E ZEEUWSCHE KOERIER Frooinciaal D o 1 k s b 1 a 4. Een Beginselstrijd. 1720. Eerste Blad. Zaterdag 22 Februari 1913. 19de Jaargang. Van Houten's Cacao Thans do moost goiozon Courant van Zooiand Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummor bostaat uit VIER BLADEN TWEE REDEVOERINGEN. werken Eenige cijfers. IJS OP DE ZUIDERZEE. Hls gij rust, IJSONGELUKKEN. Ons voortdurend streven voor u uwe advertentiesgestadig en krachtig wanneer zij geplaatst zijn in een algemeen GRAAG gelezen blad. SNEEUWSTORMEN. Beveelt b i j De Zeeuwsche Koerier Ingezonden Mededeelingen. Lezenswaardig voor zieken. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 8 cent per regel. MAAN: V. M. 21 Febr. L. K. 27 Febr. ZON Zon op 7 u. 30 m. Zon onder 4 u. 30 m. Het jaar 1913 staat in het teeken van den verkiezingsstrijd. We zullen ter stembus te trekken hebben voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad. Over een der twee laatste stembussen zullen we thans niets in het midden brengen, wel echter wenschen we een en ander te zeggen naar aanleiding der van zoo groot en kardinaal gewicht zijnde Tweede Kamerverkiezingen. Het gaat hier om een vraagpunt van het allerhoogste belang, het gaat bij de Kamer-stem bus om onze beginselen. De strijd om de lands- regeering is op de eerste plaats een beginselstrijd. Deze strijd is er een tusschen twee levens- en wereldbeschouwingen het Christendom tegen de Grondbeginselen der Fransche Revolutie. Ziedaar de inzet tot de verkiezingscampagne. Het vóór of tegen den Christus is de groote vraag, voor welker beantwoording het Neder- landsche volk zal geplaatst worden. Tusschen-beginselen kennen we in deze niet, tusschen-personen, candidaten, die niet weten wat ze willen, en daarom zeggen nóch rechts nóch links te staan evenmin. „Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij". Rechts of links, dadruit heeft men te kiezen. Rechts, dat erkent in het staatsbestuur reke ning te moeten houden met de wetten Gods, en links, dat van een tegenovergesteld gevoelen is. Voor onze Christelijke beginselen hebben we dezen zomer de wapens aan te gorden. Alles wat schijnbaar verdeeld in het linksche kamp, Unie-liberalen, vrijzinnig- en sociaal-democraten, rij zijn het met elkaar hartgrondig ééns als ze tegenover het positieve Christendom komen te staan. Een sociaal-democraat moge tieren tegen het gnoode kapitalisme, hij houdt daarmee op, zoodra men hem het rechtsche spookbeeld voor oogen houdt. In Enschedé, in Utrecht, in Maasiricht en zoovele andere plaatsen, hebben de socialisten niet éénmaal, maar herhaaldelijk, den liberalen kapitalist boven den christelijken werkman ver kozen. En omgekeerd hebben de liberalen reeds meermalen zich voor de sociaal-democratie het vuur uit de sloffen geloopen, wanneer tegenover den sociaal-democraat een katholiek, een anti-re- revolutionair of een christelijk-historisch man stond. Links kent geen onderlinge verschilpunten, zoolang de coalitie te verzwakken valt. Neem de „deftige" liberale bladen, de „N. R. Ct." enz., of het hoofdorgaan der sociaal-demo craten „Het Volk", in verdachtmaking van Christelijke politiek is 't koekoek één zang. „Het clericalisme is de vijand", ziedaar het wachtwoord van al wat aan linkschen kant in slagorde staat opgesteld. Eens is men er, als 't tegenover rechts gaat. Welnu, laten wij, katholieken, het roerend ééns zijn, als we met links de degens te kruisen hebben. Laten we allen, niemand uitgezonderd, pal staan voor het kabinet-Heemskerk, dat reeds meer dan vijf jaar op zoo verdienstvolle wijze ons Nederland regeert. Laten we overal en bij elke gelegenheid opkomen voor het schoone, het degelijke program, eenige maanden geleden door den premier in de Tweede Kamer ontvouwd. Eén, onwrikbaar één, behooren we te wezen tegen den hevigen aanval, welken liberalen en ■ooialisten dezen zomer op onze Christelijke regeering zullen doen. Geen middel mits het eerlijk zij blijve ongebruikt. Alles, alles, hebben we in het werk te stellen in dezen harden, maar schoonen strijdschoon, omdat hij gaat om onze over- schoone beginselen. boven alle kwesties van meer-praktischen aard, dat de verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer allereerst is een beginselstrijd. Dien strijd voere men onzerzijds buitengewoon krachtig, en buitengewoon waardig. Het onwaardige straft steeds zich zelf. In België hebben verleden jaar de mannen van 't „Cartel" ondervonden, hoe het volk niet nalaat met klem te protesteeren tegen liederlijke insinu aties, beleedigingen en bedreigingen jegens de Kerk en Hare bedienaren. De Nederlandsche firma Liberale Concentratie- Socialisme mag hieraan een lesje nemen. Reeds nu hoewel we nog vier maanden van de stembus verwijderd zijn doet het akeligste anti-papisme opgeldsommige bladen, als hier in Zeeland de „Midd. Crt.," hebben zelfs al speciale rubrieken om de Katholieken te ergeren en te grieven. Zoo zijn hunne manieren... 't Is niet aan ons om uit te maken, of de liberalen en socialisten op dien weg zullen of willen voortgaan. Maar wat wèl aan ons isvoeren wij, recht- schen, onzen strijd edel en zuiver. Voor onze beginselen past sechts wat 't volle daglicht verdragen kan. Onder dit opschrift schrijft de „Nieuwe Til- burgsche Courant" „Er zijn Maandag in ons katholiek Zuiden twee redevoeringen gehouden door twee mannen, die samen verketterd zijn, maar die samen met hun groote geestesgaven en stoeren arbeid meer bijdragen voor de verdediging van het Katholi cisme in dezen krakenden tijd, dan heel veel van die verketterende keffertjes met hun kleine talenten en karigen arbeid bij elkaar. Men spreekt wel eens van grooten stijl, maar dit waren redevoeringen in grooten stijl. Rede voeringen, zooals die zijn van koppen, die zelf wat hebben te zeggen, omdat zij zelf hebben ge dacht en die met geen plagiaten, zij het woorde volle klinkklankende volzinnen de goede ge meente, helaas al te gemakkelijk imponeeren. Onze lezers hebben al wel begrepen, dunkt ons, dat de sprekers waren dr. Poels en dr. van Cauwelaert, waarvan de eerste voor de Katholiek Sociale Actie in Den Bbsch en de andere voor „Geloof en Wetenschap" is opgetreden voor een talrijk en uitgelezen en intellectueel publiek. Die twee redevoeringen hebben bijzonder veel overeenkomst, al liepen ze langs geheel andere lijnen. Maar, het is immers een oud gezegde, dat alle wegen naar Rome leiden, en deze twee sprekers met macht in hun kop en macht in hun stem, brachten hun auditorium beiden naar de Eeuwige Stede, waar waarheid en Recht onder het geestelijk en maatschappelijk heil der menschen, de nooit wankelende peilers zijn. Laten wij het zonder beeldspraak zeggen beide redenaars betoogden in breede zinnen met even breede argumenten, dat het katholicisme de eenige redding is voor de maatschappij, maar dat zonder geweldige inspanning van alle katholieken die kracht en talenten hebben, in hun kring, en hierop wees dr. Poels nog het meest rechtuit, de toekomst der kerk in onze maatschappij met zorg moet worden tegemoet gezien. En „onze maatschappij" ligt dan niet veraf, ergens ginder in vreemde landen, maar heel vlak bij, in onze eigen streken waar wij zelf, zonder het misschien te beseffen, een tijd beleven van groote vernieu wing in het maatschappelijk wezen, van drang en streven naar andere toestanden, die zeker komen zullen wijl niemand ze kan tegenhouden, maar die alleen katholiek zullen zijn, als wij allen met alle vermogens, die wij hebben, daarop willen inwerken. Van Cauwelaert sprak voornamelijk over de plichten der hoogere standen en vele half katho lieken, die in hun lijfblad de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" het verslag der rede lazen moet, als zij op dit punt nog bewustzijn hebben, het schaamrood toch wei naar de kaken zijn Er bestaat geen betere dagelijksche drank dan cacao. Cacao is niet alleen opwekkend, maar tevens voedend en zenuwsterkend. In goed gefabriceerde cacao vindt men de juiste verhouding van vleeschvormende en vet- vormende bestanddeelen. Over de geheele wereld wordt daarom de waarde er van door de geneeskundigen erkend. Voor volwassenen, maar vooral voor kinderen is cacao een heilzame drank. RONA Cacao, gefabriceerd in de Koninklijke Van Houten's Cacaofabriek is een krachtige en toch in het gebruik zeer goedkoope cacao. En anderen, die het verslag in „De Maasbode" volgden, zullen zich mogen afvragen of zij niet op een verkeerd punt staan in de sociale bewe ging, op het doode punt, waar men lijdelijk toeziet en anderen laat arbeiden. En ook bij de meesten hunner zal bij allen wier geest niet geheel in de war is gebracht door de „intregalen" gewettigde twijfel rijzen of men iemand, die zooals van Cauwelaert zoo'n heerlijke rede kan houden, nu tegen betaling van honderd gulden aan een perscomité van „Lochiaansche en Rous- seauiaansche gezagsondermijning mag beschuldigen, 't Is den hemel geklaagd voorzoover het niet bespottelijk is M. H. geeft in „Het Centrum" eenige cijfers, die belangrijk zijn. Het aantal geboorten is in Nederland het vorige jaar gestegen. Ziehier: in aantal geboorten per ÏOUO in het geheel inwoners 1907 171,510 30,04 1908 171,862 29,94 1909 170,766 29,13 1910 168,891 28,65 191L 168,527 27,83 1912 170,249 28,10 Een klein 4 duizend geboorten meer dan in 1911, terwijl in de beide laatste jaren dit cijfer met 2 duizend verminderde Het is opmerkenswaard, al valt uit één jaar geen konklusie te trekken. Wel mag 't feit erbij vermeld, dat de zedelijks-wetten van minister Regout z g. een 40-tal der meest beruchte, „des kundigen" onschadelijk maakten. Het aantal geboorten was in Limburg het hoogste, 32,86 per honderd inwoners; dan volgt Noord-Brabant 32.70; Friesland en Noord-Hol land hebben de laagste cijfers25.28 en 24.54. Uit duizend gehuwde katholieke vrouwen wer den geboren 287 kinderen uit duizend protestant- sche 219, uit duizend israëlieten 157 en uit dui zend, die tot geen kerkgenootschap behoorden 88. Ook deze cijfers spreken. Alle stoombootdiensten hebben tengevolge van het vele ijs den dienst moeten staken. Alleen de salonboot eener Maatschappij vaart nog. Op het polder water te Wolvega zakte het 7-jarig zoontje van den landbouwer Douma door het jjs en verdronk. De zuster begaf zich op het ijs om het kind te redden en verdronk eveneens. De moeder van beide kinderen begaf zich ook te water en niettegenstaande het zeer ondiep was, geraakte ook zij onder het ijs en verdronk. De vader was afwezig. Toen hij thuis kwam, was de ar;me man als waanzinnig van smart. De lijken van moeder en zuster zijn reeds gedregd. Te Leeuwarden is Woensdagmiddag de negen jarige B. Menden door het ijs gezakt en ver dronken. is er op gericht de redactie van De Zeeuw&clie Koerier zóódanig te voeren, dat de inhoud voor iedereen duidelijk verstaanbaar en te volgen is. Daarom dringen we er bij al onze lezers op aan ook kennis te nemen van de hoofdartikelen en verdere berichten op sociaal en politiek terrein. Men vergete niet dat juist dat gedeelte der Over Frankrijk hebben Woensdag en Donder dag hevige sneeuwstormen gewoed, die heel wat storing in het verkeer teweegbrachten. Er viel dertig centimeter sneeuw. vrienden, geburen en kennissen het nemen van een abonnement op aan. Nieuwe lezers kunnen zich alle dagen opgeven. Voor ieder soort van ziekte zijn er een of meer middelen maar er is nog iets anders. Er zijn de leefregels die gevolgd en de voorzorgsmaatregelen die genomen moeten worden door hem die door deze of gene ziekte is aangetast. Men weet hoe goed de Pink Pillen zijn om de ziekten te be strijden die voortkomen uit verslapping van het bloed en uit zwakte van het zenuwstelsel. Door de behandeling met de Pink Pillen te volgen zult gij genezen, maar door tegelijkertijd zekere voor schriften van hygiëne en leefregel in acht te nemen, zult gij spoediger genezen. Gij zult deze aanwijzingen voor hygiëne en leefregel op volmaakte wijze en voor iedere ziekte uitgelegd vinden in het propectus dat met ieder doosje Pink Pillen wordt uitgereikt. Dat zijn zaken die men kennen moet. Ziehier een onzer zieken, natuurlijk door onze pillen genezen, die niet alleen met lof spreekt over ons geneesmiddel, maar ook over de aan wijzingen voor hygiëne en leefregel die hij in onze propectus las en die hem tot groot nut zijn geweest. De heer P. A. L. Heek, wonende Jacob van Lennepstraat 11, te Amsterdam, schrijft: „Het verheugt mij u mee te deelen dat ik dank zij uwe uitmuntende Pink Pillen genezen ben. Door bloedarmoede en zwakte aangetast, zonder eenige eetlust en voortdurend lijdende aan allerlei ongemakken, hebben uwe pillen mij de gezond heid weergegeven. Ook heb ik mij zeer wel be vonden bij de voorschriften van hygiëne en leef regel die in uw prospectus zijn vervat en ik heb er mij rekenschap van kunnen geven dat zij, aan gaande met de goede uitwerking van uw middel, veel hebben bijgebracht tot mijn genezing". Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en. crrvpd ft dx Ofil

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1