notenhout. p. a. feekeboom, No. 1720. VIERDE BLAD w a van Zaterdag 22 Februari 1913 Te koop: ESGHOiiORXEüPLATCK. Boekbeoordeeling. Aüvortentiön. Bosmkweeksrij-artikelGn, Land- en Tuinbouwzaden, enz., TE KOOP: H. VERHOEVEN.Ter Neuzen. - Hulst Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Electriciteit to IJzondijke. A. VAN DEN BRANDEN-DE BRUIJN, Kweeker, Hulst. Een partij moei drooo gewatert WIE RIN 6 E N. Groothandel in Kreukels. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. Een partij droge De Zeeuwsche Koerier SAS VAN GENT, 21 Febr. 1913. Door de vergrooting der zaak van den heer H. E. Everaert op de Veemarkt alhier is Sas van Gent een Hinken winkel rijker geworden. Huis houdelijke artikelen, in alle prijzen en soorten, vindt men er te kust en te keur. De smaakvolle opstand in het ruime en nieuwverbouwde winkel- vertrek doet den eigenaar alle eer aan. Uit deze gemeente zullen binnenkort eenige personen naar Canada vertrekken. Hedenochtend viel bij het uitwerpen van den sintelbak de dienstbode van den heer M. van Goethem in het kanaal. Toegeschoten hulp bracht de drenkelinge spoedig op het droge, zoodat deze er met den schrik en natte kleeren afkwam. De gift die voor het bouwen van een nieuwe R.-K. kerk te Ter Neuzen inkwam bedraagt, naar „L. et E." meldt, 20 duizend gulden. Men schrijft ons Bij de spoorlijn GentTer Neuzen is reeds eenige verbetering waar te nemen er zijn namelijk een groot aantal open goederenwagens aangeschaft, die een paar jaar dienst hebben gedaan op de lijn MechelenTer Neuzen, terwijl men ook spreekt van den bouw van een nieuw en grooter station te Sluiskil Coegorspolder), wat zeker geen weelde zijn zou. Dit station is, zooals men weet, van de beide genoemde spoorlijnen en zouden dus de bouwkosten voor gemeenschappelijke rekening komen. (M. Crt.) We lezen in de „Axelsche Crt." „Onze gemeente telt weer een vereeniging minder. De „Axelsche Voetbal-Vereeniging" (A. V. V.) heeft opgehouden te bestaan. Gebrek aan belangstelling was oorzaak, dat het ledental ver minderde, weinig meer werd geoefend en wedstrijden geheel uitbleven, zoodat ten slotte ook te zware financieele offers zouden worden geëischt, terwijl eindelijk ook de Axelsche jeugd moreel niet hoog genoeg scheen te staan om zich als voetballers zoodanig te gedragen, dat de door hen zoogenaamd beminde sport populair genoeg werd, om de belangstelling van het publiek in te oogsten. Het bestuur heeft dan ook wijselijk gemeend, dat het nu tijd was om er zich zonder kleer scheuren van te ontdoen en het „zaakje" te ontbinden. Jammer voor de ware liefhebbers In de week van 12 tot en met 18 Februari zijn in Zeeland blijkens opgave van den Cen- tralen Gezondheidsraad geconstateerd 8 gevallen van besmettelijke ziekten, n.l. te Ter Neuzen 1 geval van febris typhoidea en te Goes 5 gevallen van diphtheritis, te St. Jansteen 1 geval en te Zoutelande 1 geval. Kiezers ij ver. Te Ylissingen werd door de anti-revolutionnaire propaganda- club een 85-jarige grijsaard op de kiezerslijst gebracht. De man teekende nog zonder bril het aangifte-biljet en mag nu in Juni a.s. voor het eerst van zijn leven aan den stembusstrijd meedoen. Men schrijft ons Een der „vragen van den dag" in IJzendijke is thans het electriciteitsvraagstuk. Men weet dat onlangs de raad in beginsel het besluit nam electrische verlichting alhier in te voeren. In het hotel van den heer Bron hield Woensdag de ingenieur der firma Gebr. Polak een voordracht over „De toepassing der electriciteit als verlich- tings- en beweegkracht." Een talrijk publiek volgde met groote aandacht de lezing en vernam bij het openingswoord door burgemeester Neeteson met belangstelling dat reeds 127 ingezetenen zich bereid verklaarden de verlichting te nemen. Wat de ingenieur over het goedo der electriciteit mededeelde heeft meerderen ook doen besluiten de electriciteit te wenschen. Na de vergadering was het getal 127 tot 140 gestegen. Ziezoo, IJzendijke's ingezetenen hebben dus in voldoenden getale den noodigen stap gez<'t is te hopen dat de electriciteit, die èn als vé Achting èn als beweegkracht velen een gemak en voor uitgang zal zijn, spoedig in werkelijkheid haar intrede mag doen. TER NEUZEN. In de Zaterdag alhier ge houden vergadering van de Centrale Anti-revo- lutionarie Kiesvereeniging in het district Oostburg, werd met bijna alle stemmen tot candidaat voor de a.s. Kamerverkiezingen gekozen Mr. P. Dieleman te Middelburg. (Luctor et Emergo.) KOEWACHT. Door het bestuur van de Coöperatieve Boerenleenbank is bepaald, dat de rente der spaargelden voor het jaar 1913 zal bedragen 3x/4 percent, die der voorschotten en der loopende rekening é1/» percent. Thans is de Bank in de gelegenheid bij inleg van spaargelden of terugbetaling voorschotten en loopende rekening Fransch bankpapier in ontvangst te nemen en desgewenscht bij terugbetaling spaargelden of aanvraag geld en loopende rekening Fransch bankpapier te bezorgen tegen den beurskoers van den dag, zonder eenige winst voor de Bank. Dat is voor deze gemeente, die zooveel handel met België drijft, van groot belang. Het bedrag van de ingelegde spaargelden bedroeg op 15 Februari 1.1. f 117,300. In de laatste dagen begint er een weinig meer levendigheid te komen in den vlashandel. Naar ongezwingeld vlas is tamelijk veel vraag. Gezwingeld vlas echter vindt nog weinig koopers. Ook zijn de prijzen niet hoog. Het vlas is bij het zwingelen veel medegevallen en is over het algemeen van veel beter kwaliteit dan het gewas van 1911. AXEL. De viaduct in den Graaf jansdijk al hier over de doorsnijding der spooilijn Ter Neu zenMechelen, die in gewapend beton is opge trokken, is op eenige kleinigheden na voltooid en zal de beproeving in de volgende maand ge schieden. Dit gebouw is gelegen in een openbaren weg en is dus berekend op de draagkracht van de zwaarste vracht, die in deze streken met voer tuigen wordt vervoerd. (M. Ct.) NIEUW-NAMEN. Zondag 1.1. hield de R.-K. Boerenbond alhier eene algemeene vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend met den gewonen Christelijken groet en de notulen der vorige vergadering waren goed gekeurd, gaf de heer Secretaris lezing van het jaarverslag waanuit bleek dat er gedurende 1912 door den Bond was aangekocht, het volgende 451,900 K.G. Meststoffen, 96.600 K.G. Vee voeder, 9900 K.G. Zaaigranen, 26.600 KG. poot- aardappelen, 1300 K.G. Landbouwzouf, te samen voor f45.765.90. Bij het opmaken der rekening was er een batig saldo van f544,28. Besloten werd nog eene landbouw bibliotheek op te richten en in te schrijven op eene uitgave van landbouwwetten. Na de leden voor hunne trouwe opkomst en de heer Secretaris voor zijne ijverige werkzaam heden bedankt te hebben sloot de voorzitter de vergadering. De toestand der Boerenleenbank gedurende 1912 was aldusIngebrachte spaargelden op 31 December f 51286,27, uitstaande voorschotten f31897,50. In loopende rekening verhandeld ruim f 279000. In den loop van 1912 in 't geheel ruim f 357,000. Uit het verslag der paarden verzekering bleek, dat er verzekerd waren le halfjaar 308 paarden, 2e halfjaar 312 paarden, premie uitbe taald in 1912 f2591,30, de rekening sloot met een batig saldo van f1986,175. BOSCHKAPELLE. De landbouwer J. H. alhier ontsnapte aan een groot gevaar. Iets willende verstellen aan de machine, waar mede men aan het beetensnijden was, werd zijne broek door een klos gepakt en vastgetrokken. Het jongetje, dat bij het paard liep, liet, „niettegenstaande het roepen, het beest doorstappen, maar gelukkigmaar gelukkig kwam de broer van den landbouwer toeloopen, die het dier stil deed staan. Broek en onderbroek zaten reeds zoo geklemd, dat ze in stukken van het been moesten worden gesneden, dat reeds ontveld en een weinig was gekneusd. BOSCHKAPELLE. De afdeeling Boschkapelle van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. hield hare jaarvergadering in het café van mej. wed. v. d. Veeken. Uit het voorgelezen jaarverslag stippen we de volgende zaken aan Het aantal leden klom in 1912 van 79 tot 89 alle leden werkgevers, met uitzondering' van enkelen, waren aangesloten bij de ongevallen- en de ziekteverzekering van den bond eene onder linge paardenverzekering werd opgericht, waaraan reeds door 11 leden werd deelgenomen. Door bemiddeling der aankoop-commissie van den bond werden in 1912 aangekocht voor f 1120,34 voederstoffen, voor f 1446,59 zaailijnzaad, zaaigranen en plantaardappelen en voor f 13879,53 meststoffen, samen voor f 16446,46; in 1911 werd aangekocht voor f 12791,92 dus eene vermeerdering van f3654,54. Het aftredend bestuur werd bij acclamatie her koos a. Hierna werd deze vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Dadelijk daarop werd de jaarvergadering ge houden der Boerenleenbank. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1912 werden uitgegeven 32 nieuwe spaarboekjes21 voor schotten werden verleend en 9 geheel afgelost, zoodat op 31 Dec. nog 43 voorschotten loopende warenhet aantal loopende rekeningen klom van 15 tot 16. De cijfers der rekening en balans over 1912 waren belangrijk grooter dan die over 1911, zoo wel voor spaargelden als voorschotten, als loopende rekening. De heeren J. Heijens en P. de Maat werden bij acclamatie herhozen als lid van bestuur en lid van den raad van Toezicht. Tot slot nam de Z.Etrw. heer Adviseur het woord om er zijne voldoening over uit te drukken, dat bond en leenbank in zulken bloeienden toe stand verkeerden, spoorde er toe aan, om steeds eeusgezind te blijven, en gaf een paar zaken aan, waardoor men kon toonen, dat de bond Roomsch- Katholiek is. STOPPELDIJK. Pas is de vorst ingevallen, of het ijs had alhier weer bijna een menschenleven geeischt. Woensdag zakte namelijk een zesjarig ventje op een diepe vaart erdoor. Nog slechts met zijn hoofd stak hij boven het ijs uit, toen een schoolmakker en een boerenzoon uit de buurt op het hulpgeroep toesnelden en den drenkeling nog met veel moeite aan een wissen dood ont rukten. Vooral aan de tegenwoordigheid van geest van zijn medeleerling is het te danken, dat hij er met een nat pak en een koud bad afkwam. WALSOORDEN. Op de Wester-Schelde, nabij onze haven, is een aak gestrand. Bij laag water zit het schip droog. Met aanhoudenden Oosten wind heeft het voorloopig geen kans om vlot te komen. BIERVLIET. Trokken vroegere jaren vele arbeidersgezinnen naar de Nieuwe Wereld, omdat zij hier niet genoegzaam verdienen konden, thans gaan velen naar Amerika uit familierelatie met oudere landverhuizers of met het denkbeeld van meer dan hun dagelijksch brood te verdienen kunnen. Zulke gelukkigen zijn er weinigen, doch die er zijn, lokken door hun voorspoed herwaarts. De Amerikaan8che koopdagen worden nog altijd even druk bezocht als vroeger, en de kooplust wordt ook niet minder. Vorige week werden bij Timmerman twee varkens, kippen, geit, spek, reuzel, fiets, naai machine en veel huisraad geveild. Uit het opge noemde blijkt, dat geen armoede in 't spel was. De varkens liepen tot 33 en 35 gulden. De geit, een gewone geit, bracht het hooge bedrag van 19Vs gld. op. Woensdag bij een halve Siberische koude was er weer evenveel bezoek en liep alles nog duurder. De varkens liepen tot 32 en 49 gulden. Het schaap gold 26 gulden. De honderd kilo's spek gingen van 90 tot 101 cent per kilo van de hand, dus duurder dan in de winkels, als men roepgeld en de 10 pCt. rekent. Beide gezinnen, Timmerman en van Gijs, gaan deze week 't zeegat uit. Eerstgenoemde gaat naar zuster en zwager, en de laatste ontmoet aldaar zijn kinderen. HOOFDPLAAT. Doordat tijdens de jongste bietencampagne veel overblijvend bietenslijk in de haven geworpen werd, ondervindt van deze slijkmassa de scheepvaart last. Er worden nu van gemeentewege pogingen in het werk gesteld de hierdoor ontstane schade op de aannemers van het bietenladen te verhalen. Naar wtf vernamen zullen deze hiertoe niet te vinden zijn. RETRANCHEMENT. Zaterdag gaf de tooneel- club „Vereenigde Vrienden" een uitvoering voor een talrijk publiek. De beide gespeelde stukken verwierven veel bijval. SLUIS. De boterfabriek alhier heeft opge houden te bestaan. Het gebouw is in eigendom overgegaan aan een persoon uit Henegouwen (België). Deze heeft het plan daarin eene fabriek van kunstmest in het leven te roepen. Praktisch kerkboek. Volledig gebedenboek met raadgevingen aangaande het geloof, de burgerplichten, de plichten als echtgenoot en de opvoeding der kinderen. Door W. G. J. de Haer, R.-K. Pr., en H. J. Holtslag, R.- K. Pr., met een voorwoord van Prof. Dr. Th. H. van Oppenraaij. Uitgaaf van Wed. J. R. van Rossum, Utrecht. De verschijning van een nieuw Iqprkboek is, hoe verblijdend ook, een heel eenvoudig en niet zoo zeldzaam feit. De reden echter, waarom wij het „Praktisch Kerkboek" onder de bijzondere aandacht onzer lezers willen brengen, ligt daarin, dat dit gebedenboek doortrokken is van een geheel nieuwe gedachte. We hadden tot nu toe veel kerkboeken en boekjes voor algemeen ge bruik. Het „Praktisch Kerkboek" wordt aange boden aan een bepaalde klas van menschen, aan onze Room8che echtgenooten en ouders. Dit is in ons land iets nieuws. Wij kenden al wel het veelgeprezen boek van Pater Pesch S. J. „Das religiöse Leben" voor onze meer ontwikkelde mannen; en ook het mooie boekje „Aufwërts" van den zoo werkzamen en talent vollen Keulschen kapelaan Josef Köun, en twee uitgaven voor jongens en meisjes. Maar een oorspronkelijk Hollandsch kerkboek van dezelfde strekking hadden we, voor zoover mij bekend, tot hiertoe niet. Toch verdient deze wijze van uitgeven bijzon dere aanbeveling. Waar men zich immers wendt tot een bepaalde klas van menschen, daar kan men veel meer met hun persoonlijke wenschen en behoeften rekening houden en zoo gemakke lijker voldoen en veel meer nut stichten. Deze gedachte heeft blijkbaar de beide Arn- hemsche geestelijken geleid tot de uitgave van dit mannenkerkboek. Onze Roomsche mannen mogen hun dankbaar zijn, want zij krijgen hier al wat zij noodig hebben en meer dan zij ver wachten zouden. Om meerdere redenen kunnen wij het „Prak tisch Kerkboek" aan onze mannen en vaders warm aanbevelen. Vooreerst hebben de samen r'elk-, rs van dit boek ernstig rekening gehouden met de liturgische strooming, welke al verder in ons Roomsche volk doordringt, om den priester bij de Heilige Han delingen aan het altaar te kunnen volgen. Vervolgens beschouwen wij het als een ver dienste, dat dit kerkboek niet enkel een schat van mooie gebeden geeft, maar ook stof geeft voor de overweging van de voornaamste geloofs waarheden, waarvan ieder man diep doordrongen moet zijn, om te kunnen wezen „katholiek van de daad." Deze overwegingen en raadgevingen leiden den man in het volle katholieke leven, zooais het zich thans heeft ontwikkeld. Dit boekje leert niet enkel in de kerk goed bidden, maar ook buiten de kerk goed leven. Een andere aanbeveling is de over rijke inhoud van dit actueele boek. De nu., Wndt er alles, wat hij voor het beoefenen van zijn godsdienst t wenschen kan. Niet slechts de ,vone. gebeden van H. Mis en Lof, Biecht en Communie, maar ook voor al de feesten en plechtigheden van het kerkelijk jaar, de gebeden bij de toediening der verschillende Sacramenten. Zelfs de meer voor komende Latijnsche gezangen, welke men bij sommige kerkelijke gelegenheden noodig kan hebben, ontbreken niet. En deze geestelijke rijkdom wordt onzen mannen aangeboden in een net handig boekje, in frisschen maar hoogst eenvoudigen vorm, zoodat alles inderdaad verstaanbaar spreekt tot hoofd en hart. Om al deze redenen houden wij dit kerkboek werkelijk voor praktisch, voor een boek van veel nut en wenschen het daarom een ruime ver breiding toe. P. E. III. Erger dan Alcohol. Roomsch Protest tegen een 4-tal Drankbestrijdingsartikelen van den WelEerw. heer M. A. Thompson, R.-K. Pr., door P. fr. Ildefonsus. Uitgave van Moorsel en van den Boogaart, Helmond. De zegetocht van Pater Ildefonsus duurt voort. Geen woord, geen letter blijft overeind van de artikelen van redacteur Thompson. Deze pater weet wat het zeggen wil„Greif niemals in ein Wespennest, doch wenn du greifst, so greife fest". Hier wordt flink, vast gegrepen. Wat een ontgooèheling voor het drankkapitaal, dat reeds zoo gretig gebruik had gemaakt van de stem uit „Rome, bij Schiedam". 17 November 1913. Onder dezen titel is bij een Rotterdamschen uitgever een vlugschriftje verschenen, dat de menschen oproept tegen het „Zwarte Gevaar". Om te ijzen of... om 't uit te gieren. Meer onzin kan men in 11 bladzijden maar moeilijk bij elkaar krijgen, 't Dingetje waarschuwt in hartroerende woorden tegen het gevaar, dat Nederland dreigt van de zijde der „Zwarten", alias Katholieken. Als 't in dezen trant voortgaat, kunnen we nog heel wat te slikken krijgen vóór 't, Juni is. Gelukkig, dat de anti-clericale pers der laatste maanden ons al een beetje ongevoelig heeft gemaakt Ondergeteekende maakt bekend voortaan ook de markt van AXEL met eerste kwaliteit te vertegenwoordigen. Beleefd Aanbevelend, Brieven onder No. 14 bureau van dit blad. ©SST Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concur- reerende prijzen. YOGH URT- BACTERIËN herstellen maag- en ingewandenziekten vernietigen de grondoorzaken van vele ongesteldheden. Anske L. Boomsma, Berlikum (Fr.) vertegenwoordiger voor Nederland der Yoghurt-Mühlrad-preparaten. Brieven onder No. 14 bureau van dit blad.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 13