No. IT14. DERDE BLAD wan van Zaterdag 1 Februari 1913. ii I erste Fsoomsch (katholieke Schapen... Haarlem Kleverpark 67. Telefoon Interc. 1784. Telegram-adres ERE. Wordt kiezer Vliegtocht over de Hlpen. De Zeeuwsche Koerier I K ii Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninkl. goedkeuring der Statuten. Het feit, dat de grootste R.-K. Arbeiders-Organisaties uit het buitenland zich met deze instelling in verbinding stellen, bewijst wel, dat haar doel be grepen en geapprecieerd wordt ook over de grenzen. Zij is toch <1© eenigo beötaande R.-K. Maatschappij, die omdat zij nimmer andersdenkenden kan verzekeren, de Katholieke zaak moreel en financieel kan steunen en blijven steunen. Wanneer toch eene andere Maatschappij, welke ook, de zaak van verzekerden van eene bepaalde kleur financieel steunt, dan zal een protest van de andersdenkende verzekerden ZEER TERECHT hiervan het logisch gevolg zijn. Blijkens een citaat in een gewestelijk blad. schreef de heer H. A. van Dalsum te Hulst, in het door hem geredigeerd weekblad volgenderwijs naar aanleiding van het overlijden van Z.Ex. Regout, Minister van Justitie „Onze innige overtuiging is, dat de geheim zinnige ziekte, die den dood van Minister Regout tengevolge had, niet zou zijn over komen, als hij in die zaken anders had ge handeld, vermits wij openlijk beroep hadden gedaan, waar was gebleken dat bij den aardschen rechter geen recht te krijgen is, op den eeuwigen Rechter, en dergelijk beroep altijd wordt verhoord, hetzij in dit hetzij in het andere leven, en dit in het belang van de harmonie, in de maatschappij geschapen." Dus, Minister Regout is door God opgeroepen, omdat hij niet bewerkt heeft dat van Dalsum gratie kreeg inzake een der bekende veroordee lingen door de rechtbank te Middelburg Ziedaar van Dalsum's innige overtuiging O, o, wat moeten het toch schapen zijn, die den schrijver van zulk fraais volgen In 1913 is een harde verkiezingsstrijd te strijden. Laat daarom ieder belijder der katho lieke beginselen zorgen, dat hij aan de stembus mee zal kunnen spreken. Wij geven hier de voornaamste bepalingen dienaangaande uit de Kieswet TWEEDE KAMER. Niemand kan kiezer worden, die niet op 15 Mei a.s. minstens 25 jaar oud en Nederlander is. Wie aan deze beide hoofdfactoren voldoet, kan op verschillende wijzen op de kiezerslijst komen. Belas tingkiezets. Belastingkiezer is degene, die aangeslagen is in eene Rijksbelasting (Personeele-, Bedrijfs-, Grond- of Vermogensbelasting) en zijn aanslag tijdig betaald heeft. De belastingkiezer behoeft zich niet aan te geven. Alleen door het feit dat hij zijn belasting tijdig betaalde, wordt hij kiesgerechtigd. Een uitzondering wordt gemaakt voor hem, die mede-eigenaar is in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1912 grondbelasting is betaald. Wanneer zoodanige persoon geen andere belasting betaald heeft, moet hij zich aangeven ter gemeente-secretarie, waar hij een formulier ont vangt, dat ingevuld en onderteekend aan de secretarie tegelijk met het belastingbiljet vóór 15 ITebr. moet worden ingeleverd. Ook diegene, die naar een andere gemeente is verhuisd en in de vorige belasting betaalde, moet zich in zijn nieuwe woonplaats aangeven, met overlegging van het voldaan geteekend belastingbiljet. Rijwielbelasting telt niet mee. Wie den len Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt eon gratis-waarschuwing thuis van den ontvanger, waarin gezegd wordt, dat, zoo de belasting niet vóór Maart voldaan is, hij niet op de kiezerslijst komt. Aangiftekiezers. Zij, die geen belastingkiezer kunnen zijn, moeten zich allen aangeven, om kiezer te worden, als Huurkiezers zijn degenen, die van 1 Augustus 1912 tot 31 Jan. 1913 in een huis, of een gedeelte van een huis hebben gewoond, ofwel niet meer dan éénmaal zijn verhuisd (binnen dezelfde gemeente), wanneer n.l. de huurwaarde van dit huis of gedeelte vol doet aan de bepaling voor iedere gemeente afzonderlijk geregeld. Ook kan men kiezer worden, wanneer het huis of gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet de vereischte huurwaarde heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats gedurende denzelfden termjjn ook nog elders grond- in huur heeft en te zamen met deze huursom het voor de gemeente geldende bedrag wordt verkregen. N.B. Ie. Wie reeds als huurkiezer op de lijst van het vorig jaar staat en in dien tusschentijd niet van woning veranderde, komt van zelf op de nieuwe lijst en behoeft dus geen aangifte te doen. 2e. Schippersvaartuigen, in eigendom of in huur, moeten minstens 24 kub. M. inhoud of een laadvermogen van 24000 K.G. hebben. Loonkiezers kunnen zij worden, van 1 Januari 1912 tot 31 Januari 1913 bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking zijn geweest en daar een loon hebben genoten, dat ook voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon en inkomsten op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. (Dit is voor iedere gemeente afzonderlijk ge regeld. Men informeere bij de kiesvereeniging). Als loon worden ook gerekend het pensioen of de lijfrente, die door openbare instellingen worden verleend, en ook die, welke door onder nemingen en bizondere instellingen worden uit betaald Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, 'Tan wordt de tijd waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon ge- rekond ontvangen te zijn. Ook kost en inwoning worden als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft' voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. Loonkiezers moeten zich ieder jaar opnieuw aangeven. N.B. Wie aan loon en pensioen te zamen het vereischte inkomen geniet, kan eveneens kiezer worden. Spaarbankkiezers kunnen zij worden die sedert 1 Februari 1912 onafgebroken f 100 nominaal op het grootboek hebben staan of f50 in de spaarbank, zoo, dat het inderdaad hun eigendom is. Men moet zich tusschen 1 en 15 Februari op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs der directie van het grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat men inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet noodig dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbankandere spaarbanken tellen ook mee, mits deze rechtspersoonlijkheid bezitten en voor zoover ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, een waarborgsom van f 25,000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. N.B. Wanneer men eenmaal spaarbankkiezer is, en aan de vereischte blijft voldoen, behoeft men zich een volgende maal niet meer aan te geven. Men blijft kiezer. Examenkiezers kunnen zij worden die met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hiervoor komen o. m. in aanmerking onder wijzers, kommiezen, geestelijken, miliciens die examen gedaan hebben voor garnizoenskeuze, spoorwegbeambten, postbeambten, zij, die een examen vanwege Mercurius hebben afgelegd, enz Waarschuwing. Alle aangiften moeten geschieden binnen het tijdsverloop van 1 tot 15 Februari. Na dien termijn bestaat er geen gelegenheid meer om op de kiezerslijst te komen. Bij verzuim is men dus gedurende 1913 geen kiezer. PROVINCIALE STATEN. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen als die welke hierboven voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal zijn aangegeven, met dien ver stande, dat men bovendien ingezetene der provincie moet zijn. GEMEENTERAAD. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden voor den gemeenteraad gelden dezelfde regels, als die welke hierboven voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezetene der gemeente moet zijn en over het volle laatst verloopen dienstjaar in de gemeente moet zijn aangeslagen in een plaatselijke directe belasting naar een bedrag vast gesteld bij de wet en varieerend voor verschillende gemeenten, en zijn aanslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moet hebben voldaan. Voor hen. echter, die over het volle laatst verloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden of in de vermogensbelasting, of in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, of naar een ot meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, geldt de bovenbenoemde voorwaarde van aanslag in een plaatselijke directe belasting niet. Wij hebben reeds gemeld, aldus de „Msbd.", dat de vlieger Bielovucic er in geslaagd is, de Alpen over te steken. Reeds 14 dagen lang had Bielovucic op gunstig weer gewacht. Tot Zaterdagmorgen zag het er aanvankelijk slecht uit. Den geheelen nacht had het gesneeuwd, zoodat de sneeuwruimers er aan te pas moesten komen om het terrein vrij te maken. Tegen 11 uur werd het helder. Bielovucic liet zijn machine buiten brengen, nam plaats en vertrok onder de toejuichingen van het publiek, dat hem spoedig uit het gezicht verloor. Juist op den middag passeerde hij het Simplondorp en zette koers naar het Zuiden. Bij het Simplondorp had hij een hoogte van 2800 meter. Door de pas van Monscura, vloog hij in de richting van Domodossola. Hier landde hij behouden en wel om 12 uur 25 hij was dus de Alpen overgestoken in minder dan 30 minuten. Dadelijk na zijn aankomst werd hij dooi* den heer Falcioni onder-staatssecretaris van binnen- landsche zaken naar de stad Domodossola geleid, waar een schitterend feest werd georganiseerd,, Edoch Bielovucic was spoedig voor zijn bewon deraars verdwenen en ging in alle stilte een krans leggen op het graf van Geo Chavez, den ongelukkigen vlieger, die het eerst de Alpen overstak, maar bij de daling op zoo jammerlijke wijze omkwam. Aan een van zijn vrienden telegrafeerde Bielovucic„In 26 minuten ben ik de Alpen overgestoken. Het weer was vrij goed en mijn toestel hield zich uitstekend. De voornaamste moeilijkheid was, zoo snel mogelijk de noodige hoogte te krijgen voor de rest ging het tamelijk gemakkelijk, behalve in den pas van Monscura, wa arik met hevige luchtstroomingen te kampen

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9