No. 1714. TWEEDE BLAD Zaterdag 1 Februari 1913. wan wan Vooruitbetalen. Het Thüringer Weerbuisje. LM. Rattendood Koninklijke Sioomververij Chemische Wasscherij A iJ verten tiën. Aug. Bieren& Dordrecht twee gulden vijftig cent. Wandelen in den winter. Het vliegtuig wordt al minder en minder gevaarlijk. Baiteiiingoa te zonden aan GERARD TELKAMP, Hillegom. N i e u w s t i] d i n g e n. te Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Ger Neuzen. Willem Kraal Jr., - TAPIJTREINIGING. - Zeeuwsche Koerier Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig cent, iqaar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 1913 is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel „Nieywe lezer"- te zetten. Oude lezers zullen wei zoo vriendelijk zijn er „Oude Uter" op te zetten. Het bedrag stort men op het postkantoor. De re<?u die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. Aan de HomoCjp. Monatsblatter ontleende het „0om- Mndblad" de volgende verstandige raad gevingen In welk jaargetijde is de dagelijksche wandeling het meest noodig In den winterDes zomers, als het warm is, zet men de ramen open, en geniet van de frissche lucht, in huis en op 't kantoor, overal waar men zich bevindt. Maar zoodra het koud wordt, sluiten wij ramen en deuren en zitten uren lang in kamers met kunst matige verlichting en verwarming. Het is dan ook geen wonder, dat onze longen vaak ge dwongen zijn hoogst twijfelachtige luchtmengsels in te ademen, vooral als we er nog rooken ook. Daarbij komt, dat men 's winsters meestal meer en ook zwaarder verteerbare spijzen eet, tot welker verwerking in het lichaam juist veel zuurstof noodig is. Eu toch gelooven velen, dat ze 's winters het wandelen wel kunnen laten. De stedeling neemt zelts, als hij 's morgens naar zijn kantoor gaat, een „trammetje". Wandelen duurt te lang, daarvoor is hij te laat opgestaan. Vandaar gedeeltelijk het toenemen der ziekte gevallen in den winter. De een klaagt over hoofd pijnen, de ander over slechte spijsvertering, de derde over slapeloosheid, terwijl nummer vier altijd maar verkouden is. De meesten dier zieken kunnen door flinke lichaamsbeweging genezen. De winterlucht staat niet bij de zomerlucht ten achter Ze is frisscher, versterkender en zuiverder dan de vaak zoele zomeratmosfeer. Daarom komen de menschen ook gewoonlijk na een winterwandeling yj-oolijk en opgeruimd naar huis, met roode wangen, levendigen pögopslqg. Een heerlijk gevoel van warmte door- tjntelt het geheele lichaam.. Het is een ware verkwikking voor de, door het haastige leven van den cultuurmensch, vaak verzwakte zenuwen. Vooral na een sneeuwval, die alle onzuiverheden, alle stofdeeltjes uit de lucht meesleurt, is de lucht een waar levenselixer, een versnapering voor onze vaak geplaagde longen. De bloedsomloop yersnelt, men a4emt, dieper, de stofwisseling wordt intensiever. Helder vriesweer is heel wat versterkender clan de lauw-warrpe zomerlucht. Het hardt 't licnaam tegen ziektekiemen, prikkelt het verslapte zenuwstelsel op weldadige wijze, en verhoogt de energie en de frischheid van den Maar ipeu mag het qnderweg niet koud hebben, men mag niet drentelen, maar moet flink mar- cheeren, zonder zich nu juist buiten adem te loopen. Zwakkelingen en ouden van dagen doen goed hun bovenkleederen voor het uitgaan een weinig bij de kachel te verwarmen. De kleeding kan overigens zeer verschillend zijn, naar gelang van gewoonte en lichaamsgesteldheid. Maar een halsdoek is alleen goed voor zieken. Het is veel beter den hals te harden op de wijze der matrozen. Dat is het beste middel tegen heeschheid en catarrh. Men sluite den mond en ademe door den neus, de koude winterlucht wordt dan vooraf verwarmd, eer ze in de longen komt. Veel praten onder 4^ wandeling deugt ook niet. Zeer gevoelige personen kunnen bij winderig weer langs de huizenrijen beschutting zoeken of de parapluie als een windscherm gebruiken. Maar als men de wandeling tot buiten de stad uitstrekt, is het altijd gewenscht tegen den wind in te loopen. Zoodra men dan buiten komt, krijgt men de volle frissche lucht. Wandelt men met den wind mee, dan ademt men nog ver buiten de stad de slechte, in dezelfde richting waaiende stadslucht in. De meest gelijkmatige en meest milde atmosfeer vindt men natuurlijk in het bosch. Wordt vooral niet luchtschuw in den winter Verwen het lichaam niet door de droog-warme kamerlucht en ontwen het niet aan de buitenlucht. Zolfs bij neusverkoudheid vreeze men niet voor frissche lucht, integendeel, deze werkt juist gunstig. Ten minste één uur moet een ieder dagelijks wandelen. Velen kunnen dit doen door naar hun beroeps lokalen (kantoren of werkplaatsen) te loopen, liefst met een omweg. Wie overdag geen tijd heeft, wandele >s avon4s door de verlichte straten naar den een of anderen winkel, en zoeke vooral uiet de dichtsbijliggende uit. Maar begin vooral heden met uw wandeling, niet morgen. Stel het niet uit en laat u ook niet door elke kleinigheid van uw wandeling afhouden. Anders komt plotseling moeder natuur met de straffende roede. En als men vrij is van de dagelijksche werk zaamheden, dan trekke men met vrouw en kroost naar buiten. Wat? in den winter? Als alles dor en kaal is Zeker, ook dan. Voor wie de oogen goe4 open doet, is het buiten niet zoo doodsch, als het wel lijkt. In den vóór winter ziet men nog overal de bonte en bruine bladeren aan boomen en struiken. Hier en daar prjjken de heesters nog met late bessen, en tusschen de schijndoode takjes wippen de kleine, vroolijke vogeltjes: vinken, meezen en roodborstjes in bonte verscheidenheid. En heel, heel vroeg in het voorjaar begint het nieuwe leven al weer te kiemen. Neen, geheel dood is de natuur nooit Hoe meer men ae leert kennen, des te vertrouwe lijker wordt ze en des te meer schatten laat zij u zien. Zoo verschaft de winterwandeling u niet alleen een gezonde lichaamsbeweging maar ook een verkwikking van den geest. Deze titel zal wel wat verbazing wekken maar uit het onderstaande zal men moeten bekennen dat hij waarheid spreekt. Men oordeele In 1908 gebeurde er één ongeluk, met doode- iijken afloop op elke vijf vluchten, van te zamen 1Q0Q kilometers. In 1909 vier ongelukken op vijftig vluchten van te zamen 43,000 kilometers. In 1910 29 ongelukken op 500 vluchten van 9,65,400 kilometers, In 1911 80 ongelukken op 1500 vluchten van 3,800,700 kilometers. In 1912 135 ongelukken op 15000 vluchten van 20,000,000 kilometers. We krijgen derhalve het volgende staatje: 1908 één ongeval op de 1600 kilom. 1909 1910 1911 11,265 w 32,200 48,060 1912 i48,i48 Telkens zijn ongevallen met doodelijken afloop bedoeld. Verder is in 1908, één van de 5 vliegers, die hun getuigschrift hadden behaald, gedood 1909 één van de 12. 1910 één van de 17. 1911 één van de 20. 1912 één van de 50. (H. v. A.) Onder de aandacht onaer lezers zij gebracht dat binnenkort de gelegenheid om het abonnementsgeld voor het geheele jaar 1913 vooruit te betalen zal pesloten worden. Wie dus nog vooruitbetalen wil, zende liefst spoedig postwissel. De Administratie. Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t t,De ver- zer.dirg geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. NEDERLAND. Accurate bediening! In de anti-rev. „Rotterdammer" van Maandagavond lazen wij onder „correspondentie" het volgende bericht: „De administratie der posterijen bericht ons, dat Zaterdagavond het pak „Rotterdammers" voor Barendrecht bij het uit den trein werpen hier onder is geraakt, en zoo goed als geheel vernield werd." Mishandeling. Men meldt uit Leiden Zaterdagavond verkeerde in door drank vrij benevelden toestand, in den Bouwelouwensteeg een 23-jarig los-werkman C. S., toen hij een der werklieden ontmoette van de ijzerfabriek van v. Egmond Co. te Soeterwoude. Naar aanleiding van de werkstaking welke op die fabriek heeft plaats gehad, ontstond twist tusschen de beide mannen, waarbij S., den anderen persoon, zekeren V. zwaar beleedigde. Deze daarover in woede ontstoken, trok zijn mes en bracht S., daarmede een zware verwonding toe in de buikstreek. De dader werd overgebracht naar den politiepost aan de Haven, de gekwetste naar het Academisch ziekenhuis. Hoewel, niet levensgevaarlijk achtte dr. Boonacker de wonde van zeer ernstigen aard. Alweer. De scheepsinspectie heeft, zoo meldt het „Hbld.", weer een veertigtal gezagvoerders van Katwijksche visschersschepen bekeurd wegens het niet of niet-behoorlijk aan houden van het scheepsjournaal. Raadslid-af. De „Bred. Ct." meldt dat dr. van den Brink, de bekende sociaal-de mocraat te Breda, die gemeente heeft verlaten en dus ophoudt lid vau 4en gemeenteraad aldaar te zijn. Als een bewijs hoe diep deze treurige figuur gezonken is, voegen we hieraan toe dat deze man, die eenmaal priester der Kerk was, onlangs in het huwelijk is getreden. Moordaanslag en zelfmoord. Men 'e schipper P. K. loste Maandagochtend een geweerschot op zijn dochter en verwondde haar vrij ernstig aan het hoofd. Vervolgens schoot hij zichzelf met een revolver dood. Een vrouw die in de nabijheid van de dochter stond, werd eveneens getroffen. De oorzaak moet gelegen zijn in het feit dat de schippersdochter de woning van haar vader had verlaten, omdat deze de verloving van zijn dochter niet goed keurde. De dienstweigeraar Kaay. Za terdag om tien uur is, naar de „O. H. C." meldt, de milicien Kaay, afkomstig uit Winkel, uit de gevangenis te Haarlem ontslagen, waar hij zijn straf drie maanden wegens dienstweigering had uitgezeten. Hij werd onder geleide van een korporaal naar de infanterie-kazerne teruggebracht. Onderweg werd hij begroet door eenige geest verwanten, die hem een pakje overhandigden. Zaterdag werd hij in de kazerne ongemoeid gelaten, doch deze week zouden hem opnieuw de militaire plichten worden opgelegd. De mogelijkheid blijft natuurlijk bestaan, 4at Kaay ook dan weigert. Hij zal dan ten tweede male voor den Krijgsraad worden gebracht. Na een derde veroordeeling wordt hij uit den dienst weggejaagd. Een drama in de dierenwereld. Men schrijft uit Den Haae- aan de 's-H.Ct. 's Morgens komt er een meisje op school, roepende„Mijnheer, kijk eens, er zit een heel nestje jonge muisjes in den zak van mijn mantel" Kom kind, niet mogelijk". En jawel, in een hoekje van den zak zat een zevental van die gladde, rose langstaartjes tegen elkaar aange drongen. In den nacht was moeder muis tegen deD mantel, die thuis aan den knop hing, op geklommen en had haar kroost warmpjes weg gestopt in den bewusten mantelzak. Niet senti menteel, misschien te hard, hebben we de diertjes verdronken. Maar nu Den volgenden dag, zei ik tot het meisje: Weer een nestje muisjes in je zak „Neen, mijnheer, maar de moedermuis kwam gisteren telkens draaien op de plaats waar de mantel had gehangen. Mijn moe joeg ze weg, maar muisje, anders zoo schuw en angstig, was niet weg te slaan. In haar zoeken naar haar muizen-kleintjes wond ze zich blijkbaar zoo op, dat ze des middags dood lag op de plek, waar het manteltje had gehangen. Een klein drama uit een kleine wereld. Vleermuizen. De bloemist H. Steijge- man te Vlaardingen trof deze week in een hollen boom, welke voor brandhout gerooid werd, een kolonie van 38 vleermnizen aan. Door kunstmatige warmte bij te brengen hij zette de beestjes in een kist, bedekt met glas in zijn bloemserre ontwaakten ze na tien minu ten uit hun winterslaap en begonnen te loopen en pogingen aan te wenden om te vliegen. Hieruit blijkt dus, dat behalve op planten, kunstmatige warmte ook op dieren invloed oefent. De kolonie wordt nog eenigen tijd bewaard tot nadere waarneming van hun levenswijs. Hoog water. Door de talrijke regens is de Maas in België sterk gewassen de gevol gen hiervan doen zich ook in ons land gelden. Zoo zijn te Wijk reeds verschillende kelders ondergeloopen, terwijl in den omtrek verschil lende landerijen en wegen onder water staan. Ook in Noord-Brabant is de Maas buiten haar oevers getreden en heeft daar het land onafzien baar ver onder water gezet. Men verwacht dat verschillende veren zullen worden ingehaald en de dienst'der ponten wordt gestremd. De Waal krijgt ook baar deel, zoodat te Ti el de veerdammen zijn ondergeloopen en de pont buiten dienst is gesteld. Berichten uit België melden nog wa3. Een zonderling. Vrijdagochtend is aan het Muiderpoortstation te Amsterdam een man uit een nog in beweging zijnde trein gesprongen, die geheel ongekleed was. Hij moet in deernis- wekkenden toestand zijn gekomen. „De Maasbode" mel4t nader, dat het is zekere B. uit Bussem. Hij was met den trein die 10.53 uur het Centraal-Station verliet, meegereisd tot dicht bij het station Muiderpoort, toen hij geheel ongekleed uit den trein sprong. Hij kwam tegen het controlehek terecht en werd bewusteloos op genomen. Door den val werd hij aan het hoofd en aan de schouders vrij ernstig verwond. Na voorloopig verbonden te zijn en tot kennis te zijn gekomen, werd hij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Uit de antwoorden die hij op verschil lende vragen gaf, bleek dat de man abnor maal moet zijn. Ongeluk. In het circus Paul Milke, dat tijdelijk te Rotterdam voorstellingen geeft, is Zondagavond een acrobaat, zekere J. K., afkomstig uit Praag, van een dertig meter hooge stelling naar beneden gevallen. Hij brak beide polsen en bekwam verwondingen aan het hoofd. In ernstigen, echter niet levensgevaarlijken toestand, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte, zooals te begrijpen is, een niet geringe ontsteltenis. Weer terug. De beide leerjongens S. en v. H. te Breda, die met f 240,van den heer Loomans, zadelmaker aldaar, er vandoor waren, hebben zich Zaterdagavond aangemeld. Ze waren te voet naar de Belgische grens gegaan en hadden den nacht van Vrijdag op Zaterdag doorgebracht in een schuur ie Zun4ert. Van het medegenomen geld wordt maar f 8, vermist. (Msbd.) DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm vierde Maandag zijn verjaardag. Z. M. trad zijn 55e levensjaar in. Bij deze gelegenheid heefd de Keizer zijn zoon, den kroonprins, benoemd tot kolonel. SPANJE. Een aanslag. Een bericht uit Barcelona meldt, dat, volgens een particulier telegram, een aanslag zou zijn gepleegd op aartshertog Lodewijk Salvator van Oostenrijk, terwijl hij vertoefde op zijn landgoed te Mirawar. Een werkman moet verschillende revolverschoten op hem gelost heb ben, zoodat de aartsherog licht werd gewond. Ook een onderwijzeres zou zwaar gewond zijn door een kogel. (Tijd.) TURKIJE. De cholera te Constantinopel. Er hebben zich te Stamboel twee nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. AMERIKA. Overstrooming in de Ver. Staten. Ten noorden van Vicksburg is een dijk van de Mississippi doorgebroken ongeveer duizend vier kante mijlen land zijn overstroomd. De schade moet zeer groot zijn, honderden huisgezinnen zijn zonder onderdak. Men vreest voor andere dijk breuken, daar de rivier als gevolg van slagregens sterk gezwollen is. (Tijd.) Millionairs-bruid. In het paleis van den overleden spoorwegkoning, Jaq. Gould te New-York, heeft Woensdag het huwelijk plaats gehad van de jongste dochter Gould met Fürley Shepard. De bruid droeg een prachtig wit zijden kleed, dat met kostbare kant was afgezet, die zij van hare moeder, de hertogin van Talleyrand-Perigard ten geschenke had gekregen. Als eenig sieraad droeg miss Gould diamanten, een geschenk van haren bruidegom en een paarlen-collier, welke zij van hare moeder geërfd had en eens de ex-keizerin Eugenie toebehoorde. De paarlen alleen worden op een waarde van ongeveer één millioen gulden geschat. Tot nu toe zijn de Amerikaansche bladen, die natuurlijk de feestelijkheden tot in de puntjes beschreven, nog niet in staat de lijst van geschenken te publi- ceeren, maar men schat ze reeds op eene waarde van drie millioen gulden. Interessant "zjjn ook de cadeaux die de bruid van „het volk", dat haar als de grootste weldoenster vereerd, heeft ont vangen o. a. een gouden bloemvaas van de manschappen der Atlantische eskader, een zilveren theeservies van het garnizoen van Slocum. (Msbd.) Belast zich met alle zaken welke be trekking hebben op het Bankiersbedrijf in den ruimsten zin des woords tot de voor- deeligste voorwaarden. VAN te KAMPEN, verdelgt alle ratten. Onschadelijk voor kin deren, huisdieren en gevogelte. 30 ct. per carton. Bij alle drogisten voorhanden. Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. ZendingFranco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5