No. 1716. TWEEDE BLAD Firma Wed. E. J. HOEK, Zaterdag 8 Februari 1913. Vooruitbetalen. Thüriuger Weerhuisje. VAN DALEN, Star 0. OE DECKER, van wan twee gulden vijftig cent. A dvertentiën. Tandarts, Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) PRACHTKLEUR. MESKANT VORM. ■l GOOR. Tricot-Turnbroeken en Turntricots. Gricof-V o et bal broeken Gricot-Voetbaltricots Cr n t. Tweede Kamer. Eerste Kamer. Rechtszaken. Poging tot moord. Een millioen pillen per dag. Nieuwst ij dingen. Bestellmgdü te zouden aan GEAARD TELKAMP, Hillegom. Sp ecittiïi&H In Yb*? Spoptklceding. Monsters op aanvraag franco. Specialist Tandmeester, Raadplegingen: vail 8 tot 5 ure, den Donderdag worgend niet. Behandeling zonder pijn ALLE SLACB VAN KUNSTTANDEN De Zeeuwsche Koerier Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig; cent, maar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 19 13 is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel Nieuwe lezer" te zetten. Oude lezers zullen wel zoo vriendelijk zijn er „Oude lezerop te zetten. Het bedrag stort men op ket postkantoor. De re^u die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. Overbrenging van een zieken soldaat. Met betrekking tot het bij de behandeling der oorlogsbegrooting besproken geval van de genees kundige behandeling van een milicien van het 3e regiment veld-artillerie te Breda (dit geval werd in „De Zeeuwsche Koerier" uitvoerig vermeld), heeft de Minister van Oorlog aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat, nadat bij bedoelden milicien suikerziekte in belangrijken graad was geconstanteerd en hem geen geneesmiddelen waren verstrekt, omdat volgens den geneesheer alleen wijziging in de voeding verbetering in den toestand kon brengen, op verzoek van den vader en van belanghebbende, deze 30 December j.l., nadat hij ongeschikt was verklaard voor den dienst, uit 't hospitaal ontslagen en, onder geleide van een oppasser, naar zijn woonplaats is vervoerd. Ongelukkigerwijze nam het ziekteproces een dusdanig onverwacht snel verloop, dat patiënt reeds enkele dagen later overleed. Naar de meening van de geneeskundige auto riteit, heeft het vervoer van den patiënt van Breda naar Rotterdam geen invloed gehad op het verdere verloop van het ziekteproces. Over hoofdstuk Landbouw, Nijverheid en Handel is de Memorie van Antwoord verschenen. Tot bescherming van mollen zijn eerstdaags voor schriften te wachten, gegrond op de wet van 25 Mei „Stblad no. 89" tot bescherming van dier soorten nuttig voor landbouw en houtteelt. Voorts zal binnen enkele dagen een wetsontwerp het departement kunnen verlaten, waarbij, onder intrekking der wet van 1880, nieuwe wettelijke voorschriften worden voorgesteld ter bescherming van in het wild levende nuttige dieren. Daardoor zal het mogelijk zijn, ook voor zoover noodig kikvorschen wettelijk te beschermen. Door de ontworpen regeling wordt o. a. de gelegenheid geopend om, door verbod op vervoer, aan de verdelging van mollen en kikvorschen paal en perk te stellen. Over de vraag, of al dan niet moet worden voortgegaan met Rijkssteun aan locale Boerenleenbanken zal alsnog overleg worden gepleegd met de besturen der centrale Banken. Voor de rechtbank te Assen stonden terecht Evert Jagt, 25 jaar, arbeider, te Odoornerveld, en Pieter Moes, 22 jaar, arbeider te Schoonoord, gemeente Sleen, beiden gedetineerd. Beklaagden worden beschuldigd, dat zij gepoogd hebben op 10 Augustus 1912 te De Kiel, in de gemeente Odoorn, den rijksveldwachter Stipke Overdijk opzettelijk van het leven te berooven. Voorts wordt hun diefstal van een sabel en revolver ten laste gelegd. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr. acht beide beklaagden gevaarlijke misdadigers. Eisch voor Moes 7 jaar en voor Jagt 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. G. Westra van Holthe, te Assen, acht ook het ten laste gelegde bewezen en heeft in deze zaak geen lichtpunten bevonden. Spreker acht den diefstal van wapenen niet bewezen. (De Tijd.) De ook buiten Engeland zeer bekende sir Joseph Beecham, uitvinder, fabrikant en verkooper van de naar hem genoemde pillen, moest Donderdag voor de Select Committee te Londen getuigenis komen afleggen, in verband met een door deze commissie ingesteld onderzoek naar den verkoop van patent-geneesmiddelen, aldus „De Telegr." De president begon met Beecham, die tientallen malen millionnair is, te vragen of hij ook'n doosje pillen bij zich had, om aan de commissie te toonen. Sir Joseph stak de hand in den zak en haalde er een kleine en een groote doos pillen uit, die hij, naar hij zeide, even te voren in een winkel in de buurt had gekocht, ten bewijze waarvan hij het kasregisterkaartje van den winkelier overlegde. De formule, volgens welke zijn pillen worden vervaardigd, heeft hij zelf ontdekt, zoo zeide de pillen-monarch verder. Toen heni gevraagd werd, hoeveel pillen zijn firma wel verkocht, antwoordde sir. Joseph Beecham kalmpjes„Door elkaar een millioen per dag". Per jaar wordt er voor rond 500 ton (500,000 kilo) Beecham-pillen verkocht. Op de vraag van den voorzitter, hoeveel hij ongeveer besteedde aan reclame, antwoordde Beecham „Bij elkaar iets meer dan 100,000 pond sterling per jaar, d. w. z. voor advertenties enz. over de geheele wereld." De formule, volgens welke zijn pillen worden vervaardigd, zoo verklaarde hij' verder, is volstrekt niet gewijzigd, sedert hij haar uitvond. Tenslotte antwoordde sir Joseph, op de vraag of er zoo weinig morphine in zijn pillen zat, dat iemand alles wat in een doosje zat tegelijk zou kunnen gebruiken zonder gevaar voor vergiftiging„Dat v/eet ik niet precies, maar ik geloof niet, dat er iemand ter wereld bestaat, die een heel doosje van mijn pillen achter elkaar zou kunnen opeten". Om welke verklaring nogal gelachen werd. NEDERLAND. Diefstal ter secretarie te N a a r d e n. Op de gemeente-secretarie te Naarden is een zeer geheimzinnige diefstal ge pleegd. De „Maandagcourant" meldt er het volgende van Het ter secretarie verdwenen bedrag is ongeveer f'4UÜ groot. De secretaris, de heer Eeftinck Schattekerk, heeft steeds eenig geld der gemeente onder zijn beheer. Dit geld ontvangt hij van den gemeente-ontvanger als voorschot Voor het doen van kleine uitgaven, zooals voor zegels, enz., terwijl hij daarbij de ontvangen leges-gelden en de begrafenisrechten voegt. De vorige secretaris nam deze kas steeds 's avonds mee naar huis de heer Schattekerk borg ze altijd op in het kastje onder in den grooten kantoorlessenaar. Er is gestolen op 16 Januari en op 22 Januari. De eerste maal is het geld hoofdzakelijk aan banknoten van f 10 uit een open vakje verdwenen, den tweeden keer uit een door den secretaris na de eerste vermissing van gelden aangeschaft ijzeren geldkistje. De tweede maal bestond het geld hoofdzakelijk uit banknoten van f 60. De secretaris heeft meermalen bij 't bestuur aange drongen op het aanschaffen van een brandkast, doch tevergeefs. De gemeente-ontvanger, wiens kamer achter de secretarie ligt, bergt de waarden ten raadhuize in de brandkast, welke mede ge bruikt wordt door den secretaris-penningmeester van Stad en Lande van Gooiland. De vorige Commissaris der Koningin, Mr. Van Tienhoven, heeft bij zijne laatste inspectie den heer Schattekerk nog gewezen op het belang van 't bezit van een brandkast. De vraag is nu, wie de gelden, zoo zij niet worden teruggevonden, moet bijpassen in de gemeentekas, n.l. de secretaris of de gemeente. Algemeen is men van oordeel, dat degeen, die de gelden tot tweemaal toe dit is het heel brutale er van wegnam, goed op de hoogte moet zijn van den toestand. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t 1,—De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents vei hooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. De secretarie en de lessenaar worden geregeld gesloten. Sporen van braak werden niet gevonden, integendeel de deuren werden gesloten gevonden, toen men de kas verduisterd vond. De gemeente bode, Bart, die met zijn gezin, vrouw, dochter en twee volwassen zoons, achter in het gemeente huis woont, is verplicht 's avonds door het ge bouw de ronde te doen. Tot voor weinige maanden was de politiepost gevestigd in een soort kiosk in de hal van het gebouw. In deze hal is ook de deur van de secretarie. Ook des nachts was daar steeds een politieman. Thans is sedert kort de politie in een nabijgelegen gebouw ge huisvest. Het proces-verbaal der vermissing werd op aanduiding van den heer Schattekerk opgemaakt door den rijksveldwachter Kievit. Drie kinderen en een moeder te water. Vrijdag waagden een 6-jarig knaapje te Leeuwarden zich op het ijs, met het gevolg dat de kleine waaghals door den dunnen ijsvloer zakte. Zijn beide broertjes, jongetjes van 10 en 12 jaar, het ongeluk bemerkende, snelden toe, en om hulp te bieden, gingen beiden op het ijs. Het mocht hun echter niet gelukken hun helpende handjes toe te steken, want spoedig verkeerden zij in dezelfde netelige positie als hun broertje. Toen werd om hulp geschreeuwd. Vele om wonenden kwamen op het geroep toeloopen, o.w. de moeder van de drenkelingen. De vrouw be dacht zich een oogenblik en sprong toen pardoes in het water. Nu moest dus aan vier drenkelingen hulp worden geboden. Twee arbeiders en een brievenbesteller, die inmiddels op de plaats van het ongeluk waren gekomen, mocht het toen ge lukken de moeder en haar drie kinderen te redden. Het jongste knaapje was reeds bewusteloos, doch door de goede zorgen van den brievenbe steller Tanja, die de kunstmatige ademhaling op den kleine toepaste, was het bewustzijn, spoedig teruggekeerd. (L. Crt.) Zeldzame roofvogels. Men meldt uit Delden, d.d. 2 Febr. aan „De Maasbode" Gisteren werd door een der jachtopzieners op de Twickeler domeinen een zeearend geschoten met een vleugellengte van 2,25 M. De vogel werd aangekocht voor de collectie Bloemen. Dezen herfst werd hier ook de roode milaan gevangen, die in deze streken een uiterst; zeldzame ver schijning is, terwijl 't vorig jaar twee exemplaren van den valkenbuizerd (buleo Ziromermannae) werden neergelegd en een paar steppenbuizerds wier broedplaats Siberië, Turkije en Zuid-Spanje is, hier broedend werden aangetroffen en be machtigd. Het is wel een opmerkelijk verschijnsel, dat deze roofvogels, waarvan speciaal de laatste soorten voor zoover wij weten nooit in Nederland werden bemerkt, juist alle in den omtrek van Delden zijn waar genomen. Eén valkenbuizerd is in de verzameling van baron Snouckaert, één in de rijke collectie van Prof. Leydekkers S.J., terwijl de beide overige zich in het bezit bevinden van den schutter, Oberföster Michel, te Delden. Fraude. Door Officieren-Commissarissen van het garnizoen Leiden is tot den krijgsraad verwezen de milicien-sergeant S., verdacht van fraude bij het voeren der menage van de infanterie in dat garnizoen. Het is gebleken, dat beklaagde rekeningen ter gezamenlijke waarde van ruim f400 frauduleus heeft gekwiteerd. Het geld had hij op de rijks-postspaarbank gezet. Beklaagde was milicien-sergeant, doch had dezer dagen met goed gevolg het examen voor vrij- willig-sergeant afgelegd. (Tijd.) Een antiek beeld gestolen. Men meldt uit Gemert aan de ,,'s-Hert. Crt." In de kapel te Handel is een Madonnabeeld gestolen. Reeds voorlaatsten Zondag was de dief stal ontdektin het belang van het onderzoek is de zaak echter geheim gehouden. De waarde van het beeld als antiquiteit is zoo goed als zeker de aanleiding tot 'den diefstal geweest. Het beeld bevond zich onder een glazen stolp op een der zij-altaren. Op 't eerste gezicht viel het een ieder op, dat het een overoud stuk was. Volgens deskundigen dateert het dan ook uit de 13de eeuw. Toch is het ontvreemde b6eld niet de Madonna, die in Handel algemeen vereerd wordt en welk beeld nog ouder moet zijn. De brigade-commandant der maréchaussée alhier verzoekt opsporing of eventueele inlichtingen. Ter toelichting diene, dat de uit hout gesneden Madonna met het voetstuk eene hoogte heeft van 38 c.M. Het beeld is 13 cM. breed en het voetstuk, dat met het beeld een geheel vormt is 4 c.M. hoog. Het is zwartbruin van kleur De Vrouwe heeft een Kindeke op den linkerarm en dit houdt met beide handen een geopend kerkboek vast. Beiden hadden een zilveren kroon op het hoofd en de Madonna bovendien een zilveren scepter in de hand. BELGIE. Een oud-strijder. Jan Lavallé, aldus het „Hbld. van Antw." oud-strijder van 1830, die te St.-Mard, bij Aarlen woont, vierde op 4 Februari zijn 104 verjaardag. De man ziet de toekomst nog lachend tegemoet en zijn geest is nog buitengewoon helder. In Maart 1828 nam hij deel aan de loting en maakte, onder de Nederlandsche regeering, deel uit van de 2e afdeeling in het garnizoen te Namen. Toen de omwenteling uitbrak en het oproer ook te Namen ontstond schoot het volk op het bataljon waartoe Lavallé hoorde, maar hij werd niet gewond. Zooals verscheidene zijner vrienden ging hij toen tot de revolutie ovet en nam verder aan de omwenteling deel. Toen deze was afgeloopen keerde hij na^ do p terug, doch werd later bij het Belgisch leger ingelijfd, l waarmede hij herhaalde malen 'e V' ;r>lo vocht, 1 waar hij werd gewond en in lui gasthuis op genomen. Men weet dat hij tot voor eenige maanden in Frankrijk woonde, doch op vaderlandschen bodem willende sterven, zijn verblijf vestigde in het Luxemburgsche dorp, dat hem thans herbergt. DUITSCHLAND. Aanhouding van Hollandsche smokkelaars. De tolbeambten te Kranen burg ontdekten in een van Amste lam komenden sneltrein, richting Keulen, een zeer omvangrijke sachannesmokkelarij. In een wagen 1ste klasse werd onder de kussens verstopt 150 pond sacha rine in kleine pakjes ingedeeld. De beide inzit tenden wisten te ontvluchtten. De eene reiziger liet zijn volledige bagage en zijn overjas achter Men meldt uit Nijmegen nog dat bij informatie bij de douanen daar ter stede bleek dat met den sneltrein van Vrijdagavond die omstreeks half 8 uit Amsterdam hier arriveert, een vrij aanzienlijke partij tusschen de 50 en 100 kilo sacharine door twee Duitsche reizigers werden medegevoerd. De sacharine hadden zij verborgen onder de kussens van een coupé. De Duitsche douanen te Kranenburg werden van het geval in kennis ge steld en doorzochten alle coupó's zeer nauwkeurig. In een 1st© klasse wagon werd werkelijk sacharine gevonden. Een der smokkelaars werd gearresteerd. Zijn medeplichtige had onmiddellijk bij aankomst den trein verlaten en wist onder voorwendsel een glas bier te willen drinken te ontsnappen en de Hollar Ische grens te bereiken. Vermoedelijk werden de autoriteiten op de hoogte gesteld door verraad van de zijde der smokkelaars. (Msbd.) AMERIKA. Het mooiste spoorwegstation ter wereld. De „Daily Telegraph" verneemt uit New-York, dat aldaar voltooid is het prachtigste, ruimste en weelderigste station niet alleen van New-York, doch van de geheele wereld. Zondag zal het voor het publiek worden opengesteld. Behalve hetgeen de grond heeft gekost, heeft de maatschappij 150 millioen dollar aan het prachtige gebouw ten koste gelegd. Op het station loopen 42 gewone en 25 onder- grondsche lijnen uit. Onder de overkapping vinden 1053 spoorwagens plaats. Het station is zóó ingericht, dat de passagiers niets kunnen merken van het geraas; dat gewoonlijk aan groote stations heerscht, vóórdat zij uit de wachtkamers op het perron komen. TE86 MEEZEjX is dagelijks, te consul teeren van 9—1S5 en van 2—4 nar. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Wateropname Straatklinkers c. 3 °/0 Metselklinkers 6 Hardgrauw 10 Best Rood 17 2 UI ■c p Q <5 UI Hi 3 Metaalklank. Kloekformaat. in alle kleuren. in effen, twee en driekleurig. Oftograchf 17, (bij de Yrijdigmukt)

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5