Provinciaal D o 1 k s b 1 a d. RONA 1721. Woensdag 26 Februari 1913. 19de Jaargang. Van Houtens Cacao Thans de meest geleien Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Bent. Koninklijke jachten. Vischvijvers in de stadsparken. DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: L. K. 27 Febr. N. M. 8 Maart. ZON Zon op 7 u. 30 m. Zon onder 4 u. 30 m. Steenen voor brood. Dat krijgt men als in Juni onverhoopt de christelijke regeering vallen moest. Dat kan ieder op zijn vingers uitrekenen. Onze regeering heeft thans een geheel complex van sociale verzekerings-ontwerpen klaar. Klaar, d. w. z. gereed. Minister Talma toont zich de sociale bewindsman bij' uitnemendheid hard werker, handig en knap debatter, warm volksman, kortom, de rechte man op de rechte plaats. Een groot deel van zijn program ware reeds onder den hamer door, stelde links, de socialisten incluis, door ellenlange redevoeringen niet alles in het werk den socialen arbeid zooveel mogelijk te remmen. Ziedaar de tactiek der oppositie, goed te praten voor een kortzichtig publiek, maar waarvan de helder-denkende man de gevolgen wel weet uit te meten. De sociale verzekeringen kunnen niet tot stand komen, en het volk wordt gepaaid met schoone woorden over staatspensioneering. Woorden en nogmaals woordensteenen voor brood. Want mocht het gebeuren dat straks links er in slaagt rechts te verwijderen waartoe niet veei kans bestaat dan zal alras blijken dat elk der groepen van de vrijzinnige concentratie en de S. D. A. P. geheel verschillend over staatspen sioneering zullen denken en dat ze onbekwaam zullen zijn in deze richting iets tot stand te brengen. En daar dan natuurlijk ook het program van Talma van de baan is, zal het allereerst de arbeidende klasse zijn, die van deze linksche politiek de bittere vruchten plukt. Laat men dit wèl inzien Eerlijk duurt het langst Het verkiezingsleventje is in vollen gang. Nu heeft iedereen wel eens gehoord van het bekende gezegde van onzen grooten Schaepman dat men het in verkiezingstijden niet zoo nauw moet nemen. De geleerde en scherpziende staatsman be doelde er natuurlijk mee dat men dan over een hard woord niet zoo spoedig te hoop moest ioopen. 't Gaat echter te ver als men in plaats van een hard woord dóór en dóór oneerlijke voor stellingen gaat geven. Dezer dagen b.v. verspreidde te B-otterdam de S. D. A. P. een circulaire, waarin ten aanzien van de verzekerings-ontwerpen het volgende werd gezegd Zoo draagt de rechterzijde de schuld, dat wij alweer de verkiezingen ingaan, zonder dat zij ook maar één ouden arbeider een cent pensioen heeft verschaft. Men moet maar durven Daar zijn nu liberalen en socialisten al maanden lang den socialen arbeid van minister Talma aan het tegenhouden, daar slaat Duijs het record door 10 uur aan één stuk te praten, daar dient Treub amendementen in bij karrevrachten, daar wordt door de 58 rechtsche leden haast niet gesproken om zooveel mogelijk tijd voor de sociale wetgeving uit te sparen, en daar waagt men het dan te komen met een enormiteit als de bovenstaande. Werkelijk, men moet toch maar durven Het Nederlandsche volk heeft de reputatie kalm te zijn en goed na te denken het zal dan ook wel zorgen dat tegenover een dergelijke wijze van optreden eerlijkheid het langst duurt In Duitschland is 3 millioen gulden toegestaan voor een nieuw Keizerlijk jacht, daar de „Hohen- zollern" 20 jaar oud is. De Keizer van Rusland heeft 2 groote jachten ter beschikking de „Poolster" (1890) van 4160 tons 12 millioen gulden met eetzaal voor 200 personen en de „Standaard" (1895) van 5560 ton, 5 millioen gulden. De Koning van Engeland bezit de „Victoriand- Albert" (1899) en de „Alexandra" (1907) van 2050 ton, met turbine als beweegkracht. De andere souvereinen zijn Italië, Turkije, Denemarken, Oostenrijk, Griekenland, Montenegro, Spanje, Egypte, Bulgarije, Perzië, Cambodge Siam. De republikeinen zijn veelminder. Frankrijk's president bedient zich, evenals Nederland's Koningin, bij officieele gelegenheden van een oorlogschip. Een paar breeddoende Zuid-Amerik. republieken mak6n natuurlijk een uitzondering. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben in 1898 het jacht „Mayflower" ter beschikking gesteld van hun president, en gebruiken hun jachten alleen bij vlootschouwen of offlcieele bezoeken. (Ned. Zeewezen). Het is verbazend zoo krachtig als sedert haar verschijning heeft medegewerkt tot verdere ver breiding in alle lagen der maatschappij van het gebruik van cacao als dagelijksche drank. Ze mag eigenlijk in geen enkel huishouden ontbreken. De tijd dat cacao als een weelde artikel werd beschouwd is voorbij. De voedende en op wekkende eigenschappen gepaard met de goedkoopte van dit krachtige fabrikaat maken RONA Cacao tot een onmisbaar artikel van dagelijksch gebruik in elk gezin. De meeste parken der groote en kleine steden zijn doorsneden door lange vijvers of bezitten groote kommen wier watervlak het geheel versiert. Het weerspiegelen van het groen der boomen en struiken, het blauw der lucht en de grillig ge vormde wolken verhoogt het natuurgenot der stedelingen en is een welkome afwisseling voor hen, die meest straatplaveisel zien en slechts smalle stroken van den hemel tusschen de rijen hooge huizen te aanschouwen krijgen. In deze vijvers leven groote hoeveelheden visch, zij vermenigvuldigen sterk en verkrijgen respec tabelen omvang. De bezoekers der parken ver maken zich dikwijls met naar het leven dier waterbewoners te kijken en hen te voederen met brood, dat men menigmaal expres voor dit doel medeneemt. Ziet men dan kolossale karpers bij geheele troepen heen en weer zwemmen, soms met de dikke ruggen boven het water uit, hoort men ze met hun breede lippen snakken naar de drijvende stukken brood, ziet men ze soms hoog boven het water uitspringen om dan met luid geplas er weder in terug te vallen, dan komt bij menigeen de begeerte boven om ook naar die prachtdieren te hengelen. Maar dat is streng verboden, zoowel in het Vondelpark te Amsterdam, de parken te Rotterdam, Deventer, enz. Dit kon toch anders wezen, men kon toch een groot aantal liefhebbers tegen betaling van een flinken prijs toestemming geven om Daar genoemde waterbewoners te hengelen. Men zou er duizenden een genot door verschaffen, eerstens de hengelaars zelf en dan de vele nieuwsgierige toeschouwers en bovendien het zoude heel wat op kunnen leveren, een flinke som per jaar. Te meer daar men toch alle jaren de vijvers met netten moet afvisschen om de te groote hoe veelheid visch er uit te verwijderen dit visschen levert geen of slechts weinig bate voor het park- bestuur op en slechts weinigen hebben het genot om zulk afvisschen eens bij te wonen. Terwijl, mochten een aantal hengelaars hun geluk beproeven, er duizenden van zouden genieten en het bestuur zoude een flinke som voor hun visch ontvangen. Deze zaak is voor parkbesturen toch wel de overweging waard. Nu moet men niet zeggen neen, dat kan niet, vooral niet bij een groote stad zooals Amsterdam of Rotterdam. In Parijs denkt men er anders over en Parijs is toch nog grooter dan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te zamen. Men heeft daar het Bois de Boulogne; in dit heerlijke park zijn een zestal groote en kleine vijvers, waar allerlei eendensoorten rondzwemmen. Nu in de vijvers van het Bois de Boulogne mag gehengeld worden en daar wordt druk ge bruik van gemaakt. Om in genoemde vijvers te mogen heDgelen, heeft men een permissie-biljet noodig en zulk een biljet kost 25 frank 25 centimes; hiermede heeft men het recht om met één hengel te visschen, wil men nu nog met een grondlijn of een tweede hengel visschen, dan kost dit nogmaals denzelfden prijs. In genoemde vijvers leven allerlei visschen, doch het meeste voorns, doch ook karpers en zeelten, zoowel brasems, meunen, baarzen en snoeken komen er in voor. In de grootste vijvers,

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1