Nieuwst ij dingen. Burgerlijke Standen. waarin het meest gevischt wordt en waar de meeste eenden zwemmen, zijn ook de meeste visschen, maar in hootuzaak voorn. In de meer afgelegen vijvers de grootere vischsoorten. Menig Parijzer hengelaar smaakt daar zijn genot, nog meer kijken toe. De meer afgelegen vijvers worden niet zoo druk bezocht, daar gaan zij heen, die liefst rustig staan te visschen en probeeren groote visschen te verschalken. Zoo iets kon men ook ten onzent hebben. Zou het bestuur van het Vondelpark, in welks vijver zooveel karpers rondzwemmen, niet de proef eens willen nemen om bijvoorbeeld 200 vergunningen verkrijgbaar te stellen tegen 5 of 10 gulden per stuk. Het zoude een mooie attractie voor het park zijn, tevens een mooie opbrengst. Ook andere steden konden hun ingezetenen met zulk een besluit verblijden, er zijn genoeg liefhebbers die er wat voor over hebben als zij weten, dat er flinke visschen te vangen zijn. Men neme de proef. (Ned. Hengelsp.) NEDERLAND. E. R. K. Iu de vergadering van aandeel houders der Eerste R.-K. Levensverzekering maatschappij is besloten den zetel van Haarlem naar Nijmegen over te brengen. Verdronken. Schipper A. R. van den thuiszeilenden logger „Noordzee I" uit Katwijk, is buiten de pieren te IJmuideu door een zeil- schoot over boord geslagen. Door de bemanning van de sleepboot „Visschershaven" werd hij gered en naar IJmuiden gebracht, doch de levens geesten bleken reeds geweken. (Hbld.) Een relletje. Bij een familietwist, te 's-Gravenhage, tusschen een weduwe in de Snelliu88traat, haar dochter en een manspersoon, die met de dochter verkeering had, werd de ge- heele buurt in rep en roer gebracht door een schot, waardoor men aanvankelijk aan moord of zelfmoord dacht. Het was intusschen mogelijk, dat de buren hadden geschoten om de aandacht der politie op het geval te vestigen. Bedoelde weduwe werd door de politie op de trap van de woning aangetroffen, wartaal sprekende en be werende met het hooren van een schot ook een vlammetje gezien te hebben. De dochter beweerde, dat buiten de woning g°schoten is. De moeder liet men in haar woning, onder toezicht van een paar particuliere verplegers. Bedoeld manspersoon sloot zich bii het hooren van politie in een boven kamer op. Van eenige mishandeling of ander misdrijf is intusschen niets gebleken. (Tijd). Verduistering en valschheid in geschrifte. De milicien-sergeant J. H. W. S., van het 4e regiment infanterie te Leiden, is dezer dagen naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht, ter beschikking van den auditeur-militair, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan, wegens gepleegde valschheid in geschrifte in de door hem gehouden menageboeken en verduistering van gelden in zijne functie van menagemeester-onderofficier van de bataljons van dit regiment. D r o e v i g. Te Castricum kwam het kind van den heer V. in de bollenschuur te dicht bij de kachel, waardoor de kleeren van den kleine in brand vlogen. Het krees- zulke brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Tien auto's verbrand. Men meldt uit Arnhem aan de „N. Ct Te 10 uur Vqjdagavond is op den Sonsbeek- Bingel, in de werkplaats van een rijtuigfabriek, midden in het bebouwde gedeelte, door onbekende oorzaak een hevig uitslaande brand uitgebroken. In die werkplaats waren ongeveer in een ruimte daarvóór stonden, zijn gered. Dank zij de wind stilte is de brand beperkt tot dit perceel. Bij ongunsrigen wind hadden de belendende huizen gevaar geloopen. Het gebouw en de inboedel waren verzekerd. Omtrent "de verbrande auto's was dit niet bekend. Een Duitsche ballon. Te Kapel- A ra-zoo tK Wiïj jg een luchtbal Ion rmoiux*»»--- IJ 8 o n g e 1 u k. Te Cuyk is een elfjarig meisje V., bij het schaatsenrijden in een wrak gereden en onder het ijs geraakt. Hoewel on middellijk van alle kanten hulp toesnelde, slaagde men er na eenige uren pas in het lijk op te halen. Door het ijs gezakt. Om half vier Vrijdagnamiddag zakte aan de Verlaatkade te Rotterdam door het ijs de 12-jarige W. V., wonende in de Catharinastraat. Met behulp van een paar planken werd hij door den meubelmaker C., wonende aan die kade en door diens knecht uit het water gered. De jongen werd bij den meubel maker binnengedragen, waar door twee agenten van politie de voorschriften tot opwekking van de levensgeesten bij drenkelingen op den jongen werden toegepast. Eerst nadat men drie kwartier met den jongen aldus was bezig geweest, keerde het bewustzijn bij hem terug. Per brancard werd de knaap naar de ouderlijke woning gebracht. Vrijdag liep de 10-jarige D. D., uit de Schooter- boschstraat aan de Delfgaauwstraat te Rotterdam over het ijs, toen plotseling het ijs afbrak en de jongen te water geraakte. De slagersknecht A. van H. uit den Zwaanhals sprong- hem na en mocht het genoegen smaken den jongen uit zijn benarden toestand te redden. De 14-jarige kantoorbediende L. v. d. B. uit de Koningsveldestraat te Rotterdam zakte Vrijdag middag aan den Bergsingel door het ijs. Met behulp van een ketting, welken men den drenkeling toewierp, kon hij bijtijds worden gered. BELGIE. Alweer de laatste! „De laatste is dood meldt het „Hbld. van Antw." Jean Philippe Lavalle, de 104-jarige oud-strijder vaja 1830, die uit Frankrijk naar Virton kwam wonen, om op Belgischen grond zijn leven te eindigen, is nu overleden. Ter gelegenheid van zijn 104en verjaardag had de koning hem tot ridder der Kroonorde benoemd. Na dezen laatsten oud-strijder blijven vermoedelijk nog de allerlaatste en de onherroepelijk laatste over Het bioscope n-v raagstuk. Te Lokeren heeft de gemeenteraad een reglement op de bioscopen gemaakt, hetwelk de aandacht ver dient van allen die zich met deze moeilijke quaestie bezig houden. Een bezwaar was, dat de Belgische grondwet geen censuur toestaat, een verouderde liberale bepaling die wel eens mocht worden herzien. „De vertooniDgen zullen onderworpen zijn aan een taks van 30 fr., maar de goede cinemaver- tooningen zullen slechts 5 fr. betalen. Hoe zal men nu de goede schouwspelen onder scheiden van deze die niet goed zijn De bevoordeeligde cinema's zijn deze die de ver tooningen des Zondags geven dus de werk lieden in de week het geld niet uit den zak jagen die om 11 ure des avonds eindigen (dus de menschen met hunne kinderen niet op houden tot in de late uren) en alleenlijk reis- afbeeldingen vertoonenzichten van steden en landschappen, afbeeldingen die nuttig zijn voor het aanleeren van stielen en ambachten. Staat kundige gebeurtenissen van voornamen aard, met één woordalle afbeeldingen, daden voor stellende, werden zij door levende personen ge pleegd, niet zouden vallen onder toepassing van het strafwetboek, en ook geen zelfmoord of poging daartoe". Het criterium is de overweging zéér waard, zegt „Het Centrum" terecht. Een nachtelijk drama. Tusschen Meys8e en Strom beek, twee dorpjes op ongeveer 10 kilometer van Brussel, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag een tragedie afgespeeld, die herinnert aan de beruchte aanslagen van Bonnot en zijn mede-schurken. Op den weg naar Meysse is de villa Hastières gelegen, die alleen door de bewoners, de echt- genooten de Taeye bewoond wordt en groote schatten aan kostbaar zilverwerk moet bevatten. Naar aanleiding van talrijke diefstallen, welke gedurende de laatste d«or«n i« schoten af. Een pater Jezuït, de WelEerw. Pater Wenner uit 's Heerenberg, die zich in den biechtstoel bevond, werd door een der kogels, welke hem onder den arm in de slagader trof, doodelijk gewond. De ongelukkige werd onmid dellijk naar het slaapvertrek van den pastoor Weiier gedragen, waar hij te 7 uur overleed. De dader verklaarde dat hij meende op den pastoor te hebben geschoten, die hem eenige weken geleden zijn „schutsengel" had ontstolen. Men heeft hier waarschijnlijk met de d;-ad van een krankzinnige te doen. Op den man werd nog een dolk en groot zakmes bevonden. Bovendien bezat hij nog 14 patronen. De dader is de 33-jarige Hollander Herman Weynand, wonende in Wellinghoferst,rasse. De vermoorde geestelijke is van Emmerik. De justitie was onmiddellijk ter plaatse en stelde jen on derzoek in. Uit 's-Heerenberg wordt aan de „Msb." nog het volgende gemeld omtrent den priestertnoord Groote opschudding verwekte hier het >ericht, dat pater Wenner, uit het Jesuïtenkloo3ter alhier, te Mülhëim doodgeschoten werd. Pater rector, zelf op missie en juist terugge komen van de plaats des onheils, was zoo wel willend de volgende inlichtingen te verschaffen Negen paters van hier bevonden zich op het oogenblik te Mülheim, om een missie te leiden in 3 verschillende kerken. Pater Weuner had Woensdagmorgen om 6 uur, nadat hij de H. Mis gelezen had, zich van het ziekenhuis naar de dichtbij zijnde kerk begeven om biecht te hooren. Hiermede bezig we.'d plot seling de deur geopend en hield een man, circa 40 jaar oud, een geweer op zijn borst gericht en loste 2 schoten. Onmiddellijk kwamen ce men schen in de kerk toesnellen en gelukte het den vluchtenden moordenaar gevangen te nemen. Pater Wenner werd naar de sacristie gedragen, waar hij na 20 minuten, na van de H.H. Sacra menten der stervenden te zijn voorzien, overleed, Toen de moordenaar in de sacristie gebracht werd en de pastoor der parochie zag, zeide hij „Ik heb den verkeerde getroffen, U had ik moeten hebben". De getroffene is 52 jaar oud en ongeveer 18 maanden in het St. Bonifaciushuis alhiei woon achtig. Ook te Mulheim heeft het ongeluk groote opschudding veroorzaakt. Het lijk zal naar hier worden overgebracht. Toen ik van den pater-rector afscheid remende, zeide: „Het is toch verschrikkelijk", antwoordde deze: „Gaarne hadden wjj allen zoo voorbereid willen sterven. Voor zijn vertrek van hier heeft pater Wenner nog een 3-daagsche oefening mede gemaakt. Hij was steeds een edel man". Vergiftigd door alcohol. Te Bochem dronk een vijfjarig meisje, tijdens af wezigheid der moeder, uit een flesch met sterken drank, die voor haar vader bestemd was. Het kind is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan alcoholvergiftiging gestorven. ENGELAND. De Noordzee-vloot. De „Daily Tel." weet te melden, dat de Engelsche admiraliteit besloten zou hebben het vierde slagschepen- escader, dat bij de reorganisatie der vloot verleden jaar bij Gibraltar gestationeerd werd, te voegen bij het Noordzee-escader. De Noordzee-vloot zou dan bestaan uit vier flottiljes slagschepen, die in geval van nood de slaglinie zouden vormen. De verhouding tusschen de Duitsche, en de Engelsche Noordzeevloten zou dan 10 16 zijn. In de Middellandsche Zee zal Churchill maatregelen treffen, dat de Engelsche vloot in die wateren nog sterker zal blijven dan de vereenigde zeemacht van Oostenrijk en Italië. Echter zal de Engelsche vloot in de Noordzee veel sterker zijn dan uit de bovengenoomde verhouding, door het bl°d gegeven, op te maken zou zijn, daar Engeland meer kleinere schepen heeft en de bemanning der schepen veel sterker is dan van de Duitsche schepen. (Msbd.) ITALIË Belasting - opj* o e rt j e. Een bericht uit_ aanval gepleegd en bij die gelegenheid vielen zoowel Madero als Suarez doodgeschoten neer. Natuurlijk denkt men algemeen dat de revolu tionaire regeering dit spelletje geheel in elkaar heeft gezet en dat deze zich op zoo'n manier van de beide mannen heeft ontdaan zonder in conflict te komen met de Vereenigde Staten. En dit schijnt volkomen te zijn gelukt, want president Taft moet al verklaard hebben dat in deze duistere afwikkeling voor de Vereenigde Staten geen termen aanwezig zijn tusschen beiden te treden. AXEL. Huwelijks-aangiften. 7 Febr. Jan Jansen van Roosendaal, 21 j., jm. en Adriana Janna Cornelia Dieleman, 20 j., jd. Willem de Zeeuw (van Zaamslag), 42 j., jm. eu Catharina de Koeijer, 40 j., jd. Geboorten. 1. Jozias, z. van Jan Geelhoedt en Elisabeth den Beer. 6. Cornelia Willem, z. van Jczias Oppeneer en Neeltje Dieleman. 11. Marinus, z. van Adriaan de Feijter en Geertruij Heijnsdijk. 14. Mathilde Maria, d. van Josephus Jacobus Michielsen en Maria Louisa de Rechter. 15. Marinus, z. van Jacob de Bruijne en Janna Kempe. Overlijden. 13. Jan Dieleman, 2 m., z. van Adriaan Pi6ter en Cornelia Rosalia Verplancke. 17. Justina van de Vijver, 75 j., echtg. van Charles Louis Dellaert. CL1NGE. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Camillus Theophilu8 Lammens (van Zuiddorpe), 31 jjm. en Selefie Marie Bruggeman, 29 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Adelina Philomena, d. van Cijrillus Angelus Bauwens en Maria Piessens. 5. Désiré Constant, z. van Constantinus Melsen en Ludovica Maria d'Hooghe. Maria Cecilia, d. van Joseph Vincke en Leonie Schuddings. 7. Arthur, z. van Kamiel van den Branden en Eleonora Zaman. 9. Margriet, d. van Franciscus Bleijenberg en Eliza Maria Joanna Schouwvliet. Elisabeth Paulina, d. van Alphonsus Maria van Meelen en Anna Maria de Dalie. Bertha Seraphina, d. van Petrus Franciscus van Roeyen en Maria Pelagia Vermont. 10. Emiel Johannes, z. van Victor lus Alexander van Rijbroeck en Stephanie Maria van den Berghe. 15. Maria Magdalena, d. van Francois de Schrijver en Marie Florine Vonck. Overlijden. 2. Anthonius Van Cauteren, 80 j., weduwn. van Dominica Anthonia van Hiel. 10. Maria Francisca de Beijn, 47 j., d. van Gilles Jacobus en Maria Sophia de Bleijser (beiden overleden.Euphrasia Maria Bleijenberg, 1 j., d. van Aloijsius Ludovicus en Eugenia Maria d'Hooghe. 11. Phelomena Goossens, 71 j., echtg. van Joannes Cornelis van Eetvelde. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Petrus van Goethem, 20 j., jm. en Maria Catharina van Sikkelerus, 20 j., jd. Geboorten. 6 Febr. Johannes, z. van Petrus Augustinus van Troost en Clemence Herman. 13. Maria Paulina, d. van Petrus de Brouwer en Philomena d6 Poorter. Overlijden. 4. Maria Rosalia Burm, 62 j., wed. van Guilielmus Pepels. 8. Emile Julianus Bogaert, 10 m., z. van Jan Francies en Regina de Vree. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Febr. Johannes Franciscus Buijs, 25 j., jm. en Elisabeth Blondina van Avermaete, 21 jjd. Gustaaf Joseph Borgt, 24 j., jm. en Mathilda Maria de Beule, 32 j., jd. Geboorten. 1. Maria Leonia, d. van Clementina van Pottelberghe. 5. Celina Maria, d. van Joseph Franc, de Pau en Maria Just. Martens. 6. Emericus Theophilus, z. van. Augustus Hip. Matthijs en Maria Steph. de Brouwer. 10. Aloijsius Edgard, z. van Franciscus van Aver maete en Anna Maria van Regenmortel. 12. Augustus Emerie, z. van Alphonsus de Waele en Maria Jos. Matthijs. 15. Maurice Alphonsus, z. van Honoreus Petrus de Waele en Augusta JfcL. Snhnllw.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2