No. 1718. VIERDE BLAD Zaterdag 15 Februari 1913. LM Mantelmagazijn „DE DUIF" Wie wil Thüringer Weerhuisje. L EVERSDIJK, M. VERHAAK Middelburg. v a A BEEKM AN Uit de Pers M. Verhaak A dvertentiën. Boomkutreekerljen. De Courant* en HandeLsdi akker ij dan te Sas ran lent Mantels Mantel-m Taille- Gostuesms B'Gissen Peignoirs Onderrokken Corsetten Maat-afdeeling Japonnsn vanaf 130, wan DE GOUDEN VIJFJES. Handelsdrukkerij, Sas van Gent. Kerknieuws. Provincie Nieuws. Bestellingen te zeilden aan GEHARD TELKAMP, Hillegom. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Gar Neuzen. Speciale Vruchtbooien ei Rozencalturen. DruKW en, NETTE AFWERKING Ruim 18 Hectaren goed onderhonden kwekerij bij station KAPBLLBB IFBELIMV. Bericht van Ed. Kamoen-Muijshondt, Horlogemaker en Goudsmid te Selzaete. Gouden, Zweren en Nikkelen Horloges, Wekkers, Regulateurs eu moderne Huisklokken. DE BESTE &TU1VERSPUDDINGI Noordstraat C 32, COSTUUMROKKEN Beleefd aanbevelend, De Zeeuwsche Koerier De agrarisch© candidatuur in Oostbnrg. In „Onze Boerenstand" komt hierover het volgende ingezonden hoofdartikel voor Wij lezen in „De Plattelander" van Januari een artikel, getiteld „Het kiesdistrict Oostburg", waarvan het slot luidt als volgt „De coalitie heeft de boeren in den steek ge- „laten, de concentratie belooft al evenmin iets, „en daarom moeten de boeren het nu eens met „een ander span beproeven. „De politiekers hebben het verbeurd bij de „boeren. De heeren kunnen niet rijden en daarom „de boer moet zelf mennen. „Heel het platteland kijkt naar Zeeland, wat „Oostburg zal doen. „Van Oostburg begint de victorie voor de „boeren". De vogelaar is hier duidelijk te herkennen. De heer Teunissen wil natuurlijk alle boeren op den landbouw-kandidaat laten stemmen want de boer moet zelf mennen, en van Oostburg moet de victorie voor de boeren beginnen. Toch geloof ik niet, dat de boeren allemaal zullen doen, zooals „De Plattelander" dat wenscht. Want voor welke boeren zal de verkiezing in het district Oostburg eene overwinning zijn, als die verkiezing uitvalt volgens de meening van den heer Teunissen Natuurlijk voor die, welke behooren tot de linkschen in de politieke partijgroepeering want vlak onder het aangehaalde rekent de heer T. voor (onder correspondentie), dat Oostburg een linksch district is (sic.), dnszoo volgt daaruit, zou de candidaat een man van links moeten zijn, wil deze in zijn politiek denken het meest overeenkomen met zijne kiezers. Wij willen dan eens veronderstellen, dat een man van links wordt gekozen Maar nu stelt „De Plattelander" als eischen voor zijn kandidaat, dat hij zij „een algemeen ont wikkeld man, die allereerst uitstekend thuis is in de landbouwzaken." Doch dan moeten we hier opmerken, dat die landbouwzaken, bij hare behartiging, van ver schillend standpunt kunnen worden bekeken, en dat het voor iedereen niet hetzelfde is, van welken kant dit geschiedt. Zoo zal b.v. een wet op het huur- of pacht- contract, door een socialist samengesteld, er heel wat anders uitzien dan een gemaakt door een christelijk man der rechterzijde. En de socialis tische kiezers zouden van zulk een wet gediend zijn, terwijl ieder kiezer van rechts er niet weinig den neus voor zou optrekken. Maar dan mag de vraag ook gesteldvoor welke boeren is de verkiezing van een man van links dan werkelijk een overwinning geweest Natuurlijk voor die, tot welker partij-groepeering hij behoortdus van de linkschen. Doch er is nog meerde kandidaat voor Oostburg moet allereerst wel uitstekend thuis zijn in de landbouwzaken, doch moet toch een man zijn van een algemeene ontwikkeling. En wanneer de gekozene zich deze algemeene ontwikkeling, die niet speciaal met landbouwzaken verband houdt, eens te nutte gaat maken, wat zullen we dan zien Voor welke boeren zal de victorie in Oostburg dan weeral zijn begonnen Natuurlijk weer voor de linkschen want hun man zal dan stemmen volgens zijne overtuiging, ingevolge welke hij door de linkschen als links kandidaat is gekozen. En voor de rechtschen Daarvoor zal hij zijn een.... bittere tegenvaller doch eenmaal gekozen, zal het te laat wezen. Men zij dus bijtijds gewaarschuwd. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van financiën wordt door den minister meegedeeld, dat 8 hon derd duizend stuks gouden vijfjes welke de Nederlandsche Bank ontving (2 honderd duizend stuks zijn rechtstreeks van de Munt naar de betaalmeesters verzonden) bereids nagenoeg niets meer in haar kelders aanwezig is, terwijl ook bij de betaalmeesters slechts een geringe voorraad is, zoodat voor bijna 5 millioen aan gouden vijf gulden stukken in circulatie is. Mocht men niettemin weinig de stukken aan treffen, dan moet zulks daaraan liggen, dat par ticulieren (waaronder wellicht ook banken) die stukken achterhouden. Aan de betaalmeesters is instructie gegeven ruim te zijn met de uitgifte en daarentegen de rijksdaalders eenigszins terug te houden. Het voornemen bestaat om voorshands tot aan munting van een tweede f 5,000,000 aan gouden vijfjes over te gaan. Wanneer echter mocht blijken dat een betrekkelijk gering aantal particu lieren de munten vasthouden, dan wordt het doel, dat met de uitgifte werd beoogd, niet bereikt, en is de Minister niet voornemens verder te gaan met het onttrekken van goud aan de Nederlandsche Bank en overbrenging daarvan in den vorm van vijf guldenstukken naar de goudverzamelingen van particulieren. Hij hoopt echter dat het publiek zal inzien, dat men de gouden vijfjes slechts in het verkeer kan zien wanneer niemand ze onnoodig vasthoudt. De instructie aan de betaalmeesters om gouden tienguldenstukken in te houden en over te brengen bij de Nederlandsche Bank is ingetrokken. Wat het uiterlijk van het gouden vijfguldenstuk aangaat, voor de middellijn is een diameter van 18 m.M. genomen (de keuze was tusschen 18 en 19 m.M.) met het oog op de omstandigheid, dat zoowel het l-centstuk als het 25-centstuk een middellijn van 19 m.M. bezitten, daar anders de kans op verwarring, vooral met het l-centstuk, belangrijk grooter zou zijn geweest dan thans het geval is. Een diameter van meer dan 19 m.M. was uitgesloten, aangezien het stuk dan zóó dun zou zijn geworden, dat, behalve bezwaren van technischen aard, eene spoedige slijtage en be schadiging van de munten te verwachten zou zijn geweest, hetgeen, wegens de kostbaarheid van het metaal, tot niet onbelangrijk nadeel voor den Staat zou geleid hebben. tegenwoordig nog KJI VELOPPEÜ, BRIEVEN, BRIEFKAARTEN, NOTA'S enz. bedrukt met eigen naam en adres missen Immers niemand. Wendt U voor de levering daarvan tot Geen minderwaardige kwaliteiten. Door de schenking van een extra groote gift zal de R.-K. parochie te Ter Neuzen in staat gesteld worden een nieuwe kerk te bouwen. Als voorwaarde aan deze gift is verbonden dat de aanbesteding vóór 1 November a.s. zal moeten plaats hebben. (N. Z. C.) De k i e z e r s 1 ij s t e n. Te Middelburg doet zich bij de aangifte van kiezers een eigenaardig geval voor. Het betreft een persoon, die steeds als belas tingkiezer op de lijst kwam, maar wien voor het laatste belastingjaar wegens achteruitgang van zaken door den inspecteur vrijstelling van be taling der belasting werd verleend. Bedoelde persoon trachtte nu als woningkiezer op de lijst te worden geplaatst, doch zoowel ten stadhuize als ten kantore van den ontvanger meent men, dat deze persoorv moet beschouwd worden als hebbende niet voldaan aan zijn belastingplicht. Naar „De Maasbode", waaraan wij dit bericht ontleenen, verneemt, bestaat er groote kans, dat ten deze een rechterlijke uitspraak zal worden uitgelokt. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts f1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. Een te *Vlissingen woonachtig heer, die Dinsdagavond zijn vriend naar de vertrekkende nachtboot bracht, kwam, toen hij afscheid genomen had, tot de minder aangename ontdek king dat de mailboot reeds aan het varen was, zoodat hij gedwongen was onvrijwillig een reisje naar Engeland mede te maken. (VI. C.) Dat er in den omtrek van Goes weinig gelegenheid voor vele landbouwers is, om hun bedrijf uit te oefenen wegens schaarste aan be schikbare hofsteden met land moge blijken uit het feit, dat zich onlangs voor een hofstede, die met Maart vrij komt, meer dan tachtig hoeren of boerenzoons hebben aangemeld om dezelve in huur te verkrijgen. (De Z.) WESTDORPE. Zondag j.l hield de afdeeling Westdorpe van den R.-K. Boerenbond v. Z.-Vl. O. D. haar jaarlijksche algemeene vergadering ten huize van den heer L. Remery. Uit het jaarver slag over 1912 betreffende de werkzaamheden der afdeeling en die van hare instellingen: de Boeren leenbank en de Stierenassociatie bleek onsdat iu de afdeeling de ontvangsten de uitgaven met f3,31 overtroffen, waardoor het saldo der vorige jaren steeg tot f 17,236. Het ledental steeg van 57 tot 59, doordat 2 leden stierven en 4 nieuwe leden toetraden. Door middel van het Hoofdbestuur was aangekocht 13 ton, 5 zakken, 4 H.L. en 80 K.G. Rigalijnzaad; 2100 K.G. ronde gele Industrie en 280 K.G. Eigenheimers; 480 K.G. verbeterde Wilhelminatarwe en 80 K.G. Mansholttarwe, be nevens 360 K.G. Schlanstadter Strubehaver. In de afdeeling zelf werd door de leden onderling aangekocht 38 duizend K.G. chilisalpeter, 48 duizend K.G. superphosphaat en 45 duizend K.G. ammoniak-superphosphaat, en 10 duizend K.G. mais. De landbouwcursus eindigde, doch pogingen voor een nieuwe hadden geen succes bij gebrek aan leerlingen. Betreffende de Boerenleenbank vernamen wij, dat de ingelegde spaargelden ge durende 1912 bedroegen f 57383,87, en de terug betalingen f 60539,14, terwijl de deposito's op 31 Dec. j.l. bedroegen f 11Ï657,845. Aan nieuwe voorschotten was verleend f 11781,96 en afgelost f 14713,24. De uitstaande voorschotten beliepen ultimo December nog f 24476,36. In loopende rekening werd gegeven f 57.308.255 en ontvangen f58095,576. Hier had de bank op het eind des jaars een te goed van f80831 45°. Het aantal in het dagboek afgesloten posten beliep 591 en de totale omzet bedroeg in het von p .r f 268470,09. De stieren associatie telde elf leden met 37 aan- deeleD. Het aantal koeien en vaarzen in 1912 door den vereenigingsstier gedekt, bedroeg 61. De inkomsten waren f 209,77 en de uitgaven f209,72, terwijl door de leden per aandeel f2,07 werd betaald. De vereeniging kocht in 1910 haar tweeden stier voor f310 en leende om mede verdere onkosten te kunnen dekken bij de Boeren leenbank f 475 waarvan reeds f150 werd afgelost. Nemen wij nu in aanmerking, dat het restant, f 325 dit jaar geheel moet worden afgelost, en de stier sterk in gewicht toegenomen is, dan is het duidelijk, waarom de vereeniging plan maakt het dier dit jaar te veikoopen. De prijs van den stier bij ruwe schatting op f 425 be palende, geeft dit een batig saldo van f 100. Waar verder de leden nooit meer dan f 2,13 per aandeel betaalden, aangebrachte verbetering in den stal konden opmerken en bovendien een winst van f 100 maakten, mag gerust gezegd worden, dat deze vereeniging succes heeft gehad. Wij twijfelen dan ook niet of de stierenassociatie zal blijven bestaan, een nieuwen stier aanschaffen en zoo voortgaan tot bereiking van haar doel het verbeteren van den rundveestapel in de ge meente Westdorpe. Verder werd op de vergadering de contributie van de leden voor 1913 op 25 cent bepaald en het bestuur met algemeene stemmen herbenoemd. De bespreking over den onderlingen aankoop van landbouwmachines leidden tot het voornemen om binnenkort de landbouwers der gemeente tot eene algemeene bijeenkomst uit te noodigen en dan verder te zien of voor dezen aankoop animo bestaat. NIEUW-NAMEN. Uitslag -ïnnbesteding chili. Eversdijk te Biezelinge f 14,33. Th. de Meurichy te Clinge-Waes f 14,14. AdriaansensGrimminck te Walsoorden f 14,08. Verbeek te Clinge-Waes f 13,95. Gegund aan den laagsten inschrijver. BIERVLIET. Alhier is Dinsdag in eene bui tengewone vergadering van de ingelanden van den Paulinapolder besloten den straatweg in dien polder naar de Paulinahaven te herstellen en vijf duizend keien aan te koopen. Die straatweg, betrekkelijk nog nieuw, wordt niet eens heel druk bereden, doch is zóó stuk, dat hij bijna onberijdbaar is geworden. (M. C.) AARDENBURG. In deze gemeente bedroeg de bevolking op 1 Jan. 1913 1027 mannen en 1041 vrouwen, totaal 206^ inwoners. Gevestigd hadden zich in de gemeente 93 mannen en 65 vrouwen; vertrokken -i: 81 mannen en 68 vrouwen. Geboren zijn 25 mannen en 23 vrouwer. Levenloos aangegeven 1 man e 1 v: ouw. Gesloten huwelijken 15. (Mida. Crt.) Koopt en verkoopt effecten aan de Binnen- en Buitcnlamtaclie beurzen. levert aan billijke prijzen soorten als: Enveloppen, Brieven, Kwitantiën, Circulaires, Strooibiljetten, V,,ontlijsten, Visite- en Adreskaarten, Rouw ion. Feest programma's, Convocatie en Con ebiljetten, Reglementen, Statuten, Aanplak ten, enz drukwerk i ook in groote oplagen, kunnen desverlangd binnen enkele uren geleverd wo- r Daar ik m me klanten niet ten huize kom bezoeken, heb ik besloten te ver- koopen aan buitengewone lage prijzen. Ik ben voorzien van eene groote keus van de goedkoopste tot de beste merken, zooals: de echte „ROSKOPF", „OMEGA", „MOVADO" enz. enz. Schoone keus van S C H O U W- OARNITUREN in gepolierd, koper, marmer en brons. Alles gewaar borgd en vrij 'thuis geleverd. Alsook alle artikelen in goud, zilver en fantasie. Allerhande Tafelzilver en ver- zilverdeartikelen geschikt voor geschenken BRILLEN en PINCE-NEZ, in goud zilver en staal. Komt en overtuigd U voor alleer uwe inkoopen te doen Let nauwkeurig op bovenstaand etiquet en wacht U voor de vele minderwaardige namaaksels

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 13