Buitenlandsoh Overzicht. De gelegenheid tot vooruit betalen nat zijn opengesteld tot a.s Zondag 23 Februari. Landbouw. Premiekeuringen. Schoolnieuws. Burgerlijke Standen. Provincie Nieuws. Rechterlijke dwaling. Bij den Raad van Scheepvaart te Amsterdam is een schreven ontvangen uit Rotterdam, naar aanlei ding van een aanvaringsprocedure, die in Januari j.l. voor don Raad van Scheepvaart diende en waarbij een kapitein zijn brevet voor drie maan den ontnomen werd. Een der hoofdgetuigen, onlangs plotseling op zee overleden, heeft een schrijven achtergelaten in de hut. van den kapitein van het stoomschip „Batavier III'', waarin hij schrijft voor den Raad van Scheepvaart een onjuiste verklaring te heb ben afgelegd, tengevolge waarvan bedoelde kapi tein voor drie maanden geschorst werd. Uit gewetenswroeging aldus schrijft bedoelde ge tuige heeft hij zich van het leven beroofd. „Msbd." Inbraak. Vrijdagnacht is te Tilburg ingebroken in de schoenfabriek van de firma J. Mannaerts. De dieven hebben zich toe gang verschaft door uitsnijding van 'n ruit. Op 't magazijn hebben zij een en ander doorsnuffeld en de aanwezige postzegels benevens 60 ets. klein kasgeld mede genomen, alsook een stempel met een metaal handvat, dat de dieven waar schijnlijk voor zilver hebben aangezien. Ook op het kantoor hebben zij een bezoek afgelegd en een bedrag van f 49 van het pensioen- en zieken fonds der werklieden buit gemaakt. Meer geld was niet aanwezig, daar een der firmanten het geld en de geldswaarden 's avonds mee naar huis nee^t. Verschillende kasten heeft men nog getracht te forceeren. Vermoed wordt, dat de dieven niet uit Tilburg af komstig zijn en behooren tot een bende die de vorige week de R.-K. kerk te Tilburg ook met een bezoek „vereerd" heeft. De politie stelt in die richting een onderzoek in. Zonderlinge vondst. Een veld wachter heeft Diusdagochtend te Sprang, bij Waalwijk in een sloot 140 paar pantoffels ge vonden. Het is gebleken, dat ze van diefstal afkomstig zijn. (Z. W.) Meineed. Tijdens de zitting van de recht bank te Roermond is Dinsdag H. B., magazijn knecht aldaar, die als getuige optrad in eene zaak wegens mishandeling, wegens meineed aan gehouden. Een erg gulzige koe. Bij den bouw man A. P., te Bergambacht was 's nachts een een koe in den stal losgebroken. Het dier wist bij den voorraad deegballen te komen, waaraan zij zich zoo te goed deed, dat zij berstte. (Z. W.) Feest op Bronbeek. Morgen, Woensdag 19 Februari, wordt op Bronbeek het gouden jubileum gevierd van het Koninklijk Militair Invalideohuis. Dit feest zal zoowel kerkelijk als op andere wijze gevierd worden. 's Morgens wordt eerst een godsdienstoefening voor de protestantsche bewoners gehouden. Daarna wordt in de kapel een H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer Bos, pastoor der St. Jausparochie. Te 11 uur wordt een krans gehecht aan het ruiterstandbeeld van Koning Willem III, dat in de Galerij staat, bij welke gelegenheid jhr. N. C. van Heurn, commandant van Bronbeek, eene feestrede zal uitspreken. Om 1 uur heeft een feestmaaltijd plaats, waarna een tombola wordt gehouden, terwijl 's avonds een gezelschap uit Amsterdam een uitvoering zal geven. Het gebouw wordt feeste lijk versierd. De hinderwet. Men meldt als „his torisch" aan de „Mbd." Het gebeurde in een dorpje nabij Amsterdam, dat een vroede vader zich als verdediger der belangen van eenige ingezetenen opwierp welke ingezetenen veel last van de bewoners van eenige woonwagens hadden, die zich nabij hun erven hadden gekampeerd. Dezer dagen stapte Z.E.A. naar het Raadhuis om den burgemeester op de hoogte te steliea. De burgemeester beloofde hem de nomaden met den sterken arm te doen ver wijderen, waarop het raadslid heel gewichtig werd ambtshalve door bevel van het schepen college bevolen op 14 April 1911. Zij schijnt ongeveer twintig jaar te zijn. We kunnen heden kort zijn. Sinds de laatste vier dagen is er op het oorlogsterrein zoo goed als niets veranderd. Aan de Dardanellen zoowel als om Adrianopel en Skoetari is alles nog bij „het oude". Op de landengte bleef de beslissing uit en in de belegerde vestingen biedt de be zetting moedig weergtaud aan de hevige aan vallen en bombardementen, lntusschen wordt de spanning er niet minder om algemeen vraagt men zich af, of de Balkanstaten, die eerst zoo hard van stapel liepen, öp zijn geraakt Het heeft er wel iets van. In Turkije blijft de toestand van onderlinge revolutie voortduren. Heden meldt zelfs een telegram dat Enver Bey, de aanvoerder der Jong-Turken en de hoofdman van den bekenden staatsgreep, zou vermoord zijn. Tot op 't oogenblik dat we dit schrijven, zagen we deze tijding echter nog niet bevestigd. DE WINTER. Hij is wel plotseling en hevig en hard inge vallen, de winter, 't Vriest dat het kraakt en het zal zoo niet lang behoeven voort te gaan, of men kan de schaatsen voor den dag halen. Het barre weer in deze tweede helft der Februari- maand d°et denken aan „St. Matthijs Nog geen ijs Half Maart Reden we met kar en paard Over den Dordschen Waard" of aan het „Groene Kerstmis Witte Paschen." Ofschoon een voret-periode als deze ook haar aangenamen kant heeft, en zij in verschillende opzichten een gunstigen invloed van zich doet uitgaan op mensch en dier, atmospheer en aard bodem, toch willen we hopen dat de winterkou niet al te lang aanhoude, maar plaats make voor het lieve lenteweder Woensdag den 12en Febr. werden te Hulst Donderdag den 13en Febr. te Axel en Vrijdag en Zaterdag, 14 en 15 Febr. te Oost burg premiekeuringen gehouden van tweejarige merries, tweejarige hengsten en dekhengsten van 313 jaar. Te Hulst werden 4, te Axel 7, te Oostburg 14 tweejarige merries op de bekroningslijst ge bracht. De collectie in de laatstgenoemde ge meente was volgens het oordeel van deskundigen bijzonder fraai. Voor bekroning zijn voorgedragen te Axel 3 en te Oostburg 8 tweejarige hengsten, terwijl voor de centrale keuring te Goes op de drie keuringsplaatsen werden aangewezen 15 driejarige, 8 vierjarige en 7 vijf- en zesjarige dekhengsten. Van de 7—13-jarige dekhengsten werden er 8 op de kroningslijst gebracht. (M. C.) Friesch vee naar Brazilië. Tot nu toe kon de uitvoer van Friesch stam boekvee naar Brazilië niet van grooten omvang worden, aangezien de dieren bij aankomst groote kans hadden te worden aangetast door een be smettelijke ziekte, de piroplasmose, waaraan veel koeien te gronde gingen. Thans heeft dr. Carlos Bothelho, directeur van de Posto Zootechnico Central, aan het Friesch Rundveestamboek bericht, dat het gelukt is het vee tegen deze zieste te immuniseeren. Dientengevolge wordt verwacht, dat niet alleen de staat Sao Paulo zijn aankoopen zal voortzetten, doch dat tevens particuliere fokkers den invoer ter hand zullen nemen, zoodat er goede kans bestaat, dat ook Brazilië een vast afnemer van Friesch vee zal worden. Voor Transvaal zullen, vanwege het departement van landbouw, in Friesland 40 stuks rurderen worden aangekocht. (N. R. Ct.) Op de voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Axel zijn geplaatst de navolgende heeren lo. J. E. Rietbergen, hoofd der o. 1. school te Hardinxveld 2o. D. A. van Houte, hoofd der bijz. school te Lobitk 3o. W. Wieberdink, hoofd dei o. 1. school te Ede (Geld.) i Voor de twee vaceerende betrekkingen van onderwijzer aan de o. 1. school te Graau.w hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 15 Febr. Rijk Kanters, 35 j., jm. en Elisabeth Rijn walt, 32 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Eduardus, z. van Edmond Joseph Neijt en Irma Christina de Caluwé. 8. Bertha Maria, d. van Richard Polidor Bockstael en Mathilda Virginia Stofferis. 11. Laura Maria, d. van Petrus Jacobus D'Hoens en Leonie Oderij. Bijv. no. 227 tot de „St. Ct." van Donderdag 13 Februari, no. 37, bevat de Statuten van de N. V. Rubbermaatschappij Tjibantjet te Hulst. De vennootschap heeft ten doelhet ontgin nen van gronden, het aanleggen van kweekerijen en het doen van aanplantingen van allerlei aard, speciaal van caoutchouc in de Nederlandsche koloniën en in het bijzonder op Java op het concessiegebied van Tjibantjet, de bereiding van en den handel in de producten van de kweeke rijen en de aanplantingen, het verkrijgen van ter reinen in erfpacht of in vollen vrijen eigendom, de exploitatie, den wederverkoop of de verhuring van die terreinen. Bovendien zal zij kunnen deelnemen in gelijk soortige ondernemingen bij wijze van inbreng, aankoop van aandeelen of anderzins en door de oprichting van filialen. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op V, 1J..:J IJ-»- - - 1 1 - TER NEUZEN. Zaterdag j.l. werd door de gemeentepolitie een onderzoek ingesteld in verband met een vermoeden van kindermoord. Een tweetal personen werden gehoord terwijl in de nabijheid eener hofstede waar de vermoedelijke, ongehuwde moeder voor een paar maanden woonde, opgra vingen werden gedaan. Een en ander leverde echter nog geen resultaat op. (M. C.) AXEL. Een kind dat Donderdag alhier door het in brand geraken der wieg, brandwonden opliep is reeds denzelfden nacht overleden. ST. JANSTEEN. In de vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder St. Jansteen op 17 dezer gehouden in „Het Bonte Hert" te Hulst, is met algemeene stemmen be sloten het bestuur van dien polder te machtigen in plaats van f 620,thans f 11000,te leenen tot dekking der kosten vallende op verharding vana. de Ellestraat,b. de Vinkebroeksche- straatc. het onverharde derde gedeelte van den dijk van den St. Jansteenpolderd. de voort zetting der keibaan in de Heerstraate. de voortzetting der keibaan in de St. Janstraat en f. de voortzetting der keibaan der Geslechten dijk. Zondagnacht werden ten nadeele van J. Buijs in de buurtschap Kapellebrug een vijftal konijnen gestolen. Van de daders niets bekend. GRAAUW. J.l. Zondag hield de coöp. boeren leenbanken het café „Wilhelmina" haar jaar lij ksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag over 1912 blijkt 't volgende Het aantal leden klom tot 108de ledenlijst telt 123 namen. De ingelegde spaargelden bedroegen f 63881,28, de terugbetaalde f 44193,74, de deposito's op 31 Dec. f 84598,72. Het aantal uitgegeven spaarboekjes is 230. Aan nieuwe voorschotten was verstrekt f 27270 en afgelost f7666,93. De uitstaande som beliep f46971,30. Het aantal verleende voorschotten vermeerderde met 20. Den 15 leden, in loopende rekening met de Bank, was uitgegeven f37264,12 en van hen terug ontvangen f 38205,61. Óp 't einde des jaats bleef de Bank aan hen f2039,79 schuldig. Bij de Centrale bedroeg het tegoed f33096,27. In 't geheel was ontvangen f 184015,60 en uitgegeven f 182625,44, zoodat de omzet was f366641,04 of 108475,43 meer dan in 1911. De winst is f 529,65, waardoor het reserve fonds komt op f 1515,72. Uit een en ander blijkt dat onze bank in 1912 flink is vooruitgegaan. J.l. Maandag bad een vergadering plaats der leden van de tooneelclub, waarin met alge meene stemmen werd besloten, dit jaar, op den tweeden Paaschdag en daarop volgenden dag een uitvoering te geven. Men zal opvoeren een gunstig bekend drama met costumes, een pantomine en enkele voordrachten. Zijn wij gewoon van onze tooneelvereeniging beslist mooie concerten te krijgen, wij twijfelen geen oogenblik, of deze extra-uitvoering zal in de „puntjes" zijn. STOPPELDIJK. Zondag had in het gemeente huis de jaarlijksche algemeene vergadering der leenbank plaats. Aanwezig waren 63 leden. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Uit het daarop uitgebrachte verslag bleek, dat het ledental in 1912 was geklommen van 80 tot 88 en dat alles er op wees, dat de bank in bloeiende toestand verkeert. De rekening en balans vermeldde, dat het saldo der spaargelden was geklommen van f 51149,466 tot f 74010,06dat der voorschotten van f 23545 tot f 32543in loopende rekening met de leden werd verstrekt f 15572,47 en ontvangen f 13617,54. De in 1912 gemaakte winst bedroeg f 268,45 waardoor het reservefonds stijgt van f 602,76B tot f871,215. De heer V. Boeding werd als bestuurslid en de heer F. van Campen als lid van den raad van toezicht herkozen. Besloten werd de rentevoet onveranderd te laten,

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2