HOUTEN '5 1718. Eerste Blad. Zaterdag 15 Februari 1913. j Toestanden In de ge meente Sas van Gent. ëuitenlanJssh Overzicht. 19le Jaargang. Thans do moost gol&ZQn Courant wan Zooiand. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN. Iris over onze kippen. Het eerste werk GEEFT HERSTELLENDEN NIEUWE KRACHT Ons voortduren even Nieuwst ij d g e n. DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag - Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. o t>iit c i o ol D o l k s b 1 a d. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: E. K. 14 Febr. V. M. 21 Febr. ZON Zon op 7 u. 30 m. Zon onder 4 u. 30 m. (INGEZONDEN). Wanneer een vreemdeling Sas van Geut be zoekt, rondziet op de grootsche kanaalwerken, de drukke scheepvaart en de zich op ongekende wijze ontwikkelende industrie, en wanneer hij dan verneemt dat het geheele zielental van die plaats slechts ongeveer 2200 bedraagt, komt bij hem onwillekeurig de gedachte op dat bij die opgave een nul vergeten is. En toch, Sas van Gent telt niet meer dan 2200 inwonersvan de ruim 1500 werklieden en bedienden, die naar ófficiëele gegevens op 't eind van het afgeloopen jaar in die plaats werkzaam waren, wonen er geen 200 in de ge meente Sas van Gent zelfal de anderen wonen in de omliggende gemeenten en vooral in de Belgische grensgemeenten. Wat is daarvan de oorzaak Het antwoord is, kort en goed: De economische toestand der gemeente Sas van Gent. Als een gracht, die een vesting insluit, zoo hebben langs de ééne zijde de groote indus- triëele ondernemingen en groot-grondbezitters en aan de andere zijde de Waterstaat met zijne kanaalwerken alle gronden ingepalmd en de ge meente als het ware geïsoleerd en alle mogelijk heid tot uitbreiding ontnomenlangzamerhand maar zeker stijgen de koop- en huurprijzen der woningen, de werkman wordt verdrongen om plaats te maken voor een beter gesalarieerd fabrieksopzichter of kantoorbediende en de tijd is niet ver meer, dat de gemeente Sas van Gent geen werklieden meer zal huisvesten, doch alleen zal bestaan uit het hoofdpersoneel der verschil lende indu8trieele inrichtingen, ambtenaren en neringdoenden of groothandelaars. Is zoo'n toestand gewenscht? Wel algemeen zal hier op geantwoord worden „Neen, hier dient hoogstdringend gezorgd te worden voor den werkman". Dan is een tweede vraagIs zulks wel mogelijk De grond, die de fabrieken bezitten, is voor geen goud te koop, de eigenaars van de andere gronden vragen fabelachtige prijzen, terwijl de Waterstaat, die door zijne kanaalwerken, hectaren bouwgrond aan de gemeente ontnomen heeft, de overblijvende terreinen ook als met een specula tieve halsstarrigheid vasthoudt en weigert ter bebouwing beschikbaar te stellenwel worden die gronden beplant met boomen, maar bebouwen, oh neen, de Waterstaat kan ze niet missen. De gemeente bezit nog wel enkele strooken grond, die in erfpacht zouden kunnen verkregen worden, doch de voornaamste strook schijnt 'ge reserveerd te moeten worden voor den bouw eener school met, onderwijzers woning en het overige ligt öf op dichtgevoerde vestinggrachten, óf is ook te kostbaar wegens de diepte dier perceelen. Maar de grootste en voornaamste reden is wel de concurrentie van België. Veel meer dan de helft der bovenvermelde werklieden en bedienden wonen langs de grens, op Belgisch grondgebied daar wonen en leven zij op een zóóveel goed- koopere wijze, dat zij den Nederlandschen werkman eene doodende concurrentie kunnen aandoen. Wanneer een werkman hier uitziet naar eene woning moet hij gaan huren en betaalt dan tus- schen de 5 en 7 gld. per maand, wil hij zelf bouwen dan moet hij öf grond in erfpacht nemen of koopen en wijl hier op Noderl. grondgebied alles industrie- of poldergrond is, betaalt hij daar voor guldens, waartegenover de Belg, even over de grens op zandgrond, nog geen franken be taalt. Wanneer hij dan op dien grond wil gaan bouwen kan hij met de bouwverordening in de hand geen goedkooper huisje zetten dan van f ÏOOO.a f 1100,met een varkenshok op voldoenden afstand van huis en regen- of welput on daarvoor geld gaan leenen onder hypothecair ar band tegen 41/a h 5%. Dan moet dis werkman opbrengen met grond en personeele belasting, brandassurantie eene ronde som van zeventig gulden per jaar en is er van aflossing geen sprake. Anders is het met den Belgischen werkman. Die bouwt met geld van de spaarkas, lost af met rentebetaling en kent geen bouwverordening, noch belastingen. Al staat Sas van Gent officieel bekend met het hoogste percentage werklieden in Nederland, al worden hier hooge loonen verdiend, toch moet men niet denken dat Sas van Gent het Eldorado voor den werkman is, van het tegendeel kan men zich overtuigen en weer zou de werkman hier kunnen zingen als vóór 50 jaar „Lacht niet vent, Lacht niet vent, 't Is gedaan in Sas van Gent". S. is verricht. Heden was het de laatste dag voor de aan gifte van kiezers. Naar we uit verschillende gemeenten èn uit Oostburg èn uit Hontenisse hoorden, zijn zeer vele rechtsche kiezers aangekweekt. BravoWe kennen stembureaux, waar vijftig en meer rechtsche kiezers op de lijst werden geplaatst. Het behoeft geen betoog dat het flinke werk door de propagandisten geleverd, ons ten zeerste verheugt. Met voldoening en tevredenheid kunnen wij op de periode 115 Februari terugzien. Maar nu komen de andere werkzaamheden ook spoedig. De propaganda worde van 't oogenblik af met steeds toenemenden ijver aangepakt, het goed recht onzer beginselen overal en met kracht en met overtuiging verdedigd, kortom, alles nu reeds in 't werk gesteld, opdat in Juni a.s. over de beide Zeeuwsch-Vlaamsche districten de Christe lijke vlag onzer coalitie-partijen ten volle uit- waaie Zoo zij het, met de hulp van al de onzen Niets beslissends levert het oorlogstooneel in den Balkan op. Nabij de Dardanellen is de groote slag nog steeds uitgebleven en de toestand op het schiereiland wacht nog op zijn oplossing. Wat het worden zal, is moeilijk te zeggen. Reeds ongeveer een week nu wijden èn Turken èn Bulgaren hun volle aandacht aan dit uit militair oogpunt zoo buitengewoon gewichtig vraagstuk. Maar de Bulgaren ontkomen niet aan het feit, dat de algemeene opinie zich wel een beetje ten hunnen nadeele wijzigt. We zijn van hen in dezen oorlog ook al zoo geheel anders gewoon geweesthun optreden kenmerkte zich steeds door vlugheid, kordaatheid en doortastend heid. Dat ze nu reeds een week aan het schier eiland der Dardanellen zitten en nog zoo goed als niets hebben uitgevoerd, behoeft het verwon dering te baren dat zooiets van den kant der Bulgaren wel ietwat tegenvalt Adrianopel en Skoetari zijn beide nog in han den der Turken, maar om beide vestingen gaat het hard tegen hard. Vooral om Skoetari worden oloedige gevechten geleverd, die èn voor de Turken èn voor de Montenegrijnen met groote offers gepaard gaan. Woensdag raakte men slaags om een belangrijke stelling. De Turken verdedigden de stelling met heldenmoed en de aanvallers vielen even dapper aan. Eindelijk overwonnen de Montenegrijnen, maar het slagveld was bezaaid met duizenden dooden. Ook .om Adrianopel wordt de strijd steeds heftiger. De Bulgaren hebben voor het beleg weer versterking gevraagd aan Servië, welke ze krijgen zullen. Men ziet dus, de oorlog woedt met verschrikke lijke kracht voort, maar eenige beslissing brengen de bedrijven niet. Den meesten menschen, die er kippen op na houden, is het vrij onverschillig, welk soort ze hebben, van welke kleur ze zijn en hoe ze de dieren behandelen. Ofschoon het reeds lang uit gemaakt is, dat de Wijandottes, de Italianen en de gewone boerenkippen als soort de voorkeur verdienen en er reeds honderdmaal gezegd is, dat men de kippen een zindelijk, warm verblijf met velerlei en veel voedsel, tevens vleesch (maar niet te veel) en groenten moet geven, is er zeker nog nimmer om gedacht, of de kleur der ki; al of niet tot de eier-productie bijdraagt. En dit is nu juist het punt, waarop wij meenen te moeten wijzenHet is een feit, dat kippen met donker gekleurde veeren veel meer eieren leggen, dan die met licht gekleurde veeren. Dit verschijnsel is te verklaren uit de waarheid, dat de donkere veereü de zonnewarmte beter opslorpen, daardoor de lichaamswarmte verhoogen en het organisme tot hoogere werkzaamheid aansporen Veilig mag daarom aangenomen worden, dat donker gekleurde kippen de beste eier-legsters zijn. Dit verschijnsel wordt niet alleen bij hoenders opgemerkt, doch ook bij andere vogels. Witte ganzen en licht gekleurde eenden leggen minder goed dan donker gekleurden. Er zijn bovendien onder de kippen vlijtige en werkelooze. De laatste zijn het voedsel niet waard. Zij pikken een weinig van het eten, gaan 't eerst slapen, komen 's ochtends het laatst uit 't hok, zijn lui, dik en vet en geven weinig of p-een eieren. De vlijtige kip wacht met ongeduld op het oogenblik, dat de schuif van het nachthok opengaat, is vlug en begint direct te krabben. Zij werkt den geheelen dag en als de andere al reeds ter ruste gegaan zijn, zoekt zij nog ijverig voort. Zij leggen overvloedig. Van dezulken moet men eieren verzamelen en die laten uit broeden. Dan krijgt men hoenders, die met ge noegen gehouden worden. is er op gericht de redactie van De Zeeuivsche Koerier zóódanig te voeren, dat de inhoud voor iedereen duidelijk verstaanbaar en te volgen is. Daarom dringen we er bij al onze lezers op aan ook kennis te nemen van de hoofdartikelen en verdere berichten op sociaal en politiek terrein. Men vergete niet dat juist dat gedeelte der courant het nuttigste en ook het leerzaamste is. NEDERLAND. De verbouwing op Het Loo, In de vorige week is een begin gem cm, i met het afbreken van het hoofdgebouw v-,; Koninklijk Paleis het Loo. Daartoe heeft n >oraf hecht steigerwerk aan de voor- en acht de gesteld, waarlangs straks de zware ka. t 1 groote hoeveelheden lood en verdere k door mo torische kracht naar beneden worden ge laten, om later nieuw mate; >digd voor den herbouw, naar boven te h Ten einde beschadigen van bordes, raia leuren van vestibule te voorkomen, zijn uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen en zijn die gedeelten door een planketsel zorgvuldig beveiligd. Met de meeste zorg is eveneens het gedeelte boven de tweede verdieping afgedekt, ten einde de kostbare, be schilderde en van fijn snijwerk voorziene plafonds en wanden tegen den doordringenden neerslag te behouden. Den aannemer trof een leelijke tegen slag bij het graven van de tunnel, die de beide paleisvleugels met elkander in verbinding zal stellen. Hiermede was reeds een begin gemaakt en men had gehoopt de tunnel gereed te hebben voor met de werkzaamheden aan het hoofdgebouw begonnen werd. Doch de aangevangen werkzaam heden moeten niet alleen worden gestaakt, doch voorloopig geheel en al opgegeven, daar het binnendringende welwater het voortgaan totaal onmogelijk maakt. Het welwater bruist met zulke enorme kracht en in zoo'n hoeveelheid uit zijn ondergrondsche bronnen te voorschijn, dat het niet in bedwang is te houden. De breede en diepe geul, voor den aanleg van de tunnel reeds gegraven, moest worden overbrugd om de werk zaamheden aan het hoofdgebouw te kunnen aan vangen, terwijl de voltooiing van den tunnel moet worden uitgesteld tot de stand van het welwater lager is geworden, waarnaar de aannemer be grijpelijkerwijze verlangend uitziet. (Msbd.) Spoorwegdiefstal. Aan de opslag plaatsen van steenkolen van de H. IJ. S. M. te Amersfoort werden in den laatstsn tijd herhaal delijk brandstoffen vermist. Niettegenstaande de nasporingen knn men er niet in slagen den dief of de dieven op heeterdaad te betrappen. Dins dagavond laat evenwel hadden eenige rijksveld wachters, die zich op het terrein van de H. IJ. S. M. hadden opgesteld, het geluk een vijftal personen, die met een met brandstoffen geladen wagen het terrein verlieten, te vatten. Bij on derzoek zijn verschillende zakken met brandstoffen en ongeveer 70 ledige zakken in beslag genomen. De hoofddader, zekere M., is een ambtenaar van de H. IJ. S. M., die een ruim inkomen had en "ader is van zeven kinderen. Het vijftal is naar Utrecht overgebracht. (Msbd.) Lijk opgehaald. Te Buggenum werd door den gemeente-veld wachter uit de M. as het lijk'-öpgehaald eener onbekende vrouw, dat reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. De. kieederen waren alle ongemerkt. Zij heeft lange bruine haren, gouden knopjes in de ooren, hopge voorschoot met mouwen, gestreepte blauwe afriso, donker biauwen rok. De lijkschouwing tooöde aan, dat geen sporen van geweld aanwezig waren. Het lijk is te Buggenum begraven. Tragisch. Voor den vice-president der rechtbank te Utrecht compareerden Donderdag middag inzake echtscheiding zekere M. uit De Bildt en zijne echtgenoote. Daar het tusschen beiden me. tot a

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1