijken aanvoer waren de zaken van weinig beteekenis. Terwijl voor superieure kwaliteiten de prijzen flink gehandhaafd zijn gebleven, waren zij voor middelsoort en mindere kwaliteiten eer lager. (Russisch). De zaken waren van weinig beteekenis en konden de prijzen ternauwernood gehandhaaft blijven. Snuit kalm op minder vaste prijzen. Garens van vlas en snuit met levendige vraag op zeer vaste prijzen. Katoengarens met levendige zaken tot onveranderde noteeringen. Linnen eer kalmer. Katoenweefsels kalm. Cichorei wortelen. Disponibel 13,25 francs. Nieuwe oogst Namens zijn principalen zal de onderge- teekende op Donderdag 27 Februari 1913, des namiddags 3 ure, in het Logement „De Zwaan" te Sas van Gent, trachten A. METSELWERK. TIMMER-, ZINK-en IJZERWERK. C, SCHILDERWERK. Bestek en teekeniDg liggen ter inzage in het bestedingslokaal. Plaatselijke aanwijzing twee uur vóór de besteding. J. WISSE Jz., Architect. Zaamslag, Februari 1913. Door den Architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, zal namens den heer HENRI GOVAERT te Westdorpe, op Maandag 3 Maart 1913, 's nam. è1^ uur, in het café van den heer Aug. Puijlaert te Westdorpe, in 2 perceelen en in de massa worden aanbesteed Bestek en teekening liggen ter inzage in het bestedingslokaal en zijn a f 1,per stel verkrijgbaar bij genoemden architect. Aanwijzing op den dag der aanbesteding 's nam. half twee. Ondergeteekende maakt bekend voortaan ook de markt van AXEL met eerste kwaliteit te vertegenwoordigen. Beleefd Aanbevelend, is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMahü. Brieven onder No. 14 bureau van dit blad. Brieven onder No. 14 bureau van dit blad. TE De Notarissen DREGMANS te Axel en VERMEERSCH te Ertvelde, zullen ten verzoeke van de heeren VAN HOOREBEKE en DE PAEPE, op om 9 ure, verkoopen dienstig voor Koppepersen, Kepers, Palen, Vermaakporsen en Fasseel. liggende in de bosschen der heeren verzoekers, in den Oudenpolder. Vergadering ter herberg van Is. Migom

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 3