VATMT DALEN, Rattendood P. A. PEEREBOOM, Adverten tiën. Tandarts, Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) Zie nu onze prijzen. Per Telegraaf. Briefwisseling. Marktberichten. Willem Kraal Jr., WIERINGEN. Groothandel in Kreukels. Prima kwaliteit van inlandsch geslacht, nette verpakking en goedkoop. kon, hem, het in goed vertrouwen ter verzending toevertrouwde geld plus het betaalde loon voor expressebezorging, welke diensten niet gepres teerd waren geworden, onmiddellijk zou worden terugbetaald. Er was echter geen sprake van, dat aan dezen logischen eisch werd voldaan. Wat elke soliede kruier doen zou, wanneer een zijner knechts geld verliest of er mee van door gaat., werd door de administratie der posterijen, de monopolie- kruierij, geëxploiteerd door den Staat der bieder- landen, geweigerd. Zeker, men zou met de meeste spoed een ernstig onderzoek instellen. Van postaal standpunt was dit heel interessant, want de chef der afdeeling postwissels had verklaard, dat in de dertig jaar, dat hij in dienst der posterijen was een dergelijk geval zich nog nooit had voorgedaan. Maar onze afzender was en bleef ongevoelig voor het interes sante van het gevalhij eischte zijn geld terug of dat de post de verplichting, die zij op zich genomen had, zou vervullen. Uit de gesprekken met verschillende ambte naren leerde hij veel merkwaardigs o. a. dat de post wanneer zij per postwissel aanneemt geld te bezorgen, het liedje in toepassing brengt: „Ik heb wel gezegd: ik breng het geld, Maar ik heb niet gezegd wanneer!" Dat expresse bestelling een zeer rekbaar be grip is. Dat men het geval precies op zijn kop wilde zetten. De wet schrijft voor, dat wanneer een post wissel in ongereede geraakt, door den schuld van den ontvanger (bij hem bijv. gestolen wordt, terwijl hij voordat het geld geïnd was, gelegenheid had de post te waarschuwen) of in elk geval buiten den schuld der posterijen, een duplicaat postwissel kan worden afgegeven, wanneer de geldigheidsduur der oorspronkelijke postwissel is vervallen. Dit duurt de maand waarin zij is af gegeven en de daaropvolgende maand. Dus in April a.s. zou per duplicaat expresse postwissel het 1 Febr. j.l. verzonden bedrag van Amsterdam naar Haarlem, kunnen worden betaald. 't Was ondertusschen vier uur geworden en daar de directeur niet meer aanwezig was, werd de discussie nu tot den volgenden dag verdaagd. Dinsdag kwam afzender in audiëntie bij den directeur van h6t postkantoor. Hij voelde nu niets meer voor lange debatten, maar stelde nog maals de eisch of dat de administratie der posterijen onmiddellijk het haar in goed ver trouwen ter bezorging gegeven geld zou verzenden, of wel den afzender zou teruggeven. In dat geval zou afzender zich onthouden van een eisch tot schadeloosstelling, primo wegens het niet verrichten van diensten, waarvoor het loon vooruit was betaald, 2o. wegens tijd- en geld verlies bij de pogingen om weer in het bezit van het hem toekomende te worden gesteld, 3o. wegens het onrechtmatig beschikken over gelden, die hem en geadresseerde toekwamen vanaf Zaterdagavond tot op het oogenblik van uitbe taling. De directeur lachte om dien zotten eisch. En Nederland kon ook lachen om het brevet van onbepaald vertrouwen, dat zij de Koninklijke Nederlandsche posterijen uitreikte. Errare humanum est. Op het oogenblik, dat deze regelen geschreven worden is het geld nog niet bezorgd of geresti tueerd. Alle autoriteiten zijn gewaarschuwd, ook de directeur-generaal, doch niemand heeft willen ingrijpen. Door middel van de pers weet het publiek thans, dat men in ernstige of spoedeischende ge vallen geen expresse postwissel mag beschouwen als een zeker middel, waardoor ter aangegeven plaatse, dienzelfden dag al is de afstand ook nog zoo klein een zeker bedrag wordt uitbetaald. Per hondenkar zou het soms vlugger en zeker der kunnen gaan. Un homme averti en vaut deux spoorwegen in Spanje Kon. Ned. Posterijen Langzaam maar onzeker. Mond- en Klauwzeer. Op den stal van den heer L. Woudenberg te Bessen, ge meente Bemmel, is bij 9 stuks vee door den districtsveearts te Zutphen, mond- en klauwzeer geconstateerd. De heer Woudenberg heeft onge veer zestig stuks vee op stal staan. Strenge maat regelen zijn genomen t6n einde zoo mogelijk te voorkomen dat de ziekte zich uitbreidt. Opheffing korporaalsrang. Men schrijft aan de „Avp." Na de invoering der nieuwe organisatie op 1 April a.s. zullen de bestaande vacatures in den korporaalsrang bij het wapen der infanterie pl.m. 800 niet meer worden aangevuld. Aangezien op genoemden datum 264 korporaals bevorderd kunnen worden tot den rang van sergeant, zal de korporaalsrang spoedig tot het verleden behooren. Kolenontginningen en verzak kingen. In de gemeente Kerkrade zijn her haaldelijk scheuren in huizen geconstateerd ten gevolge van de onderaardsche werken in verband met de ontginning van de steenkolenmijnen. Er zijn al processen gevoerd over deze scheuren. In het open veld zijn meermalen grondverzakkin gen geconstateerd in de nabijheid van de z.g. Kloosterhoeve, niet ver van Rolduc, heeft Zater dagavond weer een grondverzakking plaats gehad. Er ontstond een kuil van een M. of 8 diep met een doorsnede van 2 a 3 M. (Tijd). BELGIE. Vaderlandlievende onderwijzers. De Belgische onderwijzersbond, die ruim 7500 leden telt, heeft aan de Kamer een verzoekschrift gezonden, waarin o. m. gezegd wordt „Inziende dat het de plicht is van iederen burger zijn vaderland te verdedigen en dat de onderwijzers kunnen geroepen worden om hunne leerlingen tot den wapenhandel voor te bereiden zoo vragen de leden van den onderwijzersbond, dat vrijstelling van dienstplicht voor de onder wijzers niet meer zal voorkomen in de nieuwe legerwet." De afgevaardigde Monville heeft in verband hiermede een amendement ingediend. (Msbd.) ITALIË. De zuster des Pausen. De oudste zuster des Pausen, Rosa Sarto, die reeds gedurende 25 dagen ziek was, is Dinsdagmiddag om 12,15 uur tengevolge eener verlamming, overleden. Het bericht van haar dood trof den Paus smartelijk. OOSTENRIJK. Afgevaardigde Schuhmeier ver moord. Te Weenen is de sociaal-democratische rijksdagafgevaardigde Schuhmeier Dinsdagmiddag tu8schen 3 en 4 uur bij den terugkeer uit Stookerau, waar hij een vergadering bijgewoond had, in het Weener Noordweststation door een man, die hem gevolgd was, met een revolver schot in het linkeroor gedood. De dader, die oogenblikkelijk in hechtenis genomen werd, heet Paul Kunschak. Wraak schijnt de drijfveer te zijn. AMERIKA. Y a n k e e-n ieuwsgierigheid. Te Bal- timore is Zondag in de kathedraal door Zijne Eminentie kardinaal Gibbens het huwelijk inge zegend tusschen Elinor Douglas Wise, een Amerikaansche dollarprinses, met den hertog de Richelieu et de Tronsac, stiefzoon van den vorst van Monaco, een deftige zoon dus van een def- tigen vader. De vrouwelijke bevolking van Baltimore was zoo nieuwsgierig om het bruidspaar te zien, dat duizenden reeds uren voor de plechtigheid zich verzamelden bij de kathedraal en formeele ge vechten werden geleverd om een goed plaatsje. In de kerk zelf wa3 de wanorde groot en na afloop der plechtigheid begon zulk een woest en ruw gedrang om het bruidspaar te zien, dat de jonge hertogin werd weggedrongen van de zijde van haren echtgenoot en drie politieagenten noodig waren om de jonggehuwden weder bij elkaar te brengen. Verre van stichtend om niet te peggen schandalig Bonaparte met diens staf3e groepLodewijk Napoleon, koning van Holland, omgeven door de meest bekende personen uit dien tijd 4e groep een Zegewagen ter herinnering aan de literatuur uit die dageu (Helmers, Bilderdijk, Staring, van der Palm enz.)5e groep Prins Willem (later koning Willem I) omgeven door de uit de ge schiedenis meest bekende tijdgenooten. Verder nog een zegewagen van het Zeewezen en de Visscherij en een van Handel en Industrie. (Msbd.) SLUISKIL. Eenige inwoners vergaderden om een feestviering van Neerlands vrijheid te be spreken. De opkomst van belangstellenden was zeer gering. De bijeenkomst werd geopend door den burgemeester van Ter Neuzen, die deze ver gadering verder ook leidde. Besloten werd den 14 Augustus het feest te vieren. Er werd daartoe een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Dochaine uit Charleroi, Belg, als eere-voorzitter, de Coster uit Axel, Belg, als eerelid, Lammens, voorzitter, Risseeuw, secretaris, Coumou, pen ningmeester, van de Bilt, Fermont, Cooman en Etiènne uit Antwerpen, ook Belg. (Luctor et Emergo.) J-i 111 MIDDELBURG, 14 Febr. 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken A. B., 27 jaar, veldarbeider te 's-Heerenhoek, wegens mishandeling, tot f 5 boete subs. 5 dagen hecht., de eisch was f 15 b. s. 15 d. h. C. B. de J., 19 jaar, werkman te IJzendijke, wegens mishandeling, tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht., de eisch was 'de helft meer. J. L., 47 jaar, werkman te Vlissingen, wegens bedreiging, conform de vordering tot 14 dagen gevangenisstraf. P. S., 15 jaar, koopman te Middelburg, wegens diefstal, conform de vordering, tot f 3,50 boete subs. 1 week tuchtschool. A. F., 20 jaar en J. F., 22 jaar, veldarbeiders, beiden te Axel, wegens mishandeling, ieder tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht., de eisch was voor ieder f 15 b. 8. 15 d. h. J. van B., 23 jaar, werkman te Arnemuiden, wegens vernieling, tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtde eisch was de helft meer. F. S., 68 jaar, schipper te Ierseke, wegens eenvoudige beleediging, tot f 5 boete subs. 5 dagen hecht., de eisch was de helft meer. S. C. P. V., 25 jaar, kantonnier, C. S. E. V., 26 jaar, schippersknecht en G. V., 17 jaar, werk man, allen te Sluiskil en P. S., 23 jaar, stoker te Puttershoek, allen wegens mishandeling en 'wederspannigheid, conform de vordering ieder tot 1 maand gevangenisstraf. C. J. B., 35 jaar, arbeider te Kloetinge, wegens diefstal, conform de eisch tot 2 maanden gevangenisstraf. J. v. d. B., 17 jaar, werkman te Ierseke, wegens mishandeling, tot f 10 boete subs. 10 dagen tuchtschool, de eisch was f 14 b. s. 4 w. tuchtschool. P. van E. te Dusseldorf (Duitschland). U wordt beleefd verzocht het abonnementsgeld fl,25 per kwartaal, op te zenden. Oostburg, 12 Febr. 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer ruim, handel terughoudend, prijzen bijna onveranderd. Afwijkende monsters bijna onver koopbaar. De prijzen waren als volgt tarwe f 9,75 a 11,wintergerst f 10,80 a 11,10, rogg6 f6,75 a f 7,zomergerst f 10,a f 10,90, haver f9, a f 11,—paardenboonen f8,75 a f9,25, voer erwten f 7,— a f 8,50, kookerwten f 9, a f 11, bruineboonen f 8,90 a f 10, karwei f a f Rotterdam, 11 Febr. 1913. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd paarden, magere runderen, 2178 vette runderen, 151 vette kalveren, 1039 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varken, 66 biggen. Vette koeien le kwal. 86 a 80, idem 2e kwal. 78 c., id. 3e kwal. 74 c., ossen le kwal. a c., 2e kw. ct., 3e kw. c., stieren le kwal. 72 a c., 2e kw. 68 c., 3e kw. 64 c., kalveren le kwal. 130 c., 2e kw. 120 c., 3e kw. 110 c., alles per kilo. TE li NEUZEN is dagelijks te consul teeren van 9—IJS en van 54—4 nar. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. KAMPEN. 'M Hl VAN te KAMPEN, verdelgt alle ratten. Onschadelijk voor kin deren, huisdieren en gevogelte. 30 ct. per carton. Bij alle drogisten voorhanden. haarwater van Bergrmann Co., Arnhem is het beste middel tegen haaruitval en roos.. Het sterkt de hoofdzenuwen en brengt een krachtige haargroei voort, f. en f. 1.50 per flacon verkrijgbaar bij: ADOLF VAN LOY, Nieuwe Bazar, Sas van Gent. Let wel, alles berekend per kilo. Dik vet gezouten (blank) Spek - - f 0,72 Droog mager gezouten (blank) Spek f 0,84 (Gerookt spek 2 ct. per kilo hooger.) Gesmolten Beuzel bij 25 Kilo f 0,75 bij 10 Kilo f 0,76 bij 5 Kilo f 0,80 Fijn braad Btmdvet in bus van 25 Kilo - f 0.60

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 10