No. 1716. DERDE BLAD Zaterdag 8 Februari 1913. K oomsch r%atholiek© Leveosverzetenifi-Iaatschappij Uit de hand te koop Eerste R' Twee Landatters, FR. IAI WATTES WEM, Uit do Pars. Haarlem Kioworpark 67. K Speelbar, tweewielig Rijtuig, twee Coupés, twee Coupés Caoutchoutés, twee Victoria's, twee Victoria's Caoutchoutés. wan van 49 Belangrijks Datum?. Reorganisatie der inFanferie. Telefoon Interc. 1784. Telegram-adres ERE. Ziel te weadsB li de RijUigauieriJ §IÜpsti»«aft 5B - G E T* Argentijnsch vleesch. Nieuwst ij dingen. V De Zeeuwsche Koerier l>e bcteekenis der tweede Vredes conferentie. Een der laatste uitiDgen van den verleden week gestorven generaal Den Beer Poortugael over de vredesbeweging, vindt men in „Onze Eeuw". Zij getuigt van zijn jeugdig geloof in idealen. Menschen, die weinig het hart, maar steeds slechts het hoofd doen werkon, zoo schreef hij. missen den zienerblik. Zij arbeiden steeds laag bij den grond. Wat zij niet met de handen kunnen grijpen, bemerken zij niet. Wat niet tastbaar is bestaat voor hen niet, hetgeen in de lucht zweeft gaat hun oog voorbij. De „wensch", dat er een permanent Hof komt, waardoor meer en meer alle geschillen der volkeren scheidsrechterlijk zullen worden beslecht, is door een zeer groote meerderheid van Staten uitge sproken. Ik noem dat een belangrijke schrede voorwaarts. Kostbare bouwstoffen voor de samen stelling van het Hofozijn bijeengebracht en liggen thans in de archieven voorhanden. Grond- teekeningen voor verschillende plannen, door hoogst bekwame deskundigen bewerkt en door anderen van alle kanten getoetst en beoordeeld, liggen gereed. Ongetwijfeld zullen er mannen gevonden worden, gedreven door het verlangen, naar vrede en recht, om uit die plannen te zoeken en te kiezen wat geschikt is, om met die bouwstoffen, doelmatig aangewend, het Hof van veler wenschen, het gebouw naar hun hart op te trekken. Die zoo zoekt, die vindt ten leste. Het arbi traal gerechtshof der wereld zal vermoedelijk eenmaal verrijzen. De bouwmeester griffe dan in den gevel de kernspreuk van 't rapport: „Inter leges silent arma". (Onder de wetten zwijgen de wapens.) Getuigen. De heeren sociaal-democraten zijn grootmeesters in het getuigen en eischen stellen. De verlangens en wenschen der „burgerlijke" partijen worden door de socialisten in den overtreffenden trap omgezet. Wordt van socialistische zijde een maatregel gesteund of aanvaard, dan geschiedt dit „op afbetaling". Naar het bekende woord van den socialist Bebel moet de sociaal-democratie eischen stellen, welke geene andere partij stellen kan. Deze houding kan gemakkelijk worden aangenomen wanneer men weet en beseft, dat men de gestelde eischen zelf niet behoeft in te willigen en zich aan alle verantwoordelijkheid onttrekt. Mr. Troelstra verdedigt deze houding voor de socialisten hier te lande. Wederom ver klaarde hij onder applaus der aanwezigen, in zijne verkiezingsrede te Den Helder, dat hij nimmer zitting zal nemen in een vrijzinnig Kabinet. Hierdoor zou door hem gepleegd worden politieke zelfmoord. Hiertoe verklaarde hij niet van plan te zijn. Tn het <r<*+tv>«h voor zijn idealen vindt Mr. Troelstra dus zijn kracht. Hier bereikt hij tevens zijn hoogtepunt. Aan het positief verwerkelijken zijner idealen weigert Mr. Troelstra mede te werken. Wellicht omdat het voorbeeld van buitenlandsche partij-genooten leert, dat de idealen spoedig worden verloochend, wanneer men als socialist tot mederegeeren geroepen wordt Toch mag de vraag gesteld of getuigen voor eene zaak voldoende is. wanneer men weigert en bevreesd is om positief mede te werken tot verwezenlijking van het gepredikte ideaal. Want niet door beloften en woorden, maar door daden en positieven arbeid wordt de vooruitgang van de goede zaak gediend. (Centrum.) Mr. Paul J. Reymer. Voor hen, die het kiesrecht willen bekomen of willen behouden, is het aan te bevelen goed op de navolgende dagen te letten, zegt „De Voorhoede". Van 1 tot en met 14 Februari: gelegenheid tot aangifte voor de Kiezerslijst. Vóór 20 Februari: kennisgeving aan de belastingschuldigen die nog niet betaald hebben, door den Rijksontvanger. 1 Maart: laatste betaaldag der belasting. 2 3 Maart: ter visie-legging en verkrijg baarstelling der Kiezerslijsten en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April: gelegenheid tot reclame. Tot 21 April: ter visie-legging en ver krijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei definitieve vaststelling der Kiezerslijst. Naar we vernemen bestaat het plan, bij de reorganisatie der infanterie, de bestaande 4 bataljons per regiment in 2 deelen te splitsen, elk nieuw te vormen regiment krijgt 2 bestaande bataljons en een nieuw op te richten bataljon. De 2 alsdan gevormde nieuwe regimenten ont vangen elk een nummer, zoodat we dan 22 ge nummerde regimenten hebben en een regiment grenadiers en een regiment jagers. We krijgen dan dus een brigade grenadiers en jagers, zijnde de le brigade. De 2e brigade zal bestaan uit het le en 12e regiment infanterie, de 3e brigade uit het 2e en 13e, de 4e uit het 3e en 14e regiment infanterie, enz, zoodat we dan 12 brigades infanterie tellen. Betreffende de garnizoens-indeeling vernemen we het volgende De brigade grenadiers en jagers te 's-Graven- hage met den brigadestaf. Het le regiment infanterie plus 1 bataljon van het 12e regiment met den brigadestaf te Assen. Het 2e reg. infanterie met den brigadestaf te Venlo. -sri Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninki. goedkeuring der Statuten. Het feit, dat de grootste R.-K. Arbeiders-Organisaties uit het buitenland zich met deze instelling in verbinding stellen, bewijst wel, dat haar doel be grepen en geapprecieerd wordt ook over de grenzen. Zij is toch «ie eenlge bestaande R.-K. Maatschappij, die omdat zij nimmer andersdenkenden kan verzekeren, de Katholieke zaak moreel en financieel kan steunen en blijven steunen. Wanneer toch eene andere Maatschappij, welke ook, de zaak van verzekerden van eene bepaalde kleur financieel steunt, dan zal een protest van de andersdenkende verzekerden ZEER TERECHT hiervan het logisch gevolg zijn. Het 3e reg. inf. met den brigadestaf te Bergen-op-Zoom. Het 4e reg. infanterie met den brigadestaf te Leiden. Het 5e en het 16e reg. met den brigadestaf te Amersfoort. Het 6e reg. infanterie met den brigadestaf te Breda. Het 7e reg. inf. met den brigadestaf te Amster dam. Het 8e reg. infanterie met den brigadestaf te Arnhem. Het 9e reg. infanterie met den brigadestaf te Leeuwarden. Het 10e reg. infanterie met den brigadestaf te Haarlem. Het 11e reg. infanterie met den brigadestaf te Nijmegen. Het 12e reg. infanterie 2e bat. te Groningen. Het 13e reg. infanterie IV2 bat. to Roermond, en lVg bat. te Maastricht, den regimentstaf te Roermond. Het 14e reg. infanterie 2 bataljons te Vlissingen en 1 bataljon te Middelburg. Het 15e reg. infanterie 2 bataljons te Gouda en 1 bataljon te Delft. Het 17e reg. infanterie te 's-Hertogenbosch. Het 18e reg. infanterie met den brigadestaf te Amsterdam. Het 18e reg. infanterie 2e bataljon te Naarden. Het 19e reg. infanterie, 2 bat. te Doesburg en 1 bat. te Deventer. Het 20e reg. infanterie te Harderwijk. Het 21e reg. infanterie, 2e bat. te Den Helder en 1 bat. te Hoorn. Het 22e reg. infanterie te Ede. (Tel.) Aan de matrozen en mariniers werd Zaterdag bij het middagmaal voor het eerst, bij wijze van proef, Argentijnsch vleesch verstrekt. Niet alleen in de marine directie te Amsterdam, doch ook in Willemsoord en Hellevoetssluis werd deze proef in de kazernes en aan boord van de oorlogs schepen genomen. Aanvankelijk zou ook op de kweekschool te Leiden Argentijnsch vleesch gegeven worden, doch de verordening aldaar verzette er zich tegen. De eerste proef in de directie Amsterdam moet, naar men aan „De Tijd" meldt, een gunstig resultaat hebben gehad. Intusschen zal zij, ook in verband met de weersgesteldheid, nog in Maart en Mei herhaald worden. Daarna zal aan den Minister omtrent het Argentijnsch vleesch een rapport worden uitgebracht. NEDERLAND. Roode Kruishonden. De Nederlandsche Vereeniging van Roode Kruishonden telt thans, blijkens het verslag over het afgeloopen jaar, 9 begunstigers en 542 leden, tegen resp. 7 en 502 het vorige jaar. Het aantal comité's steeg van 14 tot 23. Evenals vorige jaren onderhield het bestuur de voeling met de zustervereenigingen in het buitenland en werden nieuwe banden aange knoopt met het comité van het Duiteche Roode Kruis te Wiesbaden, welk comité aan de Neder landsche Regeering inlichtingen en raad vroeg in verband met een te houden demonstratie met Roode Kruishonden. In verband met den gunstigen toestand van de kas, vermeent het bestuur over te mogen gaan tot den aankoop van meer honden. (Msbd.) Verdronken? Men meldt uit Hoorn Zaterdagavond begaf zich de polderwer-ker R. te Hoorn uit een koffiehuis aan het Hoofd even naar buiten om aan een natuurlijke behoefte te voldoen. Sedert wordt de man vermist. Maandag ochtend is er gedregd, echter zonder resultaat. Een slachtoffer van de carna val s p r e t. Te Bocholt bij Aalten werd ter gelegenheid van het carnaval een arbeider uit Holtwick door een zekeren L. uit Aalten zoodanig met een mes gewond, dat hij levensgevaar ver keert. De dader is gearresteerd. (Msbd.) BELGIE. Kerkdiefstal, in de hoofdkerk te Esschen hebben dieven een kastje opengebroken, waarin de gelden der schaalcollecten bewaard worden, en den geheelen inhoud geroofd. Gelukkig was deze niet groot en zal de buit der heiligschenners niet meer dan 80 frank bedragen.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9