Maatschappijleer. L'.ï. R LLE KENNER5 RDOHEN- Rattendood Oe Kanter Horü's Bank Acfvartentiën. m 4 Zie s$u en ebprijzen. 6. J. EGBERTS en ZOON, Provincie Nieuws. Rsrurn Novarum. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Mulst en Ger Neuzen. Prima kwaliteit van inlandsch geslacht, nette verpakking en goedkoop. UTRECHT. Willem Kraal Jr., Goes - Middelburg - Hulst. Bankiers, Kassiers, Administratie- en Assurantiekantoor. FRANKRIJK. Het proces der aut o-b andieten. De redacteur te Parijs van „De Maasbode" schrijft d.d. 3 Februari Voor de uitgebreide voorzorgsmaatregelen, ter gelegenheid van het heden aangevangen proces tegen de leden der bende-Bonnot, waarvan de pers ons reeds sedert eenige dagen de romantische bizonderheden in alle geuren en kleuren had ver teld is waarlijk geen reden geweest. Wij leven te snel en wat het proces der auto-bandieten betreft: de aardigheid is er al lang af. Het heeft alles te lang geduurd, de misdaden der bende zijn in de pers al te veel herkauwd en daarbij komt nog, dat de hoofdlieden der bende reeds voor maanden te Choisy-le-Roi en te Nogent-sur-Marne den dood vonden. Het „pièce de résistance" is dus ver dwenen In den omtrek van het „Palais de Justice" was het dus hedenmorgen tegen twaalf uur ongemeen rustig. Er waren wat meer agenten en „gardiens de paix" op de been dan gewoonlijk en de con trole bij den ingang was strenger dan ooit. Het publiek echter „schitterde" door afwezigheid. Alleen later, in het uurtje na het déjeuner, het uurtje van de zwarte koffie en de blonde sigaret voor de Parijzenaars, wier smulgraagte zich nooit verloochent, werd 't er e6n weinig drukker van drentelende nieuwsgierigen. Overigens stonden bij het hek alleen een groepje arme drommels ge schaard, stampvoetend van koude en gapend van honger en verveling, waarvan de eerste reeds Zondagavond om zes uur zijn plaatsje had inge nomen, in de hoop, dit aan den een of anderen nieuwsgierigen kapitalist of op sensatie beluste dame uit de groote wereld voor enkele louis te kunnen verkoopen. IJdel pogen Eerst kwam er een adjudant zeggen, dat in het geheel slechts een twintigtal plaatsen voor het publiek beschikbaar waren, wat de rijen der in onverstoorbare lankmoedigheid wachtenden reeds aanmerkelijk deed dunnen. Weinige oogenblikken later kwam de adjudant wederom opdagen met de jobstijding, dat het publiek slechts over eeq drietal plaatsen beschik ken kon. En tot overmaat van ramp zagen de drie gelukkigen maar geen rijkaard met pelsjas en hoogen hoed opdagen en schoorvoetend gingen zij het paleis van justitie binnen Het lang-verwachte sensatie-proces wekt dus te Parijs al weinig sensatie. Ons blijft dus her ongezonde schouwspel gespaard van dames en heerea uit de groote wereld, de onrustige oogen flakkerend van sensatie-lust, daar te zien bijeen- schuilen in de overvolle en benauwde rechtszaal. Waarschijnlijk ook wel uit een maatregel van voorzorg blijft het publiek bij dit proces zooveel mogelijk geweerd. Er is trouwens geen plaats. Reeds de meer dan tweehonderd getuigen, waar van de eerste vijf-en-zeventig waarschijnlijk Don derdag a.s. zullen worden gehoord, kunnen in de rechtszaal geen plaats vinden. De plaatsen voor het publiek zijn daarbij voor het grootste gedeelte ingenomen door inspecteurs van de „sureté". De schrik voor de gevreesde bende zit er dus bij de heeren rechters wel inEn zij hebben gelijk, want geen oogenblik mag toch worden vergeten, dat heel die glimlachende, net- gekleede schaar van beklaagden behooren tot de gevaarlijkste „desperados", die waarlijk tot alles in staat zijn en voor wie het menschenleven geen waarde meer heeft, voor wie diefstal en roof behooren tot de rechten van den mensch en wier wet de anti-wettelijkheid is DUITSCHLAND. Tegen de prikkellectuur. Een nieuw politieverbod is te Berlijn tegen de prikkellitera tuur uitgevaardigd en treedt 1 Maart a.s. in werking. In het vervolg zal het verboden zijn aan kinderen onder de 16 jaar de beruchte detectieven- romannetje8 te verkoopen of uit te leenen. Een goed voorbeeld. (Msbd.) ENGELAND. Wraak. Een korporaal der garde te Londen vond voor enkele dagen een schildwacht slapend op zgn post. De korporaal meldde den soldaat, die met twee dagen arrest gestraft werd. ZonrW Paulina Anne. Josephus Krieckaert, 58 j., weduwn. Dorothea Leenknegt. 20. Marcus Leonardus, 5 m z. van Leonard en Catharina de Blok. 27. Jan Francies de Waal, 75 j., weduwn. van Urg6nie Corneli8sen8. 28. Josephus Theodorus van Water schoot, 7 w., z. van Petrus Johannes en Apolonia Heijman. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 18 Jan. Gustaaf Joseph Borgt, 24 j jm. en Mathilda Maria de Beule, 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22. Alphonsus Bugs, 26 j., jm. en Emma Maria van Overloop, 24 j jd. 24. Daniel Selis (van Stekene), 24 j jm. en Leonie Marie van Pottelberghe, 20 j., jd. Geboorten. 22. Carolus Ludovicus Franciscus, z. van Theophile Vervaet en Maria Prudentia van Gremberghe. 27. Cyrillus Franciscus, z. van Gustavus van Regenmortel en Augusta Philomena de Vliegher. 30. Maria Leonia, d. van Theophilus Martens en Anastasia Rietjens. Overlijden. 18. Medardus Adolphus Bracke, 53 j z. van Joaunes en Juliana Tacq 20. Johannes Saman, 1 j., z. van Leonardus en Sophia de Block. 24. Paulus Cappaert, 82 j., weduwn. van Marianna Hoefijzer. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 3 Jan. Alphons de Loos, 32 j., weduwn. van Maria Vervaet en Amelia Lafeber, 31 j., jd. 10. Franciscus M. Sponselee, 28 j., jm. en Emelia Scheers, 27 j., jd. Camilus Blendeman (van St. Jansteen), 37 j jm. en Maria Silvia Pleunis, 44 j wed. van F. Kiekens. Huwelijks-voltrekkiDgen. 15. Alphons de Loos, 32 j., weduwn. en Amelia Lafeber, 31 j., jd. 29. Camilus Blendeman, 37 j., jm. en Maria Silvia Pleunis, 44 j., wed. 30. Franciscus M. Sponselee, 28 j., jm. en Emelia Scheers, 27 j., jd. Geboorten. 2. Elisabeth Maria Rosalia, d. van C. G. van Campen en J. C. Pauwels. 10. Petrus, z. van J. Wentzler en M. P. Verbraeken. 11. Otto Ferdinand Rosa Joseph, z. van D. Krieckaart en R. van Campen. 12. Dorothea Maria, d. van W. Gelderland en M. Lambert. 15. Maria Philo mena Petronella, d. van T. C. Cappaert en R. de Gijsel. 25. Maria Ludovica Joanna en Alma Elodia Coleta, dochters van D. Duerinck en J. C. van Vooren. 29. Andrea Alma Alphonsina, d. van J. M. Breijaert en L. C. de Bruijne. Overlijden. 6. Albert, 7 j., z van M. van Stevendaal en M. Ph. Dobbelaar. 11. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk goslacht. 13. Dorothea Maria, 1 d., d. van W. Gelderland en M. Lambert. 17 Jan. Ludovicus Alphonsus, 6 m., z. van H. J. Muller en R. Vermeulen. WESTDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Jan. Eduardus Franciscus de Graeve (van Philippine), 26 j., jm. en Louisa Maria de Maesschalk, 24 j., jd. Geboorten. 27 Jan. Bertha Maria, d. van Arthur Pluijm en Maria Justiua Selis. 29. Francis, z. van Prudent Vervaet en Martha Margaretha EDgelbertha Rooms. Overlijden. 29. Charel Steijaert, .84 jz. van Pieter Franciscus en Levina de Mul. De infanterie uit V 1 i 8 s i n g e n en Middel burg zal dit jaar van 18 tot 28 Augustus kampeeren in Kijk-in-de-Pot bij Bergen-op-Zoom. TeVlissingen had een groote coalitie- meeting plaats voor de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. De Kamerleden Blum (anti-rev.) en van Wijnbergen (kath.) traden als sprekers op. Zij werden langdurig en her haaldelijk toegejuicht. PHILIPPINE. De heer A. de Krijger alhier is voor f 6400 aannemer geworden van een woning met schuur, voor den heer A. Dieleman te bouwen in den nieuw bedijkten polder. TER NEUZEN. Woensdagmorgen werden de ontwakende bewoners alhier geschokt door het bericht van een zeer treurig voorval. Het ijzeren scheepje ..Vertrouwen" van schipper J. Verheiike. die op de buis stond. Hooge vlammen stegen op, die zolder, enz. blakerden en aan eenige kleeren schade toebrachten. Daarbij bleef het gelukkig. Ook hieruit blijkt al weer eeDS, dat het met vuur steeds overweging verdient goed op te passen. Verzekering dekt de geringe schade.. IJZENDIJKE. De kansen voor electrisch licht staan er hier goed bij. Reeds meer dan hondeid ingezetenen verlangen zulk licht te krijgen. Hopen we dat deze goede verlichting spoedig kunne ingevoerd worden Bij den landbouwer Em. Antheunis brandde hier Zondagavond een mijt haver af. Oorzaak onbekend. XII. 16. Derhalve worden de met fortuin be gunstigden eraan herinnerd dat rijkdom geen vrijdom van lijden aanbrengt, en voor het geluk van de eeuwigheid niets baat, maar veeleer schaadtdat de ongewone bedreigingen van Jezus Christus aan de vermogenden schrik moeten inboezemen dat omtrent het gebruik van hun fortuin aan den goddelijken Rechter eenmaal allerstrengst rekenschap valt af te leggon. Om trent het gebruik zelf van het vermogen is uit muntend en allergewichtigst een leer, welke, zoo al de wijsbegeerte haar ontworpen heeft, toch de Kerk in de hoogste volkomenheid leeraarde, en tevens maakt zij dat die leer niet allean theo retisch gekend, maar ook in praktijk gebracht wordt. De grondslag dezer leer bestaat hierin dat het rechtvaardig bezit van het geld onder scheiden is van het rechtvaardig gebruik van het geld. Goederen in privaat eigendom te be zitten, is gelijk Wij een weinig te voren gezien hebben, een natuurrecht van den menschen van dit recht gebruik te maken, vooral in het maatschappelijk leven, is niet slechts geoorloofd, maar geheel Qn al noodzakelijk. Het ia geoorloofd, dat de mensch eigendom bezit. En het is ook noodzakelijk voor het menschelijk leven. El vraagt men nu, hoedanig het gebruik der goederen noodzakelijkerwijs moet zijn, dan antwoordt de Kerk zonder eenige aarzeling wat dat aangaat moet de mensch de uiterlijke dingen niet als zijn eigendom beschouwen, doch als gemeen goed, zoodat men er gemakkelijk van mededeelt als anderen in nood zijn. Dientengevolge zegt de Apostelbeveel aan de rijken dezer wereld ge makkelijk te geven, mededeelzaam te zijn. Aan niemand zeker wordt bevolen om anderen met datgene ter hulp te komen, wat onder de nood zakelijke behoeften zoowel van hem zelf als van de zijnen valtzelfs niet om aan anderen te geven hetgeen hij zelf noodig heeft om don stand te bewaren, welke zijn persoon voegt en past niemand immers is verplicht op onvoegzame wijze te leven. Doch wanneer aan de noodzakelijke levensbehoeften en aan de eischen van den stand voldaan is, is het plicht om van hetgeen over blijft, de noodlijdenden te begunstigen. Hetgeen overig is, geeft het tot een aalmoes. Dit zijn, uit gezonderd in uitersten nood, geen plichten van rechtvaardigheid, doch van christelijke liefde, welke (liefde) men ongetwijfeld niet gerechtigd is gerechtelijk te eischen. Doch boven de wetten en de rechtspraak der menschen gaat de wet en de rechtspraak van Christus onzen God die op vele manieren de gewoonte van mildadig te zijn aanraadthet is zaliger te geven dan te ont vangen en over het bewijzen of weigeren van weldadigheid zal Hij juist zóó rechtspreken alsof ze aan Hem zeiven bewezen of geweigerd is. Voor zooveel gij dit aan één van deze mijne geringste broeders gedaan hebt, deedt ge aan mij. Hiervan is de samenvatting als volgtdat al wie door Gods goedgunstigheid eene grootere menigte goederen ontvangen heeft, hetzij lichamelijke en uitwendige, hetzij geestelijke, ze daartoe onTvanoerw Belast zich met alle zaken welke be trekking hebben op het Bankiersbedrijf in den ruimsten zin des woords tot de voor- deeligste voorwaarden. —-.y..,,- Let wel, alles berekend per kilo. Dik vet gezouten (blank) Spek - - f 0,72 Droog mager gezouten (blank) Spek f 0,84 (Gerookt spek 2 ct. per kilo hooger.) Gesmolten Reuzel bij 25 Kilo f0,75 bij 10 Kilo f 0,76 bij 5 Kilo f 0,80 Fijn braad Rundveffh bus van 25 Kilo ook in blokken van 3 Kilo - f 0,60 in bussen van 10 - f 0,62 Fijne Rolhammetjes 3 a 5 Kilo - - f 1,35 Fijne stukjes koe Rookvleesch 3 k 5 Kilo f 1,50 Fijne Zult of Boterham worst - - f 0,60 Zending „AF UTRECHT". Onbekend „rembours" met 1 korting. VAN te KAMPEN, verdelgt alle ratten. Onschadelijk voor kin deren, huisdieren en gevogelte. 30 ct. per carton. Bij alle drogisten voorbande i

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 10