Buitenlandsch Overzicht. Eczeam. Ingezonden Mededeelingen. Burgerlijke Standen. Schoolnieuws. Provincie Nieuws. zich naar den overkant te begeven. Hij zag zich j echter ontdekt en nain haastig de wijk, door een j politieagent en een rechercheur achtervolgd. Op de Gelderschekade gekomen, sprong hij van den wal op een in het Maarreusgat liggend houtvlot en vervolgens te varen. Hij zwom naar een ander vlot, klom daarop, om een oogenblik later wederom te water te duiken. Thans zwom hij naar het tuintje tegenover het kantoor der firma Gerard Mauritz, klom op den trap, over het hek en bevond zich dus weer op den vasten wal. Ziende, dat de politie een omsingelende beweging maakte en geen uitweg meer wetende, liep hij het Maartensgat op en het kantoor der firma Gerard Mauritz binnen, waar hij zich in een kolenkast in den gang onder een jas verborg. De poiitie, inmiddels in het Maartensgat aan gekomen, vernam van omwonenden, waar de vluchteling was binnengegaan en had dezen dan ook spoedig te pakken, nat en zwart. Geboeid werd hij overgebracht naar het hoofdbureau van politie en vervolgens ter beschikking gesteld van d«n garuizoens commandant. Met den trein van 11 u. 17 min. is hij onder militair geleide naar Den Helder overgebracht, om aldaar ter beschik king van de militaire autoriteiten te worden ge steld. Beide oogen uitgebrand. Men meldt uit Arnhem aan „De Maasbode" Terwijl de beide kinderen alleen waren, heeft Vrijdagavond het 6-jarig dochtertje van den heer H., in de Alexanderstraat te Velp wonende, haar 4-jarig neefje met een gloeiende pook de oogen uitgebrand. Het arme knaapje is in het zieken huis opgenomen. Het eene oog is geheel verbrand; het andere is vrij zeker ook verloren. Overreden. Te Kropswolde is Zaterdag middag de arbeider G. Stein, van Eexta, door een trein overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden. De sein werker H. van Vugt, uit 'a-Bosch, was Zaterdag werkzaam bij de aansluiting te Geldermalsem. Door een ongelukkig toeval werd hij door treiu 115 aangereden en op slag gedood. (Msbd.) Banklooper beroofd. Een bank- looper der firma Buoge Co., kooplieden, ge vestigd aan de Vijversgracht te Amsterdam, de 63-jarige J. v. Nytelinge, begaf zich Vrijdag morgen als gewoonlijk met een groot aantal wis sels ter incasseering naar verschillende banken. Toen hij zich in de Kalverstraat bevond, ont dekte hij plotseling, dat zijn portefeuille, die zich in zijn binnenzak bevond, verdwenen was. In de portefeuille was een reeds geïncasseerd bedrag van omstreeks f 2000, benevens een groot aantal nog niet geïnde wissels. De gezamenlijke waarde dezer wissels is nog onbekend. Zeer waarschijnlijk werd de man, toen hij een der bankgebouwen verliet, door een aantal peraoneD, die van de daar heerschende drukte gebruik maakten, ingesloten en van de gelden beroofd. Toen de beroofde in de Kalverstraat liep, miste hij zijn portefeuille pas, zoodat het ook niet buitengesloten is dat de berooving daar plaats vond. De beroofde was 42 jaar in dienst bij de firma. Mollenvangst. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de gemeentebesturen dier provincie aangeschreven eene verordening vast te stellen, waarbij wordt verboden mollen te vangen op eens anders grond, ten einde in het belang van den landbouwer te voorkomen, dat deze nuttige dieren worden uitgeroeid. (Msbd.) Plafond ingestort. In het perceel, vroeger bewoond door den heer U. H. Meijer, in de Oude Boteringstraat te Groningen, en thans eigendom der gemeente, die het laat inrichten tot feaatoor voor den gemeente-ontvanger, is Woens dagmiddag half drie een gedeelte van het plafond iugestort, met het noodlottig gevolg, dat de 70-jarige opperman G. Grashuis, uit de Barestraat, er onder geraakte. De man kreeg ernstige in wendige kneuzingen, werd eerst door dr. Tijmstra KoWandeld en vervolgens naar het Diaconessen- mm. j i_> bood hij zich in 't hoofdkommissariaat van Elsene aan, en vertelde zijn wedervaren. Tegelijkertijd liet een rentenier van den Boen- daalschen Steenweg zich op dezelfde wijze voor vijf duizend francs beetnemen. Twee maanden geleden ontving een boerke van Ternath ook zoo een brief. De man liep bij schoonzoon en dochter, huisbewaarders te Brussel, en toonde hem den brief. Hij deelde hun mee dat hij zijn vee en hofstedeken wou verkoopen eu naar Madrid vertrekken. Slechts na een uur wijze raadgevingen, hem door een politie-officier gegeven, liet het boerke zich overtuigen en ver zaakte aan zijn ontwerp. Liberale manieren. Vrijdagmorgen was, naar het „Hand.bl. van Antw." mededeelt, de hooge-schoolcompagnie van Brussel oefeningen gaan doen in den omtrek Evere. Een der soldaten die op patrouille gingeD, een haantje de voorste der liberale jonge wachten, zou eensklaps, met losse patronen, gemikt en geschoten hebben op twee voorbijgaande priesters terwijl hij uitriep „Zoo zou men moeten doen Het geval zou des te erger zijn, daar er voor de oefeningen geene patronen uitgedeeld waren. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met eene onbezonnenheid, maar niettemin is er proces verbaal van opgemaakt. De zaak is in handen der krijgso verheid gesteld en de soldaat is in hechtenis genomen. Dat zal misschien de andere liberale jongeliugeu doen nadenken, die in het garnizoen van Brussel wat al te veel rumoer maken en denken dat zij alles straffeloos doen kunnen. FRANKRIJK. Een brutale aanslag heeft Vrijdag weer te Parijs plaats gehad. Om vier uur werd in de rue Dauphine een wissellooper door twee individuen aangevallen en van zijn portefeuille inhoudende 55,767 francs beroofd. Men schijnt den looper eerst peper in het gelaat te hebben geworpen en vervolgens in een huis getrokken te hebben, waarde berooving plaats had. Een onderzoek is ingesteld doch tot nog toe zonder resultaat. (Msbd.) De Bon no t-b e n d e. Maandag nam de zaak tegen de aulta-bandieten voor het Parijsche hof van assisen een begin. Onder de 20 beklaagden bevinden er zich drie die zich hebben te ver antwoorden wegens het verleenen van schuilplaats aan de door de politie achtervolgde bandieten. Dit is op zich- zelf beschouwd een zeer gewoon verschijnsel, teekenend evenwel is het voor den geest, die er in zekere Parijsche kringen heerscht, dat er verschillende vereenigiugen bestaan, die zich ten doel stellen een schuilplaats te verleenen aan gezochte bandieten en ze te verdedigen. Woensdag hield zulk een vereeniging te Parijs een meeting om te protesteeren tegen de ver volging van Jourdan; Reinert en Gauzy, die de vrienden van Bonnot geherbergd hadden. DUÏTSCHL AN D. Daar het hoofd der politie van Berlijn over tuigd is van den slechten invloed, die door films, voorstellende de „Wild Wést" enz., op de ver beelding der kinderen wordt uitgeoefend, heeft hij voorgeschreven, dat kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar niet tot cinema-voor stellingen mogen worden toegelaten. Het Beiersche Episcopaat houdt zich in de Vastenbrieven van dit jaar bezig met de quaestie der lijkverbranding. De Beiersche bisschoppen keuren de lijkverbranding streng af en brengen in herinnering, wat de H. Stoel be treffende deze zaak de laatste jaren heeft openbaar gemaakt. lo. lederen katholiek is het verboden, lid te worden van een lijkverbrandingvereeniging, of zijn lijk of dat van een ander te laten verbranden. 2o. Kerkelijke uitvaart is met de lijkverbran ding onvereenigbaar. 3o. Wie zelf de verbranding van zijn lijk bepaalt of vaststelt, is van de kerkelijke uitvaart uitgesloten. 4o. Wie zijn eigen verbranding bevolen heeft en daarbij blijft, ondanks vermaningen, kan ook de H. Sacramenten niet ontvangen. (CenfrJ met twee vurige paarden bespannen, kwam zij de balzaal binnenrijden. Het publiek juichte de prinses toe, maar slechts enkele seconder!, want de genoodigden zagen achter den wagen een leeuw en een luipaard de zaal binnenkomen. Verschrikt vluchtten de gasten weg, en de leeuwentemmer moest onmiddellijk de gruwelijke beesten wegbrengen. Eerst toen kwamen de vluchtelingen terug maar voor velen was de avond vergald niet het minst voor de prinses natuurlijk(Msbd.) Een treffend-schoone plechtig heid. Woensdag, zoo wordt uit Rome aan een der Fransche bladen gemeld, heeft de hertog der Abruzzen plechtig de vlag geheschen aan boord van de eerste Italiaausche „dreadnought", de „Dante Alighieri", die weldra zee zal kiezen. Het is gewoonte de vlaggen van de verschillende oorlogschepen, voordat ze geheschen worden, te laten inzegenen door den bisschop. Maar de plechtigheid van Woensdag had een heel bijzonder karakter, dat wel getuigt voor de levendigheid van geloof, die er onder de ltaliaaosche „Jantjes" heerscht. Dit keer stelde men zich niet tevreden met een eenvoudige inzegening, doch op verlangen der zeelieden droeg de aartsbisschop een H. Mis op de brug van het sehip op. Bij de H. Mis waren tegenwoordig de hertog der Abruzzen en de minister van marine, terwijl de matrozen korkelijke liederen zongen. Eenige maanden geleden zou men zulk een plechtigheid voor onmogelijk hebben gehouden; de oorlog intusschen heeft een heelen omkeer teweeg ge bracht onder de meeste matrozen en het gevaar, waaronder zij hun ambt hebben uit te oefenen, heeft hen geheel doen veranderen, meldt het blad, waaraan wij dit ontleenen. (Msbd.) SPANJE. Spaansche anarchisten vrijge- sproken. Eenigen tijd geleden werden door een bende volgelingen van Ferrer, in hut dorp Cullera, bij Valencia op afschuwelijke wijze rechterlijke ambtenaren vermoord. Canalejas be werkte gratie voor de moordenaars, krachtens zijn z.g. „verzoeningssysteem". In navolging van deze verregaande verdraagzaamheid van dezen liberalen minister meende de rechtbank te Barcelona goed te doen drie opstandelingen vrij te spreken, die een politieagent hadden vermoord. Het publiek juichte het laffe vonnis nog toe ZWEDEN. Winter. In Zweden heerscht op het oogen blik een geweldig strenge winter. Te Medelpad, in het Noorden van Zweden, heeft de kou dezer dagen een record geslagen. De thermometer wees er 79 graden Fahrenheit (43,3 graden Celsius), beneden het vriespunt. RUSLAND. Een moordenaar in 't groot. In Charkof aan den Don, is een boef gearresteerd, die 103 menschen om het leven getracht heeft. Deze Russische schurk, die zeker ia zijn „bedrijf' een record geslagen heeft, zal voor de militaire rechtbank hebben te verschijnen. „Wachter, wat is er van den nacht?" Tot op het oogenblik dat we dit overzicht schrijven Dinsdagvoormiddag is de vraag „Hervatting der oorlogsbedrijven nog steeds eene vraag. Gister avond is de opzegtermijn van den wapenstilstand verloopen, gisteravond dus zouden de gevechten weder kunnen begonnen zijn. Eenige zekerheid daaromtrent bestaat evenwel niet. Mogen we de optimisten, de menschen die alles van den lichten en hoopvollen kant beschouwen, mogen we dezulken gelooven, dan is er nog altijd een flinke kans dat verder bloedvergieten voorkomen wordt. Vooral in Turkije schijnt men om begrijpelijke redenen te meenen dat de jongste nota der Porte, waaromtrent we in ons vorig overzicht een en ander berichtten, voldoenden grond geeft tot verder nndorkor.x 1 ■-* Een der hardnekkigste huidaandoeningen, zich verzettend tegen alle behandeling, is eczeem. Het begint gewoonlijk met kleine puistjes, die een ondraaglijke jeuk en piin veroorzaken, naderhand opengaan en een ruwe, pijnlijke huidoppervlakte achterlaten. Wanneer de kwaal chronisch wordt, brengt zij den lijder tot wanhoop. Foster's Zalf is, dank zij haar antiseptische werking, welke het dragen der huid tegengaat, het aangewezen middel tegen alle jeukende huid ziekten, als eczeem, ontsteking der huid, gordel roos, dauwworm, netelroos, huiduitslag, winter handen en voeten, enz. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Ter Neuzen verkrijgbaar bij A. van Overbeke- Leunis, West Kolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 per doos. SAS VAN GENT. Geboorten. 22 Januari. Frans August, z. van Polidorus Johannes Leroux en Johanna Cornelia van Rijssel. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 10 Januari. Cornelis Hertogs (van Bergen-op-ZoomJ, 34 j., jm. en Cecilia Veneranda Kint, 33 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Jan. Alphonsus Franciscus Verlinden (van Hulst), 24 j., jm. en Maria van Hoove, 19 j., jd. 14. Petrus Johannes Fermont, 28 j., jm. en Seraphina Maria de Loos, 23 j., jd. 30. Corneiis Hertogs (van Bergen-op- Zoom), 34 j., jm. en Cecilia Veneranda Kint, 33 j-, jd. Geboorten. 18 Jan. Mathilda, d. van Petrus Everaert en Emilie Destombes. 29 Jan. Alfred Eduardus Marie, z. van Pius Ongenae en Mathilda Heijens. Overlijden. 27. Adolf Carolug van Houdt, 70 j., weduwn. van Apolonia de Bakker. OVERSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Januari. Arthur Alphonsius de Clerck, 25 j., jm. en Emerentia Maria Buijsse, 22 j., jd. Geboorten. 16. Julienne Maria, d. van Aloijsius de Coninck en Anna Josephina Elegeert. ST. JANSTEEN. Geboorten. 18 Jan. Bertha Josephina, d. van Franciscus Frankevijle en Johanna de Block. Josephus Cijiillus, z. van Camillus Franciscus Vael en Maria Pharailda Pieters. 23. Camillus Maria, z. van Petrus Johannes Ferket en Eugenia Pelagia Puijlaert. BIERVLIET. De heer W. A. van Nieuwen- huijze te IJzendijke en tijdelijk werkzaam aan de school in de kom is benoemd tot onderwijzer te Capelie (N.-Br.), om met primo Maart in functie te treden. In een zeer druk bezochte vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4e district, 2 Februari te Oostburg gehouden, had de aanwijzing plaats van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten- Generaal. Zooals bekend, waren in de vergadering van 19 Januari, gezwegen van enkele stemmen, uitgebracht op de heeren Snijders en- J. H. O. Dominicus, slechts twee candidaten genoemd, n.l. de heeren jhr. R. de Muralt met 77 en mr. A. J. Fokker met 27 stemmen. In de Zondag gehouden -1 «w*. ^gebracht,

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2