No. 1720 DERDE BLAD Zaterdag 22 Februari 1913, K EEerste R< oomsch rwholieke Haarlem Kleverpark 67 van wan Telefoon Interc. 1784. Telegram-adres ERE. Huinen en verhuizen. ONZE BISDOMMEN. Duitschs luchtballons in ons land. Geknipt. De kiezerskweek. Per Telegraaf. De vijfde Haarlemsche Katholiekendag. Een „instorting." De opening van het Panamakanaal. De Zeeuwsche Koerier ii Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninkl. goedkeuring der Statuten. Het feit, dat de grootste R.-K. Arbeiders-Organisaties uit het buitenland zich met deze instelling in verbinding stellen, bewijst wel, dat haar doel be grepen en geapprecieerd wordt ook over de grenzen. Zij is toch de eeuige bestaande R.-K. Maatschappij, die omdat zij nimmer andersdenkenden kan verzekeren, de Katholieke zaak moreel en financieel kan steunen en blijven steunen. Wanneer toch eene andere Maatschappij, welke ook, de zaak van verzekerden van eene bepaalde kleur financieel steunt, dan zal een protest van de andersdenkende verzekerden ZEER TERECHT hiervan het logisch gevolg zijn. Onzen tijd acht ik daarom zoo voortreffelijk, aldus H. N. Ouwerling in de Zuid-Willemsvaart, omdat men hoe langer hoe meer zijn aandacht aan alles gaat schenken en er met wegbabbelen en goedpraten hoe langer hoe minder te verdienen valt. 't Is tegenwoordig zóó in de wereld. Een zaak is zóó omdat ze zóó is en niet omdat ze door Jan, Piet of Klaas zus of zoo wordt voor gesteld. Tegenwoordig komt alles onder de aandacht en niet het minst de ellende der maatschappij. Niemand zal tegenspreken dat we zooiets juist moeten hebben, wanneer we de kwalen dier maatschappij willen genezen. Vroeger heeft men wat zitten boomen over geluk, tevredenheid, be rusting, gelatenheid, enz. en men kon dit met min of meer Succes doen, want van de mensche- lijke ellende had men zich zoo goed als geen rekenschap gegeven men meende dat alles er nog door kon, en dat we met een heel tevreden blik over ons schoon land mochten heenkijken. Om maar eens iets te noemen Met betrekking tot woningtoestanden zag het er vóór een dertig jaar erbarmelijk uit. Maar wie lette er op Nou is er in den laatsten tijd heel wat op dit gebied verbeterd, maar hoe woont het volk nog in het rijk der Nederlanden Als we de statistiek zoo eens nagaan, dan wordt ons verteld, dat 48 pet. van alle woningen, waarin zoowat 43 pet. van de bevolking woont, ver blijven zijn van één of twee vertrekken. Eén- kamerwoningen zijn er in ons land niet minder dan 237.295 en daaronder zijn 682 woningen, die geen onmiddellijke verbinding met de buitenlucht hebben. Wat er in zulke verblijven dikwijls geleden wordt, zoowel op stoffelijk als op zedelijk gebied, daarover zal ik maar niet uitweiden. Maar er wordt ook veel geklaagd waar geen grond is. Er gaat nog altijd veel volk uit Ne derland den vreemde in. Da's waar. Jaarlijks worden afgegeven zoowat 30000 nationaliteitsbe- wijzen, maar laten we er toch bij zeggen dat het aantal sedert 1900 met 10000 is gedaald, dat de nationaliteitsbewijzen na verloop van een bepaald aantal jaren moeten worden vernieuwd, zoodat er onder die 30000 ook een aantal begrepen zijn van blijvend in Duitschland gevestigde Neder landers. Nou is Nederland betrekkelijk heel wat dichter bevolkt dan Duitschland. In ons land toch wonen gemiddeld haast 1800 zielen op 1000 H.A. en in Duitschland maar goed 1200. Wij klagen bij ons te land wel over emigratie, maar daar klagen ze in Duitschland ook over. De Duitscher gaat ook den vreemde in om het beter te hebben dan in z'n eigen land. Eo hoe staat het in andere landen Italië, Oostenrijk, Noorwegen, Zweden, hebben een tienmaal, Zwit serland een ongeveer driemaal en Denemarken een bijna zesmaal ongunstiger emigratiecijfer dan Nederland. Ons land nam in 30 jaar ongeveer 45 pet. in bevolkingsdichtheid toe en Duitschland, ondanks al z'n bluf en grootdoenerij slechts 43,3 pet. Schitterend vooral is dit jaar geweest de statistiek van Rotterdam als handels- en haven stad. „De Tyd" herinnert dat het den 4den Maart a.s. zestig jaar zal geleden zijn dat Z. H. Paus Pius IX, bij breve van 4 Maart 1853, de kerke lijke provincie werd opgericht, bestaande uit het Aartsbisdom Utrecht en de Bisdommen Roermond, Haarlem, Den Bosch en Breda. Uit verschillende plaatsen in Limburg en Noord-Brabant, o. a. uit Asten, komen berichten van Duitsche luchtballons, welke zich Zondag boven ons land hebben vertoond. Men schrijft uit Budel aan de „Prov. 's-H. C.": Zondag werden hier in de heldere lucht op gemerkt niet minder dan zes luchtballons, alle bemand met reizigers. Dit gold nu zeker een verkenning op groote schaal, want alle hadden de Duitsche vlag op. De „N. K." schrijft het volgende Boven Meijel zweefden omstreeks 3 ure niet minder dan zeven luchtballons. Een ervan was genoodzaakt een half uurtje afstand van Meijel aan de Heijbloem te dalen. Deze ballon was bemand met drie heeren uit Westfalen. Te Weert werd onder groote belangstelling het voorbijgaan van de zes overige ballons waar genomen. Een dezer landde op Moedel-Keent. De landing had zonder ongevallen plaats. Direct waren honderden nieuwsgierigen ter plaatse. Er stapten uit de heer Herbersch, fabrikant uit Barmen met 2 passagiers. Zij deelden mede, dat zij met zevenen om 11 uur in Munster waren opgestegen. In Venlo waren alle zeven nog bij elkaar. Onderweg landde de eerste, en hier te Weert de tweede circa 4 uur. Het gold een wedstrijd. Te Grathem werden er drie gezien. Ook te Roermond werden eenige ballons waar genomen. Dinsdagmorgea mocht het, naar het ,Hsgez" meldt, de politie gelukken in de St. Lfonardus- kerk te 's Hertogenbosch de hand te leggen op een 18-jarig jongmensch, dat bezig was met het lichten der offerblokken, een zekere A. v. K. uit Tilburg. „Het Volk" meldt dat door 170 afdeelingen der S. D. A. P. 11440 kiezers zijn gekweekt, waarvan 1421 te Enschedé, 766 te Leeuwarden, 778 te Amsterdam, 335 te Zaandam, enz. Te Wageningen zijn 383 nieuwe kiezers op de kiezerslijst gebrachtin het geheele district Eist is zeer hard gewerkt om het getal kiezers voor de Tweede Kamer zoo groot mogelijk te doen zijn. Daarvoor hebben zich alle partijen warm gemaakt. Te Haarlem zijn 910 nieuwe kiezers bijgeko men, te Vlissingen 638. MIDDELBURG, 21 Febr. 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank^ de volgende vonnissen uitgesproken L. van C., 16 jaar, arbeider te St. Jansteen, wegens diefstal, conform de eisch tot 1 maand tuchtschool. P. S., 28 jaar, kok te Vlissingen, wegens desertie gedurende de reis, tot 7 dagen gevange nisstraf, de eisch was 14 d. W. D., 39 jaar, betonwerker te Koudekerke, wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven en wederspannigheid, conform de eisch tot 3 maanden gevangenisstraf. A. P., 38 jaar, los werkman te Middelburg, wegens overtreding der wapenwet, conform de eisch met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, tot f 10 boete subs. 5 dagen hecht. J. S., 23 jaar, werkman te Borssele, wegens vernieling, tot 1 week gevangenisstraf, de eisch was 14 d. M. J., 29 jaar, timmermansknecht te Nisse, wegens beleediging van een ambtenaar, tot f 1 boete subs. 1 dag hecht., de eisch was f 10 b. s. 10 d. h. I. F., 27 jaar, werkman te Vlissingen, wegens wederspannigheid, tot 1 maand gevangenisstraf, de eisch was 2 m. M. Z., 15 jaar, arbeider te Goes, wegens diefstal, conform de eisch tot f 3,50 boete subs. 1 week tuchtschool. V r ij g e 8 p r o k e n O. A. A. W., 32 jaar, werkman te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling, waarvoor f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt was. Het uitvoerend comité te Vlissingen, dat on langs door het hoofdbestuur benoemd werd, is reeds druk bezig, met zijne voorbereidende werk zaamheden, die tot hiertoe uitstekend vlotten. Voor een deel is dat te danken aan de wel willende medewerking der naamlooze vennoot schap „Zeeland Vlissingen". Die maatschappij bezit aan den zeeboulevard een viertal inrichtingen, die elk een of meer groote zalen bezitten. En ofschoon het badseizoen reeds 1 Juni geopend wordt en de Katholiekendag eerst Woensdag 4 Juni wordt gehouden, heeft de directie vier dier zalen ter beschikking van het comité gesteld. Drie voor de sectievergaderingen en eene, n.l. de concertzaal van het Grand Hotel, voor de algemeene vergadering. In de pers heeft dezer dagen het bericht ge circuleerd, dat in de nabijheid van Rolduc een grondverschuiving heeft plaats gehad over een oppervlakte van 15 M. doorsnede. Uit gezag hebbende bron kunnen wij meedeelen, dat in het open veld tusschen Rolduc en Kerkrade tenge volge van de instorting van een gewelf in een der gangen van de Domaniale mijn in den bodem een gat is ontstaan van nog geen 2 M. middel lijn. Deze geheel onbeduidende „instorting" levert niet het minste gevaar voor de omgeving. (Centrum.) Men schrijft uit Washington aan „Het Centr.": De autoriteiten alhier hebben beslist dat het Panamakanaal, zonder onvoorziene storingen, den 25sten September 1913 geopend zal worden. Deze dag is geen onverschillige datumhet zal dan juist 400 jaar geleden zijn, dat Vasco Nun er de Balbao den Stillen Oceaan ontdekte. Zekere op merkingen van Indiaansche opperhoofden over een zee in 't Westen gaven hem aanleiding om in 1513 op ontdekking uit te trekken en den 25sten September van dat jaar aanschouwde hij vanaf den bergrug van den Isthmus van Panama de nieuw-ontdekte wereldzee. Vier dagen later, den 29sten September 1513, op St. Michielsdag, stond hij reeds aan het strand van den Oceaan en noemde de plaats, waar hij stond, naar den patroon van dien dag, Golf van San Miguel. Het werk in Panama vlot uitstekend, en de directeur-generaal verzekerde, dat hij met zijn technischen staf al veel eerder door het kanaal zal varen, maar dat op den vastgestelden datum, 25 September, de officieele inwijding zal plaats hebben met een tocht van de Amerikaansche oorlogsvloot door het kanaal.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9